Урок хімії у 9 класі на тему
«Класифікація хімічних реакцій за кількістю і складом реагентів та продуктів реакцій»
МЕТА: -узагальнити й систематизувати знання учнів про хімічні реакції;
- розвивати вміння й навички визначення типів хімічних реакцій
теоретично -за рівняннями хімічних реакцій та експериментально
– за ознаками хімічних реакцій;
- вчити застосовувати знання на практиці, уміння пояснювати результати,
робити висновки;розвиватипам'ять, увагу, мислення;
- формувати практичні навички.
ОБЛАДНАННЯ: періодична система хімічних елементів Д.І Менделєєва,
таблиця розчинності, ряд активності металів, плакат із правилами техніки
безпеки в кабінеті хімії.
МЕТОДИ І МЕТОДИЧНІ ПРИЙОМИ: інформаційно-рецептивний: словесні
(розповідь, бесіда, розповідь з елементами бесіди, повідомлення учнів); наочні
(демонстрація таблиць, демонстраційний експеримент); репродуктивні (бесіда)
та проблемко- пошуковий (проблемні питання); інтерактивні (мультимедійна
презентація); самостійна робота зпідручником.
ТИП УРОКУ: Урок засвоєння нових знань
ХІДУРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.
Підготовка учнів до уроку, організація уваги, налаштування.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І УМІНЬ УЧНІВ.
Фронтальна робота з класом
- Що таке хімічна реакція?
- Що показує рівняння хімічної реакції?
- Назвіть основні типи хімічних реакцій за кількістю вихідних речовин і продуктів реакції( розкладу, сполучення, заміщення, обміну).
Завдання №1. Допишіть рівняння хімічних реакцій і вкажіть тип реакції
(учні працюють по черзі коло дошки).
а) Zn + H2 SO4 →б) Fe + Cl2→
в) Al(OH)3→ г) NaOH+ HCl→
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІУЧНІВ.
Девіз уроку: «Усе пізнається в порівнянні».
Сьогодні ми починаємо вивчення нової теми – «Хімічні реакції». На сьогоднішньому уроці розширите свої знання про типи хімічних реакцій в залежності від кількості реагентів і продуктів реакції.
Повідомлення теми уроку (учні записують тему у зошити).
Сьогодні на уроці ми маємо з`ясувати.
Пояснення учителя.
Запам'ятайте ключові поняття:[додаток 1]
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
(розповідьучителяз елементами бесіди, складання схеми-таблиці). По ходу вивчення матеріалу роблять висновки та виконуються диференційованізавдання.
1. Робота із таблицею.
Класифікація хімічних реакцій
№ п/п | Ознаки класифікації | Типи реакцій |
1 | Зміна числа і складу реагентів і продуктів реакцій. | Сполучення Розкладу Заміщення Обміну |
2 | Зміна або відсутність зміни ступенів окиснення елементів, які входять до складу речовин, що реагують. | Окисно-відновні Без зміни ступенів окиснення елементів |
3 | Виділення або поглинання енергії під час реакції. | Екзотермічні Ендотермічні |
4 | Наявність каталізатора. | Каталітичні Некаталітичні |
5 | Перебіг реакції до кінця. | Оборотні Необоротні |
- запис в зошит, робота з підручником.
2. Демонстраційний експеримент
Тема: Реакції розкладу, сполучення, заміщення, обміну, екзо- та ендотермічні реакції.
Демонстраційний дослід 1. Добування магній оксиду спалюванням магнію.
Чи відбулася хімічна реакція?
Запишіть на дошціхімічне рівняння: 2Mg + O2 = 2MgO
Зробіть висновок, до якого типу належить ця хімічні реакція; прочитайте визначення у підручнику.
- запис в зошит, робота з підручником. Визначення
Демонстраційний дослід 2. Добування гідроген оксиду (води) спалюванням водню.
Запишіть рівняння хімічної реакції і визначте її тип.
2H2 + O2 = 2H2O
Демонстраційний дослід 3. Розклад малахіту при нагріванні.
Що спостерігаємо? Запишіть хімічне рівняння і вкажіть тип реакції.
Сu2СО3(ОН)2 = 2СuО + H2O + СО2
Демонстраційний дослід 4. Взаємодія цинку з хлоридною кислотою.
Що спостерігаємо? Запишіть хімічне рівняння і визначте тип хімічної реакції.
Прочитайте визначення реакцій заміщення.
Zn + 2HCl = ZnCl2 + H2↑
(учні відповідають на поставленні запитання)
Демонстраційний дослід 5. Взаємодія калій гідроксиду з нітратною кислотою в розчині.
Що спостерігаємо? Запишіть хімічне рівняння і визначте тип хімічної реакції.
НNO3 + KOH = KNO3 + H2О
Пригадайте, що реакція обміну між основою та кислотою називається
реакцією нейтралізації.
(учні відповідають на поставленні запитання)
Інтерактивна вправа «Метод спроб і помилок». ( припущення, висновки ).
визначення (опрацьовують учні самостійно)
(складання схеми на дошці, записи в зошиті )
Сторінка ерудита.
ЦЕЦІКАВО!
Додаткова інформація для самостійного сприйняття.
[додаток 2,3]
Висновки.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ І УМІНЬ. Диференційовані , індивідуальні.
І. Бліц-опитування. (фронтально)
Вправа «Незакінчене речення»
Закінчи речення:
- Реакції сполучення – це…
- Реакції заміщення – це…
- Реакціїї –обміну – це..
- Реакціїї розкладу – це..
ІІ. Зворотній зв'язок. Контрольно-перевірні завдання.
Тренувальні вправи:
- Індивідуальні завдання учням:
Здійснити перетворення:
водень → хлоридна кислота → барій хлорид → барій сульфат
кальцій → кальцій оксид → кальційгідроксид→ кальцій карбонат
- Виконати вправи №1,2,3 підручника.
Дайте відповідь на запитання (додаткові)
Попрацюйте групами (індивідуальні завдання)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ.
Фронтальна бесіда.
УчительРЕФЛЕКСІЯ
1. Що вам сподобалося на уроці? Що виявилося складним? Чи досягли мимети уроку?Який вид діяльності вам сподобався найбільше? Ви сьогоднідля себе довідалися щось нове?
2.«Найважливішим з отриманої інформації для мене є відомості про …, тому
що …».«Урок допоміг мені зрозуміти, що …».«Що сподобалося та не сподобалося на уроці…».
Оцінювання.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Обов'язкове: прочитати §, виконати вправи №№3-7.
Індивідуальне: а) дослідницький експеримент.
Урок хімії у 9 класі на тему
«Класифікація хімічних реакцій за кількістю і складом реагентів та продуктів реакцій»
МЕТА: - узагальнити й систематизувати знання учнів про хімічні реакції;
- розвивати вміння й навички визначення типів хімічних реакцій
теоретично - за рівняннями хімічних реакцій та експериментально
– за ознаками хімічних реакцій;
- вчити застосовувати знання на практиці, уміння пояснювати результати,
робити висновки; розвивати пам’ять, увагу, мислення;
- формувати практичні навички.
ОБЛАДНАННЯ: періодична система хімічних елементів Д.І Менделєєва,
таблиця розчинності, ряд активності металів, плакат із правилами техніки
безпеки в кабінеті хімії.
МЕТОДИ І МЕТОДИЧНІ ПРИЙОМИ: інформаційно-рецептивний: словесні
(розповідь, бесіда, розповідь з елементами бесіди, повідомлення учнів); наочні
(демонстрація таблиць, демонстраційний експеримент); репродуктивні (бесіда)
та проблемко- пошуковий (проблемні питання); інтерактивні (мультимедійна
презентація); самостійна робота з підручником.
ТИП УРОКУ: Урок засвоєння нових знань
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.
Підготовка учнів до уроку, організація уваги, налаштування.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І УМІНЬ УЧНІВ.
Фронтальна робота з класом
- Що таке хімічна реакція?
- Що показує рівняння хімічної реакції?
- Назвіть основні типи хімічних реакцій за кількістю вихідних речовин і продуктів реакції( розкладу, сполучення, заміщення, обміну).
Завдання №1. Допишіть рівняння хімічних реакцій і вкажіть тип реакції
(учні працюють по черзі коло дошки).
а) Zn + H2 SO4 → б) Fe + Cl2→
в) Al(OH)3→ г) NaOH+ HCl→
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ.
Девіз уроку: «Усе пізнається в порівнянні».
Сьогодні ми починаємо вивчення нової теми – «Хімічні реакції». На сьогоднішньому уроці розширите свої знання про типи хімічних реакцій в залежності від кількості реагентів і продуктів реакції.
Повідомлення теми уроку (учні записують тему у зошити).
Сьогодні на уроці ми маємо з`ясувати.
Пояснення учителя.
Запам'ятайте ключові поняття: [додаток 1]
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
(розповідь учителяз елементами бесіди, складання схеми-таблиці). По ходу вивчення матеріалу роблять висновки та виконуються диференційовані завдання.
1. Робота із таблицею.
Класифікація хімічних реакцій
№ п/п |
Ознаки класифікації |
Типи реакцій |
1 |
Зміна числа і складу реагентів і продуктів реакцій. |
Сполучення Розкладу Заміщення Обміну |
2 |
Зміна або відсутність зміни ступенів окиснення елементів, які входять до складу речовин, що реагують. |
Окисно-відновні Без зміни ступенів окиснення елементів |
3 |
Виділення або поглинання енергії під час реакції. |
Екзотермічні Ендотермічні |
4 |
Наявність каталізатора. |
Каталітичні Некаталітичні |
5 |
Перебіг реакції до кінця. |
Оборотні Необоротні |
- запис в зошит, робота з підручником.
2. Демонстраційний експеримент
Тема: Реакції розкладу, сполучення, заміщення, обміну, екзо- та ендотермічні реакції.
Демонстраційний дослід 1. Добування магній оксиду спалюванням магнію.
Чи відбулася хімічна реакція?
Запишіть на дошці хімічне рівняння: 2Mg + O2 = 2MgO
Зробіть висновок, до якого типу належить ця хімічні реакція; прочитайте визначення у підручнику.
- запис в зошит, робота з підручником. Визначення
Демонстраційний дослід 2. Добування гідроген оксиду (води) спалюванням водню.
Запишіть рівняння хімічної реакції і визначте її тип.
2H2 + O2 = 2H2O
Демонстраційний дослід 3. Розклад малахіту при нагріванні.
Що спостерігаємо? Запишіть хімічне рівняння і вкажіть тип реакції.
Сu2СО3(ОН)2 = 2СuО + H2O + СО2
Демонстраційний дослід 4. Взаємодія цинку з хлоридною кислотою.
Що спостерігаємо? Запишіть хімічне рівняння і визначте тип хімічної реакції.
Прочитайте визначення реакцій заміщення.
Zn + 2HCl = ZnCl2 + H2↑
(учні відповідають на поставленні запитання)
Демонстраційний дослід 5. Взаємодія калій гідроксиду з нітратною кислотою в розчині.
Що спостерігаємо? Запишіть хімічне рівняння і визначте тип хімічної реакції.
НNO3 + KOH = KNO3 + H2О
Пригадайте, що реакція обміну між основою та кислотою називається
реакцією нейтралізації.
(учні відповідають на поставленні запитання)
Інтерактивна вправа «Метод спроб і помилок». ( припущення, висновки ).
визначення (опрацьовують учні самостійно)
(складання схеми на дошці, записи в зошиті )
Сторінка ерудита.
ЦЕ ЦІКАВО!
Додаткова інформація для самостійного сприйняття.
[додаток 2,3]
Висновки.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ І УМІНЬ. Диференційовані , індивідуальні.
І. Бліц-опитування. (фронтально)
Вправа «Незакінчене речення»
Закінчи речення:
- Реакції сполучення – це…
- Реакції заміщення – це…
- Реакціїї –обміну – це..
- Реакціїї розкладу – це..
ІІ. Зворотній зв’язок. Контрольно-перевірні завдання.
Тренувальні вправи:
- Індивідуальні завдання учням:
Здійснити перетворення:
водень → хлоридна кислота → барій хлорид → барій сульфат
кальцій → кальцій оксид → кальцій гідроксид→ кальцій карбонат
- Виконати вправи №1,2,3 підручника.
Дайте відповідь на запитання (додаткові)
Попрацюйте групами (індивідуальні завдання)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ.
Фронтальна бесіда.
Учитель РЕФЛЕКСІЯ
1. Що вам сподобалося на уроці? Що виявилося складним? Чи досягли ми мети уроку? Який вид діяльності вам сподобався найбільше? Ви сьогодні для себе довідалися щось нове?
що …». «Урок допоміг мені зрозуміти, що …». «Що сподобалося та не сподобалося на уроці…».
Оцінювання.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Обов’язкове: прочитати §, виконати вправи №№ 3-7.
Індивідуальне: а) дослідницький експеримент.
1