Урок "Вірші-діалоги. Марійка Підгірянка "Розмова про сонце""

Про матеріал
Матеріал містить конспект уроку літературного читання за підручником "Літературне читання : підруч. для 2 кл./О. Я. Савченко. К.: Видавничий дім "Освіта".Мета уроку: ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом Марійки Підгірянки, із віршами-діалогами; учити читати за особами, правильно інтонувати речення, різні за метою висловлювання; удосконалювати навички свідомого та виразного читання; навчати бачити красу природи; розвивати уяву, увагу, спостережливість, творче образне мислення, фантазію, зв’язне мовлення школярів; збагачувати лексичний запас; виховувати любов і повагу до рідної мови, поетичного слова
Перегляд файлу

Тема: Вірші-діалоги. Марійка Підгірянка «Розмова про сонце»

Мета:

  • Формування предметних компетентностей: ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом Марійки Підгірянки, із віршами-діалогами; учити читати за особами, правильно інтонувати речення, різні за метою висловлювання; удосконалювати навички свідомого та виразного читання; навчати бачити красу природи; розвивати уяву, увагу, спостережливість, творче образне мислення, фантазію, зв’язне мовлення школярів; збагачувати лексичний запас; виховувати любов і повагу до рідної мови;
  • Формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: формувати здатність сприймати мету, яку ставить учитель, відповідно до неї планувати і виконувати необхідні дії, контролювати й оцінювати свої результати;

комунікативної: удосконалювати володіння позитивними навичками спілкування, уміння налагоджувати взаємодію під час роботи в парі, групі, будуючи відповідним чином свої висловлювання;

інформаційної: розвивати вміння здобувати з підручника необхідну інформацію.

Тип уроку: урок набуття нових знань.

Основні терміни і поняття: вірші-діалоги.

Міжпредметні зв’язки: природознавство, образотворче мистецтво, українська мова.

Обладнання: мультимедійна презентація.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку     

Усміхніться всім навколо,

Небу, сонцю, квітам, людям.

І тоді обов’язково

День для вас щасливим буде.

Зараз сядуть всі дівчатка,

А за ними і хлопятка.

ІІ. Артикуляційні вправи.    

  1. Вправи на постановку дихання.
  • «Задми свічки»
  • «Понюхай квіточку»
  • «Пий чай із блюдця»
  • «Подуй на кульбабку»
  1. Робота над скоромовкою.

Сонце сіло на сосну,

Сонце мовило: «Засну!»

Сосни сонечко гойдали,

Сосни сонечко благали:

  • Сонце, сонечко, не треба.

Сонце, темно нам без тебе!

  • Який звук найчастіше повторюється у скоромовці?

(Читання скоромовки з різною силою голосу ,  у різному темпі, окремими учнями )

ІІІ. Перевірка домашнього завдання. 

  1. Вправа «Знайди в словах зайві букви»
  • Прочитайте слова. У кожному слові прочитайте тільки зайву букву. Яке слово утворилося?

Сонпце, морроз, хурятовини, заметіллі, снігопяад. (Пряля)

  • Що означає це слово?
  • Як воно пов’язане із домашнім завданням?
  • Хто є автором вірша «Пряля»?
  1. Виразне читання вірша Ліни Костенко «Пряля»

 

ІV. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми уроку.

  1. Робота над загадкою.

Соняшник розцвів у небі,

Поливать його не треба,

Влітку, взимку він цвіте,

І насіння золоте

Розсипає сонях всюди,

Урожай цей – радість людям. (Сонце)

  1. Вправа «Гронування»
  • Що ви знаєте про Сонце? (зірка, дає тепло, світло, розпечена куля, життя,  кругообіг води)

                                                                                                                                                                                                                                             

Сонце 

 

 

 

 

 

  1. Повідомлення теми уроку.     

Прекрасна українська поетеса Марійка Підгірянка пропонує поглянути на сонце з іншого боку. Але спочатку ближче познайомимося із самою поетесою.

 

V. Опрацювання теми уроку.

1. Опрацювання статті підручника (с.99)

-   Прочитайте самостійно статтю.

  • Де народилася Марійка Підгірянка?
  • Яке справжнє імя поетеси?
  • Ким працювала Марійка Підгірянка?
  • У яких жанрах писала?

2.  Гра «Ланцюжок»

У кожного з вас на парті смужка паперу із написаним реченням. Підготуйтесь прочитати це речення голосно, правильно і виразно. А тепер ланцюжком один за одним прочитаємо ці речення і дізнаємося більше про життя і творчість Марійки Підгірянки.

1. Майбутня поетеса Марія Омелянівна Ленерт-Домбровська народилася в звичайній селянській родині.

2. У сім’ї  було  шестеро дітей.

3. Її  дідусь  був  священником.

4. Саме він навчив Марійку читати і писати.

5. У  його домі була велика  бібліотека, і Марійка часто засиджувалась у ній.

6. Перші вірші почала писати з 13 років, але польською мовою.

7. Згодом почала писати українською.

8. Марійка Підгірянка самотужки оволоділа такими мовами: українською, російською, польською, чеською; читала грецькою, латинською та італійською.

9. З дитинства мріяла стати вчителькою.

10.  Але батьки не могли оплатити  її  навчання.

11. Дівчина вчилася самостійно . Не навчаючись у гімназії, вона склала екзамени за гімназію, а через 4 роки так само  – за вчительську семінарію.

12. Її мрія здійснилася. Вона стала вчителькою.

13. 40 років життя Марійка Підгірянка вчителювала в різних  школах Галичини, Буковини, Карпатської України.

14. Навчаючи дітей, Марія Омелянівна писала вірші.

15. На знак любові до рідного прикарпатського краю  вона підписувалася псевдонімом Марійка Підгірянка.

16. На схилі літ Марійка Підгірянка писала для онуків лічилки, загадки, вірші-задачки, а підписувалася бабця Клапця.

 

- Що вам найбільше запам’яталося у цій розповіді?

 

  1. Підготовка до сприймання тексту.
  1. Бесіда  
  • Пригадайте, яку розмову називають діалогом? (Діалог – це розмова двох або кількох осіб)
  • Вірш, який ми сьогодні будемо читати, написано у формі діалогу: один із героїв твору запитує, а інший – відповідає. Такі вірші називаються вірші-діалоги.
  1. Робота із заголовком.
  • Прочитайте назву твору. Про що може йти мова у вірші з такою назвою?
  • Розгляньте ілюстрацію до вірша. Хто зображений на ній?
  • Хто можуть бути героями вірша?
  1. Первинне сприймання тексту.

Виразне читання вірша Марійки Підгірянки «Розмова про  сонце» двома заздалегідь підготовленими учнями ( за особами) (с. 98 – 99)

  1. Перевірка первинного сприймання змісту твору.
  • Що здивувало? вразило? сподобалося?
  •  Чи справдилися ваші передбачення?
  1. Словникова робота.   

а) пояснення значень слів. 

Комора -  окрема будівля для зберігання зерна тощо.

Постіль – ліжко або якесь інше місце, приготовлене для спання.

Світати – наставати (про світанок); розвиднятися.

б) читання колонок слів «луною» за вчителем.  

високу

комору

стелить

золоту

постелі

колише

вечірня

царівна

засипає

веселі

зіронька

сняться

білій

серденько

встане

 

  • Прочитайте слова, що мають ніжне, пестливе значення.

Фізкульхвилинка (за вибором дітей)

 

  1. Поглиблений смисловий і структурний аналіз тексту.
  1. Вправа «Рибки» (мовчазне читання вірша учнями)
  2. Бесіда за змістом твору.
  • Між ким відбувається розмова?
  • Про що запитує у мами дитина?
  • Чи сказано у вірші, хто це – хлопчик чи дівчинка? Чому, на вашу думку, авторка цього не зазначила?
  • Чи можна сказати, що дитина допитлива?  З чого це видно?
  • Чим цікаві відповіді мами? Як вона пояснює все дитині?
  • На що схожі відповіді  мами – на наукове пояснення чи на казку?
  • Як ви вважаєте, якого віку ця дитина?
  1. Вибіркове читання.
  • Прочитайте, які питання ставила дитина.
  • Знайдіть і прочитайте рими, що вживає поетеса. Де вони «сховались»?
  1. Вправа «Знайди пару» 

веселі

задрімати

збудиться

радісні, бадьорі

заснути

мама, неня

погляне

прокинеться, встане

мати

подивиться, побачить

  1. Робота за ілюстраціями із зображенням  сходу, заходу сонця, сонячного дня, місячної ночі.   
  • Які частини доби описала поетеса у вірші?
  • З поміж поданих ілюстрацій виберіть ті, що найбільше відповідають цьому віршу.
  1. Робота в парах. Читання з метою підготовки до виразного читання за особами. Читання у спосіб «Обличчям до обличчя».
  •  Чиї слова ви читатимете із питальною інтонацією, а чиї лагідно, пояснюючи?
  • Вірш читайте як діалог, не вказуючи на особу, яка вимовляє слова.
  1. Виразне читання вірша учнями за особами.
  2. Творча робота.

Складання продовження діалогу матері та дитини.

(Можливий варіант:

Дитина. Де бере водичку, щоб умити личко?

Мати. Вранішня  росичка вмиє його личко.

Дитина. Чому вдень яскраве, що не можна глянуть?

Мати. Все тепло своє і ласку з неба посилає.)

 

VІ. Підсумок уроку.

Інтерактивний прийом «Незакінчене  речення»  

  • На уроці мене вразило…
  • Мені запам’яталося…
  • Мені сподобалося ,(не сподобалося)…
  • У мене виникло бажання…
  •  

VІІ. Домашнє завдання.

Навчитися виразно читати вірш за особами (с. 98 – 99).

Відгадати загадки на с. 99.

 

docx
Додав(-ла)
Голинка Ольга
Додано
13 лютого 2019
Переглядів
3261
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку