Комбінаційна та мутаційна мінливість
Рекомендації до самостійного вивчення:
1. Ознайомтеся з назвою теми, цілями заняття
2. Опрацюйте теоретичний матеріал заняття:
3. Дайте відповіді на завдання для самоконтролю.
4. Виконайте контрольне завдання та результати надішліть на адресу електронної пошти.
5. Попрацюйте з джерелами Інтернету: знайдіть в мережі Internet додаткову інформацію та опрацюйте її (за бажанням).
Цілі заняття:
Основні питання заняття:
Необхідне повторення: згадайте що таке Спадкова мінливість? Що таке репарація? Виконайте завдання за посиланням (https://naurok.com.ua/test/minlivist-5818.html )
Біологічні поняття та терміни: Комбінаційна мінливість, мутаційна мінливість, закон гомологічних рядів спадковості
Комбінаційна (Комбінативна) мінливість – генотипна мінливість, в основі якої лежать комбінації спадкового матеріалу в процесі статевого розмноження організмів.
Основними джерелами комбінаційної мінливості є наступні процеси:
Як наслідок:
Прикладами комбінаційної мінливості може бути поява нащадків із новими, нетиповими для батьків комбінаціями ознак, як у дослідах Г. Менделя з горохом (насіння жовтого кольору зі зморшкуватою поверхнею і насіння зеленого кольору із гладенькою поверхнею) і Т. Моргана – з дрозофілами (сіре тіло й недорозвинені крила, чорне тіло та нормальні крила).
Мутаційна мінливість – це форма спадкової мінливості, яка пов’язана із змінами генотипу внаслідок мутацій.
Основне джерело мутаційної мінливості – мутації.
Загальні властивості мутаційної мінливості:
Мутаційна теорія – це розділ генетики, що вивчає причини, різноманітність та наслідки мутацій. Основні положення мутаційної теорії були сформульовані голландським ботаніком Гуго де Фрізом.
(Положення сучасної мутаційної теорії вивчити. Підручник с. 172)
Типи мутацій:
Ці мутації виникають у наслідок випадання, появи зайвих чи зміни порядку розташування певних нуклеотидів. Порушення у структурі ДНК призводять до мутації тільки тоді, коли не відбувається репарація.
Значення генних мутацій:
Значення хромосомних мутацій:
Спричиняють, здебільшого, тяжкі аномалії несумісні з життям, є головним джерелом збільшення генів та підвищують мінливість організмів за рахунок рекомбінації генів. Викликають захворювання: Синдром «Котячого крику», синдром Дауна, синдром Едвардса, синдром Тернера, синдром Патау, синдром Кляйнфельтера та ін.
Види геномних мутацій:
Значення геномних мутацій:
Геномні мутації є одним із механізмів видоутворення (поліплоїдія), їх застосовують для створення поліплоїдних сортів, які відрізняються більшою врожайністю, для одержання форм, гомозиготних за всіма генами (зменшення кількості наборів хромосом).
Мутагени – це фактори (речовини, температура, випромінювання тощо), що викликають мутації. Мутації можна викликати штучно.
Різні види організмів і навіть різні особини одного виду відрізняються індивідуальною чутливістю до мутагенів.
Проте:
У 1920—1921 pp. М. І. Вавилов сформував закон гомологічних рядів.
Види та роди, генетично близькі, характеризуються подібними рядами спадкової мінливості.
Генетично близькі родичі мають спільне походження шляхом дивергенції від спільного предка. У родинах видів, що мають спільне походження, виникають і подібні мутації.
Закон гомологічних рядів дає можливість передбачити характер мінливості в споріднених видів, що полегшує пошук матеріалу для селекції.
Повторіть матеріали уроків про види мінливості (Модифікаційна, Комбінаційна та мутаційна) та виконайте тест на посиланням (https://naurok.com.ua/test/minlivist-spadkova-i-ne-spadkova-80946.html )