Урок-інсценізація «У магазині»
Тема . Застосування загального правила віднімання двоцифрових чисел до
прикладів виду 79-40,79-4.Знаходження остачі (здачі) в задачах на купівлю
товару.
Мета . Розглянути особливі випадки віднімання без переходу через десяток ;
вправляти учнів у визначенні остачі при купівлі товарів, у знаходженні
невідомого компонента ; вчити використовувати життєвий досвід, адаптуючи
його до завдань уроку; розвивати кмітливість , уважність , творчі здібності при
розв’язуванні задач і числових виразів ; виховувати вміння спілкуватися ,
повагу до професії продавця.
Тип уроку . Комбінований урок .
Обладнання . Таблиці , схеми , спецодяг продавця , еквівалент грошових
одиниць .
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Актуалізація опорних знань .
«Школа продавця»-здача екзамену.
Шановні діти , зараз ми перевіримо , чи готові ви працювати продавцями . Як відомо , продавці вміють дуже добре рахувати гроші і мають бути уважні .
1. Вправа на уважність .
Знайти зайве число : 44 , 91 , 30 , 85 , 23 ;
40 , 20 , 30 , 33 , 90 ;
21 , 44 , 8 , 90 , 16 .
Пояснити ,чому воно зайве . Скільки десятків у числі 44 , 30 , 16 , 90 ?
2. Яка величина заважає назвати всі інші одним словом ? Яким ?
3. Цікаві задачі .
У гаманці купюра 50 грн. і 6 грн. дрібними купюрами . Чи вистачить «дрібних» грошей , щоб розрахуватись за товар вартістю 5 грн. , 3 грн. ,
6 грн. , 9 грн. , щоб не розмінювати купюру в 50 грн. ?
Якими купюрами можна заплатити за товар вартістю 9 грн. , 60 грн. ,
25 грн. , 38 грн. ?
ІІІ. Каліграфічна хвилинка .
Купюри , якої вартості ви знаєте ? ( 1 , 2 , 5 , 10 , 20 , 50 , 100 , 200 .) Давайте запишемо ці числа у нашій каліграфічній хвилинці .
Хвилинка-цікавинка . « Перша гривня часів Київської Русі мала вигляд срібної шестикутної монети .»
ІV . Опанування нових знань .
«Касири»
Ви добре склали екзамен , прошу стати до каси . У вас у касі гроші розділені на десятки і одиниці . Там в наявності 79 грн. , а вам треба видати здачу 40 грн. . Як це зробити ? ( Діти пропонують різні варіанти ) Давайте перевіримо за допомогою таблиці
79-40 |
|
79-4 |
||
70-40 |
30 |
70 |
70 |
|
9 |
9 |
9-4 |
5 |
V . Первинне закріплення
1 . Фронтальна робота за таблицею ( приклади 196 ( І , ІІ ст.) )
2. Робота в парах (№196 ІІІ , ІV ст.) )
Відділ «Галантерея»
3. робота в малих групах
Ми вже навчилися рахувати гроші . Тепер попрацюємо продавцями у відділі «Галантерея».
4. Цікаве завдання .
Як можна від стрічки довжиною 4 метри відрізати 3 метри , не використовуючи лінійки ?
VI. Робота над задачами .
Відділ «Господарчі товари»
1. Задача № 403
Розгляньте малюнок . Які товари ви побачили ? Яке вони мають значення для здоров я людини ?
- Які речі придбала господиня , витративши 12 грн. ? 17 грн. ? 20 грн. ?
Скільки при цьому вона отримала здачі ?
- Підбери необхідне число : 58- (30+10+ )=14; 58- ( 35+3+ )=18.
Фізкультхвилинка «Мої іграшки»
Відділ «Іграшки»
А тепер , я думаю , ви залюбки попрацюєте у відділі «Іграшки».
2. Складання задач за числовими виразами .
Склади задачу на знаходження здачі за виразом 70-20=50 , 50+20=70
Було |
Заплатили |
Здача |
70 |
20 |
? |
? |
20 |
50 |
3. Робота в групах
Утворіть групи , зробивши вибір :
1 група – купує автомобіль ;
2 група – купує ведмедика ;
3 група – купує літак ;
4 група – купує ляльку .
Складіть задачі , опираючись на таблицю і розв` язок попередньої задачі.
VIII. Підсумок уроку .
Ось і наш робочий день у магазині добіг кінця . Чи сподобалось вам працювати продавцями ? Які знання і навички ви використали ? Давайте перевіримо вашу уважність на уроці .
В магазині хлопчик плаче ,
Полічить не може здачі .
П’ятаків у нього п’ять .
Скільки грошей , як узнать ?
Який герой книги і мультфільму носить ім`я монети ?
Заплатити продавцеві потрібно 15 грн. . У покупця тільки по 2 грн. , а у касі самі п’ятірки . Як можна розплатитися ? Скільки отримаємо здачі ?