Урок контролю навичок мовлення "Спілкування". 10 клас

Про матеріал

Матеріали до уроку у 10-му класі "Спілкування" підібрано з метою контролю навичок мовлення. Спонуканням до розмови стануть задані твердження, які допоможуть учням з власним висловлюванням. А вчителю перевірити вірити рівень сформованості навички усного мовлення учнів та зорієнтувати учнів на реалізацію здобутих знань на практиці.

Перегляд файлу

Дата: 18.12.17

Клас: 10

Тема: Спілкування. (Communication)

Цикл: контроль певних навичок (усного мовлення).

Мета:

  1.  повторити лексичний матеріал тем 1-го семестру;
  2. розвинути готовність учнів до іншомовного спілкування та вчити системного підходу у підготовці до перевірки усного мовлення;
  3. розвивати мислення та навичку мовного самоконтролю учнів під час усного мовлення;
  4. перевірити рівень сформованості навички усного мовлення учнів;
  5. орієнтувати учнів на реалізацію здобутих знань та використання їх на практиці

Обладнання: підручник, картки з запитаннями

Хід уроку

 

  1. Організація класу. Привітання. Налаштування класу на продуктивну співпрацю.

 

  1. Введення в іншомовну атмосферу.

 

Тeacher: Good morning pupils!

Are you ready to start speaking?

  1. Основна частина уроку:
  1. Повідомлення теми і завдання уроку. Мотивація навчальної діяльності.

 

Teacher: Every day we communicate with scores of people.We talk about politics, work, life, money and so on. After all, do we know what communication is?

Communication is one of the most important necessities of every human being.

Even millions years ago when primitive men could not speak.

They communicate with the help of gestures, sounds and pictures.

If we try to imagine our life without communication with each other, the picture will be dull.

  1. Бесіда у учнями касу щодо проблем спілкування та надання корисних порад що дозволять підготувати усне повідомлення: T-P1 T- P2

Teacher: Starting a conversation with someone is probably one of the hardest parts of communication. You may find that you can talk to some people instantly, while talking to others is like pulling teeth. But don't worry -- there are a few universal tricks that will help you start a good conversation with almost anyone,

Do you have any ideas how to start the conversation or speech?

 

Pupil 1 Start with something good!

Pupil 2 Present your ideas clearly!

Pupil 3 Comment on a topic of general interest.

Teacher: Don’t be shy!  Use your vocabulary! Use spoken phrases! Use a fixed expression!

For example:

  • I’m going to describe (a game I often play with my friends).
  • I’m going to talk about 
  • I’m going to tell you about 

Just start talking naturally

If you don’t  remember a fixed expression. You can just start talking in a natural way, as if a friend has asked you the same question.

For example:

  • Actually, I haven’t played indoor games for ages. (see this sample answer)
  • Well, I really enjoy playing …
  • Well, I don’t play games very often, but one game I play from time to time is ….
  • I used to play indoor games in my childhood. One that I really really enjoyed was …
  1. Опрацювання зразка завдання з усного мовлення:
  2. Speaking test: You will get a card with topic. Your task is to talk about the topic for 1-2 minutes.

 

Describe an indoor game you have enjoyed playing in your free time.
You should say:


– what the game is
– how you learned to play it
– where you have played it and explain why you have enjoyed playing this game.

 

 

  1. Практика мовлення учнів класу.

 

  1.  Оголошення завдань для контролю монологічного мовлення

 (Учні отримують картки з завданням)

 

Teacher: Your task is to talk about the topic for 1-2 minutes.

Card 1

     Have you chosen your future profession yet?

     Is it a question that makes you feel uneasy?

  •     What professions are very popular nowadays? Why?
  • What are the professions of your parents? Do your parents’ jobs influence your  family daily routine?
  •     What profession(s) are  traits of your character suitable to?
  •     Why would you like to work with or for people in the future?
  •     Do you want to be in the public eye?

 

Card 2

    You study various subjects at school.

    Each one is important and knowledge of every subject is necessary.

  • What subject is your favourite one? Why are you keen on it?
  • What interesting methods and approaches does your teacher use to make you interested in this subject?
  • Do you think the knowledge you acquire at your favourite lessons will be useful in the future?
  • If you can choose 4 –5 main subjects to study in the 10th form what subjects will it be? Why?

 Card 3

    Studying at school is not easy, is it?

    However we can make the  process of learning less difficult.

  • What is your learner’s style? Do you learn faster by watching, listening or moving?
  • What are your study habits? Do you like working in groups, pairs or individually? Why?
  • Do you use any technologies to make projects, reports or researches?
  • If we think about time management, what helps you to cope with your homework  quickly?

Card 4

People enjoy decorating their room in a way that reflects their personality.

 

  • What is your favourite room? Why do you like it?
  • How does this room reflect your personality?
  • Is your room a high –tech one with a TV-set with many channels, a laptop, a computer or any other gadgets?
  • Would you like to live in another flat or house? How would you decorate your room then?

 

Card 5

        Leisure is time for rest and for doing something useful for yourself.

        Do  you think so?

 

  •     Which activities do you take part in after school?
  •     Which activities are necessary for pupils? Why?
  •     If you could start any afterschool club or programme what would it be?
  •     What do you like doing at weekends?

 

Card 6

         Many school subjects are considered more important than others.

 

  • What do you think they are, and how do students benefit from taking these classes?
  • Are physical education and art considered to be important? Why or why not?
  • What new subjects would you like to have introduced at your school?

 

 

  1. Підведення підсумків контролю. Аналіз результатів.

 

  1. Домашнє завдання:

 Підготуйтесь до контролю навичок письма за темами «Особистість»,   «Шкільне життя»,  «Професії». Повторіть лексику тем.

doc
До підручника
Англійська мова (9-й рік навчання, рівень стандарту) 10 клас (Карпюк О.Д.)
Додано
21 серпня 2018
Переглядів
1967
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку