Урок №10
Тема: Компас. Поняття про азимут
Мета:сформувати знання про азимут та способи його визначення, розвивати вміння визначати азимут за компасом та знаходити азимут за напрямком на предмет; ознайомити із способами вимірювання відстаней на місцевості; забезпечити практичне спрямування отриманих знань у життєвих ситуаціях; виховувати уважність, зосередженість.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручники, зошити, компаси, великий шкільний транспортир, учнівські транспортири, рулетка, телефони з GPS-навігацією, відеоматеріал, кросенс
Очікувані результати: учні зможуть обчислювати азимут за шкалою компаса, пояснювати порядок дій для встановлення азимуту, називати способи вимірювання відстаней на місцевості.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ І МОТИВАЦІЯ
1.Найдавнішим астрономічним інструментом, що призначений для визначення полуденної лінії, називають...
З набору слів складіть правильне за змістом речення:
Півкуля, в полудень, наше, на півдні, в, Сонце, розташовується.
Полярна зоря, Північний полюс, завжди, над, лежить.
На захід від будинку лісника на відстані 100 м протікає річка з північного сходу на південний захід. Ширина річки — 70 м. Правий і лівий береги — урвисті. По берегах річки ростуть рідкі чагарники й поодинокі дерева. На відстані 30 м на схід від будинку лісника пролягає з півночі на південь ґрунтова дорога, яка підходить до дерев’яного мосту через річку. На відстані 350 м від будинку лісника на південь по дорозі знаходиться кар’єр. На схід від дороги на 300 м простягнувся мішаний ліс, який змінюється густим чагарником. Масштаб: в 1 см 50 м.
Кожна людина повинна почувати себе спокійною на будь-якій місцевості. І навіть на незнайомій вільно орієнтуватися. Для того щоб читати план місцевості, карту, необхідно знати не тільки умовні знаки, масштаб, а й сторони горизонту, вміти орієнтуватися на місцевості.
У такому випадку вам стануть у пригоді знання про азимут та вміння ним користуватися.
ІІІ. Вивчення нової теми
Моряки називають напрями сторін горизонту румбами, усього їх 32.
Робота з картою. У якому напрямку від Києва розташовані м. Львів, м. Луганськ, м. Полтава?
Найбільш зручним і точним є спосіб орієнтування за допомогою компаса.
Повідомлення учня про винайдення компаса
Намагнічена стрілка компаса завжди темнішим кінцем спрямована на північ. Для визначення сторін горизонту компас кладуть на горизонтальну поверхню. Потім його повертають так, щоб позначка «північ» на шкалі компаса збіглася із темним кінцем стрілки. Позначки на циферблаті компаса вказують напрямки сторін горизонту.
Робота з компасом.
За допомогою компаса визначити основні сторони горизонту в яких розташовані:
Часто напрямки на потрібний предмет не збігаються ні з основними, ні з проміжними сторонами горизонту. Тоді точний напрямок можна встановити за шкалою компаса, обчисливши азимут.
4. Що таке азимут (робота з рисунками в підручнику)
Азимут (з арабської — шлях, напрямок) — кут між напрямком на північ та напрямком на певний предмет. Він визначається в градусах.
Компас має кругову шкалу, розбиту на 360°. Напрямок на північ відповідає 0° або 360°. Відлік азимуту за компасом ведуть від напрямку на північ за рухом стрілки годинника. Наприклад, напрямок на схід відповідає азимуту 90°, на південь — 180°, на захід — 270°. Щоб визначити азимут, компас повертають так, щоб поділка 0 збіглась з темним кінцем стрілки. Потім слід повертати кільце компаса, доки лінія від прорізу до мушки не встановиться у напрямку на предмет. Мушка покаже на шкалі величину азимута в градусах.
2. Як рухатися за азимутом
Практична частина
Демонстрація алгоритму руху за азимутом
5. Вимірювання відстаней на місцевості
Виміряти відстань на місцевості можна рулеткою, кроками та за часом, витраченим на ходьбу.
Вимірювання відстані кроками. Для приблизного визначення довжини кроку у загальному випадку можна використати формулу,
де D – довжина кроку, см; Р – зріст (висота) людини, см.
Проте довжина кроку людини залежить від багатьох чинників (фізичних даних, умов місцевості, на якій доведеться виконувати завдання тощо), а тому кожному військовослужбовцю потрібно знати довжину пари кроків, оскільки вимірювання відстані на місцевості ведеться, зазвичай, парами кроків. Після кожної сотні рахунок починається спочатку, а кількість сотень відмічають на папері або загинають пальці на руці. Щоб результати були достатньо точними (2‑4% виміряної відстані), необхідно тренуватися у ходінні рівними кроками за будь-яких умов та визначити і запам’ятати довжину пари кроків. Для цього потрібно пройти відрізок у 200 м в одну сторону і навпаки, рахуючи пари кроків, потім 200 м розділити на отриманий середній результат.
Наприклад, при вимірюванні відстані отримаємо 120 та 124 пари кроків. Середнє число пар кроків 122, а довжина пари кроків буде: 200 м : 122 = 1,6 м. При цьому слід пам’ятати, що ця величина залежатиме також від умов місцевості, на якій доведеться виконувати бойове завдання, оскільки довжина пари кроків дорогами з покриттям, ґрунтовими дорогами та на місцевості з густою травою чи вкритою снігом буде різною, що обов’язково необхідно враховувати при визначенні довжини пари кроків.
Окомірно – найпростіший та найшвидший спосіб, точність якого залежить від досвіду спостерігача, умов спостереження та відстані, яка визначається. У досвідченого спостерігача відстань до 1 км може бути визначена з помилкою 10‑15%, у недосвідченого – 30-50%. При збільшенні відстані помилка збільшується.
Для визначення відстаней окомірно з достатньою точністю необхідно навчитись умовно уявляти та впевнено визначати на будь-якій місцевості декілька надійних (еталонних) для кожного спостерігача відстаней, наприклад, у 20, 50, 100, 200, 300, 500, 800 і 1000 м. Розпочинати тренування необхідно з невеликих відстаней, і, закріпивши їх у своїй свідомості, переходять послідовно до більших відстаней. Зрозуміло, що точність визначення відстані підвищується в результаті систематичних тренувань, під яких необхідно пам’ятати наступне:
З достатньою точністю відстані можна визначати, користуючись ознаками видимості, наведеними у табл. 2.2.
Т а б л и ц я 2.2
Ознаки видимості |
Відстань |
Видно будинки сільського типу |
5 км |
Розрізняються вікна в будинках |
4 км |
Видно окремі будинки, димарі на покрівлі будинків |
3 км |
Видно окремих людей |
2 км |
Танк можна відрізнити від автомобіля, видно стовпи ліній зв’язку |
1500 м |
Визначення відстані за лінійними розмірами предметів полягає у наступному. Розташованою на відстані 50 см від очей лінійкою вимірюють у міліметрах висоту предмета, що спостерігається. Потім висоту предмета в сантиметрах ділять на виміряну лінійкою в міліметрах, результат множать на постійне число 5 і отримують відстань до предмета в метрах.
Наприклад, телеграфний стовп висотою 6 м затуляє на лінійці відрізок 12 мм (рис. 2.8). Отже відстань до нього:
Точність визначення відстаней за кутовими та лінійними величинами складає 10-15% довжини виміряної відстані.
Визначення відстані за джерелом світла. Вночі джерела світла визначаються на відстанях, наведених у табл. 2.7.
Джерело світла |
Видимість, км |
Полум’я цигарки Палаючий сірник Світло електричного ліхтарика Спалахи пострілів зброї Спалахи пострілів гармат Світло фар автомобілів Світло від багаття |
0,5-0,8 до 1,5 1,5-2 1,5-2 4-5 4-8 6-8 |
Визначення відстані на слух. Спосіб застосовується при обмеженій видимості теж переважно вночі. Точність цього способу невисока. Вона залежить від досвідченості спостерігача, гостроти і тренованості його слуху, вміння враховувати напрямок і силу вітру, температуру і вологість повітря. В безвітряну ніч при нормальному слухові різні джерела шуму можуть бути почуті на відстані, вказаній у табл. 2.8.
Т а б л и ц я 2.8
Джерело шуму |
Відстань до джерела шуму |
Кроки людини |
40 м |
Тріск зламаної гілки |
80 м |
Неголосна розмова, кашель, заряджання зброї |
100 м |
Стук сокири |
300 м |
Падіння зрубаних дерев |
600 м |
Рух автомобіля по шосе |
800 м |
Поодинокі постріли з автомата |
2-3 км |
Стрільба чергами, рух танків (рев моторів) |
3-4 км |
Гарматна стрільба |
10-15 км |
Визначення відстані геометричною побудовою на місцевості. Цей спосіб застосовується при визначенні ширини важкопрохідних або непрохідних ділянок місцевості та перешкод (річок, озер, боліт тощо). На рис.2.9а показано визначення ширини ріки побудовою на місцевості рівнобедреного трикутника. Оскільки в такому трикутнику катети рівні, то ширина ріки АВ дорівнює довжині катета АС. Точку А вибирають на місцевості так, щоб з неї було видно місцевий предмет (точка В) на протилежному березі, а також щоб була можливість вздовж берега виміряти відстань, що дорівнює ширині ріки. Положення точки С визначають методом наближення, вимірюючи кут АСВ компасом чи за допомогою годинника так, щоб його значення було 45°.
Інший варіант цього способу показаний на рис.2.9б. Точку С обирають так, щоб кут АСВ дорівнював 60°. Відомо, що тангенс кута 30° дорівнює 1/2, отже, ширина ріки дорівнює подвоєному значенню відстані АС. Як і в першому, так і в другому випадку кут у точці А повинен дорівнювати 90°.
GPS-навігація (всесвітня система розташування)
GPS-навігатор — пристрій, який отримує сигнали глобальної навігаційної системи з метою визначення поточного місця розташування пристрою на Землі. Багато приймачів GPS вбудовані в мобільні телефони.
За можливістю — демонстрація GPS.
ІV. ЗАКРІПЛЕННЯ
1. У якому напрямі від Києва знаходиться:
1) Чорне море?
2) Полтава?
3) Каспійське море, якщо його азимут 135°?
4) Баренцове море, яке лежить за азимутом 0°?
5) Столиця європейської держави, якщо її азимут 270°?
6) Місто Санкт-Петербурґ, якщо його азимут 360°?
7) Азовське море?
8) У якому напрямі учні повертатимуться з екскурсії, якщо на екскурсію вони рухалися за азимутом 225°?
9) Яким є азимут на предмет, що міститься на заході?
10) За яким азимутом учень повертатиметься зі школи додому, якщо школа розташована за азимутом 0°?
11) Яким є азимут предмета, розміщеного на північному сході?
12) За яким азимутом зайде Сонце у день весняного рівнодення, якщо зійшло воно у напрямі 90°?
13) За яким азимутом треба іти до предмета, розміщеного на півдні?
2. Кросенс
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. §
2. Побудуйте малюнок, використовуючи інструкцію та масштаб 1: 5000
Від точки А відкласти на схід 50 м (1 клітинка), на північний схід 50м, на північ 100м, на захід 100м , на північ 50м, на захід 450м, на південь 200м, на південний схід 100м, на захід 250м , на південний схід 100м , на схід 550м, на північний схід 100м , на захід 250, на північний схід 100м, від точки А на північ 100м, на схід 50м, на південь 50м, на захід 50м.
Мартін Бехайм