Урок літературного читання в 2 класі
( за підручником О.Я. Савченко)
Тема: Зробиш добро — не кайся, вдієш лихо — начувайся. Виноградар і змія (болгарська народна казка).
Мета: удосконалювати читацькі навички школярів; сприяти засвоєнню змісту казки; навчити переказувати текст за складеним планом; визначати композиційні частини (зачин, основну частину, кінцівку); виховувати почуття відповідальності за свої дії.
Урок літературного читання в 2 класі
( за підручником О.Я. Савченко)
Тема: Зробиш добро — не кайся, вдієш лихо — начувайся. Виноградар і змія (болгарська народна казка).
Мета: удосконалювати читацькі навички школярів; сприяти засвоєнню змісту казки; навчити переказувати текст за складеним планом; визначати композиційні частини (зачин, основну частину, кінцівку); виховувати почуття відповідальності за свої дії.
Обладнання: сюжетні малюнки, презентація.
Хід уроку
Етап до читання
I. Організація учнів до роботи.
Весела пісенька дзвіночка
Покликала нас всіх на урок,
Я бачу ваші милі личка
І очі з безліччю думок.
Ми помандруємо в світ чудовий,
Що гордо мовою зовуть.
Та лиш кмітливість і увагу
З собою взяти не забудь.
Їде Зоя в зоопарк,
Ось її зупинка.
Вийшла Зоя із таксі,
Засміялась дзвінко.
“Зебра, заєць, зубр, змія –
Тут їх всіх побачу я!”
2. Читайте чітко і без помилок!
Пригощати, виноград, щедрий, їжачок, виноградар, хвилина, змія, дощ, щітка, щука, чарівник, дубочок, дівчинка, щавель, паличка, сміх, чижик, жонглер.
— Читайте ще раз, але тільки слова, що відповідають на запитання хто?.
3. «Зоряна година»
— Із літер слова утворіть нові слова.
Жайворонок — ворон, жар, корона, рай, ворона...
III. Повідомлення теми і мети уроку.
В’ється вірьовка —
На кінці головка. (Змія)
— Болгарський народ присвятив цій тварині одну із казок.
Етап під час читання
IV. Сприймання й усвідомлення матеріалу.
Опрацювання Болгарської народної казки «Виноградар і Змія» (с. 45-46)
1. Читання казки вчителем
— Які почуття виникли у вас після прослуховування тексту?
2. Словникова робота
Змія кухоль
каміння відтоді
щоранку виноградар
майбутнього розгніватися
відновитися замахнувся
3. Читання казки учнями «ланцюжком»
—Прочитайте, як виноградар потоваришував зі змією.
— Назвіть головних героїв казки.
— Де жила змія?
— Що надумав зробити виноградар для змії?
— Як він це зробив?
— Як змія віддячила виноградареві?
— Скільки часу дружили виноградар і змія?
— Кому виноградар розповів про змію?
— Чому він це зробив?
— Який злочин вчинив син?
— Про яку рису його характеру це свідчить?
— Як змія покарала сина господаря?
— Що запропонував господар змії після того, як минуло багато часу?
— Чи погодилася на це змія? Прочитайте.
— Прочитайте речення, щ о передає головну думку казки.
— Чи може воно бути прислів’ям?
Фізкультхвилинка
4. Складання плану казки
1) Читання І частини.
2 ) Читання II частини.
3 ) Читання III частини.
План казки
1) Дружба виноградаря і змії.
2) Злочин сина.
3) Дружбу повернути неможливо.
Етап після читання
Якось виноградар побачив змію... і ледве дійшов додому.
Виноградар узяв кухоль із золотим... і надумав зробити їй добро.
Він розпух... і забирав по одному золотому.
Відтоді щ оранку носив він змії молоко... і пішов собі.
Читати текст, періодично відриваючи погляд, щ об поглянути на глядачів.
3. Гра «Так чи ні?»
1) Змія жила у великій купі каміння, що лежала біля винограднику. (Так)
2) Виноградар щ оранку приносив змії глечик молока. (Ні)
3) Виноградар розповів про змію батькові. (Ні)
4) Син надумав убити змію. (Так)
5) Змія і виноградар відновили дружбу. (Ні)
4. Переказування казки за складеним планом
5. Робота над прислів'ям
• Зробиш добро — не кайся, вдієш лихо — начувайся.
— Прочитайте прислів’я. Як ви його розумієте?
— Чи може воно бути заголовком до казки?
V. Підсумок уроку.
— Яку казку читали на сьогоднішньому уроці?
— Який народ склав цю казку?
— Чого навчила вас болгарська казка?
VI. Домашнє завдання.
Читати казку, переказувати її.