6 клас. Українська література. « Олександр Гаврош «Різдвяна історія ослика Хвостика» Характеристика образу ослика Хвостика та інших героїв казки.

Про матеріал
6 клас. Українська література. «Олександр Гаврош «Різдвяна історія ослика Хвостика» Характеристика образу ослика Хвостика та інших героїв казки. Основні події та дива в різдвяній казці»
Перегляд файлу

Олександр Гаврош «Різдвяна історія ослика Хвостика» Характеристика образу ослика Хвостика та інших героїв казки. Основні події та дива в різдвяній казці

Мета уроку: ознайомити учнів із життям і творчістю сучасного українського письменника О. Гавроша, із змістом повісті-казки «Різдвяна історія ослика Хвостика»; розвивати вміння аналізувати персонажів казки, визначати особливості їх характерів, порівнювати їх; учити висловлювати власні думки та проводити паралелі з реальним життям; поглиблювати вміння визначати тему та основну думку твору; виховувати у дітей почуття доброти, співчуття та віри в чудеса.

Перебіг уроку:

І. Актуалізація попередніх знань

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

1.Що ви знаєте про Олександра Гавроша?

2.Які казки ви любите?

3.Які казкові персонажі вас вражають своїми рисами характеру? Чому?

4.Як ви ставитесь до ідеї чудес і перетворень у казках?

II. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми та мети уроку

Слово вчителя

Сьогодні на уроці ми познайомимося з повістю-казкою Олександра Гавроша «Різдвяна історія ослика Хвостика». Ми спробуємо зрозуміти, як доброта, взаємодопомога та вміння долати труднощі допомогли Хвостику знайти своє щастя. На уроці розглянемо, які випробування долав Хвостик і як ці ситуації нагадують труднощі, з якими стикаються сучасні люди.

Наприкінці уроку кожен зможе скласти власний “рецепт щастя” за мотивами пригод ослика Хвостика.

Літературознавчий словничок

Різдвяна повість-казка - середній епічний твір про фантастичні події, які відбуваються під час різдвяних свят.

За жанром твір «Різдвяні пригоди ослика

Хвостика» є пригодницька різдвяна повість-казка, оскільки пригоди ослика розгортаються в атмосфері різдвяних свят.

III. Сприймання нового матеріалу.

1. Бесіда за змістом повісті-казки:

1.Де жив ослик Хвостик?

2.Які заняття були у Хвостика влітку?

3.Чого чекав ослик із нетерпінням?

4.Що сталося з Хвостиком напередодні свят?.

5.Як ослик опинився сам у лісі?

6.Якою була головна мрія Хвостика?

7.Чим займався сержант Кузька, коли йому зателефонували?

Якою була реакція сержанта на дзвінок?

8.Що мотивувало Кузьку до дій?

9.Хто прихистив ослика в селі?

10.Що сталося, коли Хвостик зустрів Берту?

11.Що допомогло Хвостику досягти своєї мети?

12.Яку думку підкреслює фінал твору?

2.Практична робота:

Складіть анкету головного героя

Анкета головного героя 1. Імʼя:

2.   Місце проживання:

3.   Характер:

4.   Мрії:

5.   Найяскравіша риса характеру:

Характеристика образу ослика Хвостика

Риси характеру ослика Хвостика

Сміливість

Відданість

Прагнення змін

Готовність до боротьби за своє щастя

Характеристика образу міліціонера

Риси характеру міліціонера

Відповідальність

Мрійливість

Рішучість

Наполегливість

Дотепність

Характеристика образу бабусь

Доброзичливість

Гостинність

Турбота

"Карта щастя Хвостика" (графічний органайзер) Учні створюють карту, яка відображає шлях Хвостика до щастя.

Етапи: Втрата Берти …. ….

                    Символи: Кожен етап позначити символами, що передають його значення (сліди, серце, зірка тощо).

                    Наприкінці карти учні додають, що ще потрібно для повного щастя Хвостика.

ІV.Систематизація та узагальнення вивченого 1.Практична робота

Хвостик і сучасна людина Учням пропонується знайти паралелі між труднощами Хвостика та проблемами сучасної людини.

Ситуація Хвостика

Ситуація сучасної людини

Як знайти щастя?

Утратив Берту

Люди втрачають близьких або підтримку

Знайти нових друзів, підтримку

Зустрів байдужих і добрих людей

Долав страх і небезпеку

Відчував самотність

…. …..

…. ….

2.Аналітико-синтетична робота над текстом повісті:

визначення теми, основної думки, елементів композиції та сюжету

Жанр

повість-казка, твір з елементами чудес.

Тема

пригоди ослика, повʼязані із його викраденням напередодні Різдва.

Основна думка:

за своє щастя потрібно боротися, істинне щастя приходить до тих, хто готовий змінюватися і вірить у чудеса.

Композиція твору

1.    Експозиція: …..

2.  Зав'язка: ….

 

3.   Розвиток дії: ….

4.   Кульмінація: ….

5.   Розвʼязка: …..

3. Складання сенкану

Приклад сенкана

Ослик

Добрий, відданий

Мріє, шукає, вірить

Він завжди прагне щастя

Герой

4.Інтерактивна вправа «Дебати» до теми "Чи справді

Хвостик досягнув щастя?"

Розділіть клас на дві команди:

   Одна стверджує, що Хвостик досягнув щастя.

   Інша доводить, що для цього ще потрібна подальша боротьба.

5.Інтерактивна вправа"Скарбничка ідей"

Складіть власний “рецепт щастя” за мотивами пригод ослика Хвостика.

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

Метод «Прес»

Запитання:

1.Чому саме ця повість-казка актуальна сьогодні?

2.Чого навчає твір Олександра Гавроша «Різдвяна історія ослика Хвостика».

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

«Сьогодні на уроці я зрозумів...»

«Сьогодні на уроці я навчився...»

VІ. Домашнє завдання:

Творча робота "Ослик Хвостик у нашому світі" Запропонуйте учням уявити, що Хвостик живе в наш час.

Учні можуть зобразити це у вигляді:

   Творчого малюнка.

   Мінікоміксу.

   Короткого есе.

pdf
Додано
30 листопада
Переглядів
674
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку