Вчитель початкових класів
Борівської ЗОШ I - II ст.№2 –
філії ООЗ «Борівська ЗОШ I - III ст.№1
Борівської районної ради
Харківської області
імені Героя Радянського Союзу
В.С.Колісника»
Павленко Ольга Олександрівна
Конспект відкритого уроку
2 клас 14.12.2018р.
Тема. Калина – символ рідної землі. В.Скуратівський «Калина»
Мета: розширити знання учнів про калину як символ-рослину України; ознайомити зі
змістом оповідання В.Скуратівського «Калина»; формувати вміння аналізувати
прочитане, відповідати на запитання; збагачувати словниковий запас учнів,
розвивати мовлення; виховувати любов до рідного краю, бережне ставлення
до природи.
Обладнання: картки зі словами та словосполученнями, підручник О.Савченко «Літературне читання», портрети В.Скуратівського і Б.Хмельницького, презентація, аудіозапис пісні, макет куща, малюнки кетягів калини, кетяг калини у вазі,
пісня Н.Май «Червона калина».
Тип уроку. Засвоєння нових знань
Хід уроку
I. Організація учнів до роботи
Продзвенів уже дзвінок,
починається урок.
Тож і ми часу не гаймо,
наш урок розпочинаймо!
Сьогодні до нас завітали гості. А коли гості – це свято. Тож проведемо наш урок так, щоб гостям було цікаво. А щоб гостям було цікаво, треба на уроці бути уважними, розумними, організованими, кмітливими. (слайд - девіз уроку)
II. Актуалізація опорних знань учнів
Скажіть, будь ласка, над яким розділом підручника ви зараз працюєте?
(«Добридень тобі, Україно моя!»)
(Вітчизна, рідний край, наша країна)
Складання асоціативного куща (слайд)
земля сім’я домівка
народ хата
батьки Батьківщина мова
будинок школа символи
Звернемо увагу на слово «символи».
Так. (слайд - державні символи)
Є й народні символи – це те, що найбільше любить і шанує народ. (слайди – народні символи, символи предмети)
Ось деякі з них: калина, верба, чорнобривці, барвінок,мальви, вишиванка,
рушник, український віночок, хліб-сіль, лелеки.
III. Оголошення теми і завдань уроку
Сьогодні на уроці ми з вами будемо говорити про один народний символ
України, а про який, дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку.
IV. Вивчення нового матеріалу
Загадка
Весною зацвіла, влітку загоріла,
червоне намисто восени оділа. (калина)
Робота в групах. Гра «Мозаїка» (скласти речення із карток)
1.кетяг - 4.на 6.стеблині 2.пучок 5.одній 3.ягід
(Кетяг – пучок ягід на одній стеблині.) (слайд - кетяги калини)
Ось такий прекрасний вигляд мають кетяги калини після дозрівання.
Калина оспівана у піснях, про неї складено багато віршів, оповідань, легенд.
Сьогодні ми прочитаємо як про калину писав В.Скуратівський (портрет)
1.Знайомство з біографією:
В.Скуратівський народився на Житомирщині. З дитинства любив читати. У 13років написав перші вірші. Всього за життя письменника було видано 20 книг.
2. Опрацювання оповідання «Калина»
а) Словникова робота
Перед тим, як ми почнемо читати оповідання «Калина», ознайомимось із словами, які можуть бути для вас незрозумілими.
Дбайливо – пильно, старанно
наруга – образа, зневажливе ставлення до будь-кого
ганьба - недобра слава про когось
насамкінець - в кінці ( в тексті кінець весни)
Давайте разом прочитаємо ці слова. Перше слово читають всі дівчатка, друге – хлопчики, третє – хто народився взимку, четверте – ті дітки,у кого в імені є буква «к».
А зараз відкрийте, будь ласка, підручники на с.69 і послухайте уважно оповідання.
б) Слухання тексту (Читає вчитель)
У тексті є уривок пісні «Червона калина», яку колись дуже давно співали козаки.
- А хто такі козаки? (малюнок) Це вільні люди, безстрашні воїни, які захищали
рідну землю в ті далекі часи. Ця пісня збереглася до наших часів і я пропоную її
послухати у виконанні хору. (слухання пісні)
Пісня «Червона калина» закликала козаків на боротьбу за визволення України.
в) Повторне читання оповідання
читання тексту учнями
- А знаєте, хто такий Б.Хмельницький?(портрет) Б.Хмельницький – гетьман
України, полководець і державний діяч.
г)бесіда за змістом
- Про що ви прочитали? (про калину)
Фізкультхвилинка «Калинка» (пісня «Ой є в лісі калина»)
І знову робота в групах. (об’єдналися за кольорами, виконали завдання)
I група – треба полічити скільки разів зустрічається слово «калина» в цьому тексті
II група – виразно прочитати текст пісні,дотримуючись розділових знаків
III група – знайти і прочитати прислів’я
IV група - прочитати, які символи – рослини в інших народів
Перевірка виконаних завдань
Молодці! Добре впоралися із завданням
.
(слайд – калина - улюблена рослина) Калина – улюблена рослина українського
народу. Навесні милує вона око білим цвітом, а взимку – червоним намистом.
Багато прислів’їв і приказок присвятив їй народ. (слайд – прислів’я та приказки)
( учні читають прислів’я) )
Образ калини малювали і художники у своїх картинах. (слайд – калина
у мистецтві) У вас на партах лежать малюнки кетягів калини. Давайте разом створимо калиновий кущ (діти прикріплюють малюнки)
Погляньте, як чудово ми попрацювали. Недарма українці люблять і шанують цю рослину.
Майже у кожному дворі росте кущ калини як оберіг продовження роду. (слайд –калина коло хати)
Вірші
1.У калини квіточки 2. Червоні кетяги калини
як маленькі діточки. горять вогнями усіма.
У калини зернятка Без калини нема України,
як сердечко малятка. без народу Вкраїни нема!
Через це і кущ калини
став як символ України.
V. Підсумок уроку
Ось і добіг наш урок до кінця. – Чи справдились ваші очікування?
- Цікаво було вам на уроці?
- Про що ми говорили?
VI. Домашнє завдання
С.69, ще раз прочитати оповідання і відповідати на запитання.
(слайд – диво - кущ) Діти, бережіть калину, любуйтеся її цвітом і плодами. Пам’ятайте, у злих, недобрих людей калина не росте. Хай цей диво-кущ прикрасить ваш дім,хай у ньому соловейко зів’є собі гніздечко і співає вам пісні.(пісня Н.Май « Червона калина»)
Наш урок закінчився. Молодці! Дякую.(слайд – дякую за роботу)