Поточний урок в темі "Обмін речовин та енергії. Конспект уроку розроблено із використанням техніки "Шість капелюхів". також використано прийоми, що сприяють забезпеченню сталого розвитку особистості учнів.
Тема: Харчові та енергетичні потреби людини. Значення збалансованого харчування для збереження здоров’я
Мета:
Ключові терміни та поняття: збалансоване харчування, надмірне харчування, енергетичний баланс організму, вітаміни.
Хід уроку:
Виконати тест.
Які із перелічених факторів збільшують потребу людини у воді:
а) З метою реклами бренду, що є спонсором передачі;
б) Під час тренувань іде велика втрата води з потовиділенням;
в) Вода, як добрий розчинник, виводить із організму продукти метаболізму;
г) Вода покращує тонус м’язів при тренуваннях
Вправа «Трава, кущ дерево». Висловити своє розуміння цієї теми: трава – я нічого не знаю про збалансоване харчування; кущ – я трохи чув про це, але не можу вільно розповісти, дерево – я багато знаю з цього питання і можу поділитися думками.
Вчитель. У стані спокою організм витрачає певну кількість енергії для підтримання роботи внутрішніх органів. Це основний обмін речовин. Він буде залежати від віку, статі, стану організму, виконаної роботи і в середньому становить 7000 кДж. Любий вид діяльності витрачатиме ще певну кількість енергії. Робота з підр. ст 35, табл. 3. Знаючи скільки енергії ми витратили за добу, можемо розрахувати добовий раціон – т.т. ту кількість їжі яку потрібно спожити, щоб відновити енергетичні витрати. При розрахунку добового раціону слід зважати і на якісний склад їжі. Адже у м’ясі є достатня кількість необхідних білків, але мало вітамінів, мінеральних речовин. Хліб забезпечить організм вуглеводами, але в ньому відсутні білки. Тому в раціон потрібно включати овочі та фрукти, жири рослинного та тваринного походження, продукти, що містять білки та вуглеводи. Це і буде збалансоване, або раціональне, харчування.
Білий капелюх – збір інформації про основні принципи раціонального харчування. (приблизна відповідь: Основні принципи раціонального харчування:
Червоний капелюх – які асоціації викликають у вас розмови про раціональне харчування? Заповнити Т-схему.
Позитивні асоціації |
Негативні асоціації |
|
|
Жовтий капелюх – чи варто запровадити раціональне харчування в родині (попередження ряду хвороб, покращення стану шлунково-кишкового тракту, організму в цілому, уникнення передчасного старіння…)
Чорний капелюх – якщо це корисно, чому не всі так вчиняють ( як раціонально харчуватися, коли людина на роботі; коли ти студент і харчуєшся у їдальні; якість продуктів в магазині, базарі – бажає бути кращою; і, мабуть, це дорого?)
Зелений капелюх – що говорить народна мудрість про раціональність у їжі (аналіз приказок про їжу - сніданок з’їж сам, обідом поділися з другом, а вечерю віддай ворогові; Як жуєш, так і живеш; у робочого чоловіка в животі й долото згорить; без солі та хліба – нема обіда; не все в рот, що око бачить. Вислови про їжу - Якщо хочеш продовжити своє життя, вкороти свої трапези. Б. Франклін; Ніхто не повинен переступати міру ні в їжі, ні в харчуванні. Піфагор;). Або альтернативне питання: чи можна пояснити з точки зору раціонального харчування гастрономічні переваги народів різних частин світу (Японії, Індії, народів півночі, європейців)
Прийом сталого розвитку: Зараз ми всі дружно одягнемо синій капелюх – які принципи раціонального, або збалансованого харчування ти може уже сьогодні запровадити у своєму житті та пропагувати в родині?
Продовжити речення.
2. Розв’язати задачу. За добу доросла людина повинна спожити 100 г білків, 100 г жирів і 400 г вуглеводів.