Урок інформатики у 2 класі "Короткі історичні відомості про розвиток обчислювальної техніки"

Про матеріал

Урок інформатики у 2 класі "Короткі історичні відомості про розвиток обчислювальної техніки". Розробка містить конспект уроку та презентацію. Матеріал до розділу "Комп'ютери та інші пристрої"

Перегляд файлу

УРОК З ІНФОРМАТИКИ

2 КЛАС

«Короткі історичні відомості про розвиток обчислювальної техніки»

 

 

 

 

 

Підготувала

вчитель початкових класів і інформатики

Краматорської ЗОШ  I-III ступенів № 23

Павлова Наталія Русланівна


Тема: Короткі історичні відомості про розвиток обчислювальної техніки.

Мета: дати учням поняття про назви перших електронно-обчислювальних машин, ознайомити учнів з історією лічби, першими обчислювальними пристроями, удосконалювати вміння правильного користування з комп’ютером; розвивати мовну і слухову пам'ять, пізнавальні здібності, логічне мислення учнів, підвищувати стилістичну культуру мовлення, творчі здібності учнів; виховувати самостійність, мислення, кмітливість, зацікавленість до історії виникнення обчислювальної техніки.

Міжпредметні звязки: зв’язок інформатики з математикою.

Тип уроку: засвоєння нових знань, формування вмінь та навичок.

Обладнання: презентація, комп’ютери, проектор, сигнальна картка, плакат з кросвордом.

 Програмне забезпечення: комп'ютерна програма GCompris, Microsoft PowerPoint.

Література: Г. В. Ломаковська Сходинки до інформатики: підруч. для 2 кл. загальноосвіт. навч. закладів / Г. В. Ломаковська, Г. О. Проценко, Й. А. Ривкінг -  К.: Видавничий дім «Освіта», 2012.- 160 с.  

План уроку:

  1. Організація початку уроку.
  1. Привітання.
  2. Знайомство.
  1. Актуалізація опорних знань.
  1.  Інтелектуально-граматична гра “Дотепник”.
  2. «Додай букву»
  3. Цікаві задачі.
  1. Повідомлення теми і мети уроку.
  2. Вивчення нового матеріалу.
  1. Розповідь вчителя.
  2. Бесіда.
  3. Фізкультхвилинка.
  1. Закріплення знань .

 Робота в робочому зошиті (с. 32-33 № 1,2,3 )

  1. Практична робота .
  1. Повторення правил роботи за комп’ютером.
  2. Робота за комп’ютером.
  3. Релаксація.
  4. Додаткові завдання. (робочий зошит с. 33 №5)

 

  1. Підсумок уроку.

Кросворд.

  1. Домашнє завдання.( в робочому зошиті с.33 № 4)

 

Хід уроку:

  1. Організаційний момент. (слайд 1)
  1. Привітання .
  • Добрий день, діти!

Вже дзвінок нам дав сигнал.

Працювати час настав.

Тож і ти часу не гай,

До роботи приступай.

  1. Знайомство.
  • Мене звати Наталія Русланівна! Сьогодні урок інформатики проведу у вас я.
  1. Актуалізація опорних знань.
  1. Інтелектуальна граматична гра “Дотепник”. (слайд 2-4)
  • Зараз ми з вами пограємо в гру « Дотепник». Я вам зачитую склади, а ви повинні скласти з них слово. Наприклад:

Ло, пед, ве, си – Велосипед

  • Почнемо!
  1. Ли, кро, ко, ди -  (крокодили)
  2. Ро, ди, смо, на – ( смородина)
  3. Че, ки, ре, ви – ( черевики)
  4. Ця, си, ли – (лисиця)
  5. Ка, ру, ці, ви – (рукавиці)
  6. На, хур, ви, то – (хуртовина).

http://u.foto.radikal.ru/0706/67/6f544a282fbe.jpg http://gig.if.ua/wp-content/uploads/2011/05/boot.jpg http://1.bp.blogspot.com/-uGDpV_4UjMU/UKumToUbs4I/AAAAAAAAB64/3zSNj7oo-5o/s1600/%D0%BC%D0%B0%D0%BB%D1%8E%D0%BD%D0%BE%D0%BA%2B%D0%BB%D0%B8%D1%81%D0%B8%D1%86%D1%8F.png

  1. Додайте спереду по одній потрібній букві. (слайд 5)

- А тепер до частини слова «лина» потрібно спереду додати одну букву.

(я) - лина- дерево таке.

(г) - лина- нею хату мажуть,

(с) - лина- є у роті.

Додайте спереду по дві потрібні літери. (слайд 6)

  • Тепер завдання трішки складніше: до цієї ж частини слова потрібно додати спереду дві літери. Почнемо!

(би) - - “лина”- зілля,

(ка)- - “лина”- кущ, що цвіте у лузі,

(ма)- - “лина”- рожева ягода,

(до)- - “лина”- - інше –яр,

(ці)- - “лина”- добра земля.

  • Молодці діти. Правильно виконали завдання!
  1. Цікаві задачі: (слайд 7-9)

- Пропоную вам розв’язати цікаві задачі. Будьте уважними, щоб не наробити помилок.

1. Взимку ведмедики  носять рукавички на  лапках. У одного ведмедика  всі рукавички порвалися, тільки одна залишилася. Скільки рукавичок треба йому сплести? Чому?(3)

2. На  цуценятко  у дворі чекали 9 неприємностей, 7 неприємностей з ним сталося. Скільки неприємностей залишилось? Чому?  ( 2)

3.Дев‘ять триголових Змія - Горинича захотіли одягнути капелюхи. Скільки капелюхів їм треба? Чому?(27)

4.Коли вдома був ремонт, Сашко заліз лівою ногою в зелену фарбу, а правою - в синю. На підлозі кімнати - 5 зелених плям і 4 синіх. Скільки кроків зробив хлопчик по кімнаті? (9) .

http://aplikacii.ru/wp-content/uploads/2011/12/%D0%BC%D0%B5%D0%B4%D0%B2%D0%B5%D0%B6%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%BA.jpg https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRNmJrDnfdw5fS9P3BVlH6e5_lxIQ69YDbfNJ07cyBKvSp2qv_v https://encrypted-tbn3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQDcL4juzl6mnRGJ2jeNj8X5KSe2aMtpdV8AxSWarI1r044oTrC4A

— Ви добре рахуєте, діти. Молодці!

  1. Повідомлення теми і мети уроку (слайд 10)

Без лічби неможливо було б створити такі складні машини, як наші комп'ютери. Ці обчислювальні машини мають свою цікаву історію.

Сьогодні ми полинемо у минулі часи і дізнаємось з чого усе починалося, тобто як колись люди рахували. Для цього усі із-за робочого столу, закрийте очі і уявіть, що ми повертаємось у далекі часи.

А тепер відкривайте свої оченята, сідайте зручненько і слухайте уважненько.

  1. Вивчення нового матеріалу.
  1. Розповідь вчителя. ( слайд 11-23)

Дуже, дуже давно, коли люди жили в печерах, а одежу їм замінювали шкіри тварин, люди рахували за допомогою пальців на руках та ногах. Якщо своїх рук та ніг для рахування не вистачало, вони «позичали» пальці рук і ніг у когось іншого. Про це дуже цікаво написав відомий мандрівник Міклухо-Маклай.

 Потім почали рахувати за допомогою камінців та паличок.

З часом почали рахувати, роблячи зарубки на палиці чи стовпі. Ось подивіться на ілюстрацію.

Наступним способом було те,що люди з листя рослини агави робили мотузки і рахували на них, зав’язуючи вузлики. Маленькі вузлики позначали одиниці, а великі – п’ятірки.

Чим ближче до наших часів, тим оригінальніші використовувались способи.

Пристрій для лічби камінцями називався абак, його придумали фінікійці. Потім він з’явився у Японії та Китаї.

У стародавньому Римі абак називали кальку лі. Від цього слова утворилась назва “калькулятор”.

А ще пізніше у Китаї придумали рахівницю, яка збереглася і до наших часів, хоча її майже не використовують.

 http://thumbs.dreamstime.com/thumb_543/1285876920708o16.jpg 0110-10 https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcS8_sEzitT0zjsAzJ7A-RFDKw9upxK9h1fH1hfhLfl6R4ScURPd abak_r

Близько 400 років тому у Франції жив хлопчик. Він був дуже непосидючим і допитливим. Ще він любив математику. Йому доводилось допомагати татові робити розрахунки. Це було дуже цікаво, і хлопчик мріяв про машину, яка могла б рахувати. Звали хлопчика Блез Паскаль, і він здійснив свою мрію – створив першу машину “Паскаліну”.

Але “Паскаліна” могла лише додавати числа. У наступні роки були створені обчислювальні машини, які вже вміли не лише додавати,а й віднімати, множити, ділити. Їх створювали різні винахідники.

http://www.calend.ru/img/content_events/i3/3058.jpg http://alexeyworld.com/uploads/blog/pascalina.png Арифмометр 'Феликс'

У ХІХ столітті англійський учений Чарльз Беббідж розробив проект машини, яка надихнула конструкторів (люди, які щось створюють, конструюють) наступного століття на створення перших електронно – обчислювальних машин.

У 1951 році в Україні, а саме у Києві була створена одна із перших в Європі електронно–обчислювана машина. Скорочено – це ЕОМ. Створив цю машину Сергій Лебедєв. Вона займала площу, що дорівнювала площі двох класних кімнат і вміла швидко та точно розв’язувати складні математичні задачі.

У 1965 році під керівництвом Віктора Михайловича Глушкова була створена машина «МІР» (Машина для Інженерних розрахунків)

З часом наука і техніка удосконалюються. От ми користуємося найсучаснішими обчислюваними пристроями. Це комп’ютери, мобільні телефони, радіоприймачі та інші. Сподіваюсь, що незабаром вчені знову придумають якусь новинку.

C:\Users\Admin\Desktop\урок інформатика\diff-eng1.jpg https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQSUsNF59B4p4bi9EzZDwP9Mb_UPWWLgTIrJOhGNeyxCNJTV0IX1w http://cs3-4.4pda.to/145907.jpg

  1. Бесіда. (слайд 24)
  • Давайте ж перевіримо, як ви запам’ятали матеріал. Відповімо на декілька питань.
  • За допомогою чого рахували люди вперше? ( за допомогою пальців на руках та ногах)
  • Як називався пристрій для лічби камінцями? (абак)
  • У яких країнах його використовували? (Японія та Китай)
  • Що означає слово «калькулятор»? (рахувати)
  • Де вигадали рахівницю? (у Китаї)
  • Як називається  машина ,що створив Б. Паскаль? ( паскаліна)
  • У якій країні створили ЕОМ? (в Україні).
  • Молодці! Добре запам’ятали!
  1. Фізкультхвилинка (слайд 25)
  • А тепер трохи відпочинемо! Встаємо всі з-за своїх парт!

Вже стомилися ми трішки, (ходьба на місці )

Вийдем, дітки, на доріжку.

Наші ручки: раз, два, три (поплескали)

Наші ніжки: раз, два, три. (потупотіли)

Ось голівонька стомилась, (нахиляння головою в сторони)

Вліво-вправо нахилилась:

Раз, два, три.

Будем пальчики стискати, (стискання пальців рук)

Будем знову працювати.

  • Відпочили? Тепер будемо працювати далі.

 

  1. Закріплення знань.
  • Відкрийте свої робочі зошити на сторінці 32. Виконаємо завдання № 1,2,3.

Робота в робочому зошиті ( с. 32-33 № 1,2,3) (слайд 26)

  • Молодці! Правильно виконали завдання. А зараз будемо працювати біля комп’ютерів.
  1. Практична робота
  •  Спочатку повторимо правила роботи за комп’ютером
  1. Повторення правил роботи за комп’ютером. (слайд 27-34)
  • Будьте уважні, дисципліновані і обережні.
  • Не розміщуйте на робочому столі сторонні предмети.
  • Не можна вмикати і вимикати комп’ютер без дозволу вчителя.
  • Працюйте на клавіатурі та з мишею чистими і сухими руками.
  • Сядьте зручно, спину тримайте рівно, ноги поставте на підлогу.
  • Відстань від очей до екрана має бути 50-60 см.
  • Не торкайтесь пальцями екрану! Користуйтесь указкою.

      

  1. Робота за комп’ютером. (слайд 35-37)
  • Сьогодні  ми будемо працювати з програмою GCompris.
  • Сіли всі рівненько і уважно слухайте, щоб не виникало питань.

Робота з програмою GCompris.

  • Запусти на виконання програму GCompris. Послідовно вибери кнопки :

 

                                

Перед тобою на правому полі – вітрина з предметами. Користуючись кнопками зі стрілками та ,спробуй відтворити послідовність та розташування предметів на лівому полі.

 

  • Сідайте всі за комп’ютери. Працюємо тихенько і нікому не заважаємо.
  1. Релаксація (слайд 38)
  • Всі ми добре попрацювали. Тепер сідайте за свої парти.

— Ваші очі втомились, тому виконаємо кілька вправ для очей.

  1. Повільно поводіть очима  вправо-вліво по 3 рази.
  2. Повільно водимо очима вгору – вниз по 3 рази.
  3. Покліпаємо очима.
  4. Намалюємо очима коло 3 рази.
  5. Намалюємо очима квадрат 3 рази.
  6. Тепер заплющте очі, спокійно посидіть, розслабившись. Розплющте очі.
  1. Додаткові завдання. (робочий зошит с.33 № 5).
  • Тепер відкрийте свої робочі зошити на с. 33. Виконайте завдання № 5 самостійно.
  1. Підсумок уроку.

Урок добігає кінця. Перевіримо, як ви засвоїли тему уроку. Пропоную розгадати кросворд.

Кросворд  (слайд 39)

  • За допомогою чого люди рахували із самого початку?
  • Пізніше рахували роблячи…на палиці чи стовпі?
  • Що придумали для рахування у Китаю?
  • Ще пізніше для рахування робили мотузки з…?
  • Яке слово пішло від слова калькулі?
  • Так що ж робили люди весь час за допомогою цих приладів?

 

http://www.kazedu.kz/images/referats/a42/127075/1.png

  • Яке отримали ключове слово?
  1. Домашнє завдання (в зошиті с. 33 № 4) (слайд 40)
  • Відкрийте свої щоденники і запишіть домашнє завдання, що на дошці. Вам потрібно домалювати малюнки і розфарбувати їх.
  • Мені сьогодні було з вами дуже приємно працювати. Підведіться. До побачення.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Зміст слайдів
Номер слайду 1

УРОК З ІНФОРМАТИКИ2 КЛАС«Короткі історичні відомості про розвиток обчислювальної техніки»Підготувалавчитель початкових класів і інформатики. Краматорської ЗОШ I-III ступенів № 23 Павлова Наталія Русланівна

Номер слайду 2

Добрий день!

Номер слайду 3

Інтелектуальна граматична гра “Дотепник”. Ло, пед, ве, си(Велосипед)Ли, кро, ко, ди крокодили

Номер слайду 4

Інтелектуальна граматична гра “Дотепник”. Ро, ди, смо, на смородина. Че, ки, ре, ви черевики

Номер слайду 5

Інтелектуальна граматична гра “Дотепник”. Ця, си, лилисиця. Ка, ру, ці, ви рукавиціНа, хур, ви, тохуртовина

Номер слайду 6

Додайте спереду по одній потрібній букві. - лина- дерево таке, - лина- нею хату мажуть, - лина- є у роті. ЯГС

Номер слайду 7

Додайте спереду по дві потрібні літери.лина- кущ, що цвіте у лузі,- лина- рожева ягода,- лина - інше –яр. КАМАДО

Номер слайду 8

1. Взимку ведмедики  носять рукавички на  лапках. У одного ведмедика  всі рукавички порвалися, тільки одна залишилася. Скільки рукавичок треба йому сплести?3 Цікаві задачі:

Номер слайду 9

На  цуценятко  у дворі чекали 9 неприємностей, 7 неприємностей з ним сталося. Скільки неприємностей залишилось?2

Номер слайду 10

Дев‘ять триголових Змія - Горинича захотіли одягнути капелюхи. Скільки капелюхів їм треба?27

Номер слайду 11

З чого все починалося!?

Номер слайду 12

Номер слайду 13

Рахування камінцями і паличками

Номер слайду 14

Зарубки

Номер слайду 15

Вузликова лічба

Номер слайду 16

Абак

Номер слайду 17

Калькулятор

Номер слайду 18

Рахівниця

Номер слайду 19

“Паскаліна” Блез Паскаль

Номер слайду 20

Аріфмометр

Номер слайду 21

МАШИНА БЕББІДЖАЧарльз Беббідж

Номер слайду 22

ЕОМСергій Лебедєв

Номер слайду 23

«МІР»Віктор Глушков

Номер слайду 24

СУЧАСНІ ОБЧИСЛЮВАЛЬНІ ПРИСТРОЇ

Номер слайду 25

Бесіда.

Номер слайду 26

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА!

Номер слайду 27

Робота в зошиті (с. 32-33)

Номер слайду 28

Правила роботи за комп’ютером

Номер слайду 29

БУДЬТЕ УВАЖНІ, ДИСЦИПЛІНОВАНІ, ОБЕРЕЖНІ!

Номер слайду 30

НЕ РОЗМІЩУЙТЕ НА РОБОЧОМУ СТОЛІ СТОРОННІ ПРЕДМЕТИ!

Номер слайду 31

НЕ МОЖНА ВМИКАТИ І ВИМИКАТИ КОМП'ЮТЕР БЕЗ ДОЗВОЛУ ВЧИТЕЛЯ!

Номер слайду 32

ПРАЦЮЙТЕ НА КЛАВІАТУРІ ТА З МИШЕЮ ЧИСТИМИ ТА СУХИМИ РУКАМИ!

Номер слайду 33

СЯДЬ ЗРУЧНО, СПИНУ ТРИМАЙ РІВНО, НОГИ ПОСТАВ НА ПІДЛОГУ!

Номер слайду 34

ВІДСТАНЬ ВІД ОЧЕЙ ДО ЕКРАНА МАЄ БУТИ 50-60 СМ!

Номер слайду 35

НЕ ТОРКАЙСЯ ПАЛЬЦЯМИ ЕКРАНА! КОРИСТУЙСЯ УКАЗКОЮ!

Номер слайду 36

Робота за комп’ютером1. Запусти на виконання програму GCompris. 2. Вибери кнопку:

Номер слайду 37

3. Потім вибери кнопку:

Номер слайду 38

Номер слайду 39

Номер слайду 40

кросворд

Номер слайду 41

Домашнє завдання. В зошиті ( ст. 33 завдання 4)

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Христич Тетяна Володимирівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
zip
Пов’язані теми
Інформатика, 2 клас, Розробки уроків
НУШ
Додано
24 січня 2018
Переглядів
8067
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку