Тема: Іменник як частина мови. Повторення вивченого про іменник.
Мета: повторити та узагальнити знання учнів про іменник як частину
мови, його граматичні ознаки; удосконалювати вміння визначати рід,
число іменників; розвивати мовлення, логічне і критичне мислення, пізнавальний
інтерес; виховувати почуття колективізму, увагу, спостережливість.
Обладнання: картки зі словами, малюнки будинків, тварин (бджола, корова,
курка, півень), дівчинки.
Відеоматеріал до уроку: музична фізкультхвилинка, мультфільм «Уявлення
про слова – назви предметів»
Тип уроку: комбінований
Методи і прийоми: метод «Передбачення», «Асоціативний кущ», «Огляд за категоріями»,
робота в парах, «Аналіз семантичних особливостей», «Ґронування»,
«Речення з відкритим кінцем», питання - відповідь
Очікувані результати:
- незалежність мислення, відносна самостійність думок;
- активне висловлювання власних думок;
- вміння помічати помилкові судження інших учнів;
- критичне ставлення до себе, вміння бачити власні помилки;
- пошукова спрямованість мислення, прагнення до самостійного знаходження
кращих варіантів вирішення навчальних завдань;
- вміння брати участь у діалоговій взаємодії, повага до думок та пропозицій інших
учнів.
Хід уроку
Вчитель: Весела пісенька дзвіночка
Покликала нас на урок.
Я бачу ваші милі личка
Та очі з безліччю думок.
Ми помандруєм в світ науки.
Що гордо мовою зовуть.
Та лиш кмітливість і увагу
З собою взяти не забудь.
Вчитель: Щоб урок пройшов добре, треба мати гарний настрій. Тож, посміхніться мені,
посміхніться сусідові по парті – ми починаємо!
І. Актуалізація опорних знань
1 Метод «Передбачення»
Каліграфічна хвилинка
Вчитель: Щоб слова і букви правильно писати,
Хвилинку каліграфії пора розпочинати.
Ім ме ен нн ни ик іменник
Вчитель: Скажіть, будь ласка, хто здогадався, якою буде тема нашого уроку, про що буде
йти мова?
(Відповіді учнів)
Вчитель: Дійсно, саме сьогодні ми пригадаємо усі таємниці, які приховує наш ІМЕННИК.
Відтворимо і впорядкуємо усі знання про іменник, бо тема нашого уроку: «Іменник як
частина мови. Повторення вивченого про іменник.»
2. «Асоціативний кущ»
Вчитель: Для кожної людини важливо мати гарну інтуїцію, вміти асоціювати.
(Вчитель демонструє малюнок, а учні поряд з малюнком на дошці викладають ті слова, що
асоціюються із зображенням)
Вчитель: Що ми можемо сказати про ці слова? (відповіді учнів) Давайте пригадаємо, які
слова ми називаємо ІМЕННИКАМИ? (відповіді учнів)
(Демонстрація мультфільму «Уявлення про слова – назви предметів»)
ІІ. Побудова знань (Усвідомлення змісту)
1. «Огляд за категоріями»
Вчитель: А зараз ми з вами перенесемося у місто Хтосиків і Щосиків . Але його мешканці
десь поділися. Давайте їх повернемо. Треба заселити будинки, записати назви істот і
неістот (по 5 слів)
(2 учні біля дошки, всі інші: І варіант – ХТО?, ІІ варіант – ЩО? Потім усі перевіряють
написане на дошці , вибірково зачитують свої слова)
хто? що?
2. Робота в парах
Вчитель: Подивіться, що ми можемо сказати про ці слова? ( це власні назви, вони
пишуться з великої букви) Треба добрати до кожного рядка власних назв загальну.
Працюємо парами (учні працюють парами, записують у зошитах)
Київ, Полтава, Львів, Кам’нське - ........ (МІСТА)
Василь, Іван, Ольга, Марія - ...........(ІМЕНА)
Україна, Японія, Китай, Англія - ...........(КРАЇНИ)
Вчитель: Перевіряємо. (Учні зачитують відповіді) Який висновок можемо зробити?
Висновок: власні назви пишемо з великої букви, а загальні – з маленької; в даному випадку
власні назви – однина, а загальні – множина.
МУЗИЧНА ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
3. «Аналіз семантичних особливостей»
( Вчитель бере лист біля дверей)
Вчитель: Подивіться нам принесли лист. Поки ми з вами танцювали, Дід Буквоїд розсипав
слова та ще й з’їв деякі закінчення. Допоможемо навести лад.
( Вчитель демонструє картки, учні записують слова за родами )
МЕДАЛ..., ІСТОРІ..., ВЕРБЛЮЛ, НЕБ..., НЕДІЛ..., ІНДИК, ОЗЕР,,,, ДІДУС...
Ч.р. Ж.р. С.р.
верблюд медаль небо
індик історія озеро
дідусь неділя
Вчитель: Давайте обведемо першу букву у словах і прочитаємо, яке слово в нас вийшло.
(Учні складають : «ВІДМІННО») Молодці! Саме так ви і попрацювали!
4. «Речення з відкритим кінцем»
Вчитель: На нас чекає ще одне завдання. Доповнити віршовані рядки словами з довідки.
ДОВІДКА: намисто, донечка, чобітки, у місто.
ПОЇХАВ ТАТО ____________(у місто)_________________
КУПИВ ЧЕРВОНЕ ________( намисто)_____________
КУПИВ ЧУДОВІ _________(чобітки)_________________
ДЛЯ ЛЮБОЇ _________(донечки)_______________
Вчитель: Що допомагає узгоджувати слова у реченні? (Закінчення)
ІІІ. Консолідація (рефлексія)
1.Рефлексія змісту навчального матеріалу
«Ґронування»
Вчитель: Давайте підведемо підсумок того, що ми знаємо про іменник?
( Складають таблицю на дошці, ще раз називають властивості іменника)
Іменник назва предметів
(частина мови) загальна власна
Хто? Що? Число
(істота) (неістота) однина множина
Рід
чоловічий жіночий середній
(він) (вона) (воно)
2. Рефлексія емоційного стану
(На партах - жовті кружечки)
Вчитель: Ми всі дуже гарно працювали. Мені сподобалася ваша робота на уроці. Але я
хочу, щоб ви теж показали мені за допомогою смайликів свій настрій, свої почуття.
Якщо ви отримали задоволення від уроку – малюємо посмішку, щось трошки не
сподобалось – спокійний вираз, взагалі не сподобалося – сумний вираз.
Закріплення
1.Послухайте вірш, запам’ятайте і назвіть «зимові» іменники.
Он як кружить метелиця,
І як вертить хурделиця,
А за ними завірюха,
І найменша спритна хуга.
Не втомилась сніговиця
У рясній своїй спідниці
І віхола, і завія
Залітали з вітровієм.(Відповіді учнів)
Метелиця, хурделиця, завірюха, хуга, сніговиця, віхола, завія, вітровієм.
Чим цікаві ці іменники? (ці слова -синоніми: сильний вітер зі снігом).
Для чого ми вживаємо синоніми у мовленні? (Щоб мовлення було багатим,
красивим, щоб не було повторів).
Як змінюються іменники?(за числами ,за відмінками, мають рід.)
Визначте рід і відмінок записаних іменників.
Діти, що ви цікавого помітили? Чи є серед цих слів «зайве» слово? (вітровієм)
Чому? (єдине слово, яке має чол.р. і стоїть в Ор.в.)
Ви правильно відповіли на всі запитання.
V. Урок добіг до кінця. Оберіть завдання для домашньої роботи, яке вам було б
цікаво виконати.
- Скласти кросворд зі слів, у якому ключове слово – іменник.
- Виписати 5 прислів’їв і визначити граматичні ознаки іменників.
- Скласти казку про іменник і його роль у мовленні.
VІ. Рефлексія. Підсумок.
- Чи справдилися ваші очікування? (відповіді учнів)
ЗАКІНЧИТЬ (ПРОДОВЖТЕ) РЕЧЕННЯ
- Я знаю...
- Я запам’ятав/запам’ятала...
- Я вмію…
- Мені треба ще закріпити…(повторити)
Вчитель: Ми всі дуже гарно працювали. Мені сподобалася ваша робота на уроці. Але я
хочу, щоб ви теж показали мені за допомогою смайликів свій настрій, свої почуття.
Якщо ви отримали задоволення від уроку – малюємо посмішку, щось трошки не
сподобалось – спокійний вираз, взагалі не сподобалося – сумний вираз.
Прощання.
ІV. Оцінювання.
V. Домашнє завдання
Записати 5 прислів’їв, знайти іменники, визначити рід, число.