Урок контролю та перевірки знань проводиться у формі різнорівневої письмової контрольної роботи у двох варіантах. Оцінюються всі виконані завдання по рівнях, для оцінки 10-12 балів потрібно виконання з першого рівня. Кожний рівень - це 3 бали
Тема. Україна у період загострення кризи радянської системи
(середина 60-х – початок 80 – х років).
Мета: перевірити та оцінити рівень засвоєння знань, умінь та навичок, набутих
учнями впродовж вивченої теми; удосконалювати набутті вміння та
навички; виховувати почуття толерантності, поваги до історичного
минулого.
Тип уроку: урок контролю та перевірки знань.
Форма проведення: різнорівнева письмова контрольна робота.
Обладнання: підручник, атлас, завдання для перевірки навчальних досягнень.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Оцінювання й перевірка знань учнів
Варіант 1
І рівень
1.1. Перший секретар ЦК КП України в 1963 р.:
а) П.Шелест; б) В. Щербицький; в) Л. Брежнєв;
1.2. Лідер Української гельсінської спілки:
а) Л. Лук’яненко; б) В. Стус; в) М. Руденко;
2.1. Хронологічні межі «золотої п’ятирічки»:
а) 1965-1970; б) 1966-1970; в) 1970-1975рр;
2.2. Самвидавський український журнал мав назву:
а) «Молода гвардія»; б) «Зоря»; в) «Український вісник»;
3.1. «Табірним генералом» називали:
а) В. Чорновола; б) В. Стуса; в) В. Симоненка;
3.2. Період брежнєвської політики мав назву:
а) «відлига»; б) «застій»; в) «перебудова»;
ІІ рівень
4) Розкрийте зміст поняття:
Продовольча програма - Шістдесятники-
5) Знайдіть зайве:
а) Й. Сліпий; Й. Тереля; С. Хмара; В. Романюк. (інші релігійні дисиденти)
б) Л. Костенко; І. Драч; Д. Павличко; О. Гончар; В. Ремесло; Є. Гуцало;
Р. Іваничук. (інші літератори)
6) Знайдіть відповідність:
А) формування українського поетичного кіно; 1) О. Гончар;
Б) член Спілки композиторів України; 2) С. Параджанов;
В) видатний український селекціонер; 3) В. Ремесло;
Г) збірка матеріалів «Лихо з розуму»; 4) П. Майборода;
5) В. Чорновіл;
ВІДПОВІДІ: А – 2; Б – 4; В – 3; Г – 5
ІІІ рівень
7) Визначте особливості соціально-економічного розвитку УРСР на початку 1980-х рр. (4 правильних відповіді)
а) відсутність товарного дефіциту;
б) катастрофічна екологічна ситуація;
в) рівномірне розміщення продуктивних сил на території України;
г) збільшення заробітної плати; д) