1
Розробка уроку з фізики у 7 класі
Тема: Коливальний рух. Амплітуда коливань. Період коливань. Маятники
Мета: - навчальна: розглянути коливальний рух як приклад криволінійного руху; навчити відрізняти коливальний рух від інших видів руху; вияснити, що таке «маятник», які види маятників існують та яка поміж ними різниця; вивчити основні характеристики коливального руху – період і частоту коливання;
- розвивальна: продовжувати формувати в учнів уміння спостерігати фізичні явища, самостійно визначати мету діяльності, організовувати навчальну діяльність у взаємодії, розвивати інтелектуальні та творчі здібності, мислення, увагу, пам’ять, робити висновки, аналізувати;
- виховна: виховувати пізнавальний інтерес, комунікативність та розвивати грамотну мовну культуру.
Тип уроку: урок-дослідження
Обладнання:
фізичні та пружинні маятники; математичні маятники; нитки різної довжини;
секундомір, комп’ютер, проектор, екран, відеофрагмент «Коливальний рух в природі», портрет Герца
Демонстрації:
План-схема уроку
№ з/п |
Етап уроку |
Час, хв. |
Форми і методи діяльності вчителя |
Результат діяльності |
1 |
Організаційний |
1 |
Налаштування учнів на плідну працю
|
Створення позитивної і робочої атмосфери |
2 |
Актуалізація опорних знань |
5 |
Бліц-опитування. |
Актуалізація опорних знань.
|
3 |
Мотивація навчальної діяльності |
3 |
Бесіда з учнями. Перегляд відеофрагменту «Коливальний рух в природі». Демонстрація різних маятників.
|
Активізація та розвиток логічного мислення, підготовка учнів до сприйняття нового матеріалу. Створення сприятливого психоемоційного клімату. |
4 |
Формулювання теми та визначення мети уроку |
2 |
Допомагає сформулювати тему та мету уроку. |
Формулювання учнями теми та мети уроку |
5 |
Вивчення нового навчального матеріалу |
15 |
Допомагає учням засвоїти новий матеріал, здійснти дослідження та зробити висновки |
Засвоєння навчального матеріалу. Вироблення практичних умінь. Розвиток слухової, зорової, комбінованої пам’яті. Розвиток аналітичного та дедуктивного мислення |
6 |
Рефлексія знань |
15 |
Учні біля дошки розв’язують задачі |
Закріплення знань. |
7 |
Підсумок уроку |
3 |
Інтерактивні вправи ,,В яблучко”, ,,Мої очікування’’ |
Підведення підсумків уроку, оцінювання діяльності учнів |
8 |
Домашнє завдання |
2 |
Завдання репродуктивного характеру. |
Засвоєння теми та підготовка до наступного уроку |
Геніальні відкриття – це 99 % праці та 1 % таланту.
Томас Едісон.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Вчитель створює в класі доброзичливу, творчу, робочу атмосферу. Особливість цього уроку полягає в тому, що на кожній парті знаходиться набір для дослідження: штативи, нитки різної довжини, секундоміри, підручники та зошити.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Проводиться бліц-опитування:
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Вчитель говорить про те, що видів нерівномірного руху є багато. Окрім обертального руху, який учні вивчили на попередньому уроці, ми вивчимо ще один вид нерівномірного руху. Потім вчитель показує відеофрагмент «Коливальний рух в природі».( Демонстрація) Опісля показує приклади коливань різних маятників,
поршня двигуна внутрішнього згоряння, запитує в учнів, що є спільного у всіх цих рухах та що їх різнить із обертальним рухом.
Жителі стародавніх Месопотамії, Єгипту, Китаю, спостерігаючи за Сонцем і Місяцем,визначили одиниці часу: рік, місяць, добу та ін. Був створений сонячний годинник, із часом з’явився водяний годинник. Проте справжня революція в конструкції годинників відбулася після з’ясування властивостей коливального руху. В результаті був створений маятниковий годинник.
ІV. Формулювання теми та визначення мети уроку.
Учні записують у зошити тему уроку, самостійно визначають мету уроку.
V. Вивчення нового матеріалу.
Що таке коливальний рух?
Амплітуда коливань маятника становить 2 см. Який шлях проходить тіло за три періоди коливання? (24 см)
VІ. Рефлексія знань
Експериментальне завдання ( Інструктаж з БЖД)
Кожен учень індивідуально знаходить період коливань для маятника (довжини підвісу різні (10 см, 20 см, 30 см), амплітуда 5 см). Разом робимо висновок про залежність періоду коливань від довжини підвісу
Учні досліджують від чого залежить період коливань ( за допомогою комп’ютерної програми)
Учні роблять висновки в усій формі і записуючи на дошці схематично
Учні біля дошки розв’язують задачі.
Учні самостійно розв’язують і потім роблять взаємоперевірку
Відповідь: комар здійснить за 1 хв 36000 коливань, що на 24000 коливань більше, ніж їх здійснить джміль за цей же час.
VІІ. Підсумок уроку
Вправа ,,Яблучко”
1. Найбільше відхилення тіла від положення рівноваги ( амплітуда)
2. Позначають буквою Т ( період)
3. Має одиницю вимірювання Гц ( частота)
4. Коливання, які відбуваються без дії зовнішньої сили ( вільні)
5. Причиною затухання коливань є... ( тертя)
Інтерактивна вправа «Мої очікування»
Учні оцінюють свої знання по п’ятибальній шкалі
Зміст
|
Бали (від 1 до 5) |
Я знаю який рух називають коливальним |
|
Я знаю типи маятників |
|
Я вмію знаходоти період і частоту коливань маятника |
|
Я знаю від яких фізичних величин залежить перід коливань |
|
Я вмію відрізняти вільні коливання від вимушених |
|
VІІІ. Домашнє завдання:
1. § 15;
2. Вправа 15 №8