5 клас
Українська мова
Тема: Групи слів за значенням. Синоніми, антоніми, омоніми.
Мета: поглибити знання учнів про синоніми, розкрити значення антонімів, омонімів; акцентувати увагу на ролі цих слів у нашому мовленні; виробити навички вживання синонімів, антонімів, омонімів у повсякденному житті; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати усну та писемну мову учнів; виховувати любов до рідної мови.
Навчальне забезпечення: підручник, збірка народних прислів’їв і приказок, кросворди, каламбури.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
(Стук у двері. Входить посланець-листоноша).
Я – казковий гном – розумник.
Якось я пихцем надумав
В царство лексики піти,
Щоб знання міцні знайти.
І у замку Словограй
Самоцвіт знайшов чарівний.
В нім – небачена краса,
Незвичайні чудеса.
Але раптом сталось лихо,
Бо замкнув хтосьдвері тихо.
Я гукав, кричав, свистів…
Раптом голос відповів:
Досить ключ лиш роздобути.
Щоб знайти ключа частину,
Йдіть у хащі лісові,
Без вагань і без упину
Вивчіть правила нові.
Нумо ж, діти, поспішіть,
Дивний ключ мерщій знайдіть.
(Листоноша виходить).
Слово вителя.
ІІІ. Засвоєння навчальних знань і формування умінь і навичок.
Слово вчителя.
Про красу і багатство нашої мови говориться у вірші О.Підсухи «Мова». Послухайте його уважно.
Ой, яка чудова українська мова!
Де береться все це, звідкілля і як?
Є в ній ліс, лісок, лісочок, пуща, гай, діброва,
Бір, перелісок, чорноліс. Є іще й байрак.
І така ж розкішна і гнучка, як мрія.
Можна звідкіля, і звідки, і звідкіль.
Є у ній хурделиця, віхола, завія,
Завірюха, хуртовина, хуга, заметіль.
Завдання 1. Виписати з вірша синоніми (ліс … ; звідкіля… ; хурделиця… )
Завдання 2. Підібрати синоніми до слів. (Хоробрий, сміливий, безстрашний, мужній, відчайдушний).
Красивий (гарний, чудовий, прекрасний).
Горизонт (обрій, виднокруг, видноколо).
Батько (тато, татусь, отець, ненько).
Мати (мама, неня, матінка, матуся, мамуся).
Завдання 3.
Розташувати синоніми в порядку наростання, знайти стержневе слово.
Завдання 4.
Веселий, зал, розумний, кричати, радісний, голосувати, приміщення, нежурливий, ревти, мудрий, кімната.
Завдання 5.
Дисципліна – порядок.
Інформація – повідомлення.
Істина – правда.
Фініш – кінець.
Завдання 6.
Спить, спочиває, дрихне.
Помер, дуба дав, спочив навіки.
Смердить, воняє, має неприємний запах.
Б’є, дубасить.
Завдання 7. (Сценка)
Завдання 8.
Виписати синоніми до слів:
Дружити, жвавий, Наполегливий, раптом.
Два брати жили на світі.
Був один з них працьовитий,
А другий – ледачий дуже.
Слухай казку про них, друже.
Той хоробрий і правдивий,
Той брехливий, полохливий.
Той розумний, той дурний,
Той великий, той малий.
День і ніч брати сварились
І ніколи не мирились.
Все, що перший будував,
Другий миттю руйнував.
Кожен рать повів свою,
Стрілись вороги в бою.
Із високим стрівсь низький,
На товстого йшов тонкий.
Стрів білявого чорнявий,
Огрядного – худорлявий.
На сумного йшов веселий,
На тендітного – дебеший.
Ця кривавая війна –
Нині сива давнина.
Хоч брати вже й помирились,
Після них слова лишились.
Дуже горді, незалежні,
Абсолютно протилежні.
В мові ці слова живуть,
Їх антонімами звуть.
Завдання 9. Виписати антоніми.
Завдання 10.
Кросворд
1 |
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
||
6 |
|
|
|
|
|
|
7 |
|
|
|
|
|
|
Антоніми до поданих слів:
Завдання 11.
Погрупувати слова – антоніми.
Білий обмежений
Безмежний забуття
Безсмертя меншість
Більшість далекий
Близький відважний
Блискучий чорний
Боязкий тьмяний
Завдання 12.
Прислів’я з антонімами (скласти із частинок прислів’я).
Одяг кращий новий, / а друг – старий.
Нових друзів наживай, / а старих не забувай.
Маленька праця краща / за велике безділля.
Що в молодості навчився, / то на старість як знайдеш.
Завдання 13. Самостійно привести приклади з антонімами (прислів’я).
Завдання 14.
Мешкає в дереві наша сова,
Чув я від неї кумедні слова:
«Замок замкнула я на замок,
Дощик пішов, і замок мій замок.
В замок не втраплю – заіржавів замок,
Бо він під дощиком замок.
Правильно розставити наголоси у підкреслених словах. Підібрати до кожного з них синоніми.
Завдання 15.
Із омонімами мати, поле, мила, скласти речення.
Завдання 16.
Слова – омоніми використовують для створення каламбурів (гра слів). Майстром створення каламбурів є Ігор Січовик. (Діти зачитують каламбури на сторінці 164 – 165).
А тепер попробуйте самостійно скласти каламбур, використовуючи слова – омоніми ( ніс (ім.) – ніс (дієсл.), мила (дієсл.) – мила (прикм.)).
Сіла муха враз на ніс,
Коли я відерце ніс.
IV. Оцінювання результатів, підбиття підсумків уроку.
- Ось і закінчилась наша подорож в країну Лексикологію. Ви успішно виконали завдання, тому можете допомогти гномові – розумнику. А замок відкриває та команда, яка набрала найбільшу кількість символічних ключиків. Отже, підведемо підсумки роботи і визначимо переможців. А за активну участь на уроці я виставлю оцінки.
V. Домашнє завдання.
Параграфи 10, 11, 13. Вправа 92.
1