Тема: Іменники - синоніми, іменники - антоніми Багатозначні іменники. Пряме і переносне значення іменників
Мета: Удосконалювати вміння вживати в мові іменники – синоніми, іменники – антоніми,
як засіб увиразнення мовлення. Вміти влучно використовувати слова в прямому і переносному значенні, застосовувати в мовленні багатозначні іменники.
Показати їх роль в народних прислів’ях, приказках. Формувати вміння розрізняти
прикметники й утворені від них іменники. Розвивати в учнів мовленнєве чуття,
культуру мовлення, формувати вміння вибирати з ряду синонімів ті
іменники, які відповідають змісту висловлювання. Виховувати любов до рідної мови.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: Мовне дерево «Іменник» (схема малюнок),
Схема – опора «Іменник»
Таблиці синонімів, антонімів, багатозначних слів
Хід уроку
I. Організація класу до роботи.
Ось дзвінок нам дав сигнал –
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо,
Урок мови починаймо.
- Яка зарез пора року?
- Яка найщедріша пора року?
- І ось в класі щось зашаруділо.
Так, це осінні,пожовклі листочки шепочуться між собою і я
бачу, що це дерево з’явилося у нас в класі не спроста, це мабуть мова нам цікаві завдання принесла.
.- А ось і перший листочок, що ж він нам за завдання приніс? ( загадка)
II. Актуалізація опорних знань.
1.Перший листочок . Відгадай загадку
- Хто ти? Що? Твоє ім’я?
Ім`я моя сім’я.
Знають всіх в ній поіменно,
А звуть сім’ю … (іменник)
2. Вірш про «Іменник»
Який хороший віршик. Тому я Вам бажаю, щоб усі Ви отримали сьогодні хороші оцінки.
Перевірка домашнього завдання.
Ст.47, Впр.91
Індивідуальне опитування
2. Другий листочок.
1. Індивідуальні картки. Знайди іменники.
2 учні працюють біля дошки, а решта працюють з учителем.
2.Інтерактивна гра « Мозковий штурм » . «М’яч»
-Що таке іменник?
-Іменники можуть бути назвами …… істот і неістот?
- Назвіть іменники – істоти, іменники – неістоти.
-Наведіть приклади власних іменників.
- Більшість іменників належать до родів? Яких?
- Іменники мають 2 числа? Які?
III. Повідомлення теми і мети уроку,мотивація навчальної діяльності
Завдання нашого уроку актуалізувати знання про іменники-синоніми, іменники-антоніми, багатозначність окремих іменників.
Третій листочок.
1. Гра «Утвори пари»
- З’єднай слова та їх пояснення ( на дошці )
Синоніми слова, що мають декілька значень
Антоніми слова протилежні за значенням
Багатозначні слова це слова близькі за значенням, але різні за звучанням і написанням
IV.Формування знань, вмінь і навичок учнів
1. Каліграфічна хвилинка.
з’єднання букв слів
- Пп, пл, пр, праця
- марнує годує, людину а лінь Праця (записано на дошці, потрібно відновити прислів’я: Праця людину годує, а лінь – марнує).
- На яке питання відповідає слово «праця», яка частина мови?
- Яке ще слово відповідає на питання - що? (Ліінь).
- Діти, а яка особливість цих слів у прислів'ї? (Протилежні за значенням).
То як називаються слова, що мають протилежне значення? (Антоніми).
- Наведіть приклади антонімів. (Ніч - день, зима - літо, радість - печаль…)
2.Робота з підручником. Вправа 93 (с. 47-48)
Виразне читання прислів'їв та приказок
— Як ви зрозуміли їхній зміст?
— Запишіть під диктування парами іменники-антоніми.
— Визначте їх рід.
— Який ми можемо зробити висновок про роль антонімів у реченнях? (Вони допомагають увиразнити мовлення, точно висловити свою думку або загострити увагу на чомусь особливому, дають можливість яскравіше виразити протилежні явища.)
Четвертий листочок
Фізкультхвилинка
П`ятий листочок
Відгадати, що за дід.
З’їжджалися дочки у гості до діда:
ось там Завірюха санчатами їде,
за нею Метелиця слідом мете,
Хурделиця Хугу з собою веде,
а тільки – но вітер у полі завіє,
як стануть на лижі Хуртеча й Завія.
нарешті удвох з Заметіллю приїхала
найменша – улюблена донечка Віхола. (дід Мороз) (слайд 7)
Завірюха, Метелиця, Хурделиця, Хуртеча, Заметіллю – які це слова? (синоніми)
Пригадаємо, що таке синоніми? (Синоніми - це слова, одинакові або близькі за значенням, але різні за звучанням і написанням)
1. Колективне виконання вправи 92 (с. 47)
Читання тексту «ланцюжком»
— Який заголовок ви можете запропонувати до тексту?
— Яке продовження тексту можна написати?
— Виберіть із іменників-синонімів, поданих у дужках, ті, які найбільше підходять за змістом.
— Запишіть відредаговані речення у зошит.
— Пригадаймо, що таке синоніми? (Синоніми — це слова, однакові або близькі за значенням, але різні за звучанням і написанням.
П’ятий листочок
Послухайте діти віршик і скажіть яке слово у ньому зустрічається найчастіше
Косу дівчина плете,
На косі трава росте.
Пляж найкращий на косі,
Поки ще трава в росі.
Із косою йде на косу,
Хлопець той, що траву косить.
-Яке це слово? (коса) ( слайд 14)
-Що означає це слово? (зачіска, частина місцевості, інструмент).
- Отже, це слово має кілька значень. Як такі слова називаються? (багатозначні)
-То які слова називають багатозначними? (які звучать однаково, але мають різне значення)
5.Робота за малюнками
- В якому новому значення вживаються тепер слова:
Лисички ( слайд 15)
(дві лисички ( слайд 16) – тварини, лисички - гриби( слайд 17)
Миша (слайд 18)
Тварина ( слайд 19), комп'ютерна( слайд 20)
VІ. Підсумок уроку
-Які слова мають декілька значень?
-Які слова називаються близькі за значенням ? Наведіть приклади.
-Які слова протилежні за значенням? Наведіть приклади.
Розгорніть щоденники і запишіть домашнє завдання.