Урок "Хімічні властивості насичених одноосновних карбонових кислот"

Про матеріал

Розробка уроку з хімії для 10 класу на тему "Хімічні властивості насичених одноосновних карбонових кислот". Розробка відповідає чинній програмі для 10 класу рівень стандарту

Перегляд файлу

Хімічні властивості насичених одноосновних карбонових кислот.

Мета уроку:

а) навчальна:

  • поглибити знання про карбонові кислоти;
  • ознайомити з хімічними властивостями карбонових кислот;
  • з’ясувати подібність і відмінність хімічних властивостей органічних і неорганічних кислот;
  • удосконалювати вміння складати рівняння хімічних реакцій за участю органічних речовин;

б) розвиваюча:

  • розвивати логічне мислення, уміння спостерігати, аналізувати, прогнозувати, порівнювати, робити висновки, встановлювати причинно-наслідкові зв'язки;
  • сприяти розвитку рефлексивних умінь, навичок самоконтролю;

в) виховна:

  • сприяти  вихованню позитивної мотивації до навчання та культури поведінки, спілкування та розумової праці
  • формувати науковий світогляд, показувати зв'язок науки з життям, пізнаваність світу.

Очікувані результати навчання

учень (учениця):

  • пояснює вплив характеристичної (функціональної) групи на хімічні властивості оксигеновмісних органічних сполук.
  • порівнює хімічні властивості насичених одноосновних карбонових і неорганічних кислот;
  • характеризує хімічні властивості насичених одноосновних карбонових кислот;
  • прогнозує хімічні властивості оксигеновмісних органічних сполук на основі знань про властивості характеристичних (функціональних) груп;
  • установлює причинно-наслідкові зв’язки між складом, будовою, властивостями, застосуванням етанової кислоти.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Форми, методи, прийоми роботи: фронтальна, групова, робота в парах, індивідуальна; інформаційний, евристична бесіда, частково проблемно-пошуковий, дослідницький; вправи «Відстрочена загадка», «Власний приклад», інтерактивна вікторина, складання ментальної карти, самооцінювання

Обладнання: роздатковий матеріал, інтерактивна дошка, ноутбук, обладнання для виконання досліду

Хід уроку

І.  Організаційний момент.

Доброго дня! Я рада вітати всіх присутніх на уроці! Перевірте готовність до уроку, вимкніть звук телефону, але не ховайте їх, вони нам сьогодні знадобляться. Сподіваюсь, що наша робота буде плідною  і дуже хочеться, щоб ви отримали задоволення від процесу здобування знань, і змогли  реалізувати свої здібності. Можливо,  отримані навички принесуть у майбутньому успіх у всіх задуманих справах і починаннях. Під час уроку ви будете здійснювати самооцінювання і вносити одержані бали у Гугл форму.

ІІ. Повідомлення теми, мети і завдань уроку.

На минулому уроці ми з вами почали вивчати «Карбонові кислоти» і якщо ми подивимся на карту пам’яті, то видно що у нас залишилось ще одне питання яке треба розглянути. Це ……. «Хімічні властивості» і тому тема уроку «Хімічні властивості насичених одноосновних карбонових кислот»

Давайте разом сформулюємо мету і завдання уроку:

  • Вивчити хімічні властивості карбонових кислот
  • Удосконалити вміння складати рівняння реакцій
  • Порівняти хімічні властивості мінеральних та органічних карбонових кислот: знайти спільні властивості та специфічні, характерні тільки для карбонових кислот.
  • Навчитися виявляти органічні кислоти у продуктах харчування.
  • Отримати інформацію, яку використаємо у повсякденному житті.

ІІІ. Актуалізація опорних знань

Давайте згадуємо деякі питання які ми вивчили на минулому уроці:(Кожна правильна відповідь – один бал)

 

  1. Карбонові кислоти – це органічні сполуки, які містять одну чи декілька карбоксильних груп, з’єднаних з вуглеводневим радикалом. Так чи ні?
  2. Загальна формула насичених одноосновних кислот?
  3. Як називається функціональна група карбонових кислот?
  4. На що впливає функціональна група?
  5. Формула етанової(оцтової) кислоти?
  6. Чи буде оцтова кислота взаємодіяти з перлиною?

Відповіді:

  1. Так
  2. CnH2n+1COOH
  3. Карбоксильна
  4. На властивості
  5. CH3COOH
  6. ?

ІV. Мотивація навчальної діяльності

Не випадково останнє питання було про перлину. Існує легенда, яка, свідчить, що, для того, щоб продемонструвати своє багатство і владу, Клеопатра VII (69 р до н.е. - 30 н.е.) розіграла парі з - римським політиком і воєначальником Марком Антонієм. Клеопатра стверджувала, що її сніданок буде найдорожчим і вона зможе витратити 10 мільйонів сестерціїв (римська монета) за один раз! Коли почався прийом, Марк Антоній заспокоївся, тому що не побачив нічого не звичайного. І тут перед Клеопатрою поставили келих, наповнений оцтом. Те що було далі, описано в повісті Г. Хаггарда „Клеопатра – володарка зорі”: ...Вона вийняла з вуха одну з величезних перлин...і... опустила її в оцет. Запала мовчанка, вражені гості, завмерши, спостерігали, як незрівнянна перлина повільно розчиняється в міцному оцті. От від неї не залишилось і сліду, і тоді Клеопатра підняла кубок, покрутила його, і випила весь до останньої краплі.” Цю сцену ми можемо бачити і на картині Тьєполо «Бенкет Клеопатри»

Чи можливо таке, чи правдива легенда? На це питання ми дамо відповідь у кінці уроку!

