Урок – казка . Читання . ( 2 кл.)
Тема . Позакласне читання « У світі казки чарівної»
Мета : закріпити знання учнів про українські народні казки; вчити оцінювати вчинки героїв ; розвивати пам’ять , увагу , мислення , мову, допитливість і кмітливість. Виховувати любов до книги, бажання читати казки та інші художні твори .
Обладнання : скринька , плакат із криптограмою , плакат із кросвордом , карточки з деформованим текстом .
Тип уроку : урок – казка .
Хід уроку
І. Організаційний момент
Учитель . – Доброго ранку , милі діти !
Доброго ранку , дерева і квіти !
Доброго ранку , сади і поля !
Доброго ранку , Україно моя !
Доброго ранку зичу всім я !
Учні . – Доброго ранку , Світлано Семенівно !
Учитель. – Діти , сьогодні на нашому уроці присутні гості. Привітайтеся до
них .
Учні . - Доброго ранку , шановні вчителі !
Низький уклін вам до землі !
Доброго ранку зичимо щиро,
Щоб жилося в любові й мирі !
Учитель - Сідайте , будь ласка .
Учень . - Наш девіз ;
Родина , школа , рідний край ,
І скрізь в тобі потреба.
Учись , твори і пізнавай.
І неодмінно сам повір у себе.
Учитель. – І неодмінно сам повір у себе !
Ви вмієте , знаєте , можете !
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку .
Продовжуємо наш урок. Тема уроку ….
А тему уроку ви дізнаєтесь , коли прочитаєте криптограму. ( На дошці прикріплено плакат з криптограмою . Учні читають її .)
Так , правильно. Тема нашого уроку «У світі казки чарівної» .
З давніх - давен прийшли до нас казки. Вони передавалися з вуст в уста і були доступні всім : і дорослим , і малим. Український народ завжди був багатий на талановитих оповідачів. Саме від них позаписували наші письменники тисячі й тисячі казок.
Казка … Одне тільки слово і дитячі личка сяють радістю. Вони знають , що зараз поринуть у той чарівний світ , де добро завжди перемагає зло , де збуваються найзаповітніші мрії.
Казка … І мрійливий погляд дорослого лине у те далеке дитинство , де звучить тихий лагідний голос матусі , і людина поринає у чарівний світ казки .
Учень . Існує книг багато на землі,
Вони цікаві , мудрі та повчальні,
Та кожен з нас , дорослий чи малий ,
Казки читає , - дуже вони гарні .
Учень. Казка – це світ, чарівний та незвичний.
Казка – це світ сповнений краси.
Поринуть в казку – це так цікаво.
Це справді свято , що сяє яскраво.
Учень . У казці звірі свою мову мають,
Дерева розмовляють , мов живі.
Добро і правда завжди зло долають.
Тому і люблять казку діти всі .
Учитель . ( тримає в руках скриньку )
Що за скринька чарівна ?
Що в собі таїть вона ?
Скриньку ми відкриваємо,
Що тут – враз узнаємо.
( Учень відкриває скриньку . Виймає картку, на якій написано «Казка». )
Діти . Казка !
Учитель. – Раз ! Два ! Три ! Казко , оживи !
Інсценізація казки «Лисичка і Журавель»
Автор. Лисичка і Журавель дуже заприятелювали. От Лисичка і просить
Журавля до себе в гості.
Лисичка: - Приходь , Журавлику ! Приходь , любчику. Чим хата багата , тим
і вгощу.
Автор. Іде Журавель на прошений обід, а Лисичка наварила кашки з
молочком , розмазала тонесенько по тарілці та й поставила перед
Журавлем .
Лисичка.: – Призволяйся , не погордуй . Сама варила .
Автор. Журавель стук , стук дзьобом – нічого не спіймав. А Лисичка тим
часом лиже та й лиже кашку , а ж поки сама всієї не з’їла. А коли
кашки не стало , вона й мовить :
Лисичка:- Вибачай , кумочку, більше не маю чим пригостити .
Журавель: –Спасибі й за те. А ти б , Лисичко, до мене завтра в гості прийшла .
Лисичка: – Добре , Журавлику, прийду , чому не прийти .
Автор . Другого дня приходить Лисичка , а Журавель наварив м’яса,
квасольки , картопельки . Покришив дрібненько , склав у високий
глечик з вузькою шийкою та й поставив на столі перед Лисичкою
Журавель: –Їж , кумонько. Не погордуй , люба моя.
Автор . Нюхає Лисичка – смачно пахне. Встромлює голову в глечик – не
йде голова. Пробує лапою – не витягне. Крутиться Лисичка , скаче
навколо глечика , а Журавель їсть собі шматочок за шматочком ,
поки всього не виїв.
Журавель: - Вибачай , любонько , чим хата багата , тим і рада , а більше на
це раз нічого немає.
Автор . Розсердилась Лисичка , навіть не подякувала за гостинність.
Вона , бачте , думала , що на цілий тиждень наїсться, а тут
прийшлося додому йти облизня спіймавши. Відтоді й зареклася
Лисичка з Журавлем приятелювати .
Учитель: - Чого вчить нас ця казка ? ( Бути ввічливими господарями .
Дотримуватись правил гостинності, щоб гостям було приємно
проводити час )
Учитель: - Знову скриньку відкриваєм,
Що там в ній – сюди виймаєм.
(Учень виймає карточку , на якій написано « Гостя». )
Учитель: - Що за гостя завітала в клас ?
Чим порадує вона нас ?
Гостя : - Я - королева Королівства Казок .
Принесла вам запитань разок.
І не сама я прийшла ,
Своїх підданих привела .
Піддані мої з’явіться !
Як знають вас - самі подивіться !
(По черзі виходять герої казок і розповідають віршик, що характеризує героя з казки, а учні називають казку, де зустрічається той чи інший персонаж.)
Старенька бабуся у лісі жила,
Гостинці для неї онука несла.
Хто дівчинку цю по дорозі зустрів ?
Як казка ця зветься ? Хто б відповів ?
( Червона Шапочка )
До школи прямує хлопчик дерев’яний.
Чомусь потрапляє у цирк полотняний .
Відома ця книжка тобі , чи не так ?
В пригодах яких побував цей хлопчак ?
( Пригоди Буратіно )
Королева : - З якої ж казки цей дивний хлопчак ?
На городі виростала ,
Сили набирала ,
Непомітно , дуже швидко
Великою стала.
Став тут дід усіх гукати
Та красуню рвати.
(Ріпка )
Королева: - А цю казку, діти , ви встигли відгадати ?
Підробив він голосок,
Став малим співати.
Здогадалися вони :
Це не їхня мати .
(Вовк і семеро козенят )
Королева: - Ну, а це з якої казки, зуміли відгадати ?
Ой , набридло на віконці
Все на сонечку сидіть .
Я візьму і покочуся,
Щоб побачити весь світ .
( Колобок )
Королева: - А цей герой з якої казки завітав у ваш клас ?
Працювала я у хатці,
Танцювала у палаці.
Є у мене така звичка :
Десь губити черевички .
( Попелюшка )
Королева: - З якої казки героїня губить черевички на балу ?
Вигнав дід козу із хати ,
Та й пішла вона блукати .
В зайця хату відібрала.
Всі козу ту виганяли,
Рак козуню ущипнув ,
Зайцю хату повернув .
( Коза – Дереза )
Королева : - Відповідь я жду :
В якій казці рак зайцю хатку повернув ?
Королева : - Молодці ! Всі ви молодці ! Бачу , казки ви любите і знаєте.
За знання ваші чудові,
В цьому переконуюся знов і знову .
Для вас я дещо маю.
Ось нагороду цю вручаю.
ЇЇ вам вручаю сміло,
Нагороду цю отримали за діло.
Від душі я всіх вітаю ,
Ще кращих успіхів бажаю .
(Королева вручає дітям грамоту .)
Фізкультхвилинка
В країні чудовій побували,
З казковими героями потанцювали,
Присідали і вставали ,
Як зайчики , весело пострибали .
До сонечка ручками потягнулись
І весело всміхнулись .
( Діти виконують певні рухи . )
Учитель : - Знову глянемо у скриньку. Там дещо залишилося.
( Виймає карточку , на якій написано «Кросворд»
|
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
Зараз нам потрібно розгадати кросворд… Я буду читати уривки казок , а ви повинні відгадати назву казки. Той , хто відгадає , вийде і впише назву казки у відповідний рядок .
1. « Баба діда за сорочку , дочка бабу за торочку…»
( Ріпка )
2. « Уліз ведмідь - семеро стало».
(Рукавичка )
3. « Я не пила , я не їла: тільки бігла через місточок , та вхопила кленовий листочок».
(Коза – Дереза )
4. « А лисичка його гам ! Та й проковтнула!»
(Колобок )
5. « А мишка біг , хвостиком зачепила, яєчко впало і розбилось».
(Курочка Ряба )
Учитель : - Прочитайте , діти слово , яке утворилося у виділених клітинках.
(Казка )
Учитель : - А тепер пограємося у гру « Впізнай слово»
Б…р…т…н… , К…рлс…н , Ч…рв…н… Ш…п…чк…, Л…с…чк…,
Ж …р…в…ль , В…нн… П…х , П… п…л…шк…, р …к…в…чк.. ,
л…к…р …йб…л…ть.
Робота в парах .( Учитель роздає по 1 карточці на парту із деформованиим текстом. Перемагає та пара учнів , яка перша прочитає цей текст.)
Гра «Дешифрувальники»
илиЖ ібос ідд ат абаб. ідД . ежак абіб :
- иТ , абоб , епич ипориг , а я їдуоп оп убри.
оливаНв інв ибри і езев ододум. алабичоП огой чкаилис - і тіолсхояс йї ирбик сїтопипо. алібгаЗ онав деперан , алгял і ижтьел , кя авртем..
Жили собі дід та баба. Дід каже бабі
- Ти , бабо , печи пироги , а я поїду по рибу .
Наловив він рибки і везе додому. Побачила його лисичка – і схотілось їй рибки попоїсти. Забігла вона наперед, лягла і лежить , як мертва.
Підсумок уроку . Рефлексія
- Ви дуже добре сьогодні працювали на уроці. Я була впевнена , що ви знаєте , вмієте , можете . Всі , хто відповідав , отримує 12 балів . Дякую вам за роботу .
- Скажіть , будь ласка , що найбільше сподобалося на уроці ?
- Де було важче працювати ?