УРОК –ГРА З МАТЕМАТИКИ ТА ВСЕСВІТУ В 1 КЛАСІ « ЧАРІВНА СТЕЖИНА»
ТЕМА « ДОДАВАННЯ ТА ВІДНІМАННЯ ЧИСЕЛ. ЛІЧБА В МЕЖАХ 20.
МЕТА : Прищеплювати інтерес до математики , до живого на землі.
Продовжити роботу над формуванням обчислювальних навичок.
Навчити робити узагальнення ,висновки.
Формувати світогляд дітей; активізувати знання учнів про геометричні
Фігури; тренувати дітей при роботі з задачами.
Виховувати почуття єдності, дружби, взаємодопомоги; любов та шанов- ливе ставлення до природи.
Тип уроку: нестандартний, усний урок- гра.
Обладнання: гральне поле, конверти із завданнями, фішкиз номерами завдань,
Фігура Мудрої Сови, плакати для обчислень, фішки зі знаками
питання, плакат із геометричним зображенням Кота.
1.Організаційний момент
( Перевірка готовності до уроку)
Учитель: - Перевірте, чи все у вас готове до уроку?
2.Повідомлення теми уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Учитель: - Сьогодні у нас незвичайний урок, ми будемо подорожувати. До нас прилетіла Мудра Сова зі своєю чудовою картою. Разом з Мудрою Совою ми спробуємо знайти свою стежину в природу. Ми повинні використати всі свої математичні знання з математики та Всесвіту, щоб подолати всі труднощі, а Мудра Сова нам допоможе.
Давайте розглянемо карту Мудрої Сови.(карта на дошці). На нас чекають зустрічі з різними мешканцями нашої планети. Ми виконуватимемо їх завдання, а вони нам покажуть чарівну стежину в природі. По дорозі ми будемо долати перешкоди , спостерігати за природою,відпочивати. А закінчиться наша мандрівка в будиночку Лісовичка, який чекає розповіді про наші пригоди.
3. Повторення та закріплення знань.
Учитель:- Мудра Сова чекає нас на галявині, з якої почнеться подорож, з першого завдання.
Завдання 1 ( конверт з листом)
А) Робота з календарем природи.
Учитель:- Усі мандрівники перед подорожуванням визначають погоду, щоб правильно підготуватися до нього. Визначте сьогоднішню погоду на календарі природи.
- Яке число сьогодні
- Визначте стан неба.
- Назвіть температуру повітря.
- Чи є сьогодні вітер?
- Чи були опади?
( Діти встановлюють показники на календарі)
Б) Математичний диктант
Учитель:- Проконтролюйте поставу. Перевір нахил зошитів. Пропустіть чотири рядочки ,на наступному рядочку знайдіть другу клітинку:
-запишіть число, в якому 1 десяток 7 одиниць; 1 десяток 3 одиниці; 2 десятки;
-запишіть число, яке стоїть після 10;
-запишіть число, яке стоїть перед числом 19;
- перший доданок-10, другий доданок- 5. Запишіть суму;
-зменшуване 17, від»ємник 7. Запишіть різницю.
( Робота в парах. Взаємоперевірка)
Учитель: Подивіться на дощці правильні відповіді та покажіть знаками «+»
Чи «-« правильність виконання завдання.
Ви добре впорались. Мудра Сова летить високо в гори, де на нас чекають великі орли зі своїми завданнями.
Усна лічба
Орли: Виконайте наше завдання й покажіть, що Ви не загубите правильну стежину.
Завдання 2 ( конверт з листом)
. Прочитайте числовий ряд від числа 20 до числа 1;
. прочитайте числа на смужці ( 6,8, 14, 16, 18, 5, 15, 19, 7, 16, 9, 3);
. назвіть числа ( абак: 12, 18, 15, 14);
. назвіть склад числа 10;
. назвіть пропущені числа ( на слух) 5, 6, 7, 09, 10, 02, 13, 14, 016, 17;
. назвіть спосіб, як знайти невідомий доданок;
. назвіть невідомі числа ;
. доповніть до 10 числа: 3, 7, 5, 4, 6, 2.
Учитель: Завдання було виконано без помилок! А Мудра Сова летить до лісу, до Білочки, яка вже чекає на нас.
Білочка: -Діти, я зна, що ви дуже розумні та кмітливі
. Такі гарні діти все роблять з веселою усмішкою! Попрацюйте над моїми задачами.
Завдання № 3 ( конверт з листочком)
Раз до чаплі на урок
Прилетіло 5 сорок.
Та лише з низ 2 сороки
Підготували всі уроки.
Скільки ледарів- сорок
Прилетіло на урок? (3)
У садок до годівниці
Прилетіло 2 синиці,
Потім - ще 4 птиці.
Скільки птиць на годівниці ? (6)
Над ставком летіли птиці
Голуб, щука, дві синиці,
П»ять сомів ,три стрижі.
Скільки птиць? А ну скажи. ( 6)
Білочка: Що ж, правильно! Можете продовжувати подорож!
Учитель: - Хто це? ( Жабка). Сидить на галявині й чекає нас, щоб перевірити, чи знаємо ми правила поведінки в лісі.
Завдання №4 (конверт з листом)
Так «+» , ні « -«
- Під час подорожі в природу ти:
+ не ламаєш, не топчеш , не рвеш ,а саджаєш дерева, кущі, квіти;
+ збираєш букети польових в лісі квітів;
+ галасуєш, кричиш, перегукуєшся – тобі весело і нікому в лісі не заважаєш,адже ліс великий;
+ жабка, гусінь, вужик - бридота, краще б їх не було зовсім.
Жабка: Молодці! А тепер давайте відпочивати! Послухаємо музику лісу.
(Діти слухають голоси птахів)
Мудра Сова: Відпочили? Тепер розімнемося й продовжимо шукати чарівну стежину.
( Фізкультхвилинка )
Учитель: - Ми дійшли до маленької білочки. Вона малі й не може обчислити , скільки їй треба назбирати грибів і горіхів на зиму. Допоможемо їй !
Задача Білочки ( конверт з листом)
Я Зібрала на зиму 10 кг горіхів , а грибів -7 кг. На скільки я зібрала грибів менше, ніж горіхів?
(на дошці короткий запис)
Горіхів -10 кг
Грибів -7 кг
Питання до змісту задачі:
+ яку інформацію ми отримали від Білочки?
+ яка модель нам допоможе до задачі?
+ яка задача за типом?
+ які числа ми повинні порівняти?
+ яку дію ви виберете для порівняння?
+яку відповідь дамо Білочці?
Білочка дякує за допомогу й підказує, що наступна зустріч у нас – із Садовим Кролем.
Садовий Кріль працює за ноутбуком.
Завдання № 6 ( конверт з листом)
А) Скористайтесь і ви ноутбуками і вирішимо зараз приклади.
Б) Комп»ютерна гра «Доброта»
-Як ти поведешся ,якщо побачиш жабку:
+ візьмеш з собою;
+ почнеш кидати камінням;
+ прогониш палицею;
+ помилуешся.
Садовий Кріль : - Добре! Передавайте вітанням бджілкам!
Завдання 7.
Бджілки- Ознайомтесь з нашою задачею тепер.
( конверт з листом)
Дві бджілки зібрали 16 літрів меду. Стара бджілка зібрала 10 кг меду. Скільки меду зібрала молода бджола?
( Питання до класу)
- -Скільки всього меду зібрали бджілки разом?
- - Скільки меду зібрала стара бджола?
- - Яку модель ми виберемо до задачі?
- -Якою дію оберемо?
- Який приклад треба скласти?
- Дайте правильну відповідь
Бджілки: - Ми бажаємо вам успіхів! І їжте наш мед, щоб бути здоровими!
Учитель: - Стежка привела нас до папуг.
Папуги: - Ми любимо все порівнювати. Порівняйте й ви.
Завдання № 8
( конверт з листом)
9-4 6+2 6+3 8-1
16-6 14-4 12-2 5+5
( Перевірка фронтально)
Папуги: - Вам залишилося зробити ще одне зусилля. Вас чекає дивна тварина….
Завдання 9
- Хто цу ? ( Кіт)
- Які фігури ми використали?
- Що ви знаєте про цю тварину?
Учитель: -Бачите , де ми? Це будиночок Лісовичка!
Підбиття підсумків уроку
Учитель:
- Хто може розповісти Лісникові, кого ми зустріли під час подорожі?
- Які завдання ми виконували під час подорожі?
- Ми подолали всі труднощі, були культурними, доброзичливими. І тому Лісовичок буде радий побачити наш клас у своєму лісі знов!