Висновок: Солодкий смак при жуванні хліба – результат дії ферменту амілази в ротові порожнині.
Номер слайду 7
Шлунок «Багато хто сприймає шлунок, як «мішок», заповнений рідинами і ферментами, але це дуже складний орган...» У чому ж складність шлунка й процесів, що в ньому відбуваються?
Номер слайду 8
Шлунок Вміщує до 3 літрів їжі. Їжа перемішується, утворюючи травний комок – хімус. Відбувається розщеплення білків під дією ферменту – пепсину (t=37є,рН=2).
Номер слайду 9
Епітелій шлунку
Номер слайду 10
(1849-1936) І.П. Павлов 1904 рік - отримав Нобелівську премію за дослідження процесів травлення. Розробив фістульну методику, яка дозволяє вивчати діяльність здорового організму. Створив вчення про вищу нервову діяльність .
Номер слайду 11
Регуляція травлення - “ уявне годування ” Стравохід перерізається, на шлунок накладається фістула. Їжа в шлунок не потрапляє, а шлунковий сік виділяється. Висновок: Виділення шлункового соку регулюється нервовим шляхом.
Номер слайду 12
Регуляція травлення - “ ізольований шлуночок ” Від великого шлунку вирізається малий, на який накладається фістула. Їжа в шлунок потрапляє і шлунковий сік виділяється, поки їжа знаходиться в шлунку(5–6 годин). Висновок: Виділення шлункового соку регулюється гуморальним шляхом.
Номер слайду 13
Процеси в шлунку Хімічна обробка їжі - за допомогою ферментів шлункового соку розщеплюються білки й жири молока; Фізична обробка їжі - за допомогою хлоридної кислоти відбувається набрякання білків; Переміщення їжі - за допомогою м’язів шлунку здійснюється перемішування їжі з утворенням травного комка – хімусу. Знезаражування їжі - за допомогою хлоридної кислоти знешкоджуються мікроорганізми; Всмоктування компонентів їжі - у шлунку всмоктуються вода, спирти, деякі ліки, гормони та ін.
Номер слайду 14
Кишечник У проміжному відділі головного мозку є харчовий центр, утворений осередками голоду і насичення. Коли поживних речовин в організмі не вистачає, виникає відчуття голоду, а коли цих сполук достатньо — формується відчуття насичення. Яким чином тонкий кишечник впливає на відчуття голоду і насичення, якщо він розташований «далеко» від головного мозку?
Номер слайду 15
Тонкий кишечник
Номер слайду 16
Дванадцятипала кишка Має розміри 20 см. В неї відкриваються протоки двох залоз: печінки і підшлункової залози.
Номер слайду 17
Печінка Виділяє жовч, яка емульгує жири. В печінці регулюється рівень глюкози і амінокислот в крові. Знешкоджуються токсичні речовини. Руйнуються клітини крові.
Висновок: Вплив тонкого кишечника на харчовий центр пояснює глюкостатична теорія, згідно з якою відчуття голоду чи насичення залежать від концентрації глюкози в крові, що відтікає від кишечника. Кількість глюкози в крові є гомеостатичним показником = 0,12 %. Регуляція здійснюється в печінці за участю гормонів підшлункової залози – інсуліну і глюкагону.
Номер слайду 21
Товстий кишечник Сьогодні для лікування і профілактики дисбактеріозу фахівці все частіше рекомендують біойогурти та біокефіри з «живими» лактобактеріями та біфідобактеріями. Які властивості цих бактерій зумовлюють корисний ефект молочнокислих продуктів?
Номер слайду 22
Товстий кишечник Всмоктується вода. Синтезуються вітаміни групи В і К. Утворюються токсичні речовини: індол,фенол, скатол.
Номер слайду 23
Висновок: Лакто- і біфідобактерії відновлюють нормальну мікрофлору кишечника, що важливо для функціонування організму.
Номер слайду 24
Це цікаво… Фотограф Артур Сасс у 1952 році загорівся бажанням сфотографувати одного з найбільш визначних фізиків 20 століття, лауреата Нобелівської премії з фізики (1921) Альберта Ейнштейна (1879-1955) в честь його 72-ого дня народження. І, як годиться, він попросив Ейнштейна посміхнутися для камери, на що той показав язик. Це зображення представляє портрет одночасно і генія, і життєрадісної живої людини.
Номер слайду 25
Це цікаво… У медицині вже давно використовуються штучна нирка й штучне серце. І ось британські вчені створили штучний шлунок. Протягом 10 років фахівці науково-дослідного інституту в графстві Норфолк (Англія) працювали над створенням цього апарата.
Правда чи міф Стрес може призвести до виразки шлунку Жувальна гумка призводить до склеювання кишок Оселедець з молоком призводить до завороту кишок Фруктова дієта дозволяє швидко і легко схуднути
Номер слайду 28
Хвороби шлунково-кишкового тракту «Найпоширеніші хвороби травної системи» « Хвороби органів травлення спричинені вірусною інфекцією» «Хвороби шлунково-кишкового тракту бактеріального походження» «Харчові отруєння»
Номер слайду 29
Загальна полеміка (полеміка капітанів) Якщо надмірне захоплення їжею є звірство, то й зневага до їжі є нерозумною, і істина тут, як і скрізь, лежить посередині: не захоплюйся, але приділяй належну увагу. І.П.Павлов