Тема. Контрольна робота. Безсполучникове складне речення
Мета: з’ясувати рівень засвоєння учнями вивченої теми та вміння застосовувати набуті знання на практиці; розвивати навички розподіляти час, самостійності у виконанні роботи; виховувати почуття відповідальності.
Тип уроку: контролюй корекції знань.
Обладнання: картки із тестовими завданнями.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
ІІІ САМОСТІЙНЕ ВИКОНАННЯ ЗАВДАНЬ. (Форма проведення – тести)
Початковий і середній рівні ( за кожну правильну відповідь – 1 бал)
1 Складне речення, частини якого поєднуються за допомого інтонації без участі сполучників або сполучних слів, називається
А) безсполучниковим;
Б) складнопідрядним;
В) складносурядним;
Г) ускладненим.
2 Серед поданих складних речень виберіть безсполучникове
А) Так ворожка поробила, щоб менше скучала. (Т. Шевченко)
Б) Ще треті півні не співали, ніхто ніде не гомонів…(Т. Шевченко)
В) Чи винна ж голубка, що голуба любить? (Т. Шевченко)
Г) Нема кому розказати, чого серце хоче…(Т. Шевченко)
3 Серед поданих безсполучникових речень виберіть речення із рівноправними частинами
А) Защебече соловейко – ніхто не минає. (Т. Шевченко)
Б) Тяжко мені сиротою на сім світі жити: свої люде – як чужії…(Т. Шевченко)
В) Сонце гріє, вітер віє з поля на долину. (Т. Шевченко)
Г) Ідуть – під дубом зелененьким кінь замордований стоїть. (Т. Шевченко)
4 Серед поданих безсполучникових речень виберіть речення із нерівноправними частинами
А) Аж гульк – з Дніпра повиринали малії діти, сміючись. (Т. Шевченко)
Б) Літа молодії марно пропадають, очі плачуть, чорні брови од вітру линяють. (Т. Шевченко)
В) Кричать сови, спить діброва, зіроньки сіяють. (Т. Шевченко)
Г) Зайнялася Смілянщина, хмара червоніє. (Т. Шевченко)
5 Між частинами безсполучникового складного речення із рівноправними частинами вживаються такі розділові знаки:
А) кома, крапка з комою, тире;
Б) кома, крапка з комою;
В) тире, двокрапка;
Г) кома, тире, двокрапка.
5 Між частинами безсполучникового складного речення із рівноправними частинами вживаються такі розділові знаки:
А) кома, крапка з комою, тире;
Б) кома, крапка з комою;
В) тире, двокрапка;
Г) кома, тире, двокрапка.
Достатній рівень
7 Установіть відповідність між реченнями і смисловими відношеннями в них.
1 Тихесенько вітер віє, степи, лани мріють…(Т. Шевченко)
2 Як крикне на самих пузатих – всі пузаті до одного в землю провалились. (Т. Шевченко)
3 Тричі крига замерзала, тричі розтавала…(Т. Шевченко)
4 Опинився против старців – курява лягає. (Т. Шевченко)
5 Так ворожка поробила, щоб менше скучала…(Т. Шевченко)
А) одночасність подій;
Б) послідовність подій;
В) різка зміна подій;
Г) наслідок.
8 Установіть відповідність між безсполучниковими реченнями і пропущеними в них розділовими знаками.
1 Все сумує тільки слава сонцем засіяла. (Т. Шевченко)
2 Ледве встала, поклонилась, вийшла мовчки з хати осталися сиротами старий батько й мати. (Т. Шевченко)
3 З ним забула б чорнобрива шляхи, піски, горе він, як мати, привітає, як брат, заговорить. (Т. Шевченко)
4 Садок вишневий коло хати хрущі над вишнями гудуть. (Т. Шевченко)
5 Не дуріте самі себе учітесь читайте. (Т. Шевченко)
А) кома;
Б) крапка з комою;
В) тире;
Г) двокрапка.
9 Установіть відповідність між безсполучниковими реченнями і їх схемами (розділові знаки пропущені)
1 Розбиває, та не вип’є живущої крові, воно знову оживає і сміється знову. (Т. Шевченко)
2 Не вмирає душа наша не вмирає воля. (Т. Шевченко)
3 Щоб там і зростали де ви поросли. (Т. Шевченко)
4 У неділю вранці-рано поле вкрилося туманом у тумані на могилі, як тополя, похилилась молодиця молодая. (Т. Шевченко)
5 Погуляли гайдамаки, добре погуляли трохи не рік шляхетською кров’ю напували Україну…(Т. Шевченко)
А) [ ] - [ ].
Б) [ ] : [ ].
В) [ ] , [ ].
Г) [ ] ; [ ].
Високий рівень
10 Запишіть речення, розставивши пропущені розділові знаки. Виконайте синтаксичний розбір.
Одно питання мимоволі ввесь час в думках моїх встає чом не вгледів він сонця волі чому тепер він не жиє?
ІV ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ (визначення труднощів, які виникли під час виконання роботи)
V ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Повторити про засоби зв’язку у складних сполучникових реченнях.