Урок "Кіно. Сучасний кінематограф."

Про матеріал
Конспект уроку "Кіно. Сучасний кінематограф." розроблений для введення нової лексики по темі уроку та її відпрацювання. Навчальна мета заняття: - активізувати вживання граматичних структур Past Simple, Past continuous в усному та писемному мовленні; - закріпити знання учнів про граматичні структури Past Simple, Past continuous; - розвиток техніки читання та перекладу; - практикувати учнів у читанні тексту з добуванням детальної інформації; удосконалювати навички читання; - удосконалювати навички аудіювання текстів; - ознайомити учнів з лексикою уроку; - активізувати тематичну лексику в усному мовленні учнів у діалогічній і монологічній формі в процесі розвитку іншомовної комунікативної компетенції; - удосконалювати навички групової роботи з текстом;
Перегляд файлу

 

 

 

Розробка уроку

на тему:

«Кіно.

Сучасний кінематограф.»

 

методична розробка

Розробила:

Викладач гуманітарних дисциплін Курило Л. С.

 

 


Дисципліна: Іноземна (англійська) мова.

Тема: Кіно. Сучасний кінематограф. Повторення Past Simple, Past continuous.

Навчальна мета заняття:

-         активізувати вживання граматичних структур Past Simple, Past continuous в усному та писемному мовленні;

-         закріпити знання учнів про граматичні структури Past Simple,

Past continuous;

-         розвиток техніки читання та перекладу;

-         практикувати учнів у читанні тексту з добуванням детальної інформації; удосконалювати навички читання;

-         удосконалювати навички аудіювання текстів;

-         ознайомити учнів з лексикою уроку;

-         активізувати тематичну лексику в усному мовленні учнів у діалогічній і монологічній формі в процесі розвитку іншомовної комунікативної компетенції;

-         удосконалювати навички групової роботи з текстом;

 

Розвивальна мета заняття:

-         розвивати граматичні навички;

-         розвивати навички читання з повним вилученням інформації;

-         розвивати розумову активність, інтуїцію, пізнавальну активність, ініціативу;

-         сформувати базові навички і вміння, необхідні для подальшого розвитку комунікативної компетенції; розвивати мовні здібності учнів;

-         розвивати вміння чітко будувати свою відповідь; спонукати до пізнавальної, трудової  діяльності;

-         розвивати вміння працювати самостійно та в парах;

-         стимулювати розвиток інтересу до вивчення іноземної мови;

-         вмотивувати необхідність і значущість володіння іноземною мовою як неповторним засобом міжкультурного спілкування.

 

Виховна мета заняття:

-         виховувати розуміння ролі іноземної мови в житті, розуміння важливості знань; прищеплювати учням сталий інтерес до навчання; виховувати в учнів позитивне ставлення до мови;

-         виховувати в учнів самостійність, мислення, кмітливість; розвиток особистої активності учнів;

-         виховувати в учнів старанність, наполегливість, бажання творчо працювати;

-         виховувати в учнів добре, уважне ставлення один до одного та толерантне відношення до оточуючих;

-         виховувати дисципліну, звичку до систематичної розумової  праці;

-         виховувати в учнів культуру поведінки у громадських місцях;

-         виховувати ціннісне ставлення до мистецтва; розвивати почуття прекрасного.

 

Вид заняття: практичне заняття.

 

Тип заняття: комбінований (змішаний) урок; урок засвоєння нових знань; урок застосування знань, умінь і навичок.

 

Методи проведення:

Словесні, наочні, практичні; пояснювально – ілюстративний, репродуктивний, частково – пошуковий.

 

Форми роботи:

     фронтальна;

     групова;

     індивідуальна;

     колективна.

 

Технології навчання: мозковий штурм, навчаючись – учусь, ажурна пилка.

 

Учні повинні знати:

назви жанрів фільмів; професії, які пов’язані з кіноіндустрією; правила вживання та утворення часів Past Simple, Past continuous.

Учні повинні вміти:

читати і розуміти тексти, давати відповіді на питання, виконувати завдання після прочитаного; сприймати тексти на слух та виконувати завдання після прослуханого; застосовувати в усному та письмовому мовленні часи Past Simple, Past Continuous, ціннісно ставитись до мистецтва, культурно поводитись в громадських місцях.

 

Методичне забезпечення: роздатковий матеріал, лексичні та граматичні картки, таблиці, тести,  презентація Power Point.

 

Технічне обладнання :

ноутбук, мультимедійний проектор, екран.

