Урок 'Історична основа поеми Т. Шевченка «Іван Підкова». Патріотичні мотиви, героїчний пафос твору."

Про матеріал
Урок з української літератури на тему "Історична основа поеми Т. Шевченка "Іван Підкова". Патріотичні мотиви, героїчний пафос твору", розроблений відповідно до програми «Українська література. 5-6 класи» для закладів загальної середньої освіти (автори: Архипова В.П., Січкар С.І., Шило С.Б.)
Перегляд файлу

Урок української літератури у 6 класі

ТЕМА. Історична основа поеми Т. Шевченка «Іван Підкова». Патріотичні мотиви,  героїчний пафос твору.

МЕТА : ознайомити учнів з історією написання  поеми "Іван Підкова" та розкрити історичну основу твору; охарактеризувати  образ козацького ватажка; на прикладі героїчних вчинків українських козаків виховувати лицарські чесноти: патріотизм, мужність, сміливість; повагу до історичного минулого нашої країни. 

Формувати компетентності :

Предметні:

  •      підвищення рівня культури мовлення;
  •      формування навичок виразного читання поезії;
  •      вдосконалення навичок роботи з текстом;
  •      вміння розуміти зміст  прочитаного тексту;
  •      здатність учнів працювати з різноманітною інформацією, уміння застосовувати знання в нестандартних ситуаціях; володіння прийомами самостійного здобуття нових знань.
  •      уміння аналізувати зміст тексту;
  •      розвивати звʼязне мовлення учнів, збагачувати їх словниковий запас;

Ключові:

  • спілкування державною мовою – використовувати українську мову як державну для духовного, культурного й національного самовияву; володіти всіма видами мовленнєвої діяльності;
  • уміння вчитися впродовж життя – постійно поповнювати власний словниковий запас; здійснювати рефлексію;
  • соціальні та громадянські компетентності – співпрацювати з іншими на результат, запобігати конфліктам і розв’язувати їх, досягати розумних компромісів

ЦІЛІ:

Учні знатимуть: зміст та історичну основу твору, патріотичні мотиви, героїчний пафос поеми.

Учні вмітимуть: довести жанрову приналежність твору; усно характеризувати головного героя; висловлювати власне ставлення до прочитаного; аналізувати вчинки героїв твору; визначати патріотичні мотиви та аналізувати художні особливості поеми; пояснити, у чому полягає героїзм та мужність українських козаків; роль ужитих художніх засобів.

Обладнання: портрет Т. Шевченка, ілюстративний матеріал, повідомлення учнів, аудіозапис поеми «Іван Підкова.

Форми і методи роботи:   робота в парах, евристична бесіда, словесне малювання,  незакінчене речення, робота в групах, проєкт.

Тип уроку : засвоєння нових знань і формування вмінь.

Випереджальне завдання: підготувати розповідь про життя та побут козаків.

                                                      Перебіг уроку

І. Забезпечення емоційної готовності до уроку.

Користуючись  онлайн- дошкою Flinga учні демонструють смайликами свій настрій.

                                                                                                  

Епіграф

Наша дума, наша пісня

Не вмре, не загине...

От де, люде, наша слава,

Слава України!

                          Т.Г.Шевченко

ІІ. Етап орієнтації, мотивації діяльності:

Перед тим, як  перейти до теми уроку, пригадаймо, що ми знаємо про Т. Г. Шевченка.

1.“ Передбачення від Шевченка”      

https://wordwall.net/uk/resource/69717345

ІІІ. Етап цілевизначення і планування:

-формулювання мети та очікуваних результатів;

 

- планування навчальної діяльності;

- прогнозування змісту і результатів діяльності;

Учитель. 

-Про що ж ми з вами будемо говорити на цьому уроці?

Ще раз уважно прочитайте тему уроку. Подумайте, які цілі ви поставите перед собою на сьогоднішній урок?

Учитель. Що ж ми ще на крок наблизилися до виконання наших цілей.

Зараз ми перегорнемо іще одну сторінку творчості Тараса Шевченка та проаналізуємо  поему ‘Іван Підкова”. Помандруємо в далекі історичні часи, дізнаємося, хто ж він такий – Іван Підкова, з якими історичними подіями пов’язана ця постать. Дізнаємося, у чому ж полягали героїзм та мужність українських козаків. А також дослідимо художні особливості поеми. Проведемо паралелі з нашим сьогоденням, адже українські воїни, нащадки славних козаків продовжують боротьбу за волю та незалежність.

ІІІ. Етап цілереалізації (опрацювання навчального матеріалу).

1.Дослідження “Запорозькі козаки”.

 -Робота в групах. Спільний проєкт “Козак-це”.

1група знайомить з тим, хто такі козаки; 2 група досліджує елементи одягу козаків; 3 група – побут козаків; 4 група готує розповідь про козацьку зброю.

https://www.facebook.com/groups/1881351948554827/user/100039783138316/?locale=uk_UA

-Розповідь учнів про історичні та вигадані постаті.

2. Робота над твором

 1.Прослуховування аудіозапису поеми.

https://www.youtube.com/watch?v=v4MTCNuA41U&t=10s

2.Виразне читання поеми учнями.

3.Бесіда за змістом.

Учитель:

- Які враження від прочитаного?

- Яку цікаву минувшину розповів дід онуку?

- З чим звернувся отаман до козаків?

- Чи підтримали запорожці свого ватажка? Чому?

- Із скількох частин складається вірш?

4.Визначення теми та ідеї  твору.

Тема: зображення спогадів про героїчну минувшину рідного краю, коли козаки на чолі з отаманом Іваном Підковою боролися з турецькими загарбниками.

Ідея: возвеличення мужності, героїзму козаків та отамана Івана Підкови, їх сили волі, братерської дружби, які так необхідні в здобутті перемоги над ворогом.

5.  Робота в парах. Словникова робота.

https://slovnyk.ua/index.php?swrd=%D1%81%D0%BA%D0%BD%D0%B0%D1%80%D0%B0

Китайка – різновид тканини.

Лиман – озеро на півдні України.

Байдак – великий човен; козацька назва – чайка.

Рибалка – тут: птах, який живиться рибою.

Синоп – турецьке місто на південному березі Чорного моря.  

6.Робота над образом Івана Підкови.

 Вправа «Оживи світлину». За допомогою ШІ оживити портрет Івана Підкови.

https://www.myheritage.com.ua/deep-nostalgia/result/1673145116-500002

7.Робота в парах. Аналіз художніх особливостей поеми.

8. Робота над ілюстрацією.

 

9.Вправа “Розташуйте події в правильній послідовності”.

1.Іван Підкова веде козаків у Царгород.

2.Спогади про минуле

3.Отаман дякує козакам за роботу

4.Опис бурхливого моря

Від повідь:2,4,1,3

10. Клоуз – тест

1.Колись вміли панувати (запорожці).

2.Все минулося,осталися лише (могили на полі).

3.Могили чорніють, як(гори).

4.Синє море то стогне,то виє(звірюкою).

5.Лиман вкрили (човни).

6.Попереду веде,куди знає (отаман).

7.У отамана гасне в роті (люлька).

8. Підняв шапку – (човни стали).

9.Козаки їдуть у (Царгород).

У гості до (султана).

10.Знову закипіло (синє море).

ІV. Етап рефлексивно-оцінювальний:.

1.Аналіз досягнення визначених цілей.

2.Саморефлексія діяльності на уроці.

Вправа «Незакінчене речення»

«Для мене сьогодні важливим було…»

«На сьогоднішньому уроці я…»

 «Найбільше мені запам’яталося з поеми…»

3. Самооцінювання.

 

Картка самооцінювання

 

Прізвище, ім’я учня (учениці)

 

Дата

 

Критерії

Оцінка 0-2 бали

Я брав активну участь у роботі на уроці

 

Я вносив свої пропозиції, які враховувала група

 

Я надавав підтримку одногрупникам або заохочував їх до роботи

 

Я запропонував ідею, яка сподобалась іншим

 

Я вдало узагальнював думки інших

 

Я давав повні відповіді на запитання

 

Загальна кількість балів

 

 

 

Учитель: Сьогодні нащадки славних козаків продовжують боротьбу з ворогом. Мужні воїни ЗСУ є сильними, мужніми. Пам’ятаймо про минуле та шануймо, бережімо нашу Україну. Шевченко був настільки сильний духом, що ніякі перипетії життя не зламали його волю. Вражає, як любив поет вітчизну, уболівав за її майбутнє, переймався історією свого народу.

V.Етап повідомлення домашнього завдання

Обов’язкове загальне: підготуватися до уроку виразного читання творів Т.Шевченка.

За бажанням: Написати есе на тему «Слід історії в моєму житті».

                                      

 

                                            Використана література:

https://www.facebook.com/groups/1881351948554827/user/100039783138316/?locale=uk_UA

https://www.youtube.com/watch?v=v4MTCNuA41U&t=10s

 

 

 

docx
Додано
30 листопада
Переглядів
35
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку