Тема: Казка “Рукавичка”.
Мета: вчити дітей емоційно сприймати зміст казки та орієнтуватися у тексті, аналізувати й виділяти головне в творі; запам'ятовувати дійових осіб та оцінювати їх вчинки; дати поняття і різницю між кольором і величиною, розширити словник дітей образними поетично-художніми виразами: мишка -шкряботушка, зайчик-побігайчик…Розвивати мовлення, критичне мислення, уяву та пам'ять; виховувати почуття відповідальності за свої вчинки.
Обладнання: ілюстрації до казки «Рукавичка»; вирізані з кольорового паперу рукавички; мультимедія, книжка, малюнки.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна.
Хід уроку
1. Організація класу
Вправа «Рукавичка побажань»
— Діти, візьміть, будь ласка, ваші різнокольорові рукавички. Тихенько висловіть побажання рукавичці, передаючи їх по колу, аж поки вона не повернеться до господаря. І коли буде поганий настрій у вас, або щось не виходить, подивіться на рукавичку. Вона обов'язково підтримає вас своїм теплом і добротою.
2. Мовно-фонетичні вправи
1) Гра «Пеньочок».
— Уважно слухайте, як я промовляю слово. Якщо я допущу помилку, похлопайте у долоні.
Казка |
каска |
казка |
оповідання |
каска |
казка |
казка |
Цікава |
цікава |
смішна |
цівка |
захоплива |
цікава |
цікава |
Рукавичка |
рукавичка |
рукав |
рука |
ручка |
рукавичка |
|
2) Робота над чистомовкою.
Ід-ід-ід — в ліс пішов дід.
Ку-ку-ку — загубив він рукавичку.
Сь-сь-сь – звірі в неї поховались
Бо морозу налякались.
Ім-ім-ім – та вже тісно їм усім.
Ра-ра-ра — читати вже пора.
Ок-ок-ок — гарний у нас урок.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Мотивація навчальної діяльності
1) Робота над ребусами.
2) Вправа «Квест». Робота за картками у парах.
3) Вправа «Мозковий штурм».
— Що ви знаєте про ведмедя? кабана? вовка? лисичку? зайчика? жабку? мишку?
4) Вправа «Трибуна думок».
— Як ви гадаєте, що є спільного у кабана і ведмедя? У лисиці та вовка? У зайчика та жабки?
— У яких казках можна ще зустріти цих героїв?
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку
— Сьогодні ми прочитаємо казку «Рукавичка», в якій зустрічаються наші герої.
3. Вивчення нового матеріалу
1) Вправа «Квест-цікавинка».
— А чи знаєте ви, що означає слово казка?
Казка — це народно-поетичний або писемно-літературний твір про вигадані події, осіб, іноді за участю фантастичних сил. Українські народні казки склав народ і передавав з вуст у вуста, і мав повчальну мету.
2) Робота над казкою «Рукавичка» (с. 86-87).
1.Мультимедія (перегляд мультфільма)
2.Читання вчителем.
3.Словникова робота.
4.Сумісне читання вчителя і дітей.
5.Самостійне читання.
Гра: «Дзвіночок» (Потрібен дзвіночок. 1 сигнал-діти читають пошепки, 2 сигнал-діти читають напівголосно, 3 сигнал-голосно, 4-напівголосно, 5-замовкають.
ІІІ. Фізкультхвилинка (Комплекс вправ для очей)
Гра: «Оживлення».
Діти розігрують фрагмент тексту. Можна використати предмети або атрибути, і максимально наблизитися до описаного у творі. У казці слід відтворити розмову звірів.
· Вправа «Пантоміма».
— Зобразіть вираз обличчя мишки, яка побачила рукавичку.
— Зобразіть вираз обличчя діда, який здогадався, що він загубив рукавичку.
— Зобразіть вираз обличчя песика, який знайшов рукавичку.
· Використання стратегії «Ромашка Блума». Робота в групах.
Орієнтовні запитання
Просте. Про яку подію йдеться у казці?
Уточнювальне. Я так зрозуміла, дід був неуважним?
Пояснююче. Чому звірі хотіли жити у цій рукавичці?
Творче. Придумайте діалог, у якому песик розмовляв зі звірами.
Оцінювальне. Чи правильно вчинив песик, що розігнав звірят?
Практичне. Що ви можете порадите дідові?
· Вправа «Перероби казку».
— Переробіть казку так, щоб всі звірі залишилися жити у рукавичці.
Гра «Спіймай оплесками звірі, які жили в рукавичці».
— Мишка-скряботушка, бджілка-трудівниця, коза-дереза, жабка-скрекотушка, коник-стрибунець, зайчик-побігайчик, лисичка-сестричка, вовчик-братик, джмелик-дивачок, кабан-іклан, ведмідь-набрід.
· Конкурс на кращу постановку.
ІХ. Закріплення вивченого матеріалу
1) Гра «Чи знаєте ви казки?».
- Як звали мишенят у казці «Колосок»? (Круть. Верть.
- У чий будиночок забралася Коза-Дереза? (Зайчика.)
- Чим Лисичка пригощала Журавля? (Молочною кашею.)
- Яка тварина вдавала із себе неживу серед дороги? (Лисичка.)
- Кого дід зробив із соломи? (Бичка.)
- Хто бігав наввипередки із зайчиком? (Їжак.)
- Кому з героїв у скрутну хвилину допомогло гусеня? (Івасику-Телесику.)
- Хто загубив у лісі рукавичку? (Дід.)
-Хто їв лише кленовий листочок та пив крапельку водички? (Коза-Дереза.)
- Хто прогнав Козу-Дерезу із зайчикової хатки? (Рак.)
- У якій казці битий небиту віз? («Лисичка-сестричка і Вовк-панібрат».)
- Назвіть взуття діда з казки Коза-Дереза. (Червоні чоботи.)
- Кого в казці «Рукавичка» називали шкреботушкою? (Жабка.)
2.Віршик «Придумаємо самі»
Раз колись ішов дідок
Лісом із собачкою
Загубив він ненароком
Маленьку рукавичку.
А тим часом звірі мерзли
Бо була зима
От небувала дивина
Лежить рукавичка
А в ній нікого нема.
Тут і жабка, тут і зайчик,
Вовк і лисичка,
Всі звірі захотіли жити в тій рукавичці.
Було тепло в ній, і дружно
Не страшні і завірюхи
Поки не почули
Гавкіт десь навкруги
Як злякались звірі
Та тікати звід-ти.
Забрав дідусь тую рукавичку
І тепер я в лісі
Нічого не забуду.
3. Аплікація «Рукавичка»
Х. Підсумок уроку.
1. Бесіда з учнями:
- Яку казку ми сьогодні читали?
- Хто її автор?
- Що навчає нас ця казка?
2. Продовж фразу…
- На уроці я дізнався…
- Я запам'ятав…
- Мені сподобалось…
- Мені не сподобалось…
3. Вербальне оцінювання учнів вчителем.