ХУДОЖНІЙ ДОКУМЕНТ ЧАСУ
Тема. М.Хвильовий. «Я (Романтика)». Символічність образу матері. Характеристика образів.
Ідейно-художні засоби. Мова твору.
Мета: активізувати вміння учнів зіставляти деталі, а також майстерність узагальнення; сприйняти образ матері як символічний; зацікавити учнів неординарною творчою постаттю письменника; прищеплювати учням навички самостійно досліджувати твір; виховувати в учнів високі морально-етичні цінності, вміння орієнтуватися у складних реаліях буття.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Форма уроку: урок-психологічне дослідження з елементами лінгвоестетичного аналізу художнього тексту.
Наочність, обладнання: портрет М.Хвильового, Біблія, малюнки учнів, збірка «Сині етюди» різних років видання, роздрук таблиці.
Форми, методи та прийоми роботи: словникова робота, колективна робота з таблицею, «Ономаністична хвилинка», ситуативне завдання, рольова гра, робота в групах, проблемні запитання, словесне малювання, «Думка-речення», «Доведи або спростуй», робота в групах, «Деталізація», експрес-опитування, «Займи позицію», «Поетична хвилинка», «Народознавча хвилинка».
Міжпредметні зв’язки: музика (Л.Бетховен. «П’ята симфонія», пісня «Моя мила мати», написана на вірші М.Хвильового, Шуберт «Ave Maria»), психологія (внутрішній стан людини).
Теорія літератури: первинне уявлення про поетичну пунктуацію, її походження та художні функції, прекрасне й потворне, хронотоп, сюжет, пейзаж, рефрен, «потік свідомості», гіпербола, символ, проблематика, мотив, ліричний герой.
Епіграф:
Людина не ангел і не тварина, і нещастя її в тому, що, чим більше вона прагне уподібнюватися до ангела, тим більше перетворюється на тварину.
Б.Паскаль
Хід уроку
І. МОТИВАЦІЙНИЙ ЕТАП
Забезпечення емоційної готовності до уроку.
-
Висловіть свою готовність до уроку за допомогою одного словосполучення. Умотивуйте свій вибір.
ІІ. ЦІЛЕВИЗНАЧЕННЯ ТА ПЛАНУВАННЯ РОБОТИ
-
Визначення власних цілей.
-
Ознайомлення з планом роботи на уроці.
ІІІ. СПРИЙМАННЯ ТА ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
(Звучить пісня на вірші М.Хвильового «Моя мила мати»).
Робота в групах.
Учні об’єднані в групи, які опрацьовуватимуть конкретні образи твору. У кожній є голова, який керує роботою групи, призначає доповідачів, виставляє оцінки в кінці уроку.
І група – характеристика образу матері Марії.
Система завдань і запитань.
-
Який образ ви можете назвати центральним гуманістичним символом новели? (Образ матері Марії. Вона не дає свідомості ліричного героя повністю зануритися у непроглядну чорноту зла.)
-
Які прийоми використовує письменник для втілення цього образу? (Прийом полі- стилістичної мовної характеристики).
Колективне заповнення таблиці.
Полістилістична мовна характеристика
|
Пафосна поетика
|
Буденна психологічна характеристика
|
Проникливо лірична інтонація
|
«… воістину моя мати – втілений прообраз тієї надзвичайної Марії, що стоїть на гранях невідомих віків»
|
«Моя мати – наївність, тиха жура і добрість безмежна»
|
«прекрасний печальний образ»
|
-
За допомогою чого Микола Хвильовий творить образ матері? (Експресії).
-
Назвіть портретні деталі образу матері. («Тоді я беру її милу голову з нальотом сріблястої сивини і тихо кладу на свої груди…», «…там ішла моя мати з похиленою головою», «…Тоді я звів цю безвихідну голову й пожадливо впився устами в білий лоб»).
-
Що в даній сполуці передає епітет «безвихідний»? (Ідею смерті).
-
Отже, безвихідна голова – це розстріляна, мертва мати. «Розстріляна мати» - уявлення, насичене специфічною експресією кривавої дійсності.
-
Який ще мікрообраз засвідчує опосередкований зв'язок з ідеєю смерті матері? (Образ м’яти).
Кожне слово пахне, мов листочок м’яти.
Та, мов квітка з короваю, пахне слово «мати».
Дмитро Павличко
«Народознавча хвилинка».
М’ята – символ оберегу від напасти, здоров’я.
-
Невипадковим тут є також звуковий збіг мати-м’ята. Наприклад, «Мати каже, що вона поливала сьогодні м’яту, м’ята вмирає в тузі», «Я відчував: пахне м’ятою». Вислів «М’ята вмирає в тузі» на початку твору ніби прогнозує його трагічний фінал, а метафора «пахло розстрілами» в ситуації бою повертає уяву читача до конкретно-чуттєвого запахового уявлення і знову ж таки продукує оригінальну художню асоціацію м’ята-розстріл. Варто зауважити, що запахові образи властиві творчій манері М.Хвильового. Через запах письменник сприймає світ, людське життя у його емоційно-психологічному розмаїтті, що було новаторським явищем в українській художній літературі 20-х років.
-
Зверніть увагу на ідейно-смислову опозицію загальної назви: у мові автора і головного героя вживається тільки форма мати з відтінком урочистої експресії, набутої в тексті, а у мові Тагабата з’являється форма мама, інтимно-побутовий ореол якої з великою емоційною силою виявляє безглуздя і жорстокість терору: «Зумій розправитися і з «мамою» (він підкреслив «з мамою»), як умів розправлятися з іншими». Що дає нам такий аналіз слова? (Допомагає усвідомити суть згаданого емоційного контрасту).
-
Що ж у новелі М.Хвильового «Я (Романтика)» передає слово «мати»? (Не так певний образ, як відчуття, що збурюється ним).
-
Доведіть це, навівши приклад. («Моя мати – наївність, тиха жура і добрість безмежна… І мій неможливий біль, і моя незносна мука тепліють у лампаді фанатизму перед цим прекрасним печальним образом»).
-
Які символічні відтінки має в новелі образ матері Марії?
Мати
|
Марія
|
Богоматір, любов, добро, очищення,
Україна
|
Втілення вічного добра, символ оновлюючої революції, згорьованої України, нової епохи, що народжується в муках і крові, розуміє сина-вбивцю і мучиться роздвоєністю його душі, берегиня людського роду
|
«Ономастична хвилинка».
Марія – д.- євр.; ім’я Maryam; можливо, від mara – чинить опір, відмовлятися, заперечувати або від maram - бути гірким чи від m-r-y-m – кохання, бажання.
(Звучить запис твору Шуберта «Ave Maria»).
-
Хто з українських письменників у своїх творах звертався до образу Марії? (В.Стефаник «Марія» - ім’я Божої Матері. Т.Шевченко «Марія» - ореол святості, біблійна символіка та багато інших).
-
Яка роль образу матері у творі? (Присутність матері поглиблює трагічність становища. Син убиває матір. Простежується багато контекстів, натяків. Символізація з вцілілою Україною).
-
Чи існує якась ідея, за яку потрібно платити життям людей, матері?
-
Чи варта цього комуна? (Ні. Найкраще на це запитання відповідає біблійна заповідь «Не убий!»).
«Цитата для роздумів».
Немає в світі таких ідей, за які можна було б заплатити людським життям – чужим чи власним!
Лесь Курбас
-
Це революція чи еволюція?
-
Чому ви так вважаєте?
Словникова робота.
Революція – докорінний переворот у житті суспільства, який призводить до ліквідації віджилого суспільного ладу і утвердження нового, прогресивного.
Еволюція – поступовий розвиток сутності при збереженні її якості в процесі кількісних змін.
Ситуативне завдання.
-
Уявіть себе в ролі героїні новели М.Хвильового «Я (Романтика)» - Марії. Якою ви її бачите?
-
Як би ви вчинили на її місці? Чому?
-
Складіть монолог матері за початком: «Той, хто в мене стріляв, близький мені і рідний» (В.Слапчук).
«Поетична хвилинка».
Марія
Це ім’я гарне, як висока мрія,
Звучить-бринить в мені давно.
В дитинстві чула я: «Марія» -
І повнилась душа моя теплом.
Марія… Рідну неньку мою звати,
Це ім’я наших багатьох жінок.
З ним Україну можна порівняти –
У них подібні долі в обидвох.
Це також матері Ісуса ім’я, -
Воно вплелось в славетності вінок.
У ньому – святість й чистота зоріє
Як найпрозоріший струмок…
Це ім’я просте і напрочуд прекрасне,
Ще й загадковість у собі таїть,
Водночас древнє і таке сучасне.
Воно живе і вічно буде жить.
Ніна М’якота
-
Чого в новелі більше – прекрасного чи потворного? (Потворного).
-
Що називається потворним?
Теорія літератури.
Потворне – це ті явища, що грубо порушують наші уявлення про прекрасне, про красу стосунків між людьми та між людиною і довкіллям; явища, які дисгармоніюють світ.
Словникова робота.
Дисгармонія – розлад, різнобій, хаотичність.
-
Хто оточує ліричного героя? (Страшні люди).
-
Назвіть їх. (Доктор Тагабат, дегенерат, Андрюша).
-
Яку роль у творі виконують постаті другорядних персонажів? (Вони - кінці душі ліричного героя).
-
Пропоную охарактеризувати їх, об’єднавшись у групи.
ІІ група – характеристика доктора Тагабата.
-
У якому лексичному значенні автор вживає слово «доктор» стосовно Тагабата?
Словникова робота.
Доктор – 1. лікар; 2. вищий науковий ступінь, який присуджується на підставі захисту дисертації; 3. фахівець високого рівня у своїй галузі.
-
Дайте йому характеристику, посилаючись на текст твору.
Доктор Тагабат
|
Чекіст, доктор, біла лисина, надто високий лоб; пожадливо, хижо п’є вино; голосно регоче з нерішучості і страху Андрюші; безапеляційно виносить вирок – «розстрілять!»; іронізує над святим почуттям любові до матері; діє холоднокровно; відкидає основоположні моральні засади; уособлення російського більшовизму; «alter ego» головного героя; садист; колишній лікар, який давав клятву Гіппократа; жорстока, бездушна людина з залізною волею; легко ламає волю Андрюші; раціонально використовує шанс, подарований долею; втілення мефістофельського начала.
|
-
Як довести, що доктор Тагабат – не просто персонаж твору, а друге «Я» героя-чекіста, його злий дух?
-
Як Тагабата характеризує ліричний герой? («Цей доктор з широким лобом, з холодним розумом і з каменем замість серця, - це ж він мій безвихідний хазяїн, мій звірячий інстинкт. І я… - нікчема в його руках, яка віддалася на волю хижої стихії…», «…доктор – злий геній, зла моя воля»).
ІІІ група – характеристика образу Дегенерата.
Словникова робота.
Дегенерат – 1. Людина з ознаками виродження, погіршення значної кількості рис (властивостей) організму порівняно з попередніми поколіннями; 2. Людина неприховано аморальної, негідної поведінки.
Деградувати – поступово втрачати цінні якості, занепадати.
-
Чому у творі слово «дегенерат» написано з великої літери?
-
Як автор окреслює образ Дегенерата? (Лише кількома промовистими деталями).
-
Назвіть їх.
Дегенерат
|
Безумні очі; низенький лоб; чорна копа розкуйовдженого волосся; приплюснутий ніс; нагадує каторжника; «сторож»; «Вірний пес революції», символ виродження революції; «…є палач із гільйотини»; «сподвижник доктора»; вартовий з черепом дегенерата й душею палача»; не здатний мислити; «дегенеративна будова черепа»; узагальнений образ усіх осіб, що утворюють «чорний трибунал комуни»; викликає огиду в читача; уособлює найпримітивніші руйнівні люмпенські сили, приведені в рух революцією.
|
-
Отже, доктор Тагабат і Дегенерат – втілення жорстокості і темного начала в натурі головного героя.
IV група – характеристика образу Андрюші.
-
Назвіть відповідні характерологічні штрихи цього образу.
Андрюша
|
«наївний» (довірливий) комунар; «чекіст мимоволі»; безвольний, переляканий; «завше мнеться»; «непевний голос»; «наївно печально каже»; «невеселий комунар»; «бідний Андрюша»; тривожний погляд на доктора; тремтливий голос; нерозбірливий підпис; бажання краще піти на фронт, подалі від чорного трибуналу; розгублене обличчя; преляканий; чудний; має «кволу волю»; постійно у сумнівах; дегенерує (звикає до свого права чинити насильство над іншими людьми); втілення м’якотілості і нерішучості, пригнічуваного нелюдськими обставинами гуманізму.
|
-
Чому він «завше мнеться, завше розписується так: не ім’я і прізвище на суворому життєвому документі ставить, а зовсім незрозумілий, зовсім химерний, як хетейський ієрогліф, хвостик»?
-
Що стоїть за спинами цих людей? (Смерть).
-
Назвіть спільні риси, що їх об’єднують. (Холодний розум і камінь замість серця).
-
Які вони? Не переможці, не будівничі майбутнього, жертви революційної дійсності, нові герої).
-
Чому вони стали такими? (Революція не дала їм права на сумніви і вияв людяності. Вона з’єднала цих чотирьох в одне ціле, не дала їм можливості мати свою думку, виявляти свою власну волю).
-
Чи були випадки, коли «чорний трибунал» виносив інший вирок, крім смерті? (Ні).
-
Що поглиблює нерівність сил убивці і жертви? (Наступ білогвардійців на містечко, жителі якого терплять страшний більшовицький терор).
-
Чи звернули ви увагу, що члени трибуналу не те що не пробують, а навіть не збираються боронити місто, вони панічно відступають перед сильнішим супротивником. Отже, відступають саме там, де є нагода проявити справжню мужність, героїзм, довести і передовсім собі, чи справді вони є сильними особистостями, справжніми «сторожовими псами революції».
-
Чим закінчується твір? (Знаменним кадром: голова трибуналу, покинувши матір непохованою, доганяє дегенерата – доганяє не лише в буквальному, а й у переносному значенні – тепер вони уподібнилися, два нелюди в людській подобі).
Проблемне запитання.
-
Якщо це і є нові герої, то яке ж майбутнє чекає на Україну? (Міркування учнів).
Словесне малювання.
-
«Розфарбуйте» подумки персонажів твору. Поясніть, чому ви вибрали саме ці кольори?
«Деталізація».
-
Уявіть, що ви - один із героїв твору. Від його імені передайте свій психологічний стан.
-
Хто, на вашу думку, з героїв мислить, а хто – діє? («Я» - мислить, інші герої твору переважно лише діють: воюють, ходять, пиячать, читають вироки, розстрілюють винних і невинних. Робить це й голова чорного трибуналу, але найчастіше він подумки розбирається у правоті чи неправоті своїх поглядів, уподобань, зіставляє різні ситуації, припускає, доходить певних висновків).
-
Чи чесний він перед собою у своїх судженнях? Чи не підміняє правду майже правдою, тобто брехнею? Чи не обдурює самого себе? (Міркування учнів).
-
Прослідкуйте логіку думок персонажа новели.
-
Який важливий компонент структури новели ми ще не назвали? (Образ природи. Пейзаж).
-
Який пейзаж у М.Хвильового? (Динамічний, стислий, психологічний, промовистий, персоніфікований).
-
Що він утворює? (Відносно автономну лексично-смислову лінію, динамічну й естетично інформативну).
-
Як автор твору показав трагізм подій через сприйняття героїв новели і природи? (Через образ грози).
-
Обґрунтуйте своє твердження. (У вступній частині нагнітаються синонімічні конструкції, що передають очікування грізного природного явища: «дні перед грозою», «томилася природа в передгроззі», «Мати каже: «Надходить гроза», «Стояло, мов зачароване, передгроззя». У заключній частині новели письменник знову звертається до образу грози, що знаменує здійснення трагічного передчуття: «Ішла гроза. З заходу насувалися хмари. Ішла чітка рясна перестрілка»).
-
Яка роль пейзажу? (Важлива, наприклад, намальована кількома скупими штрихами картина заграви і бою за містом, проходить рефреном через усю новелу і розкриває душевний стан героя).
Теорія літератури.
Рефрен – (від фр. refrain – приспів) – повторення якогось рядка або низки рядків у кінці строфи.
-
Коли розгортаються події? (Вночі).
-
Що у творі М.Хвильового виступає художньою деталлю? (Кольористика (зміна кольорів, їх динаміка).
Теорія літератури.
Художня деталь – (від фр. detail – подробиця) – подробиця, риса або штрих, що роблять зображувану автором картину особливо яскравою і глибокою за змістом.
-
Яка їх роль? (Допомагають створити відповідну настроєвість і передати приховані символічні смисли).
-
Які ж кольори переважають? (Чорні, сірі).
-
Які образи акцентуються? (Образи мряки, дощу, туману, хмар, місяця – як знаку містично-фатального начала, а також звукові (регіт, крик, ридання, постріли, канонада тощо).
-
Що вони символізують? (Невідворотний жах того, що відбувається: «темної ночі в мойому надзвичайному кабінеті збираються мої товариші», «Північна тьма», «Сонце зайшло. Конає вечір. Надходить ніч»).
-
Що підтримують незмінні атрибути ночі – зорі і місяць? (Ідейне навантаження «ночі»).
-
Назвіть образні контексти з цими словами, які лейтмотивом проходять через усю новелу. («Город мертвий і йде в дику середньовічну даль. На небі виростають зорі й поливають на землю зелене болотяне світло», «Місяць стояв у зеніті й висів над безоднею. Далі відходила в зелено-лимонну безвість мертва дорога», «Навкруги пусто. Тільки місяць ллє зелений світ з пронизаного зеніту»).
V група. Мовні засоби твору.
-
Що ви можете сказати про мову твору? (Письменник ніби грає словом, як умілий віртуоз, химерно перепідпорядковує колірні слова: зорі зелені, місяць – зелено-лимонний, місяць – зелений).
-
Чи випадкове акцентування образу місяця в нічному пейзажі? (Невипадкові. Нічне небесне світило уособлює ідею смерті, розстрілу в контексті новели. Якщо на початку твору місяць асоціюється з мертвим городом, мертвою дорогою, то в кінці неважко помітити логічне завершення цієї образної теми: «Тихо вмирав місяць у пронизаному зеніті»).
-
Знайдіть у тексті контраст до нічного пейзажу. (Це вишуканий поетичний образ перламутрового ранку).
-
Що він уособлює? (Світле, життєствердне начало).
-
У тексті цей образ контрастує з тими структурами, що втілюють напруженість трагічної ситуації, і на цьому тлі настрій тривоги особливо вражає читача. Зачитайте з тексту. («За вікном ішли росяні ранки і падали перламутри. Проходили неможливі дні», «Це чіткий перламутр на бенкеті голодної країни», «…А ранки цвітуть перламутром, і падають вранішні зорі в тумані дальнього бору», «…А глуха канонада росте»).
VI група. Художній простір твору.
-
Назвіть художній простір твору. (Дорога і степ).
-
Що ви можете розказати про ці образи? (Вони проходять лейтмотивом через увесь твір, засвідчують динаміку становлення смислового стрижня новели в мікрообразі «мертвий степ». Наприклад: «біжить у могилах дорога, а за нею – мовчазний степ», «…за дальніми кучугурами горять степи й виють на пожар собаки», «Я зупинився серед мертвого степу: - там, в дальній безвісті, невідомо горіли тихі озера загірної комуни». Ці заключні рядки новели наповнені глибоким змістом: з одного боку, образ мертвого степу наповнено повторюваною в тексті трагічною експресією, а з другою – «тихі озера загірної комуни» - це той образ майбутнього, яке будується на крові невинних жертв, що має в тексті синонімічні відповідники: «загірні озера невідомої прекрасної комуни», «загірна даль», «загірна Марія»).
-
Яка своєрідність хронотопу в творі? (В імпресіоністичних творах часопростір ущільнюється й уподібнюється, предметом мистецької зацікавленості стає не послідовна зміна подій і явищ, не історичний відрізок або період життя героя, а уривчасті фрагменти, відбиті у свідомості персонажа. Кожне найменше враження набуває самодостатньої цінності).
Теорія літератури.
Хронотоп (часопростір) – взаємозв’язок часових і просторових відносин в художньому творі.
VII група. Ідейно-художня роль елементів сюжету.
-
Що ви можете сказати про сюжет та композицію твору? (Роль сюжету в цій новелі незначна. Він фрагментальний, подіям відводиться небагато місця, вони концентруються в окремі сцени. Композиція складається з ліричного заспіву та трьох частин. Вона досить хаотична. Сюжет «поламаний»).
-
Як же письменник організовує текст? (За законами музичної поліфонії, уводить лейтмотивні словесно-символічні деталі, ланцюг асоціацій, що примхливо переплітаються і водночас не руйнують стрункості образної композиції твору).
-
Які картини поєднано? (Картини-марень і картини моторошної реальності).
-
Сюжет зовнішній, внутрішній чи психологічний? (Психологічний, внутрішній, розвиток і вияв характерів подано опосередковано, через зміни у психіці персонажів).
Теорія літератури.
Сюжет – (фр. sujet - тема, предмет) – це художньо осмислена конкретна система подій, у яких розкриваються характери у їхній взаємодії. Сюжет ще визначають як конфлікт, що рухається, розвивається.
Сюжет внутрішній (імпліцитний), або психологічний – розвиток і вияв характерів опосередковано, через зміни у психіці персонажів.
«Потік свідомості» - це показ внутрішнього світу людини, що полягає у безпосередньому відтворенні «зсередини» плину її роздумів, переживань, настроїв, вражень, спогадів, асоціацій, мрій як складного свідомо-позасвідомого процесу.
-
З чого це видно? (З внутрішніх монологів).
-
Яка форма втілення авторської свідомості у новелі? (Трагічна).
-
На яких рівнях сюжету вона простежується? (Від сюжету і структурної композиції до лаконічних пейзажів, акцентованих світлових, кольорових, звукових образів символічного звучання).
-
Назвіть засоби і прийоми образної організації тексту новели.
Засоби і прийоми образної організації твору:
-
словесно-образні лейтмотиви;
-
влучні метафори;
-
порівняння асоціативного характеру;
-
метонімічні конструкції;
-
звукова інструментовка фраз;
-
специфічне письмо;
-
система розірваних фраз;
-
мальовничі епітети;
-
ораторсько-біблійна тональність.
VII група. Індивідуальний стиль письменника.
-
Розкрийте індивідуальний стиль М.Хвильового. (Мова новели дає достатньо підстав для виявлення ознак романтичної стилістики майстра. Адже основу романтичного світовідчуття складає напружений конфлікт між дійсною і вигаданою, уявною реальністю. Цей конфлікт формує специфічне романтичне двосвіття: у структуру реальних подій і явищ письменник вплітає екзотичні назви, країни. Словом, розширюються межі реального часу і простору тощо).
-
Доберіть відповідні вислови з тексту. Заповніть таблицю.
Реальний час і простір
|
Назви екзотичних реалій
|
Гіпербола
|
«Але знову переді мною проноситься темна історія цивілізації, бредуть народи, і віки, і сам час», «Город мертвий і йде в дику середньовічну даль».
|
«…дума за думою, як амазонянки, джигітують навколо мене», «Важкий душний грім ніяк не прорветься з Індії, зі сходу», «Татарин знову тягне своє азіатське «ала-ла-ла», «на суворому життєвому документі ставить.., зовсім химерний, як хотейський ієрогліф, хвостик».
|
«Шість на моїй совісті? Ні, це неправда. Шість сотень, шість тисяч, шість мільйонів – тьма на моїй совісті!!!»
|
-
Химерний стиль новелістики письменника влучно схарактеризував Є.Маланюк: «Здається, що навіть у самому музично-скомплікованому, новаторсько-виключному, якомусь аж скрипково-віртуозному стилі новел Хвильового звучить жагучий протест суверенно-державної психіки нового Українця проти колоніально-провінціяльної всеукраїнської Енківщини».
-
Назвіть особливості творчої манери і способи їх передачі:
Особливості творчої манери і способи їх передачі у М.Хвильового:
-
епоха і людина;
-
мрійник-утопіст;
-
мрія і дійсність – химерна єдність;
-
«розхристана», безсюжетна композиція.
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО
Експрес-опитування.
-
Яка тема новели? (Відтворення трагічних подій громадянської війни).
Тема – нерозривний психологічний конфлікт між людяністю і фанатизмом служіння комуністичним ідеям, що його переживало покоління 20-х років.
-
А ідея? (Ідея – показ протиприродності війни, заклик до людини бути гуманною, милосердною, заперечення фанатизму).
-
Назвіть проблеми, порушені у творі. (Проблеми – добра і зла, гуманності і фанатичної відданості ідеї, падіння і деградація людини-фаната).
-
Які мотиви звучать у творі? (Мотиви – мрії, поривання, ідеалу, «чорного трибуналу», комуни – сумніви, самокартання, казенщина, міщанство).
-
Як ви зрозуміли смислове навантаження символів? Поясніть.
Символи:
Загірна даль – химера, безвість. «Чорний трибунал» - жах, смерть, беззаконня.
Грім – попередження. Дим – схованка, порятунок, безпечне місце, спокій.
Мати – Україна. Дегенерат – здеградована людина.
«Я» - людина-син, страх.
Годинник – Божа пересторога, що життя короткотривале.
Матеревбивство – символ національного самовбивства.
-
Від якої особи ведеться розповідь? (Від першої особи, від ліричного «Я»).
-
Чи потрібно ототожнювати персонажа твору та його автора? (Ні. Письменник насамперед створює образ ліричного героя. Це – умовна дійова особа, думки, почуття й переживання якої розкриваються у ліричному творі).
-
Яка форма викладу у творі? (Внутрішній монолог).
-
Чим посилюється емоційне враження від новели? (Це – сповідь героя).
-
Що, найперше, виокремлює письменник у вирі революційних подій, у людській масі? (Людську індивідуальність з її пориваннями до високої, часом недосяжної мети).
-
Чи не заплющував М.Хвильовий очей на драматичну невідповідність проголошуваного високого ідеалу та його реальне втілення?
«Доведи або спростуй».
-
Персонажі творів М.Хвильового – жертви історії. (Часом вони самі своїми діями спричиняють її трагедійність).
-
Доберіть ключові слова, які пасують складній революційній дійсності, зображеній М.Хвильовим у новелі «Я (Романтика)».
Кров - смерть - насильство - трагедія – сум – безповоротна втрата чогось по-справжнього вартісного
-
Які питання, роздуми у вас виникають під час роботи над твором?
Орієнтовна система проблемних запитань.
-
Чи допустиме вбивство ім’ям держави?
-
Свідоме вбивство в ім’я соціальних ідеалів – героїзм чи злочин?
-
Якого сенсу набуває настанова «Не вбивай!» у творі М.Хвильового «Я (Романтика)»?
-
Чи є людське життя цінністю для християн?
-
Чи сумісні такі поняття: більшовизм і національна ідея?
-
Чи можна сказати, що М.Хвильовий демістифікував революційну романтику?
-
Чи вдалося автору правдиво відобразити боротьбу в душі головного героя?
-
«Я» - переможець чи жертва?
-
Що робить людину Людиною?
-
Чи варто пам’ятати минуле заради майбутнього?
-
Яку вартість має цей твір? (Це твір-засторога, твір-попередження і водночас він передає тривогу, сум’яття, роздвоєність душі самого автора).
-
Чи актуальні проблеми, порушені в новелі М.Хвильового сьогодні?
-
Хто з українських письменників у своїх творах також порушував проблему вибору? (Панас Мирний «Хіба ревуть воли, як ясла повні?», М.Коцюбинський «Цвіт яблуні», О.Кобилянська «Земля», Ю.Яновський «Вершники» (новела «Подвійне коло») тощо).
-
Чи потрібно вивчати цей твір у школі?
«Займи позицію».
-
Обміняйтеся думками в парах. Який ворог страшніший: той, кого бачиш, чи невидимий, у нас самих (страх, заздрість, ненависть тощо)?
-
Ким, на вашу думку, страшніше бути – жертвою чи катом?
-
Сформулюйте висновок. (Отож доходимо однозначного висновку, що в усіх випадках задля досягнення мети порушено моральні закони. Але ж у житті саме вони є цінними. Бо і багатство, і слава, й ідеали марні, скороминущі. Той, хто задля мети, хай навіть і найвищої, порушує закони моралі, неминуче зазнає деградації та спустошення. Нікому не можна вбивати, постріл в іншу людину – це щоразу постріл у самого себе, у найсвятіше, що є в душі кожного, - у доброту, любов, людяність, тобто все те, що робить людину Людиною.
V. ПІДСУМОК УРОКУ
Думка-речення.
«Я (Романтика)» - це високотрагедійний твір про… (добро і зло).
У ньому автор безстрашно аналізує… (одну з основних колізій часу – колізій гуманізму й фанатизму).
Важливим у художній концепції новели є… (розвінчування фальшивої романтики).
Новела є своєрідним попередженням про… ((непоправну втрату на обраному шляху істинних цінностей, по-справжньому гуманістичних ідеалів).
«Хвилинка творчості».
-
Створити сенкани до слів «комуна», «людина».
Комуна Людина
Загірна і ефірна, Жорстока, зла, безжальна.
Манить, веде, горить, Підносить себе над іншими живими істотами,
Всі злочини прикрити дозволяє. Руйнує все навколо себе і себе теж.
Смерть. Руїна…
Мертвий степ.
«Поетична хвилинка».
Заходить сонце,
Промінням запалює далеч гір
І порожнє поле.
К. Такагама
Теорія літератури.
Хайку, або Хокку - традиційний жанр японської пейзажної лірики, що виник у XVI ст., зумовлений розвитком міської культури. Це трирядковий неримований вірш.
Заключне слово вчителя.
-
Новела М.Хвильового «Я (Романтика)» стала своєрідним викриттям жорстокості та несправедливості нової системи. Намагання вбити в собі людину, вбити добро в ім’я фанатизму, призводить до переродження в дегенерата.
Разом із своїми героями письменник шукав виходу із лабіринтів історії, помилявся і пророкував, свято вірив і люто ненавидів, і нарешті, не витримав дуалізму сучасної йому доби. Пролунав постріл… Але ніколи Вічність не жбурне у його бік докір. Адже усе, здійснене Миколою Хвильовим, зосталося у скарбниці української культури як одна з неперевершених її сторінок, як запорука майбутнього розквіту, вимріяного письменником.
Словникова робота.
Дуалізм – філософське вчення, яке признає рівноправність матеріального й духовного, фізичного й психічного, душі й тіла.
VI. ОЦІНЮВАННЯ. АРГУМЕНТАЦІЯ ОЦІНОК
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Обов’язкове:
-
Прочитати повість М.Хвильового «Іван Іванович».
-
Прокоментувати ідейно-художню роль елементів сюжету повісті, аналізувати сатиричні зображувальні засоби, характеризувати образи.
За бажанням:
-
Написати твір на одну з тем (на вибір):
Історія – жорна людських доль.
Аналіз душі людини.
Як бути? Або Як би вчинили Ви?
Внутрішні конфлікти і пошук власного «Я» героя у творчості М.Хвильового.
Художній документ часу.
Людина на роздоріжжі революції.
Правда історії.
Дилема гуманності й фанатизму в творчості Ю.Яновського та М.Хвильового.
Шлях знаходить той, хто шукає.
Уроки історії й уроки сучасності.
Жорстокий світ і милосердний час.
«Нова ера справедливості і щастя».
«Шлях безумної подорожі» (трагедія особистості М.Хвильового, розкрита в героях його творів).
-
Написати реферат «Риси модернізму в творчості М.Хвильового».
-
З’ясувати, у чому відмінність у тлумаченні лірики В.Стуса і новели М.Хвильового «Я (Романтика)» з біблійних позицій? Змоделюйте відповідні проблемні ситуації.
-
«Добери музику». Проілюструвати літературний твір чи його окремі епізоди музикою.
-
Зробити лінгвоестетичний аналіз новели М.Хвильового «Я (Романтика)».
-
Порівняти спорідненість образів матері в новелі М.Хвильового «Я (Романтика)» та П.Тичини «Скорбна матір».
-
Дослідити «запах слова» М.Хвильового.
-
Додумати подальше життя романтика, що перестав бути людиною.
-
Зробити асоціативний імпресіоністичний твір-опис емоційного стану персонажа.
-
Складіть відгук про ліричного героя, оточуючих його осіб.
-
Дослідити ідеал матері в українській літературі 20-х рр. ХХ ст.: «Я (Романтика)» й «Мати» М.Хвильового, «Скорбна мати» П.Тичини, «Мати» Г.Косинки, «Марія» У.Самчука.
-
Дослідити «мелодію барв» та «фарби звуків» у новелі М.Хвильового «Я (Романтика)».
-
Створити власні імпресії із застосуванням імпресіоністичної поетики.
-
Змалювати зустріч матері з сином за твором М.Хвильового «Я (Романтика)».
-
«Живі малюнки». Відтворити епізоди твору, що сприяють розвитку асоціативного мислення, творчої уяви.
-
Запропонувати свій варіант домашнього завдання.
ДОДАТОК
Людина – смертна істота, паморозь на траві. Вона мусить зробити з цього всі висновки.
К.Москалець
Чи треба розуму, аби вбити людину?
В.Винниченко
Ви плачете. Вам серце розривається:
Людина – звір.
П.Тичина
«…то похід звіра, звіра чи людини?
П.Тичина
Що користі людині, якщо вона завоює весь світ, але втратить власну душу?
Євангеліє від Матвія
Рабство – річ ганебна, але рабська психологія в свободі – гідна поваги.
Ф.Шіллер
Що кидає тебе у відчай?
Котра частина твого «я»?
Ота, що плаче?
Та, що квилить?
Ота, що наріка?
Л.Ярмак
Я тут звір серед людей і людина серед звірів.
П.Кальдерон
ЛІТЕРАТУРА
-
Нечволод Л.І., Прибиловська Н.В. Українська література. 10-11 клас: учбово-методичний посібник. – Х.: Прапор, 1998. – 287 с.
-
Марченко А., Марченко О. Українська література. Практичний довідник. – Х.: Весна, 2009.
-
Харчук Р. Речі, які не вибирають / Українська мова і література в школі. - №8, 1991. – С.52-54.
-
Ставицька Л. Лінгвоестетичний аналіз новели М.Хвильового «Я (Романтика)». / Дивослово. - №11, 1998. С.10-12.
-
Українська мова та література в школі. - №35 (вересень). – 2002. – С.5.
-
Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. - №9, 2011. – С.50.
-
Маланюк Є. Книга спостережень. Проза. – Торонто, 1962. – Т.1. – С.268.
-
Жулинський М. Талант, що прагнув зір // Микола Хвильовий. Твори: У 2 т. – К., 1990. – Т.1. – С.30.
-
Хвильовий М. Сині етюди. – К., 1989. – С.417.
-
Марко В. Сповідь, що не приносить очищення / Українська література в шкільному вивченні. 10-11 класи. Книга для вчителя. Випуск І. – Кіровоград, 1995. – С.72-75.
-
Тимків Н. Позиція автора в новелі «Я (Романтика)» та в повісті «Сентиментальна історія» Миколи Хвильового / Дивослово. - №4, 2005. – С.10-13.
-
Сергієнко А. Роль групових технологій у формуванні комунікативних компетенцій старшокласників / Дивослово. - №10. – 2008. – С.18.
-
Витвицька С. Українська література. 11 клас: Навчальний посібник для підготовки до державної підсумкової атестації / Витвицька С. – Тернопіль: Підручники і посібники, 2012. – 32 с.
-
Кононенко П. Українська література: проблеми розвитку. – К., 1994.
-
«Як у нас починаються уроки української літератури». – Кіровоград, 2005.
-
Хрестоматія з української літератури ХХ століття: Для учнів 11 кл. середн. загальнооосвітн. шк. / Упоряд. П.П.Кононенко та ін. – К.: ТОВ «ЛДЛ», 1998.
-
Пахаренко В.І. Основи теорії літератури. – К.: Генеза, 2007.
-
Дивослово. - №2, 2007.
-
Гречанюк С. День повернення Миколи Хвильового. – УМЛШ, №12, 1987.
-
Гриценко О. Логіка бунту проти логіки. – Вітчизна, 1991. - №7.
-
Срібний птах: Хрестоматія з української літератури для 11 кл. загальноосвіт. навч. закл. – Ч.І / Упоряд. Г.Ф.Семенюк, М.П.Ткачук, А.Б.Гуляк. – 3-тє вид. – К.: Освіта, 2006. – С.136-137.
-
Ющенко О. Микола Хвильовий // Україна. – 1988. 15 грудня.
-
Ющенко О. З вічної подорожі // Рад. освіта. – 1988. – 15 листопада.
-
Ющенко О. А сонце – як на зло!.. // Молодь України. – 1988. – 13 грудня.
-
Волошко Є. Треба говорити вголос (Про білі плями в українському літературознавстві) // Вітчизна. – 1988. - №4. С. 174-183.
-
Горбач Н. Українізація: Злет і трагедія / З досвіду ідейно-теоретичної боротьби на Україні у 20-х роках) // Жовтень. – 1989. - №2. – С.78.
-
Жулинський М. Микола Хвильовий (Про життєвий і творчий шлях українського письменника) // Літературна Україна. – 1988. – 7 квітня.
-
Жулинський М. Талант, незвичайний і суперечливий (Спогади, матеріали, документи з життя видатного українського письменника) // Вітчизна. – 1987. - №12. – С.144-149.
-
Коваль В. Сталінський вирок Миколі Хвильовому // Літературна Україна. – 1988. – 1 грудня.