Урок "Групи слів за значенням"

Про матеріал

Узагальнити й систематизувати знання учнів про синоніми, антоніми, омоніми та пароніми; формувати навички пошукової роботи, виразного читання, самостійноїроботи з додатковим матеріалом.

Перегляд файлу

Українська мова                                                                                                                             

  5 клас                                           Учитель української мови та літератури

                                                                                      СЗШ І-ІІІ ст.с. Бруслинів

                                                                                       Слободянюк Т.С.

Тема:  Групи слів за значенням.

         Синоніми,антоніми,омоніми,пароніми

          (узагальнення вивченого)

Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів з вивченої теми, 

          формувати навички пошукової роботи, виразного читання, самостійної

           роботи з додатковим матеріалом; розвивати память, мислення;

           виховувати любов до краси рідного слова.

Обладнання: картки для колективної та індивідуальної роботи, підручник.

 

 

                                                         Епіграф уроку:

 

                                                          Ну що б, здавалося, слова…

                                                          Слова та голос – більш нічого.

                                                          А серце бється – ожива,

                                                          Як їх почує !..

                                                                                   Т.Г.Шевченко

 

                                   Хід уроку:

 

І. Організаційна частина.

 Перевірка емоційного стану школярів.

ІІ. Мотивація  навчальної діяльності.

 Вступне слово вчителя.

   – Діти, на попередніх уроках ми знайомилися з синонімами, омонімами, антонімами, виробляли вміння виділяти і правильно використовувати їх, вчилися вибирати із синонімічного ряду найголовніше, слово. Сьогодні на уроці ми повторимо, систематизуємо вивчений матеріал.

 

ІІІ. Робота над темою уроку.

    1. Усне опитування-повторення.

        Гра « Зіронька – сонечко».

        Умова гри: дати правильно та швидко відповідь на запитання.

        Клас ділиться на дві команди: «Зіронька»  і  «Сонечко». Представники від кожної команди виходять ( по черзі)  та обирають карточку із запитанням.

Якщо відповідь вірна – записується зірочка або сонечко.

 Виграє та команда, яка правильно відповіла і утворила  ряд.

 

 

 Запитання:
1. Який розділ науки про мову вивчає лексику?

2. Що таке лесичне значення слова?

3. Які слова називаються синонімами?

4. Який ряд називається синонімічним?

5. Чим відрізняється тлумачний словник від перекладного?

6. Що таке омоніми?

7. Наведіть приклади омонімів.

8. Які слова називаються омофонами?

9. Що таке антоніми?

10.Яка роль синонімів у мовленні?

 

   2. Повторення теми «Синоніми».

      Завдання 2.1. «Знайди синонім».

      Дібрати слова близькі за значенням .

      (Учень  з кожної команди біля дошки виконує завдання, визначаючи пари слів)

Слова для І команди:

   Нива                           Сімя

   Родина                       Переконання

   Обрій                          Камін

   Мандрівка                  Подорож

   Правда                        Лан

   Піч                               Горизонт

   Світогляд                    Істина

 

Слова для ІІ команди:

Завірюха                     Парубок

Юнак                          Дорога

Господар                    Хурделиця

Шлях                          Тин

Знамено                      Палиця

Ціпок                           Хазяїн

Паркан                        Прапор

 

      Завдання 2.2. «Найкмітливіший».

      Підібрати синоніми до поданих слів.

    Працьовитий   ( роботящий, працелюбний, трудящий, запопадливий)

    Бавитися          ( гратися, забавлятися, розважатися)

    Гарний             ( красивий, вродливий, гожий, миловидний, прекрасний,

                                 чудовий, хороший, чарівний, файний)

 

 

 

  Слово вчителя.

      Українці постійно спілкуються з народами інших держав, тому в нашу мову багато іншомовних (запозичених) слів. Потрібно вміти не тільки правильно записувати ці слова, але й знати їх лексичне значення.

 

      Завдання 2.3. « Памятай рідне слово».

      Замінити запозичені слова українськими відповідниками.

   Аплодисменти          ( оплески )

   Аншлаг                      ( успіх )

   Ігнорувати                ( нехтувати )

   Антракт                     ( перерва )

   Абсурд                      ( нісенітниця)

   Адаптація                 ( пристосування )

   Дебати                      ( спір)

   Галантний                ( чемний )               

   Леді                           ( пані )

 

 

    Завдання 2.4. «Редактор».

    Відредагуйте речення, замінивши однокореневі слова синонімами.

І команда

Школярі прийшли до школи. Вчитель учив нас грамотно писати.

 

ІІ команда

Ледар усе життя ледарює.  Батьки виховують у нас почуття любові до Батьківщини.

 

3. Повторення теми «Омоніми».

   Завдання 3.1.

   Зі словами, записаними на дошці, скласти та записати речення. Сказати, як називаються ці слова. (Завдання виконують дві команди)

    Бал, ласка, став, дорога, байка.

 

    Завдання 3.2.

   Весела хвилинка.

  • Яким ключем не відімкнеш жодні двері?
  • Який Роман не має продовження?
  • На якій лаві не всидиш?

 

4. Повторення теми «Антоніми».

   Завдання 4.1. «Згадай прислів’я»

   Дописати прислівя, підкреслити антоніми.

Готуй влітку сани, а …         ( взимку воза)

Краще погано їхати, ніж …  ( добре йти )

Ліпше своє мале, ніж …        ( чуже велике)   

З великої хмари …                 ( малий дощ)

Менше говори, а …               ( більше роби)

 

    Завдання 4.2.

    Гра  «Швидко відповідай».  (Конкурс капітанів)

Правда         -    брехня

Вчений         -    неук

Швидко        -    повільно

Мало             -    багато

Гарний          -    поганий

Сміливець    -     боягуз

Плакати        -     сміятися

Старий          -     молодий

Чистий          -     брудний

Голосно          -     тихо

 

 

Верхній      -  нижній

Холодно     -   тепло

Солодкий   -  гіркий

Низький      -  високий

Перемога    -  поразка

Рідний         - чужий

Щедрий       - скупий

Друг             -   ворог

Працювати - ледарювати

Свіжий         - черствий

 

5. Повторення теми «Пароніми».

Гра «Знайди пароніми».

Знайти пароніми, пояснити їх значення.

   Сонце, богатир, сонячний, сильний, багатир, школяр, сила, удача, книга, вдача, дружний, вітер, силач, дружній.

 

ІV. Підсумок уроку

    1. Метод «Мікрофон»

Діти відповідають на питання:

 – Що найбільше сподобалося на уроці?

   1. Оцінювання.

V. Домашнє завдання. 

Скласти тести.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

doc
Додано
27 березня 2018
Переглядів
3368
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку