Тема уроку: «Поняття про іменник»
Мета: дати учням знання про іменник, як частину мови; ознайомити з термінами «назв істот» і «назв неістот»; збагачувати словниковий запас учнів; удосконалювати навички граматичного письма;розвивати зв’язне мовлення, увагу, спостережливість; виховувати любов до рідної мови, патріотичні почуття та гордість за Україну і свій народ; активність на уроці, культуру записів у зошитах, самостійність у роботі.
Обладнання: опорна таблиця «Іменник», роздатковий матеріал, ілюстрації, підручник, індивідуальні картки, мультимедійна дошка, карта України, український словник
Тип уроку: формування нових знань, урок-подорож
ХІД УРОКУ
І. Організаційна частина. Психологічний настрій (слайд 1)
Дзвоник щойно пролунав.
На урок дітей зібрав.
І до знань іти всі разом
Будемо дружно усім класом.
Поверніться до гостей.
Привітайтесь: добрий день!
Сіли разом всі дівчатка.
А за ними - і хлоп’ятка.
- Діти, до нас сьогодні завітали гості, А коли в класі гості-це свято, тож давайте і наш урок ми проведемо уважно і старанно.
ІІ. Загальнокорекційна частина
- Розпочинаємо урок з української мови і проходить він в тиждень початкових класів.
- Хто знає і бажає розказати прислів’я про нашу мову. (Відповіді дітей)
- «Слово до слова-зложиться мова»
- «Краса людини в її слові»
- Послухайте вірш
Вивчайте мову українську -
Дзвінкоголосу, ніжну, чарівну,
Прекрасну, милу і чудову,
Як материнську пісню колискову.
-З чого складається мова? (Відповіді дітей)
(З букв, слів, словосполучень, речень, тексту) (слайд 2)
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Сьогодні у нас незвичайний урок. Ми з вами вирушаємо у мандрівку країною
Мови. Ми будемо гарно працювати, адже ми хочемо бути розумним,
грамотними.
Крім того:
- перевіримо домашнє завдання;
- підготуємося до вивчення нової теми;
- поповнимо наш словничок новими словами і виразами;
- попрацюємо самостійно;
- підведемо підсумки
- готові до роботи?
- Відгадування загадки
Для письма сказати прошу,
Що потрібно взяти? (Зошит)
- відкривайте зошити і запишіть дату. (Перевірка домашнього завдання. Вправа
№97ст.29.Оцінювання)
ІV. Вивчення нового матеріалу
1.Повідомлення теми, мети уроку
- Сьогодні ми вивчимо частину мови-іменник, розширимо свої знання про
лексичне значення іменника. (Слайд 3)
Іменник від слова «ім’я» А я – іменник, назву я
Предмети всі називає, Предметів означаю,
Істота-хто?, неістота - що? І на питання хто? що?
Отак він про них запитає. Завжди відповідаю.
V. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу
1. Робота за таблицею «Іменник»
2.Каліграфічна хвилинка
- Урок продовжуємо без зупинки і зараз каліграфічна хвилинка
- Поясніть значення слова вишиванка (Учень розповідає вірш про вишиванку) (слайд 4)
Подивіться які гарні
Вишиванки є у нас,
Це дбайливі щирі руки
Вишивали їх для нас.
Це коріння наше славне
Не загинуло в віках,
І сьогодні в вишиванках,
Україна вижива.
- Ви, ан, ив, ши, нка (Вишиванка)
- Запишіть його каліграфічно
3. Гра «Слово називай-питання став»
- Послухайте вірш
Вінок, молитва, Україна
Батько, мати, козак, верба,калина
Рушник, хата, вишиванка,
Книжка, дошка, кабінет -
Знайте, діти, наперед:
Тож хто це і що це - вже не секрет,
Ім’я своє і назву знає кожен предмет.
-Я показую на мультимедійній дошці малюнок, а ви називаєте його і ставите питання хто? або що? (Учень робить запис слів на дошці та дає раз’яснення слів: (вінок, Україна, верба, козак, молитва, батько,хата, мати)(слайди 5-12)
- На які питання відповідають слова - назви предметів? (Відповіді учнів)
4.Гра «Добери іменник»
- До слів, які відповідають на запитання хто?, доберіть за зразком слова, які
відповідають на питання що?
Зразок: Школяр-школа
Лісник, лікар
5.Робота в групах
Гра «Добери слова». (Поставити питання до слів, зробити запис слів у
зошитах)
Дерева: тополя, клен,дуб, береза (слайд 13)
Звірі: вовк, лисиця, заєць, ведмідь(слайд 14)
6.Зоровий диктант (слайд 15)
Фізкультура зміцнює здоров’я.
7.Фізкультхвилинка (слайд 16)
Ми крокуєм, ми крокуєм,
Україною мандруєм,
Ось побачили Карпати:
Як вершини нам дістати?
Заглядаємо в озерця-
Не торкнутися нам денця!
Далі ми йдемо поважно,
Шлях долати на м не важко,
Підрівняйтесь. усміхніться,
Батьківщині поклоніться
Кругом себе обкрутіться,
Раз присядьте, два присядьте,
За парти тихенько сядьте.
8. Словникова робота
- Прочитати слова. Записати слова, поділяючи їх для переносу
Калина, козак, рушник (слайд 17)
- Що можна скласти зі складів?(Слова)
- Чим відрізняється склад від слова? (Слово щось означає, а склади нічого не
означають)
- Як дізнатися скільки в слові складів? (Потрібно знати скільки в слові голосних
звуків)
- Слова переносимо з рядка в рядок за……(Складами)
Зробити висновок. (Скільки в слові голосних, стільки і складів.)
- На які питання відповідають надані слова? (хто? що?)
VІ. Осмислення і узагальнення нових знань
2.Тренувальні вправи
-Пояснення вчителя написання власних іменників (слайд 18)
З великої букви пиши
Іменники власні завжди
-Записати іменники: Оксана, Наталя, Іван, Ганна, Андрій
Пояснити їх написання, на яке питання відповідають
(хто?, що?)
3.Робота з іменниками, що звучать однаково, але
мають різне значення (робота за малюнками)
- Дві лисички-тварини, лисички-гриби. (слайд 19)
- Сонечко на небі; сонечко-комаха. (слайд 20)
(Поставити питання до слів: лисички, тварини, гриби, сонечко, комаха, коса,
дівчина. Запишіть ці слова).
4. Гра «Упізнай іменник»
4.1.Пояснення вчителя про рід та число іменників.
4.2.Записати слова та визначити їх рід: Україна,
герб, молитва, прапор, добро(слайд22-26)
4.3.Прослухати вірш (слайд 27)
Ми є діти українські -
Хлопці і дівчата,
Рідний край наш - Україна
Велика й багата.
- Назвіть іменники, які почули в однині, а які в множині (діти, хлопці,
дівчата, край, Україна)
VІІ. Узагальнення і систематизація знань учнів
1. Робота з підручником. (Прочитати правило)
2. Виконання вправи з творчим завданням. (Вправа № 176)
3. Індивідуальна робота з учнями Федоровим
Максимом, Білинець Валерієм
4. Цікаво знати!
- Діти, іменник-найчисельніша частина мови. У словнику української мови
налічується 135 тисяч слів і половина з них – іменники. (Перегляд
українського орфографічного словника)
5.Хвилинка здоров’я (слайд 28)
- Верба і калина ці рослини стали символами України. Крім цього вони
мають цілющі властивості. Кору верби можна використовувати для
лікування шлунку, як знеболювальний і жарознижувальний засіб. Плоди,
кору і квіти також використовують у народній медицині. Відвар ягід калини
з медом є ефективним при хворобах, сильному кашлі.
VІІІ. Підсумок уроку. Рефлексія
- Отже ми ознайомилися із частиною мови –
іменник.
- На які питання відповідають слова, що означають
назви предметів?
- Які питання ставимо до назв людей і тварин?
- Навести приклади іменників на тему «Зима» (слайд 29)
Мандрівку свою ми вже закінчили,
Все з вами ми вивчили і повторили,
Всі дружні й активні були весь цей час,
Хороші оцінки чекають на вас!
Домашнє завдання. Оцінювання
-Покладіть на голівку долоньку, погладьте себе і
скажіть золоті слова: «Я сьогодні молодець!»