Урок. Іван Франко. Фарбований Лис. Риси його харатеру + Презентація

Про матеріал

Пропоную вашій увазі конспект Уроку на тему; "Іван Франко. "Фарбований Лис. Риси його характеру" для учнів 5 класу. Хід уроку вибудований у стилі «Тravel-KAZKИ» - екскурсії лісом Лиса. Форма казкової подорожі цікава для учнів. Дала можливість детально опрацювати не лише зміст казки, а й риси характеру персонажа, зміну його емоційного стану, поведінки тощо

Перегляд файлу

Українська література, 5 клас

Тема. І. Франко «Фарбований Лис». Образ Лиса, риси його характеру. 

Мета: опрацювати ідейно – художній зміст казки, охарактеризувати образ Лиса Микити, визначити основні риси його вдачі, формувати ключові компетентності: комунікативну, вміння вчитися. Розвивати увагу, пам'ять, культуру зв’язного мовлення, вміння логічно мислити, наводити переконливі приклади, раціонально використовувати навчальний час. Виховувати шанобливе ставлення до художньої літератури, її творців, інтерес до наслідків власної праці

Тип уроку: формування нових знань

Обладнання: портрет І.Франка, прислів’я, стежки Лиса Микити, риси характеру,  виставка учнівських малюнків до твору; картки  із  завданнями  для  груп.

Хід уроку

І Організаційний момент

Учитель

Сьогодні у нас незвичайний урок:

У казку сьогодні ми зробимо крок.

В казках є завжди перешкоди, та знаю,

Для творчих дітей їх ніколи немає.

II. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок. Повідомлення теми, мети уроку

-  Сьогодні, учні, ми продовжуємо   вивчати    казку  І.Франка “Фарбований Лис”, і   я запрошую   вас у цікаву подорож -екскурсію лісом Лиса – «Тravel-KAZKA», в ході якої ми будемо   вчитися  характеризувати    образ Лиса Микити, визначати  риси його характеру, пояснювати  причини вчинків; добирати  цитати на підтвердження власних думок; виконувати творчі завдання;   виховувати  в  собі  кращі  людські  якості.

Отже, тема  нашого  уроку:  І. Франко «Фарбований Лис». Образ Лиса, риси його характеру.

Робота в зошитах Запишіть, будь ласка, дату, тему уроку.

Проблемне питання:  Яким був Лис насправді?

Епіграф:                                                        Слова ласкаві, а думки лукаві.

                         Народна мудрість

  • Як ви розумієте епіграф до нашого уроку?
  • Чого ви чекаєте від сьогоднішнього уроку?

      (Сьогодні на уроці я хочу......)

- А я очікую, що ви будете творчими, активними і ми зможемо знайти відповіді на усі питання.

ІІІ. Актуалізація опорних знань

Тож вирушаємо у нашу подорож казкою, адже Тravel з англ.  – подорож.

1.Зупинка: «Ліс Лиса Микити» (знання тексту) Ваше домашнє завдання.

Кожен ряд отримує завдання:

І.ряд (робота в парі)

Працює над розгадуванням кросворду за змістом казки “Фарбований Лис” І.Франка;

Якщо ви правильно відгадаєте слова, то дізнаєтесь, як називали Івана Франка за твердість характеру.

 

1) Головний герой казки «Фарбований Лис»(Микита)

2) Де сховався Лис, втікаючи від собак? (Діжа)

3) Хто за словами Лиса, виліпив його з небесної глини? (Миколай)

4) Хто любив сидіти на пеньку серед звіриного майдану? (Ведмідь)

5) Якого кольору була фарба в діжі? ( Блакитного)

6) Як звали мавпу? (Фрузя)

7) Як назвав себе Лис, коли потрапив до звірів у ліс? (Остромисл)

  • Отже, як називали Івана Франка за твердість характеру? (КАМЕНЯР)

ІІ.ряд  

За наведеними рядками з казки І. Франка «Фарбований Лис» визначити, кого з героїв вони стосуються або характеризують. (знання героїв казки)

  1. «Фарбував будинки, паркани та садові лави. Завтра він мав фарбувати якийсь великий паркан і відразу розвів собі півдіжі фарби та й поставив її в кутку на подвір’ї, щоб мати на завтра готову». (Маляр)
  1. «Серце в бідолахи билося сильно, голод крутив кишки, запах олії душив його, але що було робити!» (Лис Микита)
  2. Вистригла йому три жменьки волосся між очей і пустила на вітер, щоб так і його переполох розвіявся». (Мавпа Фрузя)
  3.   «У народних вбраннях задзявкотіли тоненькими тенорами, то цар не міг втриматися». (Молоді лисички)
  4. «Ревли басом, аж дуби тряслися». (Ведмеді)
  5. «Витягали соло, аж вуха в’янули». (Вовки)

ІІІ.ряд  «Літературна реконструкція»

Ви отримуєте картки, на  яких  вказані  певні події.  Потрібно  розставити  їх  у  правильній  послідовності. Відповідь у вигляді цифр записати в зошити.

(наприклад: 3,1,2,….)

         1.  Лис   на   торговиці.

         2.  Хизування  Лиса  перед  товаришами.

         3. У  діжці  з фарбою.

         4. Страшний  синій  звір.

         5. Цар  Остромисл.

         6. Лісове царювання.

         7. Святкування "роковин".

         8. Помста  одурених  звірів.

ІV. Сприймання й усвідомлення  учнями навчального  матеріалу

Я бачу, що зміст казки ви знаєте добре.

Тож вирушаємо далі. Наступна зупинка нашої подорожі «Ринок» або «Торговиця».

  • Як автор змальовує Лиса? Яким його побачили люди? (Боягузливий. Ризикований. Необережний.)
  • Де ночує? Знаходить затишок Лис? (у норі)
  • Чи можемо ми сказати, що ця тварина любить комфорт?
  • Чи змінюється поведінка та настрій Микити упродовж твору? Коли? (після діжі з фарбою. Зустріч з тваринами в лісі)

Вч. А щоб простежити риси характеру Лиса від діжки з фарбою до його  лісового царювання, пропоную  переглянути   уривок із мультфільму, який був створений за мотивами казки Івана Франка ще в далекому 1953 році  режисером  Олександром  Івановим.

Тож наступна наша зупинка «Кінозал».  Адже в кожному, поважаючому себе лісі, є кінотеатр.))

Тож як побачили зміну внутрішніх переживань Лиса режисери?

 Перегляд  уривку  з  мультфільму.

  • Яку рису характеру ми прослідковуємо в Лиса? (З боягузливого, загнаного стає, хоч і лукавим, царем, господарем лісу)

Вч. А ми з вами подорожуємо далі. І зупиняємось на станції «Лабораторія дослідників».

 «Літературне лото»

На партах – конверти. В них – вислови, цитати з твору. Вам потрібно вибрати лише ті, що характеризують головного героя казки.

  • Жив собі в однім лісі Лис Микита, хитрий-прехитрий.
  • Кілька разів гонили його стрільці, травили його псами, підкидали йому затроєного м’яса, нічим не могли йому доїхати кінця. (Кмітливий)
  • Лис Микита оминав усякі небезпеки, ще й інших своїх товаришів остерігав. (Обережний, добрий)
  • А вже як вибрався на лови, то не було смілішого, вигадливішого та зручнішого злодія над нього.
  • Се незвичайне щастя і та його хитрість зробили його страшенно гордим.
  • Йому здавалося, що нема нічого неможливого для нього. (самовпевнений)
  • Величався він перед своїми товаришами. (Хвалько)
  • Лис Микита набрав відваги,
  • От він, недовго думаючи, скік у діжу та й сховався.(легковажний)
  • Аж скрикнув. А се що таке? З переляку він кинувся тікати, але ба, сам від себе не втечеш!
  • А Лис Микита мов і не бачить сього, йде собі гордо, поважно
  • …я вам усе розповім, — лагідно і солодко говорив Лис. (лукавий, улесливий)
  • Лис Микита був добрим царем, справедливим і м’якосердним,

Робота в зошитах

«Асоціативний кущ» - риси характеру Лиса (Позитивні / негативні), опираючись на цитати

Похожее изображение                                                                               Похожее изображение

 

 +                                                              -

кмітливий                                                                           хвалькуватий

вправний(вмілий) мисливець                                              гордий (зарозумілий)

розумний                                                                            хитрий

товариський (оберігав від небезпеки)                                 необережний мисливець

сміливий                                                                             переоцінює можливості

 рішучий                                                                             байдужий   до підданих

спостережливий                                                                  брехливий

дотримує слова                                                                   лицемірний

любить мистецтво (чутливий до краси)                              корисливий

вигадливий                                                                          нестриманий

                                                                                                           егоїстичний   

Вч. Наша «Тravel-KAZKОЮ» не закінчується, і ми потрапляємо до

Театру юних акторів  на прем’єру їхнього фільму.

Учні озвучують фрагмент казки (мораль).

  • Яка основна думка твору? Чого автор хоче нас навчити?
  • Складання асоціативного ряду «Чого  вчить і  що виховує казка І. Франка «Фарбований лис»? 

Висміює – хитрість, неправду, лицемірство, користолюбство, хвалькуватість.

Вчить  доброти, чемності,  відвертості,  щирості, не  ставити власні бажання вище потреб інших.

 картинної галереї нашого лісу.

До малюнків та ілюстрацій дібрати заголовки. Назвати яку саме подію вони відтворюють. Яким же побачили Лиса ви? (учні коментують малюнки)

 

 

 

V. Рефлексивно – оцінювальний етап.

  • Ознайомившись із казкою Івана Франка «Фарбований Лис»,  ми переконались, що брехня ніколи   не закінчується добром. Ця казка, як і багато інших творів мистецтва слова, змушує  людину замислитися  Який   я? Якою я зростаю людиною? Чесний  зі  своїми  друзями, батьками, чи   хочу   бути лідером  таким, щоб мені  всі  підкорювалися? Можливо, вперше    в житті, вам спало на думку дати    оцінку своїй  власній  поведінці.

 

Тож, повертаємося до нашого проблемного питання.

Заповніть табличку:

Яким був Лис насправді?

Яким є Я ?

 

 

                           Картка самооцінювання

Моя підготовка до уроку __________________

Моя робота на уроці _____________________

Загальна кількість балів ___________________

VІІ Рефлексія

  • Чи справдилися ваші очікування від уроку?

“Мікрофон”

- Продовжіть фразу: “Якби мені було запропоновано написати казку, то в ній ішлося б про... “

VІІІ Диференційоване д/з

1) Скласти табл. «Запитання – відповідь» за змістом казки

2) Від імені літературного героя дайте своїм друзям поради, які будуть важливими у їхньому житті

ІХ Заключне слово вчителя

Казки І.Франка вчать добру, справедливості, гуманізму, засуджуючи підступність, пихатість, лінь. Пройде ще чимало часу і не одна дитяча голівка, забувши про все, вчитуватиметься у вічно захоплюючі, цікаві й повчальні казки безсмертного Каменяра.

- На цьому наша екскурсія «Тravel-KAZKОЮ» закінчується.

Дякую всім за плідну співпрацю.

ДОДАТОК

Група “Є – контакт” - поспілкуйтеся з Лисом Микитою “Якби я зустрів Лиса Микиту в контакті” (запишіть розмову, нібито пишете е-mail.»

Монолог

“Я – герой твору” - спробуйте вжитися в образ головного героя і переказати казку від першої особи.

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Якименко Наталія Олегівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
doc
Додано
28 листопада 2018
Переглядів
11582
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку