«Звірі в зимовому лісі» Інтегрований урок

Про матеріал

Закріпити вміння учнів будувати зв'язний текст; розвивати зв'язне мовлення дітей; збагачувати їх словниковий запас. Вчити виготовляти фігурки лісових мешканців з природного матеріалу. Виховувати любов до рідної природи, турботу про її мешканців.

Перегляд файлу

«Звірі в зимовому лісі»

Інтегрований урок

Розвиток зв’язного мовлення:Робота з деформованими реченнями.

Трудове навчання:Виготовлення виробів з природних матеріалів

Мета: Закріпити вміння учнів будувати зв’язний текст; розвивати зв’язне

мовлення дітей; збагачувати їх словниковий запас. Вчити виготовляти фігурки лісових мешканців з природного матеріалу. Виховувати любов до рідної природи, турботу про її мешканців.

Обладнання: Картина  «Зима в лісі», малюнки зими, зайчика, лисички, вовчака, сніжинки зі словами, природний матеріал

    Хід уроку

  1. Організаційна частина
    1. Привітання

Вчитель      Холодно зараз в лісах і лугах,

                       Холодно зайчикам, лискам, пташкам

                       Затишно, тепло в класі у нас

                       Доброго дня Вам, вітаю всіх Вас!

(Привітання дітей)

  1. Оголошення теми і завдань уроку

Сьогодні у нас незвичайний

Сьогодні ми зробимо ще один крок

В країну відому, в країну чудову,

Яка нас чекає й збагачує мову.

  • Сьогодні у нас урок розвитку зв’язного мовлення.
  • На таких уроках ми з вами вчимося…
  • Хто продовжить мою думку?
  • Так, вчимося правильно говорити, висловлювати свої думки, як усно, так і письмово.
  1. Робота над новим матеріалом

1. Актуалізація опорних знань

  • Яка зараз у нас пора року?
  • Погляньте за вікно і скажіть, який пейзаж відкрився перед вами?

2.Робота над загадкою

- А тепер послухайте загадку.

  Пролетіли в трійці коні скакуни,

   У санях повезли дівчинку вони.

    Має біле личко дівчина чудова,

  Рукавом махнула – у дерев обнови.

  Все навкруг іскриться, все переливається,

  Білокоса дівчина дітям усміхається.

  Ви ж часу не гайте, швидко відгадайте:

  Що за трійка мчалась? Як дівчина звалась?

  • Вірно, малята, це зима. Отже, як ви вже здогадалися, сьогодні ми будемо говорити про зимову красу, здійснимо заочну екскурсію до зимового лісу, до його мешканців. Будемо вчитися будувати речення, описувати лісових мешканців.

3. Хвилинка каліграфії

  - Діти, хто до нас завітав сьогодні в гості?

  - З якої літери починається її ім’я?

  - Отже, на хвилинці каліграфії ми і запишемо велику і маленьку букви Зз та ім’я нашої гості. Записуємо спочатку букви Зз, а потім слово Зима. Якщо ж це ім’я, то з якої літери напишемо його? Але перш за все  давайте повторимо з’єднання в цьому слові?

   - А які слова на букву З ви знаєте ще?

4. Бесіда про зиму

   - Скажіть, малята, а чи любите ви зиму?

   - А за що ви її любите?

   - Зиму люблять всі: і художники, і поети, і письменники, її образ зустрічається в народних творах.

   - А які загадки про зиму ви знаєте?

5. Загадки про зиму

  Чудо сани прилетіли,

  Скакуни в тих санях білі.

  В санях тих сидить  цариця –

  Білокоса, білолиця.

  Рукавом махає –

  Сріблом все вкриває.

Доню, доню, - кличе мати, -

Швидше, швидше вийди з хати!

Що за диво? Все село

Білим пухом занесло…

Дивазовсім тут нема –

Це в село прийшла … (зима).

  Хто наткав полотна

  Аж від лісу до вікна?

  І сміється, задається:

  «От яка ширина!»

Я – протилежна пора року,

В мене тепла біла свита.

Хоч мороз люблю сама:

Адже звуть мене … (зима).

6. Бесіда за картинами «Зима в лісі»

 - Давайте поглянемо на ці картини. Як тільки вміло міг художник передати красу зимового лісу!

 - Що ви можете сказати, дивлячись на ці картини?

 - Яка пора року зображена?

 - Які стоять дерева?  (В лісі навкруги лежить сніг.Мовчки дрімають дерева. Всі вони у білому вбранні. Іній вкрив кожну гілочку. Ялини одягли теплі пухові шапки. Все блищить, переливається, мов у казці.

7. Імітація звуків

 - Тиша навколо. Тільки іноді мелодійно продзвенить ніжний голосок синички.

 - А які ще звуки можна почути в зимовому лісі?

 - У – у –у ! –завиває вітер.

 - Ш – ш – ш ! –шумлять брунатним листям могутні дуби.

 - Трісь ! – впала суха гілочка.

 - Тук – тук – тук ! – вистукує дятел.

 - Хруп – хруп ! – хрумтить під ногами сніжок.

8. Фізкультхвилинка

Вчитель.   Хто ж   там, хто    вже так стомився?

       І наліво нахилився?

        Треба дружно всім вставати,

        Фізкультпаузу почати.

    Учні.        Ми малесенькі сніжинки

         Піднімаємось з – за парт

         І сідаєм на стежинки,

         Запорошуючи сад.

         А  весна як завітає,

         Вмить струмочками розтанем

         І до неба позлітаєм,

         Тут же хмаркою ми станем

         Щоб дощем рясним скропить

         Все, що дуже хоче пить!

9. Заочна подорож до лісу

1) Бесіда

 - Малята, коли ви дивитесь на цю картину, то як вам стає?

 - А як ви гадаєте, як почувають себе лісові мешканці взимку? (Їм дуже важко живеться взимку, бо надворі сильні морози, багато снігу. Їм і холодно, і важко дістати їжу. Тому ми повинні їм допомагати).

2) Зустріч із зайчиком

 Скрізь лежить глибокий сніг. Життя, ніби завмерло в лісі. Але це не так. Про життя звірів у лісі нагадує ланцюжок слідів на снігу. А он через галявинку швидко пострибала якась тваринка. Хто це?:

   Не ходжу я, а стрибаю,

   Бо нерівні ноги маю.

   Через поле навмання

   Перегнав би я коня.

   Я страшенний боягуз,

   Всіх на світі я боюсь.

   В полі, в лісі – навкруги,

   Скрізь у мене вороги.

   Часом лізу я у шкоду,

   Їм капусту на городах,

   Моркву, ріпу, буряки.

   Відгадайте. Хто такий?

      Зайчик

  • Що ви можете розповісти про нього? (Зайчик живе у лісі, в полі. Він влітку сірий, а взимку білий. Має довгі вуха, косі очі, куций хвіст. Задні лапи довші, а передні коротші. Живиться морквою, буряками, капустою. Може об’їсти кору молодих дерев).

А які загадки про зайчика знаєте ви?

Учні. По городі він стрибав

  І морквинку смакував

Довгі   вуха… Скік та скік…

Ми погнались – він утік.

В лісі бігаю, стрибаю,

Двічі шубку я міняю:

Влітку я завжди сіренький,

Ну, а взимку я біленький..

3) Зустріч із лисичкою

 - Діти, уважно подивіться, он за кущиком хтось ховається.

  Маю мордочку гостреньку

  Та ще й шубочку руденьку.

  Дуже м’ясце полюбляю,

  Тому в курник заглядаю,

  Б там живуть малі гусятка,

  І курчатка й каченятка.

     Лисичка

  • Напевно, лисичка хотіла спіймати зайчика. Але побачила нас і причаїлася за кущиком.
  • Які загадки про лисичку ви знаєте?

Учні. Ходить свашка із мітлою,

  Заміта до лісу слід,

  Де недавньою порою

  Тут відбувсь її обід.

   Я руда, низького зросту,

   Хитра я і довгохвоста.

   На курей я вельми ласа,

   В них таке смачненьке м’ясо.

   Вовку – брату  -  сестриця,

   А зовуть мене … (лисиця).

 А що ви знаєте про неї?  (Лисичка живе у лісі в норі. Вона дуже хитра. Має гарну шубку, довгий пухнастий хвіст. Це – хижий звір, бо ласує зайчатиною, курятиною. Не відмовиться і від мишок. Дуже хитра).

4) Зустріч із вовком

 - А хто це крадеться в лісі?

  Я лютий звір, я хижий звір.

  Тобі скажу, а ти повір.

  Люблю малесеньких зайчаток,

  Не відмовлюсь і від білчаток.

  До вподоби полювати.

  Скажіть, як мене звати?

 - Що ви можете розповісти про вовка?   (Вовк ховається в лісах, ярах. Це хижі звірі. Вони кидаються навіть на людей. Коли гинуть птахи, звірі, то вони їх поїдають. Тому цих хижаків називають санітарами лісу. Вони схожі на собаку, сірого кольору).

 Чи знає хтось із вас загадку про вовка?

  Хто з кошари вкрав ягнятко,

  А з кошари поросятко?

  Кожен з нас його впізнає.

  Хто ж сіренького не знає?

   По полях гасає,

   Хом’яків хапає,

   Й ховрашків не обминає

   І всіх нас лякає.

5)Зустріч із білочкою

 А ось ще звірок, який заховався на дереві.

  Хвіст з трубою, спритні ніжки –

  Плиг із гілки на сучок!

  Носить все вона горішки

  В золотий свій сундучок.

  В неї очі, мов горішки,

  Кожушина хутряна.

  Гострі вушка, наче ріжки –

  У дуплі живе вона.

     Білочка

 А які загадки про білочку знаєте ви?

   З дерева на дерево

   Спритно так стрибає.

   Хвостика за руля

   Вона собі має.

  Червонясту шубку має,

  По гілках вона стрибає.

  Хоч сама мала на зріст,

  Та великий має хвіст.

 Що ви можете розповісти про білочку? (Білочка живе у лісі в дуплі. Вона має червонясту шубку, пухнастий хвіст, вушка з китичками. Живиться білочка горішками, шишками, грибочками. Дуже гарно стрибає по деревах).

6)– Діти, коли ви ходите до лісу, то чи часто бачите білочок, зайчиків?

    - А як ви гадаєте, чому ми їх майже не бачимо?

    - А чи всі люди дбайливо ставляться до тварин?

    -  Чи можна так поводитися в природі?

10. Підсумок заочної екскурсії

 -Ось і закінчується наша екскурсія  до зимового лісу. Ліс потрібно любити і оберігати. Не можна жодного дерева вирубати без потреби. На місці вирубаних знову слід насаджувати молоді ліси, щоб у них знаходили собі затишок різні звірі й птахи.

11. Фізкультхвилинка для очей

12. Робота з деформованими реченнями

 Сьогодні у нас в гостях красуня Зима. Але вона прийшла не сама, а принесла із собою своїх донечок Сніжинок, на яких написані слова. Та вони так поспішали, що всі розсипалися. То ж давайте допоможемо їм відшукати свої місця, щоб вийшла зв’язна розповідь.

 (Прийшла красуня зима. Випав білий пухнастий сніг. Все навкруги вкрилося м’якою ковдрою. Важко живеться лісовим мешканцям взимку. Ми повинні їм допомагати і оберігати).

  1. Зачитування тексту учнями
  2. Доповнення тексту учнями
  3. Запис речення у зошитах

А тепер, малята, давайте запишемо у зошит речення, в яких говориться  про лісових мешканців.

16.  Перевірка написаного

III.Робота з природним матеріалом. Виготовлення лісових мешканців.

  1. Вступне слово вчителя

 Тільки-но ми з вами говорили про лісових мешканців, про те, як і де вони живуть. А тепер ми спробуємо виготовити їх з природного матеріалу.

  1. Розгляд зразків виготовлених з природного матеріалу
  2. Вибір фігурки тваринки, яка найбільше сподобалася
  3. Вибір способу виготовлення фігурки
  4. Підбір матеріалу для роботи.
  5. Повторення правил техніки безпеки під час роботи з природним матеріалом.
  6. Самостійна робота. Виготовлення виробів.
  7. Вироблення типових помилок.
  8. Підсумки роботи
  9. Організація виставки дитячих робіт

ІV.Підсумки уроку

  • Про що ми довідалися сьогодні на уроці?
  • Чого навчилися?
  • Як необхідно ставитися до природи?

 

docx
Додано
19 лютого 2018
Переглядів
1834
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку