Мета уроку : допомогти учням з'ясувати сутність поняття «добро» , «доброта» , «милосердя» ; навчити учнів критично ставитися до своїх вчинків і розвивати вищеперераховані почуття; виховувати зерна доброти, людяності, справедливості, а також вміння працювати у колективі, групі.
Конспект уроку з предмету «Я у світі» для 3 класу
Вчителя початкових класів Крайнюк Юлії Юріївни
Тема : Навчальний проект (груповий) «Людина має творити добро»
Мета : допомогти учням з’ясувати сутність поняття «добро» , «доброта» , «милосердя» ; навчити учнів критично ставитися до своїх вчинків і розвивати вищеперераховані почуття;
виховувати зерна доброти, людяності, справедливості, а також вміння працювати у колективі, групі.
Обладнання : малюнки до теми, ситуації,
Тип уроку : комбінований
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Сядьте , діти, всі рівненько.
Усміхніться всі гарненько,
Настрій на урок візьмемо,
Й працювати розпочнемо.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Іменник (що?) Урок
Прикметник (який?) Цікавий, пізнавальний.
Дієслово (що робити?) Навчатися, говорити, думати.
Речення Можливість здобути знання.
Висновок Дізнатися нове.
Врятує світ краса – завжди так говорили,
Тепер врятує світ лиш доброта,
Бо однієї лиш краси занадто мало,
Бо скільки всюди зла – людина вже не та,
Тож люди на Землі ! Спішіть добро творити,
Щоб нам не згинути у морі зла
Щоб кожен міг серед краси прожити
У царстві справедливості й добра!
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
У класі тихо… Третьокласники самостійно розв’язують задачу.
Марія Миколаївна підійшла до Зіни. Дивним здалося їй ,чому це дівчинка заглядає собі за пазуху, щось ніби перекладає там з місця на місце.
Учителька аж зворушилася, як на неї глянуло маленьке кошеня. Визирнуло, побачило вчительку й заховалося.
Марія Миколаївна лагідно торкнулася Зіниного плеча й по-змовницькому підморгнула. Дівчинка зрозуміла : вчителька знає її таємницю. Вона почервоніла, засоромилася.
Наступного дня Марія Миколаївна відкликала Зіну й питає :
( можна виконати у вигляді квіточки)
Милосердя
Ласка Чуйність
Повага Доброта Допомога
Любов Щедрість
Турбота
Підійдіть один до одного. Торкніться долонями свого товариша. Усміхніться один одному і подаруйте чудовий настрій.
5.Фішбоум« Чи важливо бути добрим?»
(Матеріал будується у вигляді скелета риби. Голова – це проблема, верхні кістки – це негативні сторони, нижні кістки – це позитивні сторони, хвіст – це висновок)
Фізкультхвилинка
Руки, наче крила в птаха,
Що летить, не знає страху.
Вгору – вниз їх підіймаю,
І до верху підлітаю.
А тепер – метелик я,
Рух дає мені життя.
До плечей згорну я руки,
Колові зроблю я рухи.
А тепер вже учень я
До роботи всі гайда.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Опрацювання байки Леоніда Глібова « Вовк та кіт»
В село із лісу Вовк забіг…
Не думайте, що в гості, братця!
Ні, в гості Вовк не забіжить;
А він прибіг, щоб де-небудь сховаться;
Проклятий люд з собаками настиг…
І рад би Вовк в які ворота вскочить,
Та лишенько йому,— куди не поглядить —
Усюди Вовченька недоленька морочить,-
Хоч сядь та й плач;
Ворота, як на те ж, кругом усі заперті,
А дуже Вовкові не хочеться умерти
(Бо ще він не нажився, бач!),
А гірше од людей — од видимої смерті…
Коли глядить —
На загороді Кіт сидить,
На сонечку мурликає-дрімає.
Підскочив Вовк і до Кота мовляє:
— Котусю-братику! Скажіть мені скоріше,
Хто із хазяїнів отут усіх добріше?
Я хочу попрохать, щоб хто мене сховав
На сей недобрий час. Я б у пригоді став!.
Чи чуєш гомін той? За мною то женуться!.
Котусю-батечку! Куди ж мені поткнуться?.
— Проси мерщій Степана,
Він добрий чоловік,— Кіт Вовкові сказав.
— Так у його я вкрав барана.
— Ну, так навідайсь до Дем’яна.
— Е, і Дем’яна я боюсь: Як тільки навернусь,
Він і згадає поросятко.
— Біжи ж, аж ген живе Трохим!
— Трохим? Боюсь зійтися з ним:
З весни ще злий він за ягнятко!
— Погано ж!. Ну… а чи не прийме Клим?
— Ох, братику! Теля я в його звів!
— Так ти, бачу, усім тут добре надоїв,-
Кіт Вовкові сказав,-
Чого ж ти, братику, сюди і забігав?
Ні, наші козаки ще з розуму не спали,
Щоб Вовка од біди сховали!
І так-таки ти сам себе вини:
Що, братику, посіяв, те й пожни!
- Чим цікава ця байка?
- Кіт хотів допомогти Вовкові?
- Який був Вовк?
- Чому люди йому не допомогли?
2.Творче завдання
Створення гарної, доброї кінцівки цієї байки у вигляді ілюстрацій.
Створення власної казки з добрим кінцем.
4.Гра «Добрі чарівники»
- Я пропоную вам стати добрими чарівниками. Кожен з вас повинен пригадати яку добру справу він зробив. Розкажіть класу про неї.
5. Вправа «Подаруй добро»
Створення сонечка доброти з долоньок.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Поспішайте творити добро!
Доброта з роками не старіє,
Доброта від холоду зігріє.
І якщо вона як сонце світить,
То радіють і дорослі й діти.