Українська мова, 4 клас.
Тема: Особливості відмінювання іменників. Повторення і закріплення вивченого про відмінювання іменників.
Мета: узагальнити знання учнів за темою; формувати правильні правописні уміння і навички; розвивати пізнавальну самостійність, поширювати та збагачувати словниковий запас; зв’язне мовлення; удосконалювати вміння і навички правопису відмінкових закінчень; розвивати уміння узагальнювати; виховувати поважне ставлення до думки всіх і кожного.
Обладнання: сюжетні малюнки; роздатковий матеріал; презентації учнів.
Хід уроку
І. Організація класу. Вітання.
Сьогодні у нас незвичайний урок.
Сьогодні ми зробимо ще один крок
В країну казкову, в країну чудову,
Яка прикрашає й збагачує мову.
То ж, сядьте зручненько,
Будьте уважні, і працювати вам буде легенько.
ІІ. Оголошення теми і завдань уроку.
Незвичайність уроку полягає в тому, що завдання, які ви самі дібрали до уроку, допоможуть удосконалити вміння і навички правопису відмінкових закінчень частини мови, яка взяла собі на плечі важку роботу – називати речі.
Серед запропонованих слів є слово, що належить саме до неї. Знайдіть його, доведіть чому ви так вирішили.
– Давайте пригадаємо:
А) скільки відмінників є в українській мові?
Б) який відмінок вважають початковою формою іменника;
В) що треба враховувати під час визначення відмінка?
Г) для чого потрібно вміти відмінювати іменники?
ІІІ. Робота за темою уроку.
(Учні по черзі на дошці розміщують ялинки, сніговичків, зайців із назвами відмінків, порядком, питаннями).
Магічна 7-ка.
Саме така кількість відмінків. Ви, мабуть, і не звернули на це увагу. Але число 7 дуже любить народ і наділяє це число магічною силою: Пригадайте, де в повсякденному житті зустрічається число 7? (дні тижня, квітка-семицвітка, кількість нот, кольори веселки)
(Презентація «Білосніжка і 7 гномів»)
Хмара слів
– Імя якого гнома може писатися як з великої букви, так і з маленької Букви? (Соня) Чому?
Ой, щось хмари налетіли,
Майже небо все закрили.
Невідомо як це сталось,
Тільки сонечко сховалось.
Буря швидко налетіла,
Небо хмарами все вкрила.
«хмара слів»
– У кожного з вас є хмара слів. Підкресліть червоним олівцем іменники, які будуть змінюватися за відмінками, та як Білосніжка;
синім – так, як Соня; зеленим – так, як гном.
(Перевірка. Підсумок, чому ви так визначили)
Серед слів діти знаходять:
1 р. – синоніми; 2 р. – споріднені слова; 3 р. – утворіть антонімічні пари.
(Презентація «Весела райдуга»)
Що за коромисло, яке через річку повисло?
Веселі капітошки:
На крапельках Капітошках записані слова: в, з’явилась, дощу, сонячну, райдуга, погода.
(різні варіанти складених речень)
Завдання:
– Аналіз речення.
– Визначення відмінку іменників (початкова форма).
– Які іменники треба поставити в початкову форму?
– Чому іменник райдуга ви залишили без змін?
Руханка «Зебра»
Відкладайте поки все:
Ми утворюєм «яйце».
Від хвоста і аж до вушка
Спинка в зебри в смужках, в смужках.
Не в квадратик, не в кружечок,
Не в малюнок на всю спинку.
Від хвоста і аж до вушка
Спинка в зебри в смужку, в смужку.
(Презентація семи нот)
– Про яку улюблену справу йшла мова в пісні?
(Пісня «А мій милий, чорнобривий, варенички любить»)
– А з чим готують вареники на Святий вечір? (картоплею, капустою)
Форма орудного відмінка слів розподіляється на групи: бринза, полуниця, вишня, печінка.
– Що треба враховувати під час утворення іменників в орудному відмінку?
Самостійно запишіть одну групу слів і виділіть закінчення.
(Презентація «Вовк і семеро козенят»)
– Провідміняйте іменник вовки за відмінками.
– Знайдіть і з’єднайте фразеологізм із його змістом.
Налягати на ноги Не чути ніг Не чути ні рук, ні ніг На ноги піднятись |
Дуже втомитися Вирости Пришвидшувати ходу Дуже швидко |
– Визнач відмінок, у якому стоїть слово ноги.
(Презентація «Сім див світу». Петриківський розпис).
Мені зірка відкрила секрет
І на вушко шепнула здаля:
«Є на світі багато планет
Та найкраща планета – Земля!»
– Завдання іменник квіти провідміняти за відмінками.
(Презентація «Дні календаря»)
(Дні тижня, які є словниковими, поставити у форму певного відмінка)
(Презентація «квітка-семицвітка»)
Гра «Розсипалось словечко»
Капер (пекар)
Іаклр (лікар)
Ухарк (кухар)
Алямр (маляр)
Есятр (тесляр)
Поставити у форму орудного відмінка і родового і перевірити за словником.
З одним словом скласти речення.
ІV. Підсумок уроку.
Зворотній зв'язок.
– Оцініть свої знання з нашої теми.
(Кольорова та зворотня долонька)
– Яке завдання для вас виявилось найбільш зрозумілим і легким?
Навпаки, найважчим?
– Над чим вам слід ще попрацювати?
– Яке завдання тобі найбільше сподобалось?
– Що для тебе було цікаво?
– Що ти дізнався на уроці? Що тобі ще потрібно дізнатися?
V. Домашнє завдання.