V. Вивчення нового матеріалу

1. Евристична бесіда

Проблемне питання

Як ви вважаєте, чи існує щось спільне між хімічними властивостями мінеральних та карбонових кислот? Чому?

Давайте ще раз звернемось до будови кислот ( підручник с. 115)

Хімічні властивості карбонових кислот визначає характеристична карбоксильна група, у якій спостерігається взаємний вплив атомів та зміщення електронної густини до електронегативного атома Оксигену, за рахунок чого атом Гідрогену гідроксильної групи стає рухливим

Давайте їх згадаємо:

  1. дисоціація кислот
  2. взаємодія з металами
  3. взаємодія з основними оксидами
  4. взаємодія з основами
  5. взаємодія з солями

CH3COOH → CH3COO- + H+

2CH3COOH + 2Na→ 2CH3COONa+ H2

2 CH3COOH +MgO → (CH3COO)2Mg + H2O

 CH3COOH+ NaОН →CH3COONa+ H2О

 2CH3COOH +CaCО3 → (CH3COO)2Са +СО2 ↑ +  H2O

Чи можливі якісь специфічні хімічні властивості для карбонових кислот. Якою функціональною групою вони повинні бути зумовлені?

А які ви можете передбачити специфічні властивості карбонових кислот?

  1. Горіння

CH3COOH + 2О2 → 2СО2 + 2Н2О

  1. Взаємодія зі спиртами

CH3COOH + OHCH3 → CH3COOCH3+ Н2О

Висновок: реакція естерифікації характерна тільки для карбонових кислот завдяки наявності карбоксильної групи.

2. Робота в парах. Скласти рівняння відповідних реакцій.

Самооцінювання.

3б- я активно працював, реакцію написали без помилок

2б- я активно працював, але в написанні є недоліки

1б- я був тільки спостерігачем

3. Відстрочена загадка. Чи може перлина розчинитись?

Чи правдива описана легенда?

4. Як довести наявність кислот? ( за допомогою індикаторів)

VІ. Практикум (Робота в групах)

ЛАБОРАТОРНИЙ ДОСЛІД № 1

Виявлення органічних кислот  у харчових продуктах

За допомогою піпетки або скляної палички нанесіть по 1—2 краплі досліджуваної речовини на  універсальні індикаторні папірці. Яке забарвлення індикатора в кожному випадку? Чому дорівнює рН (визначаємо за шкалою)? Яке середовище? Зробіть висновок, що до вмісту органічних кислот у харчових продуктах!

 

Досліджувана речовина

Колір інд. папірця

рН

 

Середовище

кисле – рН < 7 ;

нейтральне – рН=7;

лужне – рН >7

1

Сік апельсину

 

 

 

2

Яблучний сік

 

 

 

3

Сік квашеної капусти

 

 

 

4

Молоко

 

 

 

Проблема: деякі лікарські препарати не можна запивати цілим рядом напоїв, у тому числі кислі фрукти та соки, маринади, страви з оцтом не можна вживати разом з антибіотиками пеніцилінового ряду та еритроміцином. Як ви думаєте, чим викликана ця заборона?  (Кислоти, що містяться у зазначених продуктах, можуть вступати в хімічну взаємодію з названими антибіотиками, нейтралізуючи їх вплив на організм.)

VІІ. Контроль і корекція. Інтерактивна вікторина

https://learningapps.org/qrcode.php?id=pimk25mnk20 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VІІІ. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія.

ІХ. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання.

  1. Закінчити створення карти пам'яті
  2. Опрацювати  §19 стор. 116-119
  1. Виконати вправу «Власний приклад» (скласти молекулярні і йонні рівняння реакцій, які характеризують хім. властивості карбонових кислот, на прикладі інших речовин)
  2.  Творче завдання. 

Підберіть матеріал і підготуйте проект на тему:

  1. «Музеї оцту у світі».
  2.  «Оцет в моєму домі: практичні поради».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Закінчить рівняння реакції (с.116)

  1. дисоціація кислот

CH3COOH →

 

Висновок: при дисоціації карбонових кислот утворюється катіон …., та аніон …

Карбонові кислоти більш ……( сильні, слабкі) електроліти ніж неорганічні.

 

Закінчить рівняння реакції (с.117)

2) взаємодія з металами

CH3COOH + Na→

 

Висновок: карбонові кислоти взаємодіють з металами які стоять до ….., з утворенням …. і виділенням ….

 

Закінчить рівняння реакції (с.117)

3) взаємодія з основними оксидами

CH3COOH +MgO →

 

Висновок: карбонові кислоти взаємодіють з основними оксидами з утворенням …. і  ….

 

Закінчить рівняння реакції (с.117)

4) взаємодія з основами

CH3COOH+ NaОН →

 

Висновок: карбонові кислоти взаємодіють з  основами з утворенням …. і  ….

 

Закінчить рівняння реакції (с.117)

5) взаємодія з солями

CH3COOH + CaCО3

 

Висновок: карбонові кислоти взаємодіють з солями більш слабких кислот з утворенням …. і  ….

 

 

Закінчить рівняння реакції специфічних властивостей

  1. Горіння

CH3COOH + О2

 

Висновок: при горінні органічних сполук утворюються ….. і ….

 

 Закінчить рівняння реакції специфічних властивостей (с.117)

2)Взаємодія зі спиртами

CH3COOH + OHC2H5

 

Висновок: при взаємодії карбонових кислот зі спиртами утворюються ……, тому реакцію називають ….

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ЛАБОРАТОРНИЙ ДОСЛІД № 1

Виявлення органічних кислот  у харчових продуктах

За допомогою піпетки або скляної палички нанесіть по 1—2 краплі досліджуваної речовини на  універсальні індикаторні папірці. Яке забарвлення індикатора в кожному випадку? Чому дорівнює рН (визначаємо за шкалою)? Яке середовище? Зробіть висновок, що до вмісту органічних кислот у харчових продуктах!

 

Досліджувана речовина

Колір інд. папірця

рН

 

Середовище

кисле – рН < 7 ;

нейтральне – рН=7;

лужне – рН >7

1

Сік апельсину

 

 

 

2

Яблучний сік

 

 

 

3

Сік квашеної капусти

 

 

 

4

Молоко

 

 

 

 

 

 

ЛАБОРАТОРНИЙ ДОСЛІД № 1

Виявлення органічних кислот  у харчових продуктах

За допомогою піпетки або скляної палички нанесіть по 1—2 краплі досліджуваної речовини на  універсальні індикаторні папірці. Яке забарвлення індикатора в кожному випадку? Чому дорівнює рН (визначаємо за шкалою)? Яке середовище? Зробіть висновок, що до вмісту органічних кислот у харчових продуктах!

 

Досліджувана речовина

Колір інд. папірця

рН

 

Середовище

кисле – рН < 7 ;

нейтральне – рН=7;

лужне – рН >7

1

Сік апельсину

 

 

 

2

Яблучний сік

 

 

 

3

Сік квашеної капусти

 

 

 

4

Молоко

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Прізвище, ім'я

 

 

Кількість балів

1

Бліц-опитування (кожна правильна відповідь-1б)

 

2

Робота в парах:

- я активно працював, реакцію написали без помилок;

- я активно працював, але в написанні є недоліки;

- я був тільки спостерігачем

 

3

Практикум (робота в групах):

- я активно працював в групі, робив дослід, формулював висновки;

–брав участь у роботі групи, але не досить активно

- я був тільки спостерігачем

 

4

Інтерактивна вікторина (до 10б)

 

 

Загальна кількість балів

 

Лист самооцінювання                                                                         Лист самооцінювання

Прізвище, ім'я

 

 

Кількість балів

  1

Бліц-опитування (кожна правильна відповідь-1б)

 

2

Робота в парах:

- я активно працював, реакцію написали без помилок;

- я активно працював, але в написанні є недоліки;

- я був тільки спостерігачем

 

3

Практикум (робота в групах):

- я активно працював в групі, робив дослід, формулював висновки;

–брав участь у роботі групи, але не досить активно

- я був тільки спостерігачем

 

4

Інтерактивна вікторина (до 10б)

 

 

Загальна кількість балів

 


 

Лист самооцінювання                                                                                             Лист самооцінювання

Прізвище, ім'я

 

 

Кількість балів

  1

Бліц-опитування (кожна правильна відповідь-1б)

 

2

Робота в парах:

- я активно працював, реакцію написали без помилок;

- я активно працював, але в написанні є недоліки;

- я був тільки спостерігачем

 

3

Практикум (робота в групах):

- я активно працював в групі, робив дослід, формулював висновки;

–брав участь у роботі групи, але не досить активно

- я був тільки спостерігачем

 

4

Інтерактивна вікторина (до 10б)

 

 

Загальна кількість балів

 

Прізвище, ім'я

 

 

Кількість балів

  1

Бліц-опитування (кожна правильна відповідь-1б)

 

2

Робота в парах:

- я активно працював, реакцію написали без помилок;

- я активно працював, але в написанні є недоліки;

- я був тільки спостерігачем

 

3

Практикум (робота в групах):

- я активно працював в групі, робив дослід, формулював висновки;

–брав участь у роботі групи, але не досить активно

- я був тільки спостерігачем

 

4

Інтерактивна вікторина (до 10б)

 

 

Загальна кількість балів

 

 

 

 

 

docx
Пов’язані теми
Хімія, 10 клас, Розробки уроків
Додано
11 травня 2023
Переглядів
488
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку