Урок "Іменник як частина мови. Слова – назви неістот. Слова – назви істот"

Про матеріал
Урок-ярмарок з української мови "Іменник як частина мови. Слова – назви неістот. Слова – назви істот" розроблено для 2 класу. Мета уроку: розширити й поглибити знання учнів про слова — назви предметів; сприяти зміцненню навичок розрізняти назви істот і неістот, вчити розпізнавати ці слова у мовленні, складати з ними речення; розвивати вміння групувати слова.
Перегляд файлу

Урок – ярмарок з української мови 2 –й клас

 

Тема. Іменник як частина мови. Слова – назви неістот. Слова – назви істот.

 

 Мета: розширити й поглибити знання учнів про слова — назви предметів; сприяти зміцненню навичок розрізняти назви істот і неістот, вчити розпізнавати ці слова у мовленні, складати з ними речення; розвивати вміння групувати слова; виховувати повагу і бережливе ставлення до хліба.

 

ХІД УРОКУ

 

I. Організація класу

 

 Нумо, діти, підведіться,

Всі приємно посміхніться,

Продзвенів уже дзвінок,

Починаємо урок!

 

- Прошу допомогти мені розпочати урок-ярмарок.

(Діти в українських костюмах розповідають вірші)

 

Увага. Увага! Спішіть поспішайте!

Господарі й гості, глядіть не минайте.

 

На ярмарку нашім веселім, багатім

На будь-який смак щось можна придбати.

 

Тут щедрі дарунки із саду й городу.

Тут пісня і жарти усім в нагороду.

 

Тут речі умільців ні з чим незрівнянні,

Барвисті стрічки, рушники вишивані.

Полив’яний посуд - миски та горнятка.

Сопілки – хлоп’яткам, намисто - дівчаткам.

 

Сьогодні товар продаємо не за гроші -

Міняємо  на відповіді ваші хороші.

Ви нам знання, а ми вам товар,

Веселий в нас ярмарок, а не базар!

 

Скоріше на ярмарок всі вирушайте,

Купуйте, міняйте, танцюйте і вивчайте.

 

 

 

II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчання. Повідомлення теми й мети уроку

 

1. Перевірка домашнього завдання (завдання до вправи 2 ст. 65)

 

 - Які слова ви підкреслили?  На яке питання вони відповідають?

 

- Яка з поданих схем   [ = о =: о] ,   [- о = о] ,   [= о = о] відповідає виділеному слову (ріллю)?

 

- Зачитайте уривок, який списували вдома.

 

- Що хотів донести до вас автор цього тексту?

 

- Дійсно, автор розповідає, який шлях проходить хліб, перш ніж потрапити на стіл.

-  Здавна український народ після збору врожаю влаштовував ярмарок. Це відбувалося восени. Зараз останній тиждень листопада. Якраз час потрапити на ярмарок. Тож відправляємося на ярмарок! Але наш ярмарок незвичний, він мовний, граматичний.  Сьогодні ми будемо вчитися знаходити слова — назви предметів, познайомимося з такими термінами, як « іменник», «слова - назви істот», «слова - назви неістот».

 

2. «Павільйон каліграфічний»

 

 яр рм ма ар ро ок

 

ярмарок

 

- Зробіть звуковий аналіз цього слова

 

Ярмарок [й а р м а р о к] – 3 скл., 7 б., 8 зв..

 

3. Робота з тлумачним словником

 

Діти що означає  слово  ярмарок ?

 

- У якому словнику ми можемо дізнатися про значення цього слова?

- Зачитайте значення цього слова.

 

 

4. Стратегія  «Кубування»

 

 

 

Лексичне

значення слова

ярмарок

 

 

Походження слова

 

Синоніми, антоніми, омоніми

Словосполучення

Спільнокореневі

слова

 

Речення, тексти, фразеологізми,

прислів’я,

приказки

 

 

1.Лексичне значення: ярмарок - торг,  який влаштовується  регулярно, в певну пору року ів певному місці для продажу й купівлі товарів. ( Місце скупчення кого-, чого-небудь, де багато шуму, галасу, велике пожвавлення)

 

2. Походження слова: ярмарок - це слово українського походження.

3. Синоніми до слова ярмарок: шарварок, метушня, базар, торг.

4.Словосполучення: кінський ярмарок, пташиний ярмарок, веселий ярмарок, осінній ярмарок, …..

5. Речення, фразеологізми, прислів’я, приказки  зі словом ярмарок:

Пропа́в, як соба́ка на ярмарку.

(Діти складають свої речення)

6. Спільнокореневе слово до слова ярмарок: ярмарки.

 

4. «Павільйон орфографічний»

 

- Вставте пропущені букви в словах:

Солов…ї, з…рно, с…стра, голуб…ята, л…отчик, кол…ори, зі…я, коло…я.

 

- Зачитайте слова на правопис ненаголошених [е]  [и].

- Зачитайте слова на правопис слів зі знаком м’якшення.

- Зачитайте слова на правопис слів з подовженим м’яким приголосним.

- Зачитайте слова з апострофом.

 

ІІІ. Робота над вивченням нового матеріалу

1. Робота в парах

- У словниковому диктанті підкресліть слова, які відповідають на питання (Що?)

- Об’єднайтеся в четвірки й перевірте, чи всі слова ви підкреслили?

- На яке питання відповідають інші слова?

- Якщо слова відповідають на питання що?, то це «слова-назви неістот»,

а , якщо на питання хто?, то це «слова - назви істот»

2. Робота над словниковими словами (Слайд 7, 8, 9)

Ведмідь   килим

 

3. Колективна робота (вправа 1 ст. 65)

- Прочитайте текст в особах.

- Зачитайте що продавали на ярмарку? (Слайди 10 - 18 )

4.  Продовж  речення: (Слайд 19)

На ярмарку продавали: писанки, килими, ковдру, хустки, намисто, віночки, тарелі, глечики.

- На яке питання відповідають всі ці слова?

- Значить ці слова є назвами неістот.

 

Фізкультхвилинка (Слайд 20)

 (Музична «Веселий ярмарок»)

5. Робота над вправою 2 ст. 66

- Прочитайте текст самостійно.

- Хто повертався з ярмарку?

- Прочитайте, що ніс ведмедик?

- Що несла лисичка?

- Що ніс їжачок?

6. Продовж речення (Слайд 21, )

З ярмарку поверталися: ведмідь, лисиця, їжак.

- На які питання відповідають слова ведмідь, їжак, лисиця?

- Слова, які відповідають на питання ( хто?) є назвами істот.

 - А як же називаються всі слова, що відповідають  на питання (хто? що?)

Ці слова іменують предмети. І називаються вони іменниками.

- Прочитайте правило.

 

V. Закріплення та систематизація знань

1. Самостійна робота по варіантам (Вправа 3)

 

- Дайте відповіді на запитання:

І варіант: Що купив ведмідь?

ІІ варіант: Хто купив нитки?

ІІІ варіант: Що несе лисиця?

(Під час перевірки діти зачитують речення)

 

VI. Рефлексія (Слайд 22, 23)

1. Гра «Я — тобі, ти — мені»

— Я вам буду давати слова, а ви мені — повертати питання, на які вони відповідають.

Хліб, паляниця, тістечка, хлібороб, печиво, пекар, бублички, продавець.

— А що спільного у цих слів?

 

VII. Домашнє завдання

Ст.66 правило. Завдання до вправи 3.

 

Інструктаж щодо виконання домашнього завдання

 



doc
Додано
15 квітня 2020
Переглядів
660
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку