Тема уроку : Хімічні властивості етанової кислоти.
Мета уроку: ознайомити учнів із властивостями етанової (оцтової) кислоти,
порівнюючи їх із властивостями неорганічних кислот;
сприяти виробленню навичок командної роботи та
відповідальності за справу; продовжувати формувати самостійність
у здобутті знань
Хід уроку
І Організаційний етап.
Клас поділено на 6 груп. Для кожної групи надано інструкцію по проведенню дослідження (додаток 1).
Учитель пояснює хід уроку, основні етапи.
ІІ Вивчення нового матеріалу.
Спочатку за допомогою таблиці «Взаємозв’язок основних класів неорганічних речовин» (додаток 2) учні згадують властивості неорганічних кислот і фіксують їх у зошиті (паралельно на дошці за допомогою малих графічних посібників).
Після інструктажу з БЖД кожна група приступає до виконання свого завдання. За результатами свого досліду складає звіт у таблиці:
Взаємодія етанової кислоти з… |
Спостереження , рівняння реакцій |
Висновки |
1. |
|
|
2. |
|
|
|
|
|
Далі кожна група звітує про своє дослідження, робить запис на дошці (в аналогічній таблиці), складає рівняння реакції ( за допомогою учителя або користуючись підручником). Учні доповнюють свої записи до заповнення таблиці.
Після звіту всіх груп формулюється загальний висновок про властивості етанової кислоти, ці властивості порівнюються із властивостями неорганічних кислот, виділяються подібні та відмінні.
ІІІ Закріплення вивченого.
Учні виконують завдання, обговорюючи та презентуючи на дошці
а) Складіть рівняння реакції і дайте назву їхнім продуктам
CH3COOH + Li →
CH3COOH + Zn(OH)2 →
CH3COOH + MnO →
CH3COOH + K2CO3 →
б) Наведіть 2 молекулярні рівняння, які відповідають такому йонно-молекулярному
H+ + CH3COO- = CH3COOH
IV Узагальнення знань, висновки.
V Домашнє завдання.
Додаток1
Група № 1
Дія оцтової кислоти на індикатори
У дві пробірки налийте по 1-2 мл оцтової кислоти. До вмісту однієї пробірки добавте декілька крапель розчину лакмусу, до вмісту іншої - розчину метилоранжу.
Яких кольорів набувають індикатори? Про що це свідчить?
Зробіть запис у таблицю.
Група № 2
Взаємодія оцтової кислоти з активним металом
До 1 мл оцтової кислоти у пробірці добавте стружку магнію.
Що спостерігаєте?
Зробіть запис у таблицю.
Група № 3
Реакція оцтової кислоти з основним оксидом
У пробірку помістіть трохи порошку купрум (ІІ) оксиду і налийте 1-2 мл розчину оцтової кислоти.
Що спостерігаєте ?
Нагрійте вміст пробірки, але не до кипіння.
Зробіть запис у таблицю.
Група № 4
Взаємодія оцтової кислоти з лугами
До 1-2 мл розчину натрій гідроксиду у пробірці добавте декілька крапель фенолфталеїну. До забарвленого розчину додайте розчин оцтової кислоти до знебарвлення вмісту.
Про що це свідчить?
Зробіть запис у таблицю.
Група № 5
Реакція оцтової кислоти з нерозчинною основою
У пробірку налийте 1-2 мл розчину лугу і добавте невелику кількість розчину купрум (ІІ) сульфату. Що спостерігаєте?
Долийте до суміші з осадом 2 мл розчину оцтової кислоти.
Що відбувається в пробірці?
Зробіть запис у таблицю.
Група № 6
Реакція оцтової кислоти із сіллю
У пробірку насипте трохи кальцій карбонату (крейди) і долийте 1-2 мл розчину оцтової кислоти.
Що спостерігаєте?
Зробіть запис у таблицю.
Додаток 2
Взаємозв’язок основних класів неорганічних речовин
У таблиці записано продукти реакції; « - « означає «не реагує»
|
||||||
|
метал |
основний оксид
|
кислотний оксид |
основа |
кислота |
сіль |
метал |
|
___ |
___ |
___* |
сіль+Н2 |
сіль + метал
|
основний оксид |
___
|
|
сіль |
___ |
сіль + Н2О
|
___ |
кислотний оксид
|
___
|
сіль |
|
сіль + Н2О |
___ |
___ |
основа |
___*
|
___ |
сіль + Н2О |
|
сіль + Н2О
|
сіль + основа |
кислота |
сіль + Н2
|
сіль + Н2О |
___ |
сіль + Н2О |
|
сіль + кислота |
сіль |
сіль + метал
|
___ |
___ |
сіль + основа |
сіль + кислота |
сіль + сіль |
* Крім амфотерних металів, які реагують із лугами.
|