Урок з Я у світі для 4 класу на тему " Україна – незалежна, демократична, правова держава." У конспекті детально пояснено всі визначення що стосуються України, розповідається про символіку, вміщені різноманітні завдання повязані з темою уроку.
Тема. Україна – незалежна, демократична, правова держава.
Мета: сформувати уявлення про державний устрій України, основні права та обов’язки людини; поглибити та розширити знання учнів про Україну; розвивати спостережливість, пам'ять, логічне мислення; виховувати любов до Батьківщини, бажання зробити її кращою.
Обладнання: аркуші паперу, прислів’я, портрети історичних діячів,
контурна карта , карта України, фотографії , вірші українських поетів.
Девіз уроку: Може, десь земля є краща й вища,
а над нею – небо золоте,
та мені найкраща та, де вишня,
та, де вишня мамина цвіте.
Богдан Радиш
Хід уроку
І.Організаційна частина.
1. Вправа «Привітання».
ІІ. Оголошення теми й мотивація навчальної діяльності.
Зараз ваше завдання: прослухати акровірш і відгадати слово, яке утворилося.
Читання акровірша і загадки.
У всіх людей одна святиня,
Куди не глянь, де не спитай,
Рідніша їм своя пустиня,
Аніж земний в чужині край.
Їм красить все їх рідний край.
Нема без кореня рослини,
А нас, людей, без Батьківщини.
М. Чернявський
У світі одна – всім потрібна вона. (Батьківщина)
Сьогодні про країну ми будем говорити,
Яка є найрідніша для кожного у світі.
Для нас – це Україна, це наша Батьківщина.
Здобула незалежність вона уже давно
І на Майдані взимку відстояла його –
це право бути вільною державою у світі.
ІII. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Читання вірша.
Україна
На білому світі є різні країни,
А в них – і ліси, і лани…
Та тільки одна на землі Україна,
А ми – її доньки й сини.
Усюди є небо, і зорі скрізь сяють,
І квіти усюди ростуть…
Та тільки одну Батьківщину я маю,
Її Україною звуть.
Моя Україно, тебе я кохаю –
Тут дім мій, тут друзі живуть.
Тут мовою рідною пісня лунає
І мальви по селах цвітуть.
Валентина Новомирова
2. Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ».
Діти, а що для вас Україна? (це рідний край, де я народився, живу, де живуть і працюють мої батьки; це земля, на якій народився видатний український поет і художник Т.Г.Шевченко; це ліси та парки, гори, ріки і степи; це вулиця, на якій я живу, школа, мої друзі; це моя родина: тато, мама, сестричка, бабуся, дідусь, рідна домівка)
Робота з картою України.
Найблищим і найкращим сусідом для нас завжди була Росія, але найбільше болю завдає ця країна нам зараз. Наші відважні воїни, із зброєю в руках, захищають нашу незалежність на сході України. І ми повинні шанувати і поважати цих героїв патріотів сьогодення. Патріот – це людина, яка любить свою Батьківщину, йде на подвиг за неї, віддана своєму народові. Патріотизм – це почуття любові до рідної землі, прагнення зберегти її мову, культуру, готовність діяти в інтересах своєї країни та захищати її від ворогів.
Патріоти – це люди, які дуже люблять свою країну і роблять все, щоб вона розвивалася і процвітала
ІV. Робота над темою уроку:
Джерелом влади в Україні є народ. Народ обирає народних депутатів до Верховної ради України. Верховна рада приймає закони, а Кабінет Міністрів України забезпечує їх виконання. Для того щоб у державі був лад, громадяни повинні дотримуватися закону. Порушників закону притягують до відповідальності через суд. Суд також захищає права та свободи громадян.
Конституція – основний закон держави вона була прийнята 28 червня 1996 року.
Тож, незалежність – це можливість приймати самостійні рішення, які підкорюються власним бажанням та інтересам і не потребують зовнішніх вказівок та наказів. Незалежність для держави — політична самостійність, відсутність підлеглості, суверенітет.
Україна є суверенною державою — яка має чітко визначену територію, на якій вона здійснює внутрішній і зовнішній суверенітет, має постійне населення, уряд, не залежить від інших держав, має повноваження і здатність вступати в міжнародні відносини з іншими суверенними державами.
24 серпня 1991 р. Верховна Рада України прийняла історичний документ виняткового значення для долі українського народу — Акт проголошення незалежності України.
Ставши незалежною демократичною державою, Україна ввійшла у міжнародну співдружність цивілізованих країн як її повноправний член. її визнали понад 150 держав світу. Із більшістю з них встановлені дипломатичні відносини і налагоджуються економічні й культурні зв'язки.
Є важливі числа в історії нашої країни. Про них повідомлять наші статисти.
1 учень. Україна – одна з найбільших європейських держав. Її площа 604 тис кв. км.
2 учень. На її території проживає понад 110 національностей.
3 учень. Численність населення України станом на 1 листопада 2017 року становила понад 42 мільйони осіб.
4 учень. За територією Україна посідає перше місце після Росії.
5 учень. За населенням Україна - на четвертому місці в Європі за зменшенням населення.
Україна – це наш край, ( розводять руки в сторони)
Поле, річка, зелен гай. (показують руками)
Любо стежкою нам йти, (крокують на місці)
Тут живемо я і ти. (показують руками на себе і товариша).
3. Бесіда з дітьми про Державні символи ( демонстраційні таблиці).
1) Обведіть контури України на контурній карті.
2) Напишіть назви держав, з якими межує Україна.
3) Позначте на карті найбільші українські міста.
4) «Що в Україні най-най…»
- найбільша річка (Дніпро)
- найвища гора (Говерла)
- найбільший звір (зубр)
- найкрасивіше і найглибше озеро (Синевир)
- найбільше місто (Київ)
- найглибша печера (Оптимістична)
«Обереги рідної землі»
1) З’єднайте опис предмета із його назвою.( Додаток 1)
2) Знайдіть у таблиці назви рослин, що входять у український віночок
( Додаток 2 )
( Любисток, мальва, мак, безсмертник, ромашка, деревій, яблуня, троянда,
волошки)
«Славні сини та дочки України»
1) Підпиши портрети відомих українців( Додаток 3)
Гра « Склади прислів’я про Україну» (індивідуальні картки):
Без верби і калини життя віддай.
За рідний край – немає України.
Та земля мила, як соловей без пісні.
Людина без Вітчизни, за неї можна і життя віддати.
Україна – мати, немає другого Дніпра.
Немає другої Вкраїни, де мати народила.
«Мова – душа народу»
В Україні державною мовою є українська мова
1) Із розрізнених слів складіть приказки та прислів’я про рідну землю
Рідна і в мила. земля жмені (Рідна земля і в жмені мила.)
За віддай . рідний життя край (За рідний край життя віддай.)
Людина соловей без без Батьківщини як пісні. (Людина без Батьківщини як
соловей без пісні.)
За тепліше та морем миліше. дома (За морем тепліше, та дома миліше)
Рідна мачуха земля мати чужа. а (Рідна земля мати, а чужа – мачуха.)
землі за рідної золото. Грудка дорожча (Грудка рідної землі дорожча за
золото.)
2) Відтворіть вірш із розрізнених рядків.
Солодкий дивний світ, що ми звемо життям,
В його теплі зростав і усміхавсь квіткам!
Як не любить той край, де вперше ти побачив
Де вперше став ходить і квіткою неначе
(Як не любить той край, де вперше ти побачив
Солодкий дивний світ, що ми звемо життям,
Де вперше став ходить і квіткою неначе
В його теплі зростав і усміхавсь квіткам!
Володимир Сосюра )
Як любо тут, як славно жить серед цієї вроди.
Вітчизні хочу я своїй зрости достойним сином.
Але до рідної землі збайдужитись не можна.
Кохаю край наш дорогий, що зветься Україна.
Босоніж стежка побіжить левадою в городи...
Є в світі зваби немалі, цікава стежка кожна...
(Босоніж стежка побіжить левадою в городи...
Як любо тут, як славно жить серед цісї вроди.
Кохаю край наш дорогий, що зветься Україна.
Вітчизні хочу я своїй зрости достойним сином.
Є в світі зваби немалі, цікава стежка кожна...
Але до рідної землі збайдужитись не можна.
Володимир Коломієць)
3) Напишіть якомога більше прикметників, які характеризують українську
мову .
V. Підсумок уроку.
Давайте пригадаєм про що ми говорили,
Що нового дізнались, що нового навчились.
Україна – це наша країна,
І ми будем любити її,
І відстоювати наше право
Бути вільним на рідній землі.