Урок-казка з інтерактивними методами навчання та театральної педагогіки
Підготувала:
Мордовцева Тетяна Володимирівна
вчитель-методист початкових класів
Пісківської ЗОШ І- ІІІ ступенів
2015 – 2016 н. р.
Мета: познайомити з українською народною казкою «Півник і двоє мишенят»,
навчити виразно читати казку, вміти передавати інтонацію настроїв героїв,
складати характеристику героям, аналізувати вчинки дійових осіб;
розвивати зв'язне мовлення та навички читання, вміння відтворювати зміст прочитаного;
виховувати бажання допомагати дорослим і один одному, викликати негативне
ставлення до ледарів.
Обладнання: презентація до уроку «По роботі й нагорода», ,
малюнки героїв та сюжетні малюнки, картки із завданнями
для роботи в парах,
декорації до інсценізації казки « Колосок», маски, виставка книг.
ТИП УРОКУ : комбінований.
Хід уроку
І.Самовизначення до діяльності
Організаційний момент
Продзвенів уже дзвінок,
Починається урок.
Він казковий і цікавий,
Тож гостей зібрав чимало.
Поверніться до гостей
Привітайтесь-/учні/ «Добрий день!»
Доброго ранку, доброго дня, ми вам бажаєм здоров ‘я й добра!
За парти тихо сіли, випрямили спини.
Ноги разом стоять,руки спокійно лежать.
ВПРАВА « СИГНАЛІЗАЦІЯ» /ДІТИ СИГНАЛІЗУЮТЬ СВІТЛОФОРАМИ/ТАК-ЗЕЛЕНИЙ КОЛІР,НІ-ЧЕРВОНИЙ.
ІІ ПСИХОЛОГІЙЧНИЙ НАСТРІЙ НА УРОК
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Вправа «Закінчи речення»
Очі дивляться та все / бачать/.
Вуха слухають та все /чують/.
Голова /думає/.
ГРА « УСМІШКА ОЧИМА»
Очі- наше дзеркало душі. Що можна передати очима?/Радість, добро, любов, тепло/.
Сусіду по парті передайте усмішку очима. Ви усміхнулися. Ви засвітилися. Чим засвітилися?/Серцем, душею, усмішками/.
-Сіли рівненько, підняли оченята, прочитайте тему уроку,малята.
«По роботі й нагорода».Українська народна казка «Півник і двоє мишенят».
Виразно читати Визначати головну думку твору
Бути уважним ЦЕЙ УРОК НАВЧИТЬ МЕНЕ
Давати характеристику героям казки бути творчим
ВПРАВА «УРОК»
А якими ви будете на уроці?
У- уважними Р-розумними О-оригінальними К- кмітливими
РОЗМИНКА ДЛЯ ОЧЕЙ /ВІДЕОРОЛИК/
Мовна розминка
(Щоб наше мовлення було правильним )
Че – че – че – влітку сонечко пече,
Чу – чу – чу – всім спечу по калачу,
Чі – чі – чі – не лежи на печі.
На печі, на печі, смачні гарячі калачі.
Хочеш їсти калачі- не лежи на печі.
-читання П-повільно Н-нормально Ш –швидко Г-голосно Т-тихо ШГВ-швидко-голосно і весело.
3. РОБОТА НАД ПРИСЛІВ ЯМИ
/Прочитати прислів’ я на одному видиху/
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
/Відео-заставка « В гостях у казки»/
Секрет нашого меню- це наш гість-бібліотекар Наталія Володимирівна, яка проведе з вами вікторину по казкам , які ви вже прочитали з «Бібліопарасольки»
Вікторина « З якої казки?»
Ну-мо,дітки,казку швидко відгадайте ви таку!/Рукавичка/
« Цап та баран»..
-Що зробили Цап та Баран, коли вигнали їх з двору?/Вони пошили собі торбу та й пішли./
-Що вони побачили посеред поля?/Вони побачили вовчу голову/.
-Що вони зробили з вовчою головою?/ Узяли вдвох і вкинули в торбу./
- Кого побачили Цап та Баран біля вогню?/Побачили трьох вовків/.
-Що робили вовки?/Вовки варили кашу./
- Як Цап та Баран перехитрили хижаків?/Вони вирішили налякати вовків вовчою головою./
- Чому Цап та Баран змогли перемогти трьох вовків?/Тому що вони були розумні./
-Цап з Бараном залізли на ялину, тополю чи на дуб?/На дуб/
ВПРАВА « ДОЛОНЬКИ»
ІV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу. Опрацювання казки « Півник і двоє мишенят».
Загадки
Відгадайте загадки про дійових осіб казки.
По підлозі тишком-нишком бігає сіренька../мишка/.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА/пантоміма/
Півник крилами махає,
Півник груди вигинає.
Витяг шию гордовито, удає, що він сердитий.
Ось зерно пшеничне є- півник радісно клює.
Він поважно походжає,потім на паркан злітає.
На подвір ї у садку він кричить :»Ку-ку-рі-ку!»
ВІДЕОРОЛИК « В ГОСТЯХ У КАЗКИ»
Вчитель:Скарбничка казок пропонує нам познайомитись з українською казкою»Півник і двоє мишенят».
1.Читання деформованих слів
/На дошці прикріплені колоски з буквами/
Вчитель : - Перед вами –казкові колоски.»Обмолотивши « їх і переставивши місцями зернята, ви отримаєте імена героїв казки.
/Круть,Верть,Горлечко/
2Словникова робота.
Слідуючий етап уроку- «Словникова закуска». У «Словниковій закусці» ми повинні попрацювати з новими словами, що зустрінуться в казці.
а) Ціп- знаряддя для молотьби зерна.
б) Млин -споруда для розмелювання зерна на борошно.
ДОВІДКОВЕ БЮРО
Півник- це свійський птах.В нього є червоний гребінь на голові, пишний хвіст і шпори на ногах.
Хатня миша пристосувалась до життя з людьми, харчуючись зерном і різними харчовими запасами людей.
Переходимо до наступної сторінки «Рецепти страв»
Вірно,ця казка про значення праці-по роботі й винагорода.
ІНСЦЕНІВКА КАЗКИ «ПІВНИК І ДВОЄ МИШЕНЯТ»
-А зараз ми з вами потрапимо до театру. Артисти, на сцену!
/Під час виступу всі діти виконують « Казковий гопак»/
ЧИТАННЯ КАЗКИ учнями
ІГРОВИЙ МАЙДАНЧИК
-ВПРАВА НА РОЗШИРЕННЯ ПОЛЯ ЧИТАННЯ
Їс ти сві ті спек ти
Тіс то спи тав моло тити
Пиро ги співа ли замі сити
ЧИТАННЯ СЛІВ-БЛИСКАВОК
Вертілись, ранесенько, молотитиме, не нахваляться, зголоднів, стривайте, відповісти, тихіше.
Ко, ка, ло, тіс, сок, то,пи, миш, ник, пів,ріг.
(колосок, півник, мишка, тісто)
Без труда, нема плода.
Що посієш, те й пожнеш.
Без трудів, не їстимеш пирогів.
Праця чоловіка годує, а лінь марнує.
Хто не працює, той не їсть.
Місив тісто, молотив зерно,молов борошно,пік пироги, топив піч/півник/.
Співали. Грали,танцювали./Мишенята/
Мишки Півник
Хитрі Стриманий
Веселі Розумний
Ледачі Працьовитий
Нероби Трудолюбивий слова-синоніми
МЕТОД ПОМИЛОК
МЕТОД ПЕРЕДБАЧЕННЯ
-Що було б, якби мишенята працювали разом з півником?
VІ. Закріплення вивченого матеріалу.
Наступна сторінка «Корисні поради»
VІІ. Підсумок уроку Рефлексія
ЩО ? КАЗКА
ЩО РОБИТЬ ? ПОВЧАЄ
ЯКА? ЦІКАВА
КАЗКУ ЧИТАЮТЬ ДІТИ.
КАЗКА-ДЖЕРЕЛО НАРОДНОЇ МУДРОСТІ.
А тепер дайте оцінку уроку:
САМООЦІНКА
Учні прикріплюють листочки біля відповідних надписів.
УІ етап «По роботі й нагорода» /Звучить музика/
«Забута казка-це золоте намисто, яке впало на морське дно»-так кажуть старі люди.І щоб не втратили наступне покоління такого намиста, ми повинні зберігати у своїй пам’яті ці перлини народної мудрості.
Пахне пиріг колосками пшеничними,
Росами ранніми і опівнічними.
Піснею трактора,дощиком лагідним.
Сонцем ранковим, обіднім і західним.
Цим святковим короваєм пригощайтесь,діти, гості,
Набирайтесь доброти, сили, щастя вдосталь!
Казка до вас іще прийде не раз!
Ви в неї повірте і все буде гаразд!