урок "Хмари і туман"("конспект уроку для 6 класу "

Про матеріал

ХМАРИ Й ТУМАН

Мета уроку: дати визначення "хмари ","хмарність ","туман"

формувати знання про причини утворення хмар і туману,

познайомити із видами хмар;

розвивати вміння створювати образ об'єкта;

виховувати естетичне сприйняття навколишнього світу.

Обладнання: підручник, схема «Хмари», ілюстрації за темою «Хмари».

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Дзвоник всім нам дав наказ:

До роботи швидше в клас!

Біля парти станем чемно -

Плине час хай недаремно.

Будемо уважні і старанні всі.

Сядемо рівненько на місця свої.

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ

1. Що таке випаровування?

2. Коли цей процес відбувається найбільш інтенсивно?

3.Що таке конденсація ?

4.Назвіть основну умову конденсації водяної пари.

IIІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

*Пухнаста вата

Пливе кудись.

Чим вата нижче,

Тим дощик ближче. (Хмара)

*Летить орлиця

По синьому небу,

Крила розпластала,

Сонечко застелила. (Хмара)

  • *Бігли коники булані,
    На їх вуздечки порвані.
    Ми хотіли їх половити,-
    Так нічим бо кормити.
  • *Все он спрячет под собой:
    Луг, и сад, и водоем.
    Ничего не видно стало,
    Это все из-за **
  • *Он, как дым, но не опасный,
    В нем становится не ясно:
    Где же дом, а где же лужа?
    Видно все намного хуже.
  • *Ох пушистый он на вид,
    Дождик иногда сулит,
    Его видишь по утрам,
    Называется *****
  • *Прийом «Приваблива мета»

Вам доводилось милуватися вигадливими формами хмар? Вони постійно змінюються: нагадують то казкові палаци з баштами та банями,

то череду білих овечок, то мазки та штрихи невідомого художника з буйною фантазією. Іноді вони тонкі та прозорі, а іноді — важкі й низькі. З таких важких темних хмарин часто йде дощ, а то й злива. А після дощу утворюються калюжі, де можна пускати човники, можна стрибати через калюжі, а то й просто в них... Але ось пригріло сонечко, небо ясне, а калюжі зникли. Куди вони зникли? І як знову з'явилися на небі хмари? Чи можна, спостерігаючи за хмарами, передбачати зміни погоди? Ви зможете відповісти на ці запитання сьогодні на уроці.

III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Діти хто з вас може дати визначення ,що таке хмари ?

Хмари — це скупчення зважених в атмосфері крапельокводи й кристаликів льоду. Найпоширеніші з них — купчасті,шаруваті, перисті і їх різновиди.

Хто з вас знає ,як утворюється хмари ?

Учитель розповідає про природу утворення хмар, паралельно складаючи схему на дошці.)

УТВОРЕННЯ ХМАР

Тепле повітря піднімається над Землею, охолоджується й досягає насичення водяною парою

¯

Подальше охолодження призводить до конденсації водяної пари

¯

Утворюються дрібні крапельки води, які хаотично літають у повітрі й утворюють хмари

¯

За температури нижче від 0 °С крапельки води замерзають, стаючи центрами росту кристаликів льоду
(з них також можуть утворюватися хмари)

Які ж існують види хмар ?

ОСНОВНІ ВИДИ ХМАР

Тип хмар

Висота (км)

Характеристика опадів

Перисті

7–10

Без опадів

Перисто-шаруваті

6–8

Без опадів

Перисто-купчасті

6–8

Без опадів

Висококупчасті

2–6

Слабкі опади

Високошаруваті

3–5

Слабкий сніг або дощ

Шарувато-купчасті

0,3–1,5

Слабкий дощ або сніг

Шаруваті

0,5–0,7

Мряка, сніг

Шарувато-дощові

0,1–1

Дощ, сніг

Купчасті

0,8–1,5

Зазвичай без опадів

Купчасто-дощові

0,4–20

Гроза, злива, град, сніжна крупа

А що ж собою представляє хмарність ?

Сукупність хмар, які спостерігаються на небі в певний час,називають хмарністю. Вона вимірюється в балах і вказує наступінь покриття видимої частини неба хмарами. Хмарність —важливий показник погоди.

Як ви думаєте ,що таке туман?

Туман — це скупчення дрібних крапель води, або суміші крапель води й кристалів льоду, або тільки крижаних кристалів,що виникає в безпосередній близькості від поверхні землі або води.

Іншими словами — це та сама хмара, але утворена безпосередньо над земною поверхнею. Туман з'являється в результаті зіткнення холодного повітря з теплим за відносної вологості повітря більш ніж 85 % (у населених пунктах це явище може виникати і за меншої вологості). Він може спостерігатися будь-якої пори року, але в помірних широтах найбільш характерний для осені (зазвичай вночі й рано вранці). Найчастіше туман виникає в низинах і над водоймами. Тривалість явища — від декількох десятків хвилин до доби й навіть більше.

Шофери, що виїжджають за межі міст, можуть спостерігати таке явище: у місті туману немає, а за межами міста видимість знижується, оскільки над землею стелиться туман. Чим можна пояснити це явище?

VII. Підсумок уроку

Що таке хмари ?

Які ви знаєте види хмар ?Яка їх особливість ?

Що таке хмарність ?

Поясніть таке явище ,як туман ?

Діти ,часто люди можуть передбачити погоду за допомогою прикмет

Наявність на небі хмар різного забарвлення — ознака близької негоди.

Збіглися хмари в одну купу — чекай негоди.

Хмари пливуть високо — буде добра погода.

Якщо хмари ущільнюються і видимість погіршується — чекай опадів.

Купчасті хмари надвечір не зникають — погіршиться погода, задощить.

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1.Опрацюйте відповідний матеріал підручника.

2. Індивідуальне завдання (за бажанням). Учені довели, щопри конденсації виділяється багато енергії. Так, одна велика купчасто-дощова хмара за годину може виділити більше тепла, ніж атомний вибух середньої потужності.

Спробуйте пояснити природу цього явища. Складіть логічний ланцюжок ходу своїх міркувань.

3.Знайти загадку,прикмету ,прислів'я, та пісню про туман ,або хмару

Перегляд файлу

ХМАРИ Й ТУМАН

 

Мета уроку: дати визначення "хмари ","хмарність ","туман"

  формувати знання про причини утворення хмар і туману,

  познайомити із видами  хмар;

  розвивати вміння створювати образ об’єкта;

   виховувати естетичне сприйняття навколишнього світу.

Обладнання: підручник, схема «Хмари», ілюстрації за темою «Хмари».

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

 

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Дзвоник всім нам дав наказ:

До роботи швидше в клас!

Біля парти станем чемно -

Плине час хай недаремно.

Будемо уважні і старанні всі.

Сядемо рівненько на місця свої.

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ

1. Що таке випаровування?

2. Коли цей процес відбувається найбільш інтенсивно?

3.Що таке конденсація  ?

4.Назвіть основну умову конденсації водяної пари.

IIІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

  • Пухнаста вата

Пливе кудись.

Чим вата нижче,

Тим дощик ближче. (Хмара)

  • Летить орлиця

По синьому небу,

Крила розпластала,

Сонечко застелила. (Хмара)

  • Бігли коники булані, 
    На їх вуздечки порвані. 
    Ми хотіли їх половити,- 
    Так нічим бо кормити.
  • Все он спрячет под собой:
    Луг, и сад, и водоем.
    Ничего не видно стало,
    Это все из-за **
  • Он, как дым, но не опасный,
    В нем становится не ясно:
    Где же дом, а где же лужа?
    Видно все намного хуже.
  • Ох пушистый он на вид,
    Дождик иногда сулит,
    Его видишь по утрам,
    Называется *****
  • Прийом «Приваблива мета»

Вам доводилось милуватися вигадливими формами хмар? Вони постійно змінюються: нагадують то казкові палаци з баштами та банями,

то череду білих овечок, то мазки та штрихи невідомого художника з буйною фантазією. Іноді вони тонкі та прозорі, а іноді — важкі й низькі. З таких важких темних хмарин часто йде дощ, а то й злива. А після дощу утворюються калюжі, де можна пускати човники, можна стрибати через калюжі, а то й просто в них... Але ось пригріло сонечко, небо ясне, а калюжі зникли. Куди вони зникли? І як знову з’явилися на небі хмари? Чи можна, спостерігаючи за хмарами, передбачати зміни погоди? Ви зможете відповісти на ці запитання сьогодні на уроці.

 

III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Діти хто з вас може дати визначення ,що таке хмари ?

Хмари — це скупчення зважених в атмосфері крапельокводи й кристаликів льоду. Найпоширеніші з них — купчасті,шаруваті, перисті і їх різновиди.

Хто з вас знає ,як утворюється хмари ?

Учитель розповідає про природу утворення хмар, паралельно складаючи схему на дошці.)

УТВОРЕННЯ ХМАР

Тепле повітря піднімається над Землею, охолоджується й досягає насичення водяною парою

       

Подальше охолодження призводить до конденсації водяної пари

       

Утворюються дрібні крапельки води, які хаотично літають у повітрі й утворюють хмари

       

За температури нижче від 0 С крапельки води замерзають, стаючи центрами росту кристаликів льоду 
(з них також можуть утворюватися хмари)

Які ж існують види хмар ?

ОСНОВНІ ВИДИ ХМАР

Тип хмар

Висота (км)

Характеристика опадів

Перисті

7–10

Без опадів

Перисто-шаруваті

6–8

Без опадів

Перисто-купчасті

6–8

Без опадів

Висококупчасті

2–6

Слабкі опади

Високошаруваті

3–5

Слабкий сніг або дощ

Шарувато-купчасті

0,3–1,5

Слабкий дощ або сніг

Шаруваті

0,5–0,7

Мряка, сніг

Шарувато-дощові

0,1–1

Дощ, сніг

Купчасті

0,8–1,5

Зазвичай без опадів

Купчасто-дощові

0,4–20

Гроза, злива, град, сніжна крупа

А що ж собою представляє хмарність ?

Сукупність хмар, які спостерігаються на небі в певний час,називають хмарністю. Вона вимірюється в балах і вказує наступінь покриття видимої частини неба хмарами. Хмарність —важливий показник погоди.

Як ви думаєте ,що таке туман?

Туман — це скупчення дрібних крапель води, або суміші крапель води й кристалів льоду, або тільки крижаних кристалів,що виникає в безпосередній близькості від поверхні землі або води.

 Іншими словами — це та сама хмара, але утворена безпосередньо над земною поверхнею. Туман з’являється в результаті зіткнення холодного повітря з теплим за відносної вологості повітря більш ніж 85 % (у населених пунктах це явище може виникати і за меншої вологості). Він може спостерігатися будь-якої пори року, але в помірних широтах найбільш характерний для осені (зазвичай вночі й рано вранці). Найчастіше туман виникає в низинах і над водоймами. Тривалість явища — від декількох десятків хвилин до доби й навіть більше.

Шофери, що виїжджають за межі міст, можуть спостерігати таке явище: у місті туману немає, а за межами міста видимість знижується, оскільки над землею стелиться туман. Чим можна пояснити це явище?

VII. Підсумок уроку

Що таке хмари ?

Які ви знаєте види хмар ?Яка їх особливість ?

Що таке хмарність ?

Поясніть таке явище ,як туман ?

Діти ,часто люди можуть передбачити погоду за допомогою прикмет

Наявність на небі хмар різного забарвлення — ознака близької негоди.

 Збіглися хмари в одну купу — чекай негоди.

Хмари пливуть високо — буде добра погода.

 Якщо хмари ущільнюються і видимість погіршується — чекай опадів.

Купчасті хмари надвечір не зникають — погіршиться погода, задощить.

 

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1.Опрацюйте відповідний матеріал підручника.

2. Індивідуальне завдання (за бажанням). Учені довели, щопри конденсації виділяється багато енергії. Так, одна велика купчасто-дощова хмара за годину може виділити більше тепла, ніж атомний вибух середньої потужності.

Спробуйте пояснити природу цього явища. Складіть логічний ланцюжок ходу своїх міркувань.

3.Знайти загадку,прикмету ,прислів'я, та пісню про туман ,або хмару 

 

docx
Додано
1 лютого 2018
Переглядів
7907
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку