Урок " Іменники власні й загальні, конкретні й абстрактні"

Про матеріал
Навчити учнів розрізняти назви істот і неістот,абстрактні й конкретні, загальні й власні назви; удосконалювати вміння їхнього розрізнення, домогтись засвоєння ними правил вживання великої букви і лапок у власних назвах
Перегляд файлу

Іменники, що означають загальні й власні назви. Конкретні й абстрактні. Велика літера та лапки у власних назвах

Мета: навчити учнів розрізняти назви істот і неістот,абстрактні й конкретні, загальні й власні назви; удосконалювати вміння їхнього розрізнення, домогтись засвоєння ними правил вживання великої букви і лапок у власних назвах; розвивати логічне мислення, пам’ять; виховувати пошану до хліба та праці хлібороба.

Тип уроку: комбінований урок  (повторення вивченого; вивчення нового матеріалу)

Перебіг уроку

І. Організаційний момент

Вас покликав на урок

Голосний наш друг дзвінок,

Ви зібралися тут дружно,

Почнемо урок свій мужньо.

ІІ.   Актуалізація опорних знань

Розгорнули зошити, записали число, класна робота

Робота біля дошки. Запишіть речення. Визначте рід, число та відмінки іменників.

Перший був не Господь ( Н.в., ч.р., одн.) і не геній. Перший був простий чоловік. Він ходив по землі ( Д.в., ж.р., одн.) зеленій і, звичайно, хлібину (З.в., ж.р., одн.) нам спік.

  • Що таке іменник? Навести приклади.
  • На які питання відповідають?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

  • Знайдіть у цих реченнях іменники, які відповідають на питання що ?
  • А тепер – хто?
  • Серед них назвіть загальні? З якої букви вони пишуться?
  • Назвіть – власні? А вони як пишуться?

  IV. Повідомлення теми, мети, завдань уроку

- Отже, сьогодні на уроці, діти, у нас піде мова про іменники власні та загальні. Велика буква та лапки у власних назвах, а також нове для вас поняття – конкретні та абстрактні іменники.

V. Засвоєння нового матеріалу.

1. Пояснення нового матеріалу.

2. Робота з підручником ( читання учнями правил на ст. 97, 99; виконання вправи 205, ст. 98 )

 

 

VI. Закріплення вивченого матеріалу.

Розподільний диктант. Іменники з конкретним і абстрактним значенням записати в дві колонки.

Грунт, сонце, мурашка, пісня, соловей, життя, рибина, натхнення, відкриття, личинка, черевик, інфузорія, троянда, колібрі, картина, дівчатко, зіронька, краб, Горбоконик, підмет, золото, сила, перемога.

Фізкультхвилинка

Всі з-за парти піднялися, руки вгору й потяглися!

Вправо-вліво нахилились, у віконце подивились.

Пострибали,пострибали і за парти посідали.

 

Робота в групах (творче завдання).

Скласти речення зі словами.

Беркут- «Беркут»- беркут

Захар Беркут – патріот рідної землі.

«Бе́ркут» — підрозділ міліції особливого призначення 

Високо в небі полетів беркут

Словниковий диктант. Позначити орфограму “Велика буква у власних назвах”.

Леся Українка, співуча українка, село Українка, кобзар на майдані, вірш з “Кобзаря”, Михайло Старицький, картина Олександра Мурашка “Похорон кошового”, Світлана Дмитрівна Кошова; розділ з Біблії, біблійне оповідання, Богоматір.

Євангелія, Богородиця, Апостол Андрій Первозванний, Великдень, Благовіщення, Іван Мазепа, Павло Полуботок, Микола Лисенко, опера “Наталка Полтавка”, місто Канів, Житомирська область, Європейська площа, майдан Незалежності, День Незалежності, Полярна Зірка, сузір’я Велика Ведмедиця, байка Глібова “Лев та Вовк”, Лев Симиренко, Верховна Рада, Президент України.

VII. Підсумок уроку. Рефлексія.

Інтерактивна вправа «Мікрофон».

         Сьогодні я на уроці дізналась ( дізнався ) …

VIII. Домашнє завдання.

Вивчити теоретичний матеріал на ст. 97-99,

І гр. -  вправа 207 (1, 2, 3реч.);

ІІ гр. – вправа 205 (4, 5реч.)

 

Із великої літери пишуться

Правило

Приклад

1.Iндивiдуальнi  (власнi) iмена, по батьковi, прiзвища, псевдоніми

 

Тарас Григорович Шевченко;

 Богдан Хмельницький;

Ярослав Мудрий; Марко Вовчок

2. Імена тварин, назви дiйових осiб у казках та байках

 

 

Пес Нехай; кiт Воркiт;

братик Вовчик; Колобок

3.  Назви  держав, територiй, населених пунктiв, вулиць, площ, бульварів, парків, рiчок,  астрономiчнi назви

 

 

Україна; Європа; Львiв;

Рiвненська область;

село Веселий Гай; Днiпро;

планета Марс;

сузір’я Чумацький Шлях;

вулиця Червоноармійська; майдан Незалежності

4. Назви найвищих українських та  мiжнародних установ, органiзацiй та посад

 

Верховна Рада України;

Кабiнет Мiнiстрiв України; Президент України;

Органiзацiя Об’єднаних Нацiй; Товариство Червоного Хреста.

5.  Назви релiгiйних  понять

Бог; Божий Син; Святий Дух, Богородиця; Апостол;

Бiблiя, Євангелія.

6. Назви державних, релiгiйних та мiжнародних свят, iсторичних подiй

День Конституцiї України; Великдень; Рiздво Христове; Пилипівка, Спасівка,  Новий рiк; День молодi

7. Назви художнiх творiв, газет, журналiв, заводiв, фабрик, навчальних закладiв  (назва береться в лапки)

Поезiя «Сон»,  фабрика «Любава»,

 журнал «Соняшник».

 

 

 

Конкретні

Абстрактні

предмети, явища, що пізнаються (сприймаються) безпосередньо органами чуттів, наприклад: 

 а) одиничних предметів – назви людей, тварин, рослин, предметів (хлопець, заєць, квасоля, килим, річка);

б) речовин, маси, матеріалу (молоко, повітря, полотно, деревина);

в) простору чи часу (берег, слуга, степ, місяць, урок, година);

г) власних назв (Петро, “Дніпро” (часопис), “Сонечко” (дитсадок), Київ).

 

поняття, що не мають реального втілення і сприймаються уявою.

 

а) якостей і властивостей(щирість, чорнота, ясність, патріотизм);

б) психічних і фізичнихстанів(сон, тиша, страх, любов, непритомність);

в) дій і процесів (біг, хід, горіння, приїзд, перемовини);

г) понять етикету (вітання, прощання);

г) наукових понять (діалектика, функція, модальність, сюжет);

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

http://svitppt.com.ua/images/21/20514/770/img9.jpg

 

docx
Додано
11 вересня 2021
Переглядів
3380
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку