Урок літературного читання
«ПРОСИМО КАЗКУ В ГОСТІ ДО СЕБЕ»
Рубан Т. І., вчитель початкових класів
КЗ «Кегичівський ліцей»
Тема. Просимо казку в гості до себе.
Мета. Поглибити знання учнів про казку як вид усної народної творчості, створити атмосферу радості,насолоди від творчості, поповнити знання учнів про тематику казок, збагачувати словниковий запас дітей;розвивати читацький інтерес до казок, усне мовлення, логічне мислення,пам'ять, уміння творчо підходити до розв'язання проблеми, уміння аналізувати, акторські здібності;
виховувати прагнення до добра і справедливості, інтерес до усної народної творчості.
Обладнання. Ноутбук, роздатковий матеріал, ілюстрації до казок, чарівна торбинка, казкові герої.
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Повідомлення теми, завдань уроку.
Вчитель.
У світі існує чудова
Фантазії дивна країна.
Туди потрапити може
Кожна допитлива дитина.
Отож, прочитаємо назву
Цієї диво-країни.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Існує книг багато на землі.
Вони цікаві, мудрі, гарні.
Та кожен з нас, дорослий чи малий,
Всяк казочку читати полюбляє.
Казка – це світ чарівний та незвичний,
Казка – це диво, сповнене краси.
Поринуть в казку, це ж бо так цікаво,
Це справді свято, радість для душі.
У казці звірі мову мають,
Дерева розмовляють, мов живі.
Добро і правда завжди зло долають,
Тому і люблять казку діти всі.
Мудра казко, казко-чарівнице,
Ти даруєш ласку, вчиш ростить пшеницю.
Поведи нас за собою
В світ прекрасний і чудовий.
(Під музику заходить Казка – дівчинка в українському костюмі, тримаючи в руках книгу з казками).
Казка.
Тепло своїх долоньок я друзям віддаю
Урок цікавий, новий я з радістю почну.( Діти сидячи за партами тримаються за руки)
Вітаю вас, дорослі і малі.
Від всіх казок низенький вам уклін.
Я – казка мудра, хочу вам сказати,
Що кожен з вас мене повинен знати.
Бо, кажуть, казка вчить, як на світі жити,
Та правду й волю завжди боронити.
Ви давно знаєте і, здається, любите мене. Я приходжу до вас з маминих чи бабусиних вуст, з гарної книжки, з екрана. Я веду вас у світ незвичайний і дивовижний.
А народилася я в сиву давнину. Мої історії раніше передавалися з уст в уста, адже український народ завжди був багатий на талановитих оповідачів. Саме від них і записували вчені і письменники тисячі і тисячі чудових казок.
Гра « Асоціативний кущ»
Діти,які у вас виникають асоціації почувши слово казка?(Це подорож у країну чудес,це мудрість народу,це мої мрії, це наука про добро,яка знищує зло, це краса,це наше дитинство,це давній і мудрий порадник). –А які види казок існують?
Я хочу переконатися що ви кмітливі.
Прочитати слова з максимальною швидкістю в порядку зростання номерів.
3 та 4 в 1 казка 5 ній
2 вигадка 6 щось 8 зрозумій 7 повчальне
Повторіть з пам’яті вислів. Поясніть, як ви його зрозуміли.
Казка. Бачу, що ви вмієте гарно і швидко працювати, і прислів’я пояснити.
А тепер відгадайте ще дві загадки.
Біла копиця йде води напиться.
Хвицає ногами, буцає рогами, бородою трясе,
Молоко несе, ласує лозою, зветься…. (козою).
Невсипущий, хитрий, сірий,
Голоднющий, ікла шкірить.
Між кущами припадає
І поживу виглядає. (вовк)
(Виставляються малюнки тварин).
Звичайно, на сторінках моїх казок тварини говорять, сваряться, товаришують, з ними відбуваються цікаві пригоди. Щоб потрапити у мої казки, потрібно читати.
Мені пора, друзі, у мене ще багато роботи. А вам я залишаю свої казки. Читайте, бо хто багато читає, той багато знає.
(Казка йде із класу).
ІV. Робота над темою уроку.
(народні та літературні).
Наведіть приклади їх.
Вчитель. Казки, як мудрі й вірні друзі, знайомлять з чарівним світом, роблять вас добрішими, розумнішими, кмітливішими. Ось і перевіримо, як швидко ви виконаєте завдання.
Команда « Казкомовці ». Промовка:Ми команда дуже сильна, знаєм все ми про казки. Перемогу в боротьбі завоюєм лиш собі. Девіз: Хто казок багато знає, завжди той перемагає.
Команда «Всезнайки». Промовка: Ми команда ще сильніша,казка для нас найсвятіше. Проти вас ми будем грати, перемогу здобувати. Девіз: Чим важче завдання, тим важче перемога. Робота на картках.
1. Дайте відповіді на запитання.
1)Хто перехитрив Колобка? (Лис)
2)Хто врятував Івасика - Телесика? (Гусеня)
3)З чого зробив дід бичка? (Із соломи)
4)Як звали дівчинку, яка потрапила до ведмедів? (Машенька)
5)Чим ловив Вовк рибу? (Хвостом)
6)Як звали хлопчика розміром з горошину? (Котигорошко)
7)Як звали мишенят з казки «Колосок»? (Круть і Верть)
8)Що загубив дід, йдучи лісом? (Рукавичку)
9)Хто їв пиріжки у казці «Колосок»? (Півник)
10)Що наварила Лисичка, щоб почастувати Журавля? (Каші)
11)Яке яйце знесла курочка Ряба? (Золоте)
12)Чи потоваришували Лисичка з Журавлем? (Ні)
13)Хто врятував Півника від Лисички? (Котик)
14)Хто вигнав Козу-Дерезу із зайчикової хатини? (Рак)
15)На якому транспорті їздить Баба Яга? (На мітлі)
2. Що для вас є урок?( Урок- учень, уважний,розум,радісний, обдарованість,охайний,кмітливість,кмітливий)
3.Чи знаєте ви казки? В телеграмах немає підписів. Допоможіть розібратись.
1 .Я просте яйце знесла, знесу золоте і прийду до вас у гості. (курочка Ряба)
2. З’їв семеро козенят, болить живіт, тому прийти не зможу. (Вовк)
3. Ніяк не витягнемо ріпку, тому прийти не зможемо. (дід та баба)
4.Знайду братика, якого забрали злі птахи, і тоді прийду. (дівчинка із казки «Гуси-лебеді»)
5. Дуже засмучена, випадково розбила яйце. (мишка)
6. Загубив частину одягу, потрібно шукати. (дід із казки «Рукавичка»)
7. Переможу злу відьму, сяду на гусенятко і примчу до вас. (Івасик – Телесик)
8. Почастую Лисичку з глечика, тоді прийду. (Журавель)
4. Вставте у слова пропущені літери,що позначають риси характеру людини.
Д_БР_Т_, Ч_СН_СТЬ,Ч_ЙН_СТЬ, Щ_ДР_СТЬ, ЗН_В_Г_,СП_ВЧ_ТТ_,ГР_Б_СТЬ, СМ_Л_В_СТЬ.
5.Поєднайте першу частину повір’я з другою.
1. Як кіт умивається лапкою….. за очі вовчицею.
2. Як чорний кіт перебіжить вам дорогу…. будуть гості.
3. У нову квартиру першим… має увійти кіт.
4. В очі лисицею,а… буде невдача.
6. Робота з деформованим реченням - прислів’ям.
МАЛЕНЬКІ ДОДАЮТЬ КАЗКИ БАГАТО А РОЗУМУ.
Молодці! Перемогла дружба, мудрість, кмітливість.
IV. Фізкультхвилинка. (Кліп)
V. Робота з підручником.
1. Бесіда за змістом прочитаних казок.(Українські народні казки «Кирило Кожум’яка», «Кривенька качечка».
2.Відшукати речення, які починаються словами:
Це…
Якось…
Невдовзі…
Вона…
Пішли…
Вранці…
Швиденько…
3. Гра «Слідопит».(Вчитель починає, учні продовжують).
VI. Вікторина « Чарівний кошик». У кошику знаходяться речі з казок. Я буду по черзі діставати якусь річ, а ви говоритимете, у якій казці вона зустрічається.
Яйце – «Курочка Ряба».
Солома – «Солом’яний бичок».
Пір’я – «Кривенька качечка».
Колосок – «Колосок».
Рукавиця – «Рукавичка».
Тарілочка – «Лисичка і Журавель».
Шапочка– «Червона Шапочка».
VII . Підсумок уроку.
Ось і добіг до кінця наш урок , але ми не прощаємося з нею. Читайте і слухайте казки, вивчайте їх, переказуйте, нехай вони ідуть світом, нехай живуть серед нас, адже казки навчають нас бути добрими, сміливими, щедрими, ввічливими.
Казка веселить і заставляє думати про свою поведінку. Вона допомагає бачити зло і боротися з ним. Отож, не забувайте казки і читайте їх!
Гра «Намалюй свої почуття»
Якщо урок приніс вам задоволення і вам було
цікаво,ваш ротик посміхається. Якщо цей урок був звичайним і не порадував,намалюйте ось
так(сумний).А якщо вам не сподобався урок зтієї чи іншої причини, то ротик буде(злий).