Урок іноземної мови на тему "Види транспорту"

Про матеріал
Урок іноземної мови на тему "Види транспорту" 2 клас за Новою Українською Школою
Перегляд файлу

Конспект затверджую: ________________

До уроку допускаю:_________________

 

 

 

 

ПЛАН-КОНСПЕКТ

уроку іноземної мови

проведеного в 2-Б класі

ліцею №11 м. Кременчука

 студенткою групи У-31 відділення початкової освіти  

Кременчуцького педагогічного коледжу імені А.С. Макаренка

Горбань Інною Романівною

28 січня 2020 року

 

 

 

 

 

 

 

Оцінка ________

 

Тема: Ми їдемо, їдемо

Мета: закріпити знання дітей  про транспорт; розвивати пам'ять, увагу, уяву, мислення; виховувати обережність, охайність при роботі з зошитом.

Обладнання: Мультимедійна презентація, картки з завданнями.

Хід уроку:

  1. warming-up
    1. greeting
      1.                    Good afternoon , children! My name is Inna Romanivna       and I will be you teacher for this lesson.
    2. activation
      1.                    перевірка готовності до уроку

let’s see are you ready to work. Show me you pencilbox, Show me you copybooks. Show me you smile. I see, you are ready!

  1.                    фонетична розминка
    1. мотивація, пред’явлення та пояснення

Who like travelling? Lets read poem about travelling.

We go, go, go

By train, by ship, by car

We always want to know

What’s near and what’s far.

  1. відпрацювання
    1. хором –

We go, go, go
By train, by ship, by car
We always want to know
What’s near and what’s far.

  1. Boys read first and second line, girls – third and fourth
  2. Рядами -  let`s read this poem in lines
  3. індивідуально – let’s read this poem one by one
  1.                    мовленнєва розминка
    1. реплікування
      1. you like to ride a bike, don’t you?
      2. do you like to ride a car ?
      3. what kind of transport do you like?

I

my family

my friend

like

ride a bike

ride a car

ride a motorbike

 

  1. поєднання у ДЄ
    1. T-P – T –P1…P1-P2

you like ride a bike, don’t you?

do you like ride a car ?

what kind of transport do you like?

  1. оголошення теми та мети , формулювання завдань

Let’s go on traveling. To work we need some rules (have fun, dance, read, learn, listen ).

  1. main part / основна частина
    1. reading practice
      1.                    Pre
        1. vocabulary
          1. пред’явлення

What do you do after school?

Who of you go for a walk?

  1. відпрацювання
    1.                   Do you like to go for a walk? (Yes, I do\No I don’t )
    2.                  I like to go for a walk. What about you? (ланцюжком)
  1. motivating

We start our trip from park.  Look! Who is this? This is are friends – Kolya and Ira. Let’s listen story about them.

  1.                    While
    1. зразок читання вчителем

Ira and Kolya are friends. They are pupils of the 3 form. Ira likes to ride a bike. Kolya likes to ride a skateboard. They like go for a walk together

  1. читання учнів

Ira and Kolya are friends. They are pupils of the 3 form. Ira likes ride a bike. Kolya likes ride a skateboard. They like go for a walk together

  1.                    Post
    1. T/F

Ira and Kolya are not friends

Kolya likes ride askateboard

They are pupils of the 3 form

They do not like go for a walk together

Ira likes ride a skateboard

  1. complete

They are pupils of                     ride a bike. 

Ira likes                                     the 3 form.

Kolya likes                                ride a skateboard.

 

  1. listening practice
    1.                    Pre
      1. We are on island of listening. Let`s check your attention. You have special cards on your tables and match number with the letter.
    2.                    While
      1. Quick minds CD2 (audio 38)
    3.                    Post
      1. matching
      2.  

       1           2          3           4

C:\Users\Admin\Downloads\изображение_viber_2020-01-21_14-19-52.jpg

 

 

 

 

 

 

  1. writing practice + grammar practice
    1.                    пред’явлення

We are on house of writing.

  1.                    відпрацювання
    1. на рівні словоформи, контексту

Let’s make a sentence one by one.

I

He

She

It

You

We

They

am

is

are

riding

 

a motorbike.

a scooter.

a skateboard.

a bike.

 

 

  1. Контроль

Try to write right sentence.

         C:\Users\Admin\Downloads\изображение_viber_2020-01-21_14-19-43.jpg

        

  1. Фізкультхвилинка

Look! We are on the road. There are a lot of kinds of transport.

«Transportation Song»

 

https://www.youtube.com/watch?v=Ut-HbauKzDw

  1. speaking practice
    1.                    Pre

Look, we are in palace of reading

  1. What are the kinds of transport do you remember?
  1.                    While
    1. What are you doing now? (listen, study, read). Listen a dialog attentively.

What is the boy doing?

C:\Users\Admin\Downloads\изображение_viber_2020-01-21_14-19-52.jpg

  1.                    Post
    1. Let’s make a pairs and try to make a dialogue
  1. summarizing  / підсумок
    1. reflection

We Have finished our trip.

  1.                    How are you?
  2.                    What was new?
  3.                    What was easy?
  4.                    What was difficult?

 

 

 

 

docx
Пов’язані теми
Англійська мова, Розробки уроків
НУШ
Додано
28 вересня 2020
Переглядів
389
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку