19 липня о 18:00Вебінар: Реалізація національно-патріотичного проекту в закладах дошкільної та середньої освіти

Урок інтегрований з теми дня "Африка"

Про матеріал
Розробки уроків на тему дня "Африка" в 4 класі з математики "Закріплення вивчених випадків множення і ділення. Вдосконалення навички розв'язання задач", природознавства " Дикі тварини Африки".
Перегляд файлу

 

Тема дня АФРИКА

Підготувала вчитель  початкових класів,спеціаліст вищої  категорії

ОКНЗ «Лозуватська ЗШ № І-ІІІ ступенів №1 ім. Т.Г.Шевченка»

Шевченко Тетяна Миколаївна

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Математика.

Результат пошуку зображень за запитом "тварини африки"Тема. Закріплення вивчених випадків множення і ділення. Вдосконалення навички розв'язання задач.

Мета. Узагальнити й систематизувати навички виконання арифметичних дій з багатоцифровими числами; закріпити вміння розв'язувати задачі, рівняння; вдосконалювати навички роботи з іменованими числами; виховувати цікавість до математики.

 

Завдання уроку (записані на дошці).

1. Закріплювати вивчені випадки множення і ділення.

2. Вдосконалювати навички розв'язання задач.

Організаційна частина.

- Зараз ви заплющите очі і спробуєте уявити себе вдома на своєму улюбле­ному дивані чи м'якенькому кріслі перед екраном нашого незамінного друга і помічника – телевізора. Готові?

– За багаточисельними проханнями телеглядачів ми розпочинаємо передачу «В світі тварин» (звучить музична заставка з телепередачі ).

 Робота над темою уроку.

– Добрий день, наші юні телеглядачі.

- Сьогодні ми з вами здійснимо мандрівку на один з материків нашої планети і познайомимося з його тваринним світом. А щоб ви не були пасивними глядачами, вам доведеться весь цей час товаришувати з математикою, швидко міркувати й точно рахувати.

- Зараз ми з вами дізнаємося куди ж саме ми відправимося. Для цього ви повинні виконати усні обчислення.

1. Усні обчислення.

 18 10  15 10  10000 : 100   91 : 13

 + 170  + 250  : 4    70

 - 200   : 8    20   + 310

 : 5   + 200  - 410   - 500 

  2   : 250   : 10    : 6

Розташуйте відповіді у порядку зростання.

2. Слону у зоопарку дають на добу 90 кг їжі, а верблюду – на 75 кг менше.  У скільки разів слон з'їдає більше за добу, ніж верблюд?

3. Відстань 640 м гепард долає за 20 с. З якою швидкістю він рухається?

4. Виконати обчислення

 8 дм 4 см - 39 см  25 см 8   2 м 76 см + 3 м 24 см

5. Дрізд може прожити 20 років, орел-беркут – 79 років, а страус – на 49 років менше, ніж дрізд і орел-беркут разом. Скільки років може прожити страус?

6. Мавпочка вирішила виміряти удава лінійкою. Виміряла дві третини (2/3) і вийшло 6 м. Потім їй набридло, і вона ці вимірювання облиши­ла. Якою є довжина удава?

7. Чебурашка та Крокодил Гена засперечалися, хто з них кращий музика. Вирішили так: хто довше зможе грати без перерви, той і переміг. Хто ж із них виявився переможцем, якщо Гена грав на гармошці 3 год, а Чебурашка на свистульці – 150 хв?

А тепер відповіді розмістіть в порядку зростання і прочитайте слово.

 

1  9  10  21  50  60

 

А          Ф   Р  И   К   А

 Географічна карта Африки 

- І так, увага на екран. Перед вами один із найстаріших материків нашої планети.

- Незважаючи на свій поважний вік (а це більш ніж 270 млн. років) цей омитий океанами материк є мабуть єдиним який зберіг гармонію з природою і який майже не потрапив під руйнівний вплив людської діяльності.

- Говорячи про Африку ми будемо дуже часто вживати в своєму мовленні префікс НАЙ-. Тому що цей материк дійсно найдивовижніший.

- Тут знаходиться найдовша річка світу Ніл (6700 км), найбільша у світі пустеля Сахара (S=40000 км2) і найнезвичайніші тварини.

Завдання про слона

Слону в зоопарку дають на добу 90 кг їжі, а верблюду – на 75 кг менше. У скільки разів слон з'їдає більше за добу, ніж верблюд?

Завдання про гепарда

Відстань 640 м гепард долає за 20 с. З якою швидкістю рухається ця тварина?

Завдання про жирафа (по рядах)

Провівши слідуючі обчислення дізнаємося розміри цієї тварини.

Довжина язика  8 дм 4 см - 39 см  (45 см)

Довжина ніг  25 см * 8  (2 м)

Який зріст може мати 2 м 76 см + 3 м 24 см  (6 м)

Завдання про страуса

Визначте скільки років може прожити страус.

Дрізд може прожити 20 років, орел-беркут – 79 років, а страус на 49 років менше, ніж дрізд і орел-беркут разом.

Завдання про лелеку

Визначити відстань, яку долають лелеки під час перельоту.

Х - 3546 = 9454

Завдання про пітона

Сьогодні ми будемо говорити не тільки про звичайних тварин, а й пригадаємо наших з вами улюбленців з мультфільмів. Всі ви добре пам'ятаєте найдобрішого удава в світі, довжину якого його друзі пробували спочатку виміряти в папугах, потім в мавпочках і навіть в слоненятах.

Довго сперечаючись з усіма, мавпочка вирішила виміряти удава лінійкою.

Виміряла дві третини і вийшло 6 м. Потім їй набридло, і вона вимірювання облишила.

Якою ж насправді є довжина удава?

Завдання про крокодила

Чебурашка та Крокодил Гена засперечалися, хто з них кращий музика. Вирішили так: хто довше зможе грати без перерви, той і переміг. Хто ж з них виявився переможцем, якщо Гена грав на гармошці 3 год., а Чебурашка на свистульці – 150 хв.?

Завдання.

Пішла Муха-Цокотуха на базар і купила для гостей 3 кг печива по 6 грн. 30 к. за кілограм і 5 кг цукерок по 9 грн. 50 к. Скільки грошей витратила Муха - Цокотуха?

 

Природознавство.

Тема. Дикі тварини Африки

Мета. Збагачувати знання учнів цікавинками про природу. Розвивати логічне мислення, пам'ять, пізнавальні інтереси учнів. Виховувати любов до природи,

Звірі

До вашої уваги І група тварин. Впізнайте їх за описом.

– Тварини, тіло яких вкрите шерстю. Вони народжують малят живими і вигодовують Їх молоком. Це..... (слайди  «Звірі Африки»)

 

Сьогодні ми познайомимося з найбільшою твариною суші, найшвидшим звіром на землі і найвищою твариною на планеті.

– Надаємо слово нашим кореспондентам.

З нами на зв'язку Дар'я.

Слон

(Відеофільм "Слони")

Африканський слоннайбільша сухопутна тварина. Вони живуть переважно південніше Сахари в саванах, лісах, серед колючих чагарників невеликими родинними групами. Харчуються переважно травою і пагонами чагарників.

Слон їсть до 18 год. на добу, споживаючи близько 150 кг їжі.

Висота самця африканського слона досягає 4 м, довжина від кінчика хвоста до кінця хобота сягає 10 м, а маса понад 6 т.

Живуть ці тварини 60–70 років. Вони надзвичайно дужі і аж ніяк не повільні, як то вважають. При потребі слон може бігти зі швидкістю до 40 км/год (це швидше набагато за біг людини).

Люди завжди ставилися з глибокою шаною до слонів, як до добрих, надійних, працелюбних помічників.

Підтвердженням цього є пам'ятник слону, встановлений в одній з африканських країн – Кенії.

   Наступний сюжет про найшвидшого звіра планети. Його підготував  наш кореспондент… Зараз він з нами на зв’язку.

Гепард

(Слайди "Гепард")

Цей рідкісний звір мешканець пустель і саван.

Гепард – красива, спритна й найпрудкіша тварина, котра здатна розвивати швидкість до 120 км/год. Йому потрібно лише 2 с, щоб його біг сягав вже 70 км/год, 650 м він пробігає за 20 с.

Гепарди - миролюбиві тварини, легко приручаються, до людини ставляться ласкаво й довірливо. В африканських заповідниках дикі гепарди навіть стрибають у машини туристів й дозволяють себе гладити. Не було жодного випадку, щоб гепард напав на людину.

Приручені гепарди здавна використовувалися для полювання. До речі, полювати з гепардами полюбляли й українські князі.

На жаль, цих красивих звірів стало набагато менше. Їх занесено до Червоної книги.

 

Жираф (Слайди "Жирафи")

- Жирафи – найвищі тварини світу. Живуть вони в Центральній Африці.

Дорослий самець має зріст від 5 м до 6 м і важить цілу тонну.

Плямиста шкура жирафа спричинила появі найнеймовірніших легенд їхнього походження.

Так, стародавні єгиптяни, котрі знали цих тварин ще за півтори тисячі років до нашої ери, вважали, що жирафи є нащадками верблюдів і леопардів.

Жирафи викликали захоплення як в доісторичні часи, так і нині. Їхні зображення зустрічаються серед наскельних малюнків бушменів. Арабські володарі посилали їх у дар іншим правителям на знак миру і дружби.

Незграбним жираф здається лише на перший погляд. Насправді це дуже граціозна тварина. Він має добрий слух, гострий зір, бігає дуже прудко і здатен мчати зі швидкістю 60 км/год. Він легко залишає далеко позаду себе лева єдиного хижака, який наважується напасти. Та навіть цар звірів спершу подумає, чи варто це робити. Бо він може потратити під смертельний удар копит задніх ніг. А ще могутня зброя жирафа – це важка голова на довгій шиї, якою він здатен пробити у стіні велику дірку.

 

Увага, наступна група тварин.

Птахи

Їхнє тіло вкрите пір’ям, мають міцний дзьоб і крила. Це... (слайди «птахи Африки»)

Страус (Слайди "Страуси")

Африканський страус – найбільший у світі птах. Він виростає близько 2,5 м в висоту, а його вага становить від 50 до 100 кг.

Ці птахи з легкістю бігають по саванах і степах Африки зі швидкістю 65 км/год. Якщо страус не може втекти від хижаків, то він розвертається і б' є противника дужими ногами.

Живиться цей могутній мешканець рослинною і тваринною їжею. А ще існує легенда про те, що страуси поїдають металеві предмети. Це справді так. Шлунок цього птаха здатен перетравлювати метал, і, безперечно, він має звичку ковтати дрібні блискучі предмети. У Південній Африці один страус проковтнув 53 діаманти.

В Україні страус акліматизований у заповіднику Асканія-Нова.

Білий лелека (чорногуз, бусол, бузько) (Слайди "Білі лелеки")

Ще одним представником класу птахів є добре нам відомий білий лелека. Люди складали багато легенд про цього птаха, який завжди був символом доброти і щастя. Переконання, нібито він приносить малят, належить до найпоширеніших міфів в історії культури. За давніх часів у багатьох селищах від Голландії до Балкан мало не кожна оселя могла похвалитися власним лелечиним гніздом. Та й досі господарі щасливі, коли у них оселяється лелека

Ще одна легенда стверджує, що у лелек є свої суди.

За легендою, винних в цих судах засуджують до страти. Ця легенда має також біологічну підставу: восени лелеки дійсно можуть вбивати слабких птахів, нездатних витримати тривалий переліт. (Документальний фільм «Птахи»)

 

А куди б ви думали відлітають лелеки зимувати? Так до Африки, долаючи десятки тисяч кілометрів (13 тис. км). До того ж ці птахи долають водний простір лише тоді, коли бачать протилежний берег. Молодці, правда?

Обережність ніколи не зашкодить. Тільки як же бути із Середземним морем, яке лежить на їхньому шляху?

Доводиться робити «гак»: летіти або на схід, через Малу Азію, або на захід через Гібралтарську затоку.

 

Плазуни

Холоднокровні тварини, тіло яких складається з голови, тулуба і хвоста, можуть пересуватися як по суші так і по воді, їхня шкіра завжди суха і вкрита лусочками. (слайд «Плазуни материка»)

Пітони (Слайд "Змії. Пітони")

З давніх-давен плазуни викликали в людей почуття страху, огиди й нездоланного інтересу.

Скільки легенд і міфів пов'язано з плазунами, особливо зі зміями.

Найстрашніші казки – це ті, в яких йдеться про велетенського змія й вогнедишного дракона. Та разом з тим плазуни викликали до себе пошану, їх наділяли особливими, непритаманними їм властивостями: мудрістю, могутністю.

Так, крокодили в Стародавньому Єгипті були священними тваринами. Африканська кобра, або чорний аспід, за часів фараонів була символом величі, мудрості й могутності. Золота змія зі смарагдовими очима, так званий «урей», вінчала голови фараонів.

В тропіках Африки, у вологих місцях поблизу води живуть великі неотруйні змії – пітони.

Велетнем серед них є сітчатий пітон, максимальна довжина якого становить 10 м (1/100 км). Це найбільший пітон світу.

Особливою увагою користується ієрогліфовий пітон, що дістав свою назву за вигадливий візерунок на спині. Місцеві жителі обожнюють його і запевняють, що він може з'їсти цілого бика. Щодо биків вірогідних даних немає, зате напевно відомо, що ця змія здатна легко проковтнути козу, вівцю і навіть леопарда.

Крокодил

Наступним представником класу плазунів є крокодили.

Вони є одними з найдавніших мешканців планети, бо жили ці тварини за тих часів, коли по землі бродили лише динозаври.


Від своїх давніх предків крокодили успадкували схильність до жаркого клімату та життя у воді. Саме тому вони водяться лише в тропічних країнах.

І, ясна річ, крокодили є в Африці.

Найвідоміший – нільський крокодил. Це найбільший крокодил в світі. Його довжина може сягати до 10м. Живуть крокодили до 100 років.               .

Деякі крокодили небезпечні для людини. І все ж таки людина становить для них більшу небезпеку. Якщо за 25 років на Нілі крокодили з’їли 53 людини, то за цей же час людина знищила їх кілька тисяч. Тому зараз нільські крокодили занесені до Червоної книги. (Документальний фільм).

Ну а наш добрий Крокодил грає лише на гармошці.

Комахи

Остання група тварин з якими ми з вами познайомимося.

Невеликі за розмірами тварини, мають шість ніг, тіло поділене на три частини: голова, груди і черевце. Це... (слайди «Комахи африканського континенту»)

 

Колись відомий французький письменник Антуан де Сент-Екзюпері назвав Землю Планетою людей. Але чи заслуговують люди на таку честь –вважатися володарями планети? Мабуть, ні. Тому що насправді «наша» планета належить іншим. Ми на ній лише квартиранти. Людина з'явилася зовсім недавно, і, можливо, невдовзі зникне.

Були ж на планеті динозаври – ці теж, мабуть, вважали себе господарями... А справжні володарі Землі зовсім не такі страшні й великі. Це наші маленькі «друзі» і «вороги» – комахи.

Їхня кількість на Землі визначається цифрою із 18 нулями, тобто мільярдом мільярдів. На кожну людину припадає не менше 250 млн. цих дрібних тварин. Де живуть комахи? Скрізь, хіба що крім солоної води морів та океанів.

Мухи (Слайди "Мухи Це це")

Сьогодні ми поговоримо про добре відомих нам мух, вони варті того, щоб на них звернути увагу.

По-перше, ці комахи дуже добре літають. Вони здатні майже миттєво здійматися з місця, високоманеврені в польоті, можуть зависати на одному місці.

Крім того, мухи можуть сидіти на вертикальній поверхні і навіть спиною вниз. Це досягається завдяки кігтикам на ногах, а також спеціальним присоскам.

А ще мухи мають досить розвинені органи чуття: вони дуже добре відчувають запахи, а їхні очі, хоча й не дають чіткого зображення предмета, здатні бачити набагато «швидше», ніж наші.

Але не слід забувати про те, що мухи є одними з найбільших поширювачів різноманітних захворювань. Вони переносять більше 60 видів хвороб. Під час дослідження, на поверхні однієї мухи, виявлено до 6 млн. бактерій, а у її кишечнику – 28 млн. Але не тільки цим вони небезпечні.

В Африці мешкає муха Цеце. Укус цієї мухи викликає небезпечну сонну хворобу, а для великої рогатої худоби є смертельним.

Скарабей (гнойовик)

Ці жуки досить поширені, але на них рідко звертають увагу – хто буде ритись у гної, щоб побачити якогось жука. Однак якби не вони, гною та тваринних екскрементів на нашій планеті було б набагато більше.

Під гнойовиком розуміють скарабея, священну комаху, яка привернула увагу ще стародавніх єгиптян. Річ в тім, що скарабей (як і багато інших гнойовиків) робить із гною кульки, які зариває в землю. Святістю ці жуки аж ніяк не відзначаються: готові кульки з гною вони нерідко крадуть або відбирають одне в одного.

За що ж у Стародавньому Єгипті обожнювали цих комах? Очевидно, рух кульки, яку котить жук, нагадував єгиптянам рух Сонця, а вирости на голові жука, призначенні для риття, вони ототожнювали із променями. Хоча у нас скарабей і не вважається священним, він підлягає охороні, як вид, що зникає, і занесений до Червоної книги України.

(Документальний фільм «Комахи»)

 Підсумок уроку

Сьогодні ви почули невеликі історії про тварин, що населяють наш світ.

Багатьох із них ви добре знаєте, про других – чули або читали, третіх – бачили в телепрограмах.

У природі все тісно взаємопов'язано. І людина, котра сама є частиною Природи, також пов'язана з довкіллям – землею, річками, повітрям та всіма іншими істотами, що живуть навкруги.

Нажаль, у наші дні майже немає таких тварин, котрим не загрожувало б вимирання з вини людей.

Втручання людини в життя Природи потрібно зупинити. Але всім нам треба прагнути до того, щоб не завдавати їй шкоди, щоб вона якомога менше страждала. А для цього треба знати й любити Природу, знати тварин, що живуть на нашій планеті поруч і одночасно з нами, їхні звички та спосіб життя. Знати, щоб зберегти й захистити.

– А зараз давайте, діти, послухаємо Звернення Землі до нас. Це Звернення записали космонавти перебуваючи у космосі.

Звернення Землі

– Важко мені жити, діти мої, кровиночки мої. Чи не я вас породила, чи не я вам сили даю. Викохую для вас кожен кущик, кожну травинку. всі свої багатства віддаю вам до останку. Захищаю братів ваших менших: пташок, жучків, хробачків. За що раните мене, діти мої, чом не шануєте? Зриті ранами надра мої гоїтимуться тисячі років, споєні отрутою поля не будуть родити, не колоситиметься на них золота пшениця. Не брудніть мене, не засмічуйте, бо я – ваша мати.

Сподіваємося, любі діти, що наша передача допомогла вам пізнати й полюбити світ Природи довкола нас.


 

docx
Додано
27 січня
Переглядів
141
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку