Тема. Чисті речовини і суміші (однорідні, неоднорідні). Способи розділення сумішей
Мета: сформувати в школярів уявлення про різницю між чистими речовинами та сумішами, розвивати вміння розрізняти чисті речовини та суміші;
удосконалювати навички, вміння працювати з текстом підручника, вміння аналізувати, робити висновки;
розвивати ключові компетентності особистості школяра;
здійснити гігієнічне виховання;
виховувати ставлення до хімії як до можливої галузі майбутньої професійної діяльності.
Обладнання: склянки з водою, мідний купорос, картки з індивідуальними завданнями, малюнки з зображенням чистих речовин, способів розділення сумішей
Тип уроку: комбінований
ХІД УРОКУ
Суміш - цілісна система,
що складається з різнорідних компонентів
Роберт Бойль
I. Організація класу
Посміхнемось один одному й розпочнемо урок з гарного настрою.
II. Перевірка домашнього завдання
Експрес – опитування за питаннями:
Перевірка виконання письмового домашнього завдання
Індивідуальна робота за картками
Варіант І Варіант ІІ
1.Опишіть фізичні властивості
кухонної солі крейди
2. Виберіть серед наведених властивостей ті, які стосуються наступних речовин: (підкресліть)
залізо алюміній
За звичайних умов твердий
Сірого кольору
Сріблястого кольору
Має характерний запах
Електропровідний
У воді не розчиняється
Притягується магнітом
Теплопровідний
пластичний
3. У посудинах без етикеток містяться різні речовини. За якими властивостями можна визначити кожну речовину?
Крейда Вода
Цукор Оцет
Олія Спирт
4. Для кмітливих
Зваживши на фізичні властивості, поясніть, чому електричний дріт не виготовляють з гуми. Які матеріали використовують для його виготовлення і чому?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Розповідь вчителя з елементами пошукової бесіди, демонстрація досліду
На демонстраційному столі: хімічна склянка з водою, спиртовий розчин йоду.
До склянки з водою наливаємо декілька краплин спиртового розчину йоду.
Відповідь на це питання нам відома ще з уроків природознавства.
Сьогодні ми познайомимось детальніше з чистими речовинами та сумішами.
IV. Вивчення нового матеріалу
1.Чиста речовина
Розповідь вчителя з елементами пошукової бесіди
Робота з термінологічним сервером у підручнику та робочому зошиті
Чиста речовина – це речовина індивідуальна, яка не містить домішок інших речовин.
Приклади: кухонна сіль «Екстра», цукор-рафінад, дистильована (перегнана) вода
Розгляд рис 7.1. с. 37 підручника з коментарями
2. Суміш
Розповідь вчителя з елементами пошукової бесіди
Робота з термінологічним сервером у підручнику та робочому зошиті
Суміш – це сукупність різних речовин, яка становить одне фізичне тіло.
Складання схеми на дошці, у зошиті
Суміші
Однорідні Неоднорідні
Мідний купорос у воді Граніт
Самородне золото Молоко
Розгляд рис 7.2., 7.3. с. 37 підручника з коментарями
3. Способи розділення сумішей
Самостійна робота учнів в групах з текстом підручника с.38-39,
Розповідь вчителя з використанням малюнків, рис. 7.4 с.40 підручника з коментарями
Відстоювання – спосіб розділення неоднорідної суміші, який грунтується на різній густині компонентів.
З допомогою магніту
Розгляд рис. 7.5 с.39 підручника з коментарями,
перегляд експерименту
Дистиляція (перегонка) – це випаровування рідини з подальшим охолодженням і конденсацією пари.
Розгляд рис. 7.5 с.40 підручника з коментарями
Фільтрування. Використовується для розділення суміші рідини й нерозчинної речовини.
Розгляд рис. 7.6 с.39 підручника з коментарями
V. Закріплення знань
Завдання для самоконтролю:
1.Яка речовина називається чистою?
2.Як відрізнити чисту речовину від суміші?
3.Які є способи розділення сумішей?
4.Як практично довести, що нафта є сумішшю, а не чистою речовиною?
5. Як розділити суміш крейди і тирси?
6. Як розділити суміш річного піску й кухонної солі?
Міркуємо разом
VI. Підбиття підсумків уроку
Незакінчене речення
Сьогодні на уроці я зрозумів…..
Мені сподобалось……
Відкриттям для мене стало…..
Тепер я зможу…..
VII. Домашнє завдання
Опрацювати параграф 7, вивчити нові терміни уроку, питання «Перевір себе»,
Творче завдання 19 с.42