Урок
Тема: Кома і крапка з комою між частинами безсполучникового складного речення
Мета: навчальна: удосконалити в учнів загальнопізнавальні вміння правильно інтонувати безсполучникові складні речення зі смисловими відношеннями одночасності й послідовності, пунктуаційні вміння й навички, пов’язані з уживанням коми і крапки з комою в безсполучникових складних реченнях;
розвивальна: сформувати вміння визначати доцільність уживання крапки з комою між частинами безсполучникового складного речення; розвивати творчі вміння відновлювати й конструювати безсполучникові складні речення зі смисловими відношеннями одночасності й послідовності;
виховна: на основі мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу сприяти осмисленню учнями краси рідної землі.
Тип уроку: формування умінь та навичок
Епіграф:
Я не знаю, чи там угорі
наді мною є життя,
але я добре бачу,
що вся краса тут на землі.
Григорій Тютюнник
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання
2. Фронтальне опитування
3. Завдання: утворіть логічну пару (речення – вид інтонації)
Відповідь: 1 – в, 2 – а, 3 – б.
ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
ІV. Сприйняття й засвоєння нового матеріалу
1. Вступне слово вчителя.
2. Дослідження-спостереження з елементами характеристики синтаксичних конструкцій
КВІТИ
Слів на описи не трачу, словом не передаси
Їх земної, безсловесної, дивовижної краси.
Люди дивляться, п’яніють, в них кохаються віки,
Нареченим їх дарують, заплітають у вінки.
Ними кожен свою радість, власне щастя назива,
Квіти часто нам говорять втричі більше, ніж слова.
В. Симоненко
Схема характеристики безсполучникового складного речення
1. Виділити в тексті безсполучникове складне речення
2. З’ясувати, яка інтонація характерна цій синтаксичній конструкції
3. Визначити смислові відношення між частинами безсполучникового складного речення
4. Дослідити, якому сполучниковому складному реченню воно синонімічне
5. Пояснити вживання розділового знака між його частинами
3.Робота за підручником
4.Пунктуаційний практикум
V. Закріплення вивченого матеріалу
1.Пунктуаційний аналіз висловлювання
Будинок схожий на таємничий замок. Оздоблений він скульптурами з бетону. З кутів даху спускають свої вуса-щупальця потворні дельфіни, їхні хвости, ереплітаючись, моторошно виглядають на тлі неба. На спинах дельфінів сидять жіночі фігури з тризубцями в руках; уздовж карнизів розмістилися величезні жаби; до стовбурах колон, обабіч парадного входу, вилазять ящірки; в орнамент горішньої частини колон уплетені голови носорогів (С. Цалик).
2.Творче конструювання
1. [ ], [ ]. 2. [ ], [ ]. 3. [ ]; [ ]; [ ].
одночасність послідовність одночасність
VІ. Підсумок уроку
1.Дати обґрунтовані відповіді на запитання:
1. Які смислові відношення властиві безсполучниковим складним реченням, у яких уживається кома чи крапка з комою?
2. За яких умов між частинами безсполучникового складного речення ставиться не кома, а крапка з комою?
3. Яка інтонація характерна безсполучниковим складним реченням, у яких уживається кома чи крапка з комою?
4.Як граматично з’ясувати, що частини безсполучникового складного речення виражають одночасність чи послідовність?
2. Обговорення епіграфа уроку
VІІ. Оголошення результатів навчальної діяльності учнів
VІІІ. Домашнє завдання
Повторити § 23, виконати вправи 235, 236*, описати визначну пам’ятку архітектури вашої місцевості, використовуючи безсполучникові складні речення зі смисловими
відношеннями одночасності й послідовності**