 


ХІД ЗАНЯТТЯ:

1.Організаційний момент.

- Вітання викладача.

Good morning dear students!

2.Повідомлення теми та мети заняття.

The theme of our lesson today is the cinema, the modern cinema. We will also repeat previously learned grammar topics such as Past Indefinite and Past Continuous.

3. Мотивація навчальної діяльності учнів.

4.Уведення в іншомовну атмосферу.

I suggest to start our lesson from the cinema quiz.

 

WARM – UP

4.1.CINEMA QUIZ

Put a + next to the correct variant.

1). A great film is sometimes called …

 a) a thriller.

 b) a documentary film.

 c) a classic film.

2). A film which costs a lot of money to make is called …

 a) a blockbuster.

 b) a low – budget film.

 c) a soap.

3). “Mr Bean” is …

 a) a gangster movie.

 b) a comedy.

 c) a horror film.

4). Gladiator is …

 a) an epic.

 b) a western.

 c) a science – fiction film.

5). Film, made for commercial advertisements in programs is …

 a) a cartoon.

 b) a commercial film.

 c) a feature film.

 

4.2.“TITANIC”

Інтерактивна вправа «Незакінчені речення»

Complete the film review with the words given in the box.

Effects  villain

Romantic  characters

Exciting   historical

Boring

“Titanic” is a _______ (1) and _______ (2) film. The two main _______ (3) are Rose (Kate Winslet) and Jack (Leonardo DiCaprio). There isn’t a _______ (4) in the story – except maybe the iceberg! The special _______ (5) are brilliant. I thought it was a really _______ (6) film, but the beginning was a bit ________ (7).

 

VOCABULARY

5.Введення нових лексичних одиниць.

Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу.

Інтерактивна вправа «Мозковий штурм».

 

5. 1. Movie genres

western - вестерн

horror movie – фильм ужасов

love story – фильм о любви

historical film – исторический фильм

fantasy film - фантастика

thriller - триллер

documentary movie – документальный фильм

comedy - комедия

action movie - боевик

cartoon - мультфильм

science fiction – научно-фантастический фильм

feature film – художественный фильм

musical – мюзикл

drama – драма

melodrama - мелодрама

blockbuster – супербоевик, блокбастер

detective – детектив

gangster – ганстерський

 

5. 2. Вправа перехресного вибору.

T.: Before reading the text, I want you to match pictures with movie genres.

Студенти отримують роздатковий матеріал, на якому зображені кадри із різних за жанром кінофільмів. Вони підписують жанр під кадром.

 

1.Gangster  2.Comedy  3.Detective  4.Musical   5.Western  6.Horror movie   7.Documentary 8.Science fiction   9.Тthriller    10.Animated movie

a)    b)    c)    d)

 

 

 

 

 

 

 

 

Картинки по запросу афиша один домаКартинки по запросу афиша риоe)    f)    g)    h) Картинки по запросу афиша шерлокКартинки по запросу афиша аватар

 

  1.                                                                                                                                                                      j)

Картинки по запросу афиша нотр дамКартинки по запросу афиша триллеры

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5. 3. Підібрати потрібні слова до речень.

Інтерактивна вправа «Незакінчені речення».

 Melodramas, action films, horror films, musicals, comedies, documentaries

1. ____ are usually aggressive and have many fights of different types.

2. ____ are films with a lot of singing and dancing.

3. ____ are films stuffed with unreal things and special effects.

4. ____ are films where people find themselves in funny situations and we laugh a lot.

5. ____ are very popular among women and housewives.

 

5.4. Введення нових лексичних одиниць. Movie profession.

Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу.

Інтерактивна вправа «Мозковий штурм».

 

director — режиссер

producer — продюсер

film star – кинозвезда

cast – каст, актерский состав

operator/camera man – оператор

screenwriter — сценарист

film critic – кинокритик

make – up – гример

script – сценарист

editor – редактор

sound – звукорежисер

 

5.5. The Scrambled Words.

Студенти   складають слова, що позначають професії зі змішаних букв і записують на листах.

The Scrambled Words.

cdrioetr

 

rpercoud

 

atsc

 

rptroeao

 

pmuke

 

rspit

 

rtoide

 

dunos

 

 


5. 6. Скласти речення з поданих слів.

1. Screenwriter, Ryazanov, is,a great,and, film director,Russian.

2. English, silent, Charlie Chaplin,is, actor, the best,of, comedies.

3. Favourite, my,film, is,”Diamond Hand”.

4. Go, cinema,I, like, to, with, the to, friends, my.

 

GRAMMAR

Актуалізація опорних знань. Інтерактивна вправа «Мікрофон».

6. Повторення граматичної теми часи дієслова:  Past Simple, Past continuous.

6.1. PAST SIMPLE (Минулий неозначений час)

Вживається для вираження одноразової або постійної дії в минулому.

 

Обставинні слова:

Yesterday     вчора

Last      минулий, останній раз

… ago …     … тому …

The other day   днями, нещодавно

When     коли

 

Стверджувальні речення:

I, we, you, they  + дієслово – присудок + ed (II ф. д.)

She, he, it

 

Питальні речення:

Did  + I, we, you, they + дієслово – присудок ?

   She, he, it   

 

Заперечні речення:

I, we, you, they  + did + not + дієслово – присудок

She, he, it

 

6.2. PAST CONTINUOUS (Минулий тривалий час)

Вживається для вираження дії, що відбувалась, тривала в певний момент у минулому.

 

Обставинні слова:

At (2) o’clock    о (2) годині

At midnight    о півночі

At that moment    в той момент

The whole day yesterday  весь день вчора

From … till     з … до

 

Стверджувальні речення:

I, she, he, it + was + дієслово – присудок + - ing

We, you, they + were + дієслово – присудок + - ing

 

Питальні речення:

Was + I, she, he, it + дієслово – присудок + - ing?

Were + we, you, they + дієслово – присудок + - ing?

 

Заперечні речення:

I, she, he, it + was + not + дієслово – присудок + - ing

We, you, they + were + not + дієслово – присудок + - ing

 


GRAMMAR PRACTICE

7. Виконати граматичні вправи на закріплення.  

Інтерактивна вправа «Займи позицію».

7.1. LEONARDO DICAPRIO

 

Complete the text with the verbs in brackets in the correct form.

Leonardo DiCaprio always _______ (want) to be an actor. But he _______ (not study) acting, and he nearly ________ (not enter) the profession. As a teenager, his first agent _______ (not like) his name or his haircut! Leonardo ________ (decide) to try again and finally he _______ (play) some small parts on American TV. In 1993, he ________ (receive) his first big break in the film “This Boy’s Life”. People soon _______ (call) him the new “teenage rebel” and he ________ (act) in films with superstars like Sharon Stone and Gene Hackman. After the Film “Titanic” , he _______ ( change) overnight into a superstar himself.

 

7.2. HOLLYWOOD FACTFILE

 

Complete the sentences with the Past Simple Tense.

1). The word’s first cinema ________ (1) (open) in Paris in 1895 – but only 35 people _________ (2) (arrive) at the first show! 

2). Walt Disney ________ (3) (not invent) Mickey Mouse – it was his friend. Ub Iwerks. In 1928, Mickey Mouse ________ (4) (receive) more letters than any other Hollywood star!

3). T. C. Mapother is a famous film star. He ________ (5) (change) his name, of course – to Tom Cruise!

4). Most people ________ (6) (not notice), but the dog that ________ (7) (play) “Lassie” was male!

5). Jack Nicholson ________ (8) (earn) $ 25 million for his part in Batman!

6). Harrison Ford ________ (9) (be) in three “Indiana Jones” films.

7). In “Jurassic Park” (1993) they _________ (10) (use) computers for the special effects of the dinosaurs.

 


7.3. AT THE FILM STUDIO

 

Complete this paragraph using the verbs in brackets in the Past Simple or Past Continuous. The first one is done for you.

Do you know what happened at the studio yesterday? While Tom, the floor manager, (0) was arranging (arrange) the furniture on the set after scene one and the director was talking to him through the headphones someone ________ (1) (step) on the director’s toe. So he ________ (2) (shout) loudly into the microphone and Tom, who ________ (3) (put) the mirror carefully on the chest of drawers at that moment, jumped and dropped the mirror the floor. He ________ (4) (shake) his head and looking at the smashed glass when the director came down. He said it ________ (5) (matter), they could use the mirror in the bathroom scene next week. They are making a film about poltergeists, you see.

 

LISTENING COMPREHENNSION

8. Аудіювання.

8.1. Перед текстова робота:

Vocabulary:

Action   дія, діяльність

Handsome   гарний (про чоловіка)

Shy    сором’язливий    

Mad    навіжений, божевільний

Director   режисер  

Desert   пустеля

Nuclear war   ядерна війна

Incredible   неймовірний

Lorry    вантажівка

Mix    суміш    

Sensible   чутливий

Devoted to   присвячувати

Publicity    публічність  

 

8.2. MEL GIBSON Аудіювання тексту.

Mel Gibson, one of eleven children, was born in New York. But his family moved to Australia when he was twelve.

He is a traditional Hollywood man of action in some ways. He is handsome, with bright blue eyes. But in films he can be funny and shy, like a little boy.

Gibson become famous in the “Mad Max” film, made by the Australian director George Miller. Max lives in a desert after a nuclear war. People drive incredible cars and lorries, and wear strange clothes. It is a fantastic mix of past and future.

More recently, he is half of the black – and – white police team in the “Lethal Weapon” films. His Colleague and friend is Danny Glover. Glover is older and more sensible than Gibson, and he keeps his friend under control.

Mel Gibson is now also a film director. His first film as director was “The Man without a Face”.

Mel Gibson lives with his family on a farm in Australia. He has got six children. Mel Gibson is devoted to his wife and family. He doesn’t often give interviews – he doesn’t like publicity.

 

8.3. Listening Comprehension. Mel Gibson. Activities.

Which of the following sentences are true (T) and which are false (F)?

                                                                                                                                                         T              F

1). Mel Gibson is American.      

2). He lived in Australia from the age of twelve.

3). He comes from a small family.

4). His family lives on a farm in Australia.

5). Gibson became famous in the “Mad Max” films.

6). His first film as a film director was “Mad Max”.

7). He often gives interviews.

 

8.4. Match the following columns.

1. Mel Gibson, one of eleven children,

a) like a little boy.

2. He is handsome,

b) is Danny Glover.

3. But in films he can be funny and shy,

c) a film director.

4. People drive incredible cars and lorries,

d) with bright blue eyes.

5. His colleague and friend

e) “The Man without a Face”.

6. Mel Gibson is now also

f) six children.

7. His first film as director was

g) was born in New York.

8. He has got

h) and wear strange clothes.

  

Ключі: 1 g, 2d, 3a, 4h, 5b, 6c, 7e, 8f.

 

READING

9. Reading. Самостійне читання.

9. 1. Текст для читання з детальним розумінням (Genres of films).

Now Showing

Hollywood in Southern California is the movie capital of the world. Many films have been made there, and the genres, or kinds, have changed often.

 From the early-to-mid 1930’s, movie-goers got a look at the people involved in crime and their violent activities by watching gangster movies. After all this violence, people needed to laugh, so from the mid –to-late 1930’s, comedies became very popular.

In the 1940’s, many detective movies about policemen who solved crimes were made. Then came musicals, in which the story was told in songs and dance.

Musicals were especially popular in the late ‘40’s and early ‘50’s, but the mid-fiftieth, this light-hearted genre was competing with films about more serious subjects. There was one kind that could be found throughout all of these eras, and that was the western, films about America’s cowboys, Indians and early settlers.

Since the early ‘60’s, movie-goers have had a variety of movies to choose from. There are, for example, horror movies about people who encounter frightening, unnatural situations. There are also serious films such as documentaries about events that have actually happened, and science fiction movies about possible future events and future worlds. Some people have also enjoyed watching psycho-dramas about the everyday problems that people have.

Of course, no list of films would be complete without animated movies, which tell stories through a series of colourful drawings. These are especially popular among children.

 

9. 2. After reading activities.

Заповнити таблицю:

Movie genre

Characteristics

 

Crime, violent activity

 

Laugh

 

Policemen, solved crimes

 

Songs, dances, light-hearted

 

American cowboys, Indians, early settlers

 

Frightening, unnatural

 

Actually happened

 

Future events, future worlds

 

Everyday problems

 

Coloured drawings, for children

 

 

10. Check on homework   /   Контроль домашнього завдання.

T: Your home task for today was to write a description of one of the art works by Ukrainian painters. (Студенти здають роботи на перевірку.(Карп’юк О.Д. Англійська мова: Підручник для 11 класу загальноосвітніх навчальних закладів. Рівень стандарту. - Тернопіль: Видавництво «Астон», 2011. -296с.: іл.  c.184.в.4 ))

11. Контрольно-коригувальний етап:

- закріплення, систематизація та узагальнення.

12. Інструктаж з домашнього завдання.

14. Підбиття підсумків уроку.

 

1

 

docx
До підручника
Англійська мова (7-й рік навчання) 7 клас (Карпюк О.Д.)
Додано
10 вересня 2023
Переглядів
282
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку