Урок української мови в 4 класі з використанням ІКТ "Визначення відмінків прикметників за відмінками іменників. Творче застосування знань, умінь, способів діяльності в нових ситуаціях". Мета уроку: вчити учнів за допомогою відмінкової форми іменників визначати відмінок прикметників у реченнях, узагальнити знання учнів про граматичні ознаки прикметників та іменників і взаємозв'язок між ними; розвивати вміння аналізувати, порівнювати, зіставляти, узагальнювати, робити висновки; розвивати мовлення, логічне мислення, кмітливість; виховувати пізнавальні інтереси, любов до скарбниці рідної мови, бажання вивчати її та спілкуватися нею.
Тема. Визначення відмінків прикметників за відмінками іменників. Творче застосування знань, умінь, способів діяльності в нових ситуаціях
Мета: вчити учнів за допомогою відмінкової форми іменників визначати відмінок прикметників у реченнях, узагальнити знання учнів про граматичні ознаки прикметників та іменників і взаємозв’язок між ними; розвивати вміння аналізувати, порівнювати, зіставляти, узагальнювати, робити висновки; розвивати мовлення, логічне мислення, кмітливість; виховувати пізнавальні інтереси, любов до скарбниці рідної мови, бажання вивчати її та спілкуватися нею.
Хід уроку
І.Самовизначення до діяльності.
Щоб мова тобі повністю відкрилася, маєш бути залюбленим в неї. Олесь Гончар
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
1.Тестування.
Ліс сяє кришталем. Ще вчора поля й вигони були сірими, одноманітними, а сьогодні кожна суха травичка, кожна стеблина прибрана в сріблясте мереживо і біле срібло.
Морозець приємно пощипує щоки. Ледь-ледь риплять сніжинки під ногами. Легко дихається цього зимового ранку.
— Текст вправи — це розповідь чи опис? Доведіть.
— Які головні члени у перших двох реченнях другого абзацу ви підкреслили?
— Прочитайте речення із дібраними з довідки прикметниками.
III. Актуалізація опорних знань учнів
Н Р Д З О М
-Уважно подивіться на ці букви. Що вони вам нагадують?
- Назвіть відмінки з запитаннями.
2. Провідміняйте і запишіть на карточках словосполучення справжня сніжна зима
Н.в. (Хто? Що) справжня сніжна зима
Р.в. (Кого? Чого?) справжн_____ сніжн_____ зим____
Д.в. (Кому? Чому?) справжн_____ сніжн_____ зим____
З.в. (Кого? Що?) справжн_____ сніжн_____ зим____
О.в. (Ким? Чим?) справжн_____ сніжн_____ зим____
М.в. (На кому? На чому?) на справжн_____ сніжн_____ зим____
Перевірка. (слайд)
IV. Фізхвилинка
V. Підготовка до активного й свідомого засвоєння нового матеріалу
- Пригадайте, як змінюються прикметники? (За родами, числами і відмінками)
- Нагадайте мені, будь ласка, тему вчорашнього уроку української мови. ( Змінювання прикметників за родами та числами у сполученні з іменниками)
- Як ви думаєте, яка тема сьогоднішнього уроку? (Визначення відмінків прикметників за відмінками іменників)
2. Фіксація утруднення. Постановка мети діяльності.
- Визначте рід, число та відмінок прикметника зеленої.
- Як ви думаєте, чому ви затрудняєтесь це зробити?
-Отже, сьогодні на уроці ми будемо вчитись визначати відмінки прикметників і виведемо алгоритм визначення відмінків прикметників)
VI. Побудова проекту виходу з утруднення («відкриття» дітьми нового знання).
1. Робота в групах.
-Об'єднайтесь в групи за формами сніжинок, які лежать у вас на партах. Виконайте завдання.
1 група. Вставити закінчення.
Прийшла довгоочікуван___ зима. Пухнаст___ сніг укрив все навколо: надягли біл___ шубки дерева, насунув білосніжн___ шапку будинок. Холодн___ заметіль замела всі дороги, переплутала всі шляхи. Природа занурилася в глибок____ сон. Іскряться сніжинки як дорогоцінн___ камені, всіма кольорами веселки переливається крижан____ убір землі. А казков____ дерева в срібн_____ інеї стоять. Красиво!
2 група. Підкреслити прикметники (хвилястою лінією) та іменники, від яких вони залежать (однією лінією)
Прийшла довгоочікувана зима. Пухнастий сніг укрив все навколо: надягли білі шубки дерева, насунув білосніжну шапку будинок. Холодна заметіль замела всі дороги, переплутала всі шляхи. Природа занурилася в глибокий сон. Іскряться сніжинки як дорогоцінні камені, всіма кольорами веселки переливається крижаний убір землі. А казкові дерева в срібному інеї стоять. Красиво!
3 група. Визначити число і рід прикметників.
Прийшла довгоочікувана зима. Пухнастий сніг укрив все навколо: надягли білі шубки дерева, насунув білосніжну шапку будинок. Холодна заметіль замела всі дороги, переплутала всі шляхи. Природа занурилася в глибокий сон. Іскряться сніжинки як дорогоцінні камені, всіма кольорами веселки переливається крижаний убір землі. А казкові дерева в срібному інеї стоять. Красиво!
4 група. Визначити відмінок прикметників.
Прийшла довгоочікувана зима. Пухнастий сніг укрив все навколо: надягли білі шубки дерева, насунув білосніжну шапку будинок. Холодна заметіль замела всі дороги, переплутала всі шляхи. Природа занурилася в глибокий сон. Іскряться сніжинки як дорогоцінні камені, всіма кольорами веселки переливається крижаний убір землі. А казкові дерева в срібному інеї стоять. Красиво!
-Як ви вважаєте, чому ви не змогли визначити відмінок прикметника зеленої, а в тексті визначили відмінки прикметників?
2.Складання алгоритму визначення відмінків прикметників.
- Спробуйте скласти алгоритм визначення відмінків прикметників.
Перевірка за слайдом.
VІI. Самостійна робота із самоперевіркою за еталоном (зразком)
Ідеальні сніжинки наділені досконалою красою.
Перевірка за зразком.
VІІІ Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем.
С. 94 правило, с.95 вправа 181
ІХ. Рефлексія діяльності
1. Продовження речень.
— Продовжте речення.
• Прикметник змінюється за... .
• Щоб визначити відмінок прикметника, потрібно... .
1