Урок-казка "Відсоткові розрахунки"

Про матеріал
Урок- казка узагальнює і систематизує знання учнів про відсотки, розвиває мислення ,виховує увагу, інтерес до математики та любов до природи
Перегляд файлу

Урок- казка

Тема. Відсоткові розрахунки.

Мета: узагальнити знання учнів про відсотки,розвивати мислення

           виховувати  увагу, інтерес до математики.

Обладнання: роздатковий матеріал, ілюстрації до окремих етапів

                       уроку.

 

Хід уроку.

І. Перевірка домашнього завдання.

1.№651 (прочитати і записати розв’язок на дошці)

2. Пригадаємо, як відсотки записувати десятковим дробом.

 

ІІ. Сьогодні ми продовжимо розв’язувати задачі на відсотки.Тема уроку-« Відсоткові розрахунки». Узагальнимо наші знання на уроці

-казці «Колобок».

 

ІІІ. Розв’язування задач.

 

 Біля лісу у хатині

Дід і баба проживали

І одної якось днини,

Смачненького забажали

Баба тісто замісила

та медком підсолодила.

Колобок спекла духмяний

круглобокий та рум’яний

Стало дідові цікаво:

Скільки меду ти поклала?

Баба каже: «Не бурчи,

сядь до столу й полічи.

Маса вся- аж 300 грам,

5% меду там.»

«Бабо, та ти що, жартуєш?»

«Як полічиш, то й скуштуєш!»

 

Допоможемо дідові дізнатися, яка маса меду в Колобкові.

 

Розв’язання.

5%=0,05.

300∙0,05=15(г) меду.

 

Колобок був ще гарячий

і така у нього вдача

з підвіконня він звалився

і стежкою покотився.

Раптом Зайчик- скік та скок

-Ти куди це, Колобок?

-На прогулянку біжу.

Довга стежка ця?

  • Скажу.

Та  не просто, а в задачі

Розв’яжи, ти ж не ледачий!

40 метрів ти пробіг

         (хоч не має в тебе ніг)-

         5% це від шляху, що до

         лісу йде від хати.

        То якої довжини

         шлях до лісу- сам скажи!

         Скажеш- далі йди гуляй,

         Ні- то з’їм тебе і край.

 

Учні, допоможемо Колобку обчислити довжину стежки від хати до лісу.

 

Розв’язання

5%=0,05.

40:0,05=800(м)-довжина стежки.

 

Колобок знов покотився,

біля лісу зупинився.

Бачить Білочка складає

у комору, що придбає.

Треба 800 горіхів

( взимку їсти, не для втіхи)

Білка їх вже 200 має

і у Колобка питає.

- Колобок, веселий друже!

  Ти в відсотках, кажуть, дужий

 Знати точно я бажаю:

Це ж який відсоток маю

я горіхів? Підкажи!

Точну відповідь скажи.

 

 Допоможемо Колобку розв’язати задачу Білочки.

 

Розв’язання.

200:800=0,25=25(%)- становлять зібрані горіхи від кількості запланованих.

 

 Ось вже в лісі Колобок.

 Кущик, деревце, пеньок

Зеленіє скрізь трава,

А в дуплі сидить Сова

-Стій, кругленький, не котись,

Маю 5 задач, дивись!

Ти їх швидко розв’яжи,

А тоді собі біжи!

Треба виручить дружка,

веселого  Колобка.

Рятівників бригад аж п’ять

доведеться сформувать.

 

(Клас поділяють на 5 груп у кожній з яких є хоча б

один сильний учень-бригадир).

 

То задачі ви тримайте.

 

(Учитель кожній групі учнів дає картку із задачею).

 

Розв’язувати починайте!

 

(Учні в групах розв’язують задачі.За потребою вчитель консультує

командира групи, а той допомагає товаришам).

 

Час даремно не марнуйте.

Розв’язали – то звітуйте.

 

(Командири груп виходять до дошки,коротко записують умову задачі та розповідають хід розв’язування).

 

Задачі на картках.

 

  1. Їжачок назбирав 200 яблук.

Собі залишив 35% усіх яблук,а решту віддав

зайченятам.Скільки яблук їжачок віддав зайченятам?

 

Розв’язання.

 

1)35%=0,35

2)200∙0,35=70(яблук)їжачок залишив собі.

3)200-70=130(яблук)отримали зайченята.

 

2.Дюймовочка сплела віночок з лісових квітів.

У вінку було 15 дзвіночків,що становило 30%

усіх квітів,а решту – ромашки.Скільки ромашок

у віночку?

Розв’язання.

1)30%=0.3

2)15:0,3=50(квіток)у вінку;

3)50 -15=35(квіток)були ромашками.

             

 

3.На своїй лісовій грядці зайчик посадив 45 морквин.

9 морквин він уже з’їв.Який відсоток морквин залишився

на грядці зайчика?

Розв’язання.

  1. 9:45=0,2=20(%) становлять з’їдені ьорквини.
  2. 100-20=80(%) морквин залишилось на грядці.

 

4. У ведмедя на пасіці 120 вуликів. 6 вуликів ще без бджіл,

а в решті живуть працьовиті бджоли. Скільки відсотків вуликів

з бджолами?

Розв’язання

 

1)6:120=0,05(%)становлять

2)100-5=95(%)порожні вулики;вулики з бджолами.

5.На галявині росла суниця.96% встигло дозріти.Голодний вовк з’їв 4кг суниці.Скільки недозрілої суниці з’їв вовк?

 

Розв’язання

1)94%=0,94.

2)4∙0,94=3,76(кг) зрілої суниці.

3)4-3,76=0,24(кг) недозрілої суниці з’їсть вовк.

 

 Покотився Колобок

 Із долини на горбок

 Раптом бачить йде – Лисиця,

 Вовка-братика сестриця.

 Облизнулася: - Юначе!

 Ти куди так швидко скачеш?

 В торбі в мене є задачі.

 Не розв’яжеш – то заплачеш.

 

 Доведеться, діти, знову виручати Колобка. Ці задачі розв’яжемо з записом на дошці і в зошитах.

Задачі від Лисиці.

 1.Позавчора Лисичка купила в лісовій крамниці банку згущеного молока за 4 грн. Учора ціна молока піднялася на 5%, а сьогодні знизилась на 5%, За яку ціну сьогодні Лисичка купила те саме молоко?

Розвязання.

  1. 4∙0,05=0,2(грн.) на стільки піднялася ціна товару вчора.
  2. 4+0,2=4,2(грн.) коштувала банка молока після підвищення ціни.
  3. 4,2∙0,05=0,21 (грн.) на стільки знизилась ціна молока сьогодні.
  4. 4,2-0,21=3,99 (грн.) заплатила Лисичка сьогодні за молоко.

 

  1. На галявині гралися18 зайченят і білченят. Скільки зайчат і білченят гралося на галявині, якщо кількість зайчат становить 80%  від кількості білченят?

Розв’язання

Нехай на галявині бавилося х білченят. Тоді зайчат було 0,8х. Їх загальна кількість (х+0,8х), що за умовою становить 18. Складемо і розв’яжемо рівняння:

  

х+0,8х=18;

1,8х=18;

х=10;                   0,8х=0,8∙10=8

 Отже, на галявині бавилося 10 білченят і8 зайчат.

 Діти! Ви так гарно постарались,

 що й Лисиця здивувалась.

 Відпустила Колобка!

 Вам подяка ось яка.

(Учитель роботу учнів на уроці).

IV. Домашнє завдання.

 Скласти і розв’язати задачу для Колобка.

 

 

 

 

 

 

docx
Пов’язані теми
Математика, Розробки уроків
Додано
19 січня 2022
Переглядів
332
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку