Урок Інтегрований урок з «Я у світі»та літературного читання

Про матеріал

Інтегрований урок з «Я у світі»та літературного читання

Тема уроку: Доля карає тих, у кого очі завидющі, а руки загребущі. Віршована казка. Вадим Скомаровський «Чому в морі вода солона». Людські чесноти.


Перегляд файлу

Інтегрований урок    з «Я у світі»та літературного читання

 

Підготувала

вчитель Саївського НВК:

Саївська ЗОШ І-ІІІ ст-Саївський ДНЗ

Валюх Ольга Дмитрівна

 

 

Тема уроку: Доля карає  тих, у кого очі завидющі, а руки загребущі. Віршована казка. Вадим Скомаровський «Чому в морі вода солона». Людські чесноти. 

 

Мета уроку:

  • Удосконалювати навички читання віршованих творів, формувати уміння працювати над текстом, вникати в його зміст, збагачувати активний словник учнів;
  • продовжити ознайомлення учнів з людськими чеснотами;вчити думати про свої вчинки та їхні наслідки; аргументувати переваги добрих учинків; викликати бажання творити добро і уникати злих учинків.
  • розвивати уяву, викликати негативне ставлення до проявів жадібності і заздрощів.
  • розвивати мислення, мовлення;
  •  виховувати позитивні риси характеру; бажання вчитись, почуття дружби, порядності, чесності, доброти, любові до своїх рідних.

ТИП УРОКУ.  Узагальнення знань.

ВИД УРОКУ.  Інтегрований урок з літературного читання та Я у світі.

ФОРМИ І МЕТОДИ.«Ґронування»,«Вибіркове читання», робота в, в парах, технологія , «Сенкан».

ОБЛАДНАННЯ. Презентація, план уроку, картки-блискавки.

 

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Доброго ранку, дівчатка й хлоп’ятка

І чорняві, кароокі, і біляві, синьоокі

І великі і маленькі

Радо всіх я вас вітаю

Щастя й радості бажаю .

Перед вами нелегкі завдання,

Тож бажаю успіху в навчанні.

Працюватимем старанно,

Щоб почути у кінці,

Що в нашім 3 класі

Діти просто – молодці!

 

Девіз: Учімося, друзі,

Кожну хвилину,

Щоб знань почерпнути не одну краплину.

 

ІІ. Вправи на вдосконалення навичок читання.

1. Робота над скоромовкою

                            На столі стоїть сільниця

                            У сільниці сіль.

За командою вчителя учні чергують темни читання: повільно, швидше, ще швидше, скоромовкою.

 

2. Гра «Доповни швидко і точно».

На дошці подано початки речень.  Їх закінчення учні складають

самостійно.

Дерево високе, а кущ … ( низький)

Цукор солодкий, а сіль ... (солона)

Озеро мілке, а океан ...  (глибокий)

Річка прісна, а море ...   (солоне)

- Як називаються ці пари слів?

 

ІІІ.  Перевірка домашнього завдання.

 

1.    Бесіда за змістомказки «Для чого людині серце».

-  Давайте згадаємо, що таке казка?

- Які бувають казки? Яка це казка літературна?

-  Хто автор  казки, над якою працювали?

-  Розкажіть, хто з персонажів казки позитивний, а хто негативний герой?

 - Яким бувЛар?

 - А що можете сказати про Кроса?

- Що автор засуджує у цій казці?

ІІ. Актуалізація відомих умінь і навичок.

 

  1. Інтерактивна вправа,,Ґронування”

 

 

- Вставте пропущені букви, доберіть,,друзів” до слова добро.

 

 

 

 

 

л

а

с

к

а

 

 

 

 

 

 

л

ю

б

о

в

 

 

 

 

 

 

 

 

д

о

б

р

о

т

а

 

 

 

с

в

я

т

и

н

я

 

 

 

 

 

с

о

н

ц

е

 

 

 

 

 

ч

у

й

н

і

с

т

ь

 

 

 

 

р

а

д

і

с

т

ь

 

 

 

 

т

у

р

б

о

т

а

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ь

 

 

 

 

 

 

- Яке слово утворилось по вертикалі? (Людяність)

- Як ви розумієте його значення?

- Чи можна назвати добру людину людяною?

- Наведіть приклади з життя.

ІІІ. Мотивація навчання

Ключове питання:             

- Чому в морі вода солона, хоч річки, які впадають у нього прісні?

Учені вважають, що в прадавні часи, багато років тому, коли води морів

накопичувалися у величезних заглибинах суходолу, вони були прісними. Чому ж вони стали солоними?

Усі річки земної кулі течуть до морів довгими звивистими шляхами. Пробиваючи собі дорогу серед гірських порід і ґрунту, вони розчиняють деякі породи і забирають із собою частинки різних солей. Так річки поповнюють моря і океани не тільки водою, а й розчиненими в ній солями. Тому вода в морях солона.

ІV. Повідомлення теми і мети уроку.

V. Підготовка до вивчення нового матеріалу.

Чому в морі вода солона ?

Гра ” Мікрофон.

  • Відповідь учнів.

Розповідь учителя.

«Чому у морі вода солона?», «Чому світить сонце? », «Чому гримить грім?», «Чому птахи літають?» - казки з такими назвами можна знайти у творчості багатьох народів. Адже древня людина не могла пояснити того, що відбувалося навколо неї, і  тому створювала казки, в яких все діялосьзадопомогою чар.   Прийшов час, людина пізнала природу, і те, що було колись таємним, для нас стало відомим, тому казкові пояснення зараз видаються просто смішними. Але казка все ж залишається цікавою і повчальною.

 

Фізкультхвилинка

VІ. Опрацювання казки Вадима Скомаровського «Чому в морі    вода солона».

1. Слухання казки. Перевірка первинного сприймання.

- Хто головні дійові особи казки? Де вони жили?

- Чому в морі вода солона?

 

2. Словникова робота.

а) Читання «сходинок» слів

Сіті                         скелі                               брат

Жорна                     дрібка                            базар

Доволі                     млинці                            бідняк

Мовний                   мудрість                       байдужа

Неповторна          загуркотіли                   молодший

б) Тлумачення незрозумілих слів

На дошці написані тлумачення слів. Учитель на картках-блискавках показує слова, пояснення яких діти добирають з дошки.

Учитель слово прикріплює на дошці поряд з тлумаченням.

Гарні, вродливі -  гожі

Водоплавний птах з чорним оперенням - баклан

Невелике парусне судно - фелюга

Велике судно з веслами - баркас

Дерев'яний будинок для тимчасового житла – барак

 

в) Гра «Знайди синоніми».

Гожі - вродливі, красиві.

Імла - мряка, мжичка.

Змарнів - занедужав, схуднув.

Заможний - багатий .

Жебрак - бідняк , старець.

Злидні - бідність, убогість.

Ятрили - не давали спокою, терзали.

Піль - поле .

Схаменувсь - одумався, опам’ятався .

Занеміг - захворів.

Найми - заробітки , батрак .

Сваволя - самоправство, самоволя .

 

З.Самостійне читання твору (мовчки).

- Що сталося зі старшим братом?

 

4. Відтворення змісту прочитаного. Вибіркове читання.

- Прочитайте, якими були брати в дитинстві. Чим вони відрізнялися?

- Яке горе спіткало братів? Як молодший брат сприйняв біду? А старший? Прочитайте.

- Як жив після смерті батька старший брат? Прочитайте, як жилося молодшому.

- Чому молодший брат не вельми зрадів жорнам? Прочитайте, яку народну мудрість він згадав?

- Як став використовувати ці жорна юнак? Як ви думаєте, чому старший брат вирішив завітати до молодшого?

- Прочитайте, як жорна працювали у старшого брата. Чому він їх спинив? Де зараз ці жорна? Прочитайте.

5. Характеристика головних дійових осіб.

- Яким змальовано у творі старшого брата?

- Яка риса була головною у його ставленні до життя? Свої думки підтвердіть текстом.

- А що можна сказати про молодшого брата?

6. Вправи на розвиток швидкості читання.

а)  Гра «Дочитай прислів’я».

-У казці автор використав декілька прислів’їв та фразеологізмів. Я скажу початок рядків, а ви знайдіть у тексті і дочитайте.

«В такого … (не випросиш узимку снігу) ».

 «… Нема зерна – … (навіщо жорна) ». 

  «Неждана вість  (жадана вість) ». 

 «Ти бач, розкис,… (похнюпив ніс, до двору змалечку приріс) ». 

 

б) Гра«Так чи ні ».

Чи були такі речення в казці?

Учитель читає речення. Учні відшукують його в тексті.

«Літа спливали день за днем за чарівним календарем» (Ні)

«Мовчить байдужа глибина, віщує лихо таїна»   (Є)

«Міркуючи і сяк і так, на базар ішов хлопак»   (Ні)

«А жорна слухались наказу і мололи сіль одразу»  (Ні)

«Вони спокійно загули і в море падать почали»   (Ні)

«До моря потім завернули, у воду - плиг і потонули»  (Є)

 

в) Гра «Хто швидше» (робота в парах).

Знайдіть у тексті порівняння і допишіть. Яка пара справитьсяшвидше?

Приріс, немов... (торішній мох до скелі).

Жив, немов... (жебрак).

Жорна, як... (живі).

Біліє сіль, як... (сніг серед зимових піль).

 

 

7.Стислий переказ казки (своїми словами).

8) Технологія «Сенкан».  (Робота в групах)

  1.       Підберіть до слова серце прикметники і дієслова. Заповніть табли­цю.

С е р ц е

прикметники

дієслова

 

 

 

 

 

  1.       На основі таблиці і пам’ятки складіть вірш-сенкан “Серце”.

Пам’ятка складання сенкана

  1.         рядок — один іменник (тема вірша).
  2.         рядок — два прикметники, що характеризують тему вірша.
  3.         рядок — три дієслова, що характеризують тему вірша.
  4.         рядок — фраза (речення), що характеризує тему вірша.
  5.         рядок — синонім до слова-теми.

Наприклад (відповідь для вчителя):

Серце.

Добре, велике.

Співпереживає, тривожиться, любить.

Серце дане для творення добра.

Життя.

 

VІІ. Рефлексія

- Діти, а тепер давайте дамо відповідь на ключове питання: чому в морі вода солона?                                                                                                                           - Скажіть, які поради ви хотіли б дати головним героям казки?                                                   Відповіді учнів.

 

. Складання вірша про те, яким треба бути в житті.      

- А зараз давайте ми разом, діти, складемо вірш про те, яким треба бути в житті, бо ж всі ми з вами прийшли у цей світ для добра.

 

Щедро ллє проміння сонце

У твоє й моє ………..(віконце).

Щоб в теплі ми виростали

Й світло людям…….(дарували).

                 Й де б ми в світі не були,

                 Щоб завжди любов ……..(несли).

Щастя, радість і тепло,

Щоб чудово всім………( було).

               В світ прийшли ми: я і ти –

               Для любові й …….(доброти).

Будь привітним і прихильним,

Добрим, лагідним і………..(сильним).

             Вчися правдою прожити,

             Теплим словом вмій………(зігріти).

Вчись завжди допомагати

І людині………(співчувати).

              І старайся так прожити,

              Щоб,як сонечко,………(світити).

І в душі завжди неси

Теплий промінь……(доброти)!

 

VІІІ. Домашнє завдання

  1. Виразно прочитати казку «Чому в морі вода солона». (1,2 група)
  2.                 Намалювати малюнок – загадку до казки.(1 група).
  3. Знайти іншу казку, яка б засуджувала жадібність, переказати її.(2 група)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

docx
Додано
28 січня 2018
Переглядів
1109
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку