ТЕМА: КОЛИ ТВІР ВІДКРИВАЄ СВОЇ ТАЄМНИЦІ.
ОКСАНА ІВАНЕНКО «СИНИЧКА» (скорочено) І частина
Мета: ознайомити учнів із творчістю Оксани Іваненко; вчити правильно, свідомо та виразно читати прозові твори, читати в особах, аналізувати прочитане; розвивати зв'язне мовлення, фонематичний слух, образне мислення; виховувати бережливе ставлення до природи.
Обладнання: презентація до уроку, карта подорожі, мікрофон, картки зі словами, картки зі скоромовками, маски, розрізані картинки до гри « Мозаїка», допоміжні картки для складання сенкану, смайлики.
Тип уроку : урок засвоєння нових знань
Форма проведення уроку: урок-подорож
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
1)Я вам рада, любі діти,
І вітаю щиро вас.
І запрошую ласкаво
На урок читання в клас.( слайд 1)
2) Девіз нашого уроку: (слайд 2)
(читаємо хором)
Красиво і правильно читаємо,
Чітко розповідаємо,
Мовлення розвиваємо.
3) Вправа « Незакінчене речення» Технологія «Мікрофон» ( слайд 3)
- Я думаю ,що сьогоднішній урок буде…
- Для того ,щоб урок був творчим, цікавим, корисним треба…
-За вашу роботу на уроці ви будете отримувати гарні смайлики . Підрахувавши їх ви в кінці уроку отримаєте гарні оцінки.
IІ.МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
- Діти, скажіть будь-ласка що сьогодні за день.
- Так, саме сьогодні перший день зими. ( слайд 4)
- А ви любите зиму? За що саме ви її любите?
- Тихо приходить зима-чарівниця. Мов у казці за одну ніч будує вона срібні палаци, накриваючи снігом будинки, заковує в лід річки та озера. Тиша . Дрімають рослини. Не страшні їм люті морози, бо ось-ось вкриє їх зима сніговою ковдрою. І сниться їм тепле весняне сонечко, радісний спів пташок.
А як же почуваються взимку птахи і звірі? А як же допомогти їм пережити цей нелегкий для них час?
ІІІ. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1)Переставивши букви, прочитайте слова. Знайдіть «зайве» слово у кожному стовпчику. Чому воно «зайве»? ( слайд 5-6) ( робота у парі)
2) Бесіда( слайд 7-8)
3) Вивчення скоромовки( методом ейдетики ) ( слайд 9)
Наварили смакоти,
будем їсти я і ти.
А сороки і ворони
будуть їсти макарони.
І√.ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
-Відправляємося на другу зупинку –«Загадкову». Нас чекають тут такі завдання:
1)Відгададування загадки. (слайд 10)
Жовтогруді щебетушки,
Сірі лапки, білі щічки,
Мають чорні капелюшки,
Називаються... (синички)..
2)Хвилинка цікавинка (слайд 11)
• Синиця з′їдає стільки, скільки важить сама, а то і більше. Підраховано, що пара синиць оберігає плодовий сад на 40 дерев.
•Ви знаєте, яка їжа може відправити цю пташку на той світ? Чорний хліб. Він містить велику кількість дріжджів, що спричиняють процес бродіння в шлунку маленької пташки. Тому, обов’язково відмовте вашим «сусідкам» в борошняному.
-Більше дізнатися про синичку нам допоможе українська письменниця Оксана Іваненко. На сьогоднішньому уроці ми будемо читати одну із її казок ,яка називається «Синичка».
V.СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1.Біографічна довідка
а)- Наша 3 зупинка «Біографічна» ( слайд 12)
— Народилася письменниця Оксана Дмитрівна Іваненко 31 березня 1906 року.
автор багатьох книжок: літературних казок, реалістичних оповідань і повістей.
Твори письменниці виховують любов до рідного краю, до людей праці, розуміти красу природи.
б) Опрацювання біографічної довідки в підручнику. (мовчазне читання)
- Скільки книжок-написала Оксана Іваненко?
- Як називається її збірка, що є найулюбленішою серед читачів?
Фізкультхвилинка (слайд 13)
Травичка низенька ,низенька
Дерева високі,високі
Вітер дерева колише,гойдає.
То направо,то наліво нахиляє.
Птахи летять відлітають,
А діти тихенько за парти сідають.
2.Опрацювання першої частини казки Оксани Іваненко «Синичка» ( с. 77-79)
- Отже, на сьогоднішньому уроці ми будемо читати першу частину казки Оксани Іваненко «Синички»
- А зараз ми на наших чарівних санях відправимося на наступну зупинку
« Словникову». Нас чекають там такі завдання:
1) Тлумачення слів ( слайд 14)
2)Читання пірамідок слів ( слайд 15)
- Яке слово можливо незрозуміле?
-Вирушаємо на чарівних наших санях на наступну зупинка « Читальну». ( слайд 16)
Тут ми будемо виконувати такі завдання:
а) Виразне читання казки вчителем
- Назвіть персонажів казки.
- Хто з них хвилювався за синичку?
б) Вибіркове читання (слайд 17)
- Що говорили синичці журавлі?
- Куди летять граки?
-Чи страшна зима для синички?
в) Робота над малюнком
-Кого ви бачите на малюнку?
-Давайте придумаємо назву малюнку.
г) Читання казки в особах( діти у масках читають казку)
Фізкультхвилинка для очей (слайд 18)
3. Творча робота над текстом
- Наступна зупинка « Дружня»(слайд 19)
а) « Мозаїка»(складання розрізних картинок)
б) Складання сенкану.
в) Складання асоціативного куща.
√І. Підсумок уроку .Оцінювання.
Завершує нашу мандрівку зупинка «Кінцева»
-Чи сподобався вам урок?
-Які завдання найбільше сподобалися?
-Як будете відноситися до зимуючих птахів?
-На завершення прочитаємо хором такі рядки(слайд 20)
Ніколи не зробимо шкоди
ми пташці у ріднім краю.
Ми друзі і вірні,і щирі,
Бо ми бережем повсякчас
Пташок ,що літають у вирій,
І тих,що зимують у нас.
√ІІ.Домашнє завдання
Читати в особах с.77-79