ГРУПИ СЛІВ ЗА ЗНАЧЕННЯМ
Мета: формувати вміння визначати групи слів за значенням, доречно вживати синоніми й антоніми у мовленні; розвивати мислення, мовлення, увагу, пам'ять; збагачувати словниковий запас слів; виховувати любов до рідного слова.
Тип уроку: урок-подорож.
Ти постаєш в ясній обнові,
як пісня линеш, рідне слово.
Ти наше диво калинове,
кохана материнська мово!
Д. Білоус
ХІД УРОКУ
Діти, я вам пропоную сьогодні вирушити у міжпланетну подорож. Назвемо її «У безкрайому просторі слів». Все це нам потрібно для того, щоб повторити вивчений матеріал з «Лексикології» про групи слів за значенням і переконатися, що ми грамотні і допитливі учні.
III. Розминка
Перед тим, як вирушити в подорож нашою ракетою, яка називається «Лексика», проведемо розумову розминку.
IV. Гра «Хто швидше?»
А зараз проведемо невеличку гру «Хто швидше?» (я вам зараз буду говорити слова у прямому значенні, а ви повинні якнайшвидше утворити переносне значення цих слів).
Золота обручка (золоті руки, золота осінь, золота пора);
співають дівчата (співає серце);
солодкий час (солодкий сон);
гострий ніж (гостре слово);
сумує матір (сумує ліс).
V. Естафета «Космічний словник»
Допуск до ракети
Ви повинні пояснити лексичне значення кожного слова (усно).
Ви досить добре знаєте «космічні слова», тому можна вирушати в гості на інші планети.
Планета Синонімів
Не хотілося б зараз говорити про поганкувате писання. Але що поробите?! Це синоніми. Доводилося вам, напевно, строчити. Тобто писати швидко, поспіхом. Якщо спішиш, кажуть люди, —людей насмішиш. Буває й так.
Черкати — теж не краща справа, мабуть, і гірша. А дряпати, шкрябати — то нікудишня писанина!
Уявіть собі, що який-небудь недбалець дряпає, шкрябає. За подібні дії не будемо його хвалити. Адже пишуть тоді нерозбірливо. Ми з вами повинні не строчити, не черкати, не шкрябати, не дряпати. Ми повинні писати.
Отже, до роботи!
На планеті Синонімів живуть слова-побратими, тобто ті, які в усьому готові стати за свого названого брата, прийти на допомогу.
Гра «П'ятий зайвий»
Планета Антонімів
— Що це за слова?
Доберіть до поданих слів антоніми
Ключ. За першими літерами антонімів можна прочитати фразеологізм (як кіт наплакав).
— Що означає цей фразеологізм? (мало)
Темно— ясно, сучасний — колишній, шкідливо — корисно, помилково — істинно, м'який — твердий, найбільший — найменший, пасивний — активний, оптимізм — песимізм, важко — легко, мирний — агресивний, почин — кінцівка, симпатія — антипатія, бадьорість — втома.
Планета Омонімів. Гра «Уточни одним словом»
Ми з вами на планеті Омонімів. Щось тут нічого не зрозуміло. Жителі цієї планети ставлять перед вами завдання: «Уточни одним словом». Захід — іти на захід, важливий захід. Лист — пожовклий лист, лист від товариша. Літні — літні канікули, літні люди. Лютий — лютий мороз, місяць лютий. Мати — мати друзів, рідна мати. Пара — пара голубів, водяна пара. Лава — дерев'яна лава, вугільна лава. Балка — глибока балка, залізна балка. Повернення на Землю.
VI. Підсумок уроку
V. Домашнє завдання
Виконати вправу ____ сторінка ____ .