Урок на тему "Провідні мотиви поезії Тараса Шевченка "Думка"

Про матеріал
Урок з української літератури на тему "Провідні мотиви поезії Тараса Шевченка "Думка" для 6 класу за програмою "Українська література. 5-6 класи" для закладів загальної середньої освіти (автори: Архипова В.П., Січкар С.І., Шило С.Б.)
Перегляд файлу

Урок української літератури у 6 класі

Тема уроку: Провідні мотиви поезії Тараса Шевченка «Думка» («Тече вода в синє море…»)

Мета :

 Формувати ключові компетентності

спілкування державною мовою: здійснювати комунікацію в усній та писемній формі на основі знання мови;

інформаційно-комунікаційна компетентність: застосовувати інформаційно – комунікаційні засоби навчання ті інших життєвих ситуаціях, дотримуючись принципів академічної доброчесності;

інноваційна компетентність: ставити перед собою цілі, щоб навчатися і досягати успіхів;

навчання впродовж життя: знаходити можливість для навчання і саморозвитку; навчатися і працювати в колективі й самостійно;

культурна компетентність: шанобливе ставлення до культурних надбань українців та інших народів.

Формувати предметні компетентності: сприяти поглибленню знань шестикласників про життя Т.Г.Шевченка та його творчість петербурзького періоду, допомогти робити ідейно-художній аналіз поезії «Думка» («Тече вода в синє море…»); спонукати розвивати навички виразного читання, пам’ять, логічне мислення та мовлення учнів; сприяти становленню поваги до творчості Кобзаря, історичного минулого нашого народу, формуванню почуття патріотизму. 

Цілі уроку:

Учень(учениця) читає поетичні твори відповідно до мети читання та    інтонаційних особливостей; визначає основні мотиви поезій; характеризує вплив інтонації на зміст; ефективно використовує інформаційні ресурси для задоволення власних читацьких потреб і розширення кола читацьких інтересів; пояснює вплив поезії на формування власного естетичного смаку, творчо використовує мовні засоби, обираючи із запропонованих варіантів доречні нестандартні рішення, обґрунтовуючи зроблений вибір.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

І. Етап організації, мотивації діяльності.

          1.Користуючись  онлайн- дошкою Flinga продемонструйте смайликами    свій    настрій.

           

             2.Пригадайте, що ви знаєте про Т.Шевченка.

https://wordwall.net/uk/resource/70865728/%D0%B2%D1%96%D0%BA%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8%D0%BD%D0%B0-

          ІІ. Етап цілевизначення і планування.

Слово вчителя: Напишіть на аркушах свої сподівання від уроку.

Сьогодні на уроці ми проаналізуємо етап життя Т. Шевченка, який став вирішальним, ознайомимося з відомими постатями, які змінили життя Тараса.

ІІІ. Етап реалізації цілей.

  1. Цікаві факти з життя і творчості Т. Шевченка.

https://wordwall.net/uk/resource/38676877/%D1%86%D1%96%D0%BA%D0%B0%D0%B2%D1%96

  1. Розповідь учителя про перебування Т. Шевченка в Петербурзі, викуп із кріпацтва.
  2. Створення кроссенса.

             

4.Вправа «Оживи світлину».

https://www.myheritage.com.ua/deep-nostalgia/result/1673145116-500002

 IV. Робота з теорії літератури.

              Пояснення літературних термінів : лірика, ліричний герой.

               Робота із словником літературознавчих термінів.

                    https://onlyart.org.ua/dictionary-literary-terms/povist/

.    V.Опрацювання твору Т. Шевченка «Думка» («Тече вода в синє                     море…»)

           1.Прослуховування поезії.

           https://www.youtube.com/watch?v=E8i5NraL6cM&t=4s

           2.Виразне читання поезії учнями.

           3. Робота з тлумачним словником.

                        https://slovnyk.ua/index.php?swrd=%D1%81%D0%BA%D0%BD%D0%B0%D1

 

           ДУ́МКА, и, жін.

    1.   Те, що з'явилося в результаті міркування, продукт мислення.

    2.   Припущення, передбачення.

    3.    Намір, замисел, задум.

 

         В літературі  думка (дума) – жанр(вид) невеликої медитативно елегійної(журливої поезії), іноді баладного змісту, який був поширений утворчості українських письменників – романтиків першої половини XIX століття та використовувався ними на означення народних пісень такого ж змісту у тогочасних фольклорних збірниках, наприклад, розділ i у «Русалці Дністровій» - «Думи і думки», у Тараса Шевченка – «Тече вода в синє море…»

           4.Робота в групах. Заповніть таблицю «Паспорт твору».

 

Літературний рід

 

Вид лірики

 

Жанр

 

Мотив

 

Ідея

 

Художні засоби

 

 

 

 

 

  5.Бесіда за твором.

      А що означає «шукати долю»?

          Яке життя пророкує думка козакові на чужині?

         Яку ж долю хотів зустріти козак? Чи зустрів він її? Через що? (Цитують)

         Як ви розумієте вислів із поезії: «Пішов козак світ за очі»? 

          Як зрозуміти останні рядки твору?

          Чому для нас рідний край – наймиліший?

         За яких обставин людина покидає рідний край?

         Від чого залежить те, про що думає людина?

             6.Знайди закінчення прислів’я.

           Тарасові думки                                   А народу великий дар.

 Хто Шевченка прочитав,                   Б а словом мудрим.

 Шевченко дужий був не силою,        В будуть жити віки.

           Тарасів «Кобзар» -                             Г облетів увесь світ.

 Шевченків «Заповіт»                         Д той багатший серцем став

7. Скласти сенкан до слова козак.

1.Козак

2.Одинокий,зажурений

3.Хвилюється,плаче,шукає

4. «Думав,доля зустрінеться–спіткалося горе»

5.Журба

VI. Етап рефлексивно-оцінювальний.

  1. Вправа “3-2-1 “

 https://padlet.com/oksanakhudolii76/3-2-1-ora76qt6h5c8e9cn

  1. Самооцінювання.

VII. Етап повідомлення д/з.

С. 43-45 читати.

Поезію «Думка» Т. Г. Шевченка вивчити напам’ять.

Скласти сенкан про Т. Шевченка або написати твір-роздум «Чому пам'ять про Т.Шевченка живе у віках?»

Випереджальне завдання – підготувати інформацію про Івана Підкову.

Ілюстрації до творів Т. Шевченка «Думка», «Іван Підкова»

                   Використана література:

1.https://wordwall.net/uk/resource/70865728/%D0%B2%D1%96%D0%BA%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8%D0%BD%D0%B0-

2.https://www.myheritage.com.ua/deep-nostalgia/result/1673145116-500002

3.https://www.myheritage.com.ua/deep-nostalgia/result/1673145116-500002

 

 

 

 

doc
Додано
30 листопада
Переглядів
33
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку