Конспект уроку з української мови Учитель: Ребенок Світлана Юліанівна
2 – клас
Тема. Корінь слова. Спільнокореневі ( споріднені ) слова.
Мета. Дати поняття про споріднені слова та визначити в них спільну частину (корінь), розвивати навички спостереження, аналізу, зіставлення і на цій основі - уміння робити нескладні висновки і узагальнення.. Розвивати мовне чуття, увагу до лексичного значення слів. Збагачувати словниковий запас учнів. Виховувати любов і бережливе ставлення до рідної мови.
Обладнання. Таблиця "Споріднені слова", презентація, індивідуальні картки, картки для роботи в парі.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Хід уроку.
І. Організація класу. (слайд)
Те, що знаємо - розкажемо,
Те, що вміємо – покажемо!
«Думати творчо!
Працювати уважно!
Відповідати чітко!
Писати каліграфічно!»
З яким настроєм ви починаєте урок?
II. Очікування від уроку.
• Я сподіваюся, що сьогоднішній урок наш буде уроком добра, творчості, здобуття нових знань та вмінь.
- А чого ви очікуєте від уроку ?
- Щоб ваші і мої очікування збулися, наш урок ми проведемо під гаслом, яке ви можете прочитати на картці, яка лежить на парті.
Не просто слухати, а чути!
Не просто дивитись, а бачити!
Не просто відповідати, а міркувати!
Працювати будемо в парах та групах.
Повторимо правила співпраці.
III. Актуалізація опорних знань.
1. Перевірка домашнього завдання.
- Прочитай виписані прийменники?
-Які слова називаємо прийменниками?
-Чому їх так назвали?
2. Робота з картками.
-Виправ помилки на дошці: Піря, читаня, марійка, насосні, Лоня, маьонез, шчастя, білявікна,Місто київ.
- Відредагуй речення ( картка індивідуальна).
- Робота в парах:
- Встав пропущені слова.
- Знайдіть слова, які мають різну кількість букв та звуків. Якою частиною мови є ці слова?
Робота в парі (картка)
1в. : спишіть II речення.
2в.: спишіть III речення.
Висновок: Службові слова служать для зв'язку слів у реченні Пишуться окремо. Не відповідають на питання.
IV. Мотивація навчальної діяльності.
В кожної людини , є своя родина.
Є батьки,і тітка й дядько
Може сестри є й брати.
Ця родина є щаслива,
Бо всі разом - вони сила!
Це - підтримка й розуміння,
Це-повага , це-коріння. (слайд)
Тема нашого уроку: « Корінь слова. Спільнокореневі слова.»
V. Первинне осмислення знань.
1. Пояснення вчителя.
Прийшов час пояснити, що це за чарівні слова.
Урок продовжимо без зупинки з мовної розминки.
2. Скоромовки.( картки)
На покосі косар косою косить.
Ворона проворонила вороненя.
Чим цікаві ці скоромовки? Які слова схожі?
Сьогодні ми розкриємо секрет цих слів. Будемо розвивати своє мовлення, збагачувати словниковий запас, згадаємо, як треба ставитися до рідної мови.
3. Каліграфічна хвилинка.
Дд Дуб ищ ок очок
Вони одного кореня діти.
Складіть нові слова, використовуючи склади та слово -дуб-. Запишіть ці слова.
Робота у картці.
Складіть казку, використовуючи слова з дошки. ( Дуб, Дубище, Дубок, Дубочок)
( Багато років живе на узліссі кремезний Дуб. Глибоко пустив у землю він своє коріння. Самотньо йому було на білому світі, от і з'явились біля нього три синочки: старшого, він виріс велетнем, звали Дубище, середущого – Дубок, найменшого – Дубочок. Сонце пестило їх своїм промінням, вітер колихав віти, дощик напував водичкою. Виросли сини і стали схожими на свого батька, бо ж вони одного кореня діти.)
Питання:
Хто персонажі цієї казки? Запишіть у зошит.
Як ви розумієте цей вислів?
Чи є спільна частинка у цих слів?Чи можна сказати, що ці слова одного кореня діти?
А ким були герої казки?
Чи можна сказати, що ці слова теж є родиною? (вони споріднені слова)
Читання правила з підручника.
Вправа 1.( підручник)
Висновок:Чи достатньо словам бути схожими одне на одне? ( треба ще мати спільне значення)
VI. Узагальнення та систематизація отриманих знань.
Сьогодні ми попрацюємо садівниками, спробуємо зростити цілий сад словотворчих дерев,
бо в народі кажуть:
«Посадив дерево – себе прославив, посадив сад – рід прославив».
Будемо розвивати та збагачувати нашу прекрасну рідну мову.
Багато тисяч років тому жив-був собі корінь "сад". Знайшли його люди і почали думати, що з ними робити. А корінь і каже:
« Посадіть мене, і я розростусь у велике красиве дерево.»
Посадили люди корінь "сад" і став він рости. Спочатку один паросток пустив, потім другий, третій... Багато паростків з'явилось від кореня "сад".
Всі вони на корінь подібні і своє щось у кожному є. Ось яке дерево виросло.
Робота в парах.
- У вас на парті є картка зі словом. На дошці виросли словотворчі дерева.
Вам потрібно знайти дерево з коренем вашого слова.
Працюємо в парі.
Підійдіть до свого дерева, об'єднайтеся у групи і зростіть свої дерева.
Перевірка. Запишіть слова у зошит.
1 варіант: спишіть слова з коренем - лист-
2 варіант: спишіть слова з коренем - вод -
Робота з карткою ( завдання 6)
VII. Домашнє завдання: за вибором
С.116. впр.2
С.117, впр. (з вазою).
VIІІ. Підсумок уроку. Рефлексія.
1. Метод «Мікрофон». Продовжіть речення: «Тепер я знаю: …»( слайд)
- Що корінь – це (спільна частина споріднених слів)
- Споріднені слова ще називають … ( спільнокореневими )
- Щоб правильно виділити корінь, треба … (дібрати споріднені слова)
2. Рефлексія.
- Чи справдилися ваші очікування від уроку? (Настрій)
- Які нові знання ви здобули?
- Які завдання були для вас складними у виконанні?- Які завдання ви б виконали наступного уроку?
Конспект уроку з української мови
2 – клас
Тема. Корінь слова. Спільнокореневі ( споріднені ) слова.
Мета. Дати поняття про споріднені слова та визначити в них спільну частину (корінь), розвивати навички спостереження, аналізу, зіставлення і на цій основі - уміння робити нескладні висновки і узагальнення.. Розвивати мовне чуття, увагу до лексичного значення слів. Збагачувати словниковий запас учнів. Виховувати любов і бережливе ставлення до рідної мови.
Обладнання. Таблиця "Споріднені слова", презентація, індивідуальні картки, картки для роботи в парі.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Хід уроку.
І. Організація класу. (слайд)
Те, що знаємо - розкажемо,
Те, що вміємо – покажемо!
«Думати творчо!
Працювати уважно!
Відповідати чітко!
Писати каліграфічно!»
З яким настроєм ви починаєте урок?
II. Очікування від уроку.
• Я сподіваюся, що сьогоднішній урок наш буде уроком добра, творчості, здобуття нових знань та вмінь.
- А чого ви очікуєте від уроку ?
- Щоб ваші і мої очікування збулися, наш урок ми проведемо під гаслом, яке ви можете прочитати на картці, яка лежить на парті.
Не просто слухати, а чути!
Не просто дивитись, а бачити!
Не просто відповідати, а міркувати!
Працювати будемо в парах та групах.
Повторимо правила співпраці.
III. Актуалізація опорних знань.
1. Перевірка домашнього завдання.
- Прочитай виписані прийменники?
-Які слова називаємо прийменниками?
-Чому їх так назвали?
2. Робота з картками.
-Виправ помилки на дошці: Піря, читаня, марійка, насосні, Лоня, маьонез, шчастя, білявікна,Місто київ.
- Відредагуй речення ( картка індивідуальна).
- Робота в парах:
- Встав пропущені слова.
- Знайдіть слова, які мають різну кількість букв та звуків. Якою частиною мови є ці слова?
Робота в парі (картка)
1в. : спишіть II речення.
2в.: спишіть III речення.
Висновок: Службові слова служать для зв’язку слів у реченні Пишуться окремо. Не відповідають на питання.
IV. Мотивація навчальної діяльності.
В кожної людини , є своя родина.
Є батьки,і тітка й дядько
Може сестри є й брати.
Ця родина є щаслива,
Бо всі разом - вони сила!
Це - підтримка й розуміння,
Це-повага , це-коріння. (слайд)
Тема нашого уроку: « Корінь слова. Спільнокореневі слова.»
V. Первинне осмислення знань.
1. Пояснення вчителя.
Прийшов час пояснити, що це за чарівні слова.
Урок продовжимо без зупинки з мовної розминки.
2. Скоромовки.( картки)
На покосі косар косою косить.
Ворона проворонила вороненя.
Чим цікаві ці скоромовки? Які слова схожі?
Сьогодні ми розкриємо секрет цих слів. Будемо розвивати своє мовлення, збагачувати словниковий запас, згадаємо, як треба ставитися до рідної мови.
3. Каліграфічна хвилинка.
Дд Дуб ищ ок очок
Вони одного кореня діти.
Складіть нові слова, використовуючи склади та слово -дуб-. Запишіть ці слова.
Робота у картці.
Складіть казку, використовуючи слова з дошки. ( Дуб, Дубище, Дубок, Дубочок)
( Багато років живе на узліссі кремезний Дуб. Глибоко пустив у землю він своє коріння. Самотньо йому було на білому світі, от і з’явились біля нього три синочки: старшого, він виріс велетнем, звали Дубище, середущого – Дубок, найменшого – Дубочок. Сонце пестило їх своїм промінням, вітер колихав віти, дощик напував водичкою. Виросли сини і стали схожими на свого батька, бо ж вони одного кореня діти.)
Питання:
Хто персонажі цієї казки? Запишіть у зошит.
Як ви розумієте цей вислів?
Чи є спільна частинка у цих слів?Чи можна сказати, що ці слова одного кореня діти?
А ким були герої казки?
Чи можна сказати, що ці слова теж є родиною? (вони споріднені слова)
Читання правила з підручника.
Вправа 1.( підручник)
Висновок:Чи достатньо словам бути схожими одне на одне? ( треба ще мати спільне значення)
VI. Узагальнення та систематизація отриманих знань.
Сьогодні ми попрацюємо садівниками, спробуємо зростити цілий сад словотворчих дерев,
бо в народі кажуть:
«Посадив дерево – себе прославив, посадив сад – рід прославив».
Будемо розвивати та збагачувати нашу прекрасну рідну мову.
Багато тисяч років тому жив-був собі корінь "сад". Знайшли його люди і почали думати, що з ними робити. А корінь і каже:
« Посадіть мене, і я розростусь у велике красиве дерево.»
Посадили люди корінь "сад" і став він рости. Спочатку один паросток пустив, потім другий, третій... Багато паростків з'явилось від кореня "сад".
Всі вони на корінь подібні і своє щось у кожному є. Ось яке дерево виросло.
Робота в парах.
- У вас на парті є картка зі словом. На дошці виросли словотворчі дерева.
Вам потрібно знайти дерево з коренем вашого слова.
Працюємо в парі.
Підійдіть до свого дерева, об’єднайтеся у групи і зростіть свої дерева.
Перевірка. Запишіть слова у зошит.
1 варіант: спишіть слова з коренем - лист-
2 варіант: спишіть слова з коренем - вод -
Робота з карткою ( завдання 6)
VII. Домашнє завдання: за вибором
С.116. впр.2
С.117, впр. з вазою.
VIІІ. Підсумок уроку. Рефлексія.
1. Метод «Мікрофон». Продовжіть речення: «Тепер я знаю: …»( слайд)
- Що корінь – це (спільна частина споріднених слів)
- Споріднені слова ще називають … ( спільнокореневими )
- Щоб правильно виділити корінь, треба … (дібрати споріднені слова)
2. Рефлексія.
- Чи справдилися ваші очікування від уроку? (Настрій)
- Які нові знання ви здобули?
- Які завдання були для вас складними у виконанні?- Які завдання ви б виконали наступного уроку?
1