«Без води і не туди і не сюди. Знаєм ми: треба воду берегти..»
О.а.Дудик , вчитель початкових класі
Промінського НвК ,Снігурівського р-ну,
Миколаївської області
Природознавство, 4 клас
Тема. «Використання і охорона водойм.»
Мета. Закріплювати знання про водойми України, про їх значення для життя людини, роль води в побуті; розвивати пізнавальний інтерес, спостережливість і уяву; виховувати бережливе ставлення до водойм рідної землі, почуття відповідальності за долю природи та причетності до її збереження.
Обладнання: фізична карта України, мультимедійна презентація, картки індивідуального опитування
Тип уроку: комбінований
Перебіг уроку
IОрганізаційний момент
-Доброго ранку, сонце і вітер
Доброго ранку, ліси і поля!
Доброго ранку, плането Земля!
А всім присутнім зичим здоров’я і добра!
II Перевірка домашнього завдання
1 Робота з фізичною картою
2 Повідомлення- презентації учнів про тварин, що мешкають у Азовському та Чорному морях, підібраних самостійно
III Актуалізація знань учнів
-Де у природі , крім морів , є ще вода?
-Назвіть водойми нашого краю.
- Як людина використовує воду?
_ Пригадайте прислів’я про воду
IV Повідомлення теми і мети уроку
-Сьогодні ми поговоримо про використання водойм та їх охорону, доведемо необхідність бережного відношення кожної людини до водних ресурсів та її вплив на долю природи.
V Робота над темою.
1 Бесіда
-Подивимось на глобус . Який колір на ньому переважає? Що позначається на глобусі блакитним кольором? Вода на планеті займає дві третини її поверхні
Відгадування загадок на краплинках
1) З – під землі біжить водичка,
Але це не озерце,
Не струмочок і не річка,
А цілюще …(джерельце)
Підземні води очищуються і виходять на поверхню, утворюючи джерело. Джерельна вода дуже чиста і смачна. У народі її називають живою
2) Не скляний він,не з металу,
А прислухайтесь – дзвенить,
Риє землю він розталу
І до річечки біжить. (Струмочок)
Коли найчастіше зустрічаєте струмки?
Багато води після дощу і танення снігу виходить на поверхню землі і тече струмочками.
3)Синя стрічечка блищить
Щось тихенько гомонить,
І біжить собі, біжить
Не зупиниться й на мить. ( Річка )
Річок в Україні є багато. Кожна річка починається з джерела. Маленькі струмочки зливаються в річки. Яка найбільша річка в Україні? Яка річка є в нашій місцевості?
4) Серед села корито
Водою налито,
Біля нього вербичка пухнаста
І калина гілляста
І малеча і дорослі
Часто йдуть до нього в гості.(Озеро)
Озеро створила природа, а ставок – людина. Блакитними перлинами, синіми очима Землі називають озера. Вони бувають різної форми: округлої, продовгуватої, у вигляді серпика. Найбільше озеро в Україні-Ялпуг, найглибше - Світязь.
5) Навкруги вода, а з питвом біда. (Море)
Море-це частина океану, яка заходить у сушу. Які моря в Україні?
Якою назвою можна об’єднати ці слова? (Вода, водойми) Яких з цих водойм немає в нашому краї? (Моря, озера)Яких найбільше? Яка з цих водойм найменша, а яка – найбільша?
2 Робота з підручником
Відкриваємо підручник Природознавство на ст.141. Розгляньте малюнок. Яке значення в природі та в житті людини мають водойми?
Водойма - це місце відпочинку людей.
Водойма – це будинок для рослин і тварин.
Водойма – це вода для питва і приготування їжі.
Водойма – це вода для господарських потреб.
Водойма – це місце для риболовлі.
-Як у давні часи на Україні шанували водойми?
Хвилинка відпочинку
Хвилі бавляться та б’ються,
Наче неслухи-хлоп’ята.
I стрибають, і сміються:
Вітер їм лоскоче п’яти.
Вгору, вниз і знову вгору
Підганяє дужий вітер.
Розгойдав він ціле море
Як же хвилям не радіти!
Раз-два — всі пірнають,
Три, чотири — виринають,
П’ять, шість — на воді
Кріпнуть крильця молоді,
Сім, вісім — що є сили
Всі до берега поплили.
Дев’ять, десять — обтрусились
І за парти опустились.
3 Опрацювання вірша П . Воронько «Солодка вода»
-Чому автор питну воду називає солодкою?
-Що може призвести до зниження питної води?
Розкажіть, як ощадливо ми маємо використовувати воду ?
Гра «Так чи ні»
-Водойми потребують охорони.
- Людині на добу потрібно 2-2,5л питної води
-Без води Земля перетворилася б на пустелю
-Чиста вода потрібна тільки людям.
-Водойма приховує небезпеку.
-Люди завдають великої шкоди водоймам і їх мешканцям.
Якщо люди будуть дбайливо ставитись до річок, озер, то ніколи не трапиться ось така ситуація.
Використання методу «Мозковий штурм»
На березі річки сидять троє рибалок. Засмикався поплавець у одного з них. Смикнув він вудку і виловив – старий черевик.
Засмикався поплавець у другого – і виловив він коробку з- під соку.
Третій рибалка виловив маленьку рибку і вирішив її відпустити. Але рибка заговорила людським голосом: « Не відпускай мене в річку! Краще кинь мене в акваріум з чистою водою! Силоньки більше немає жити в річці!»
Робота з підручником( ст. 142)
-Прочитайте та запам’ятайте висновки у статті «Сторінками корисних знань про природу України»
Підсумок уроку
Вправа « Мікрофон»
- На уроці дізналися …
- Мені сподобалось…
- На уроці мене вразило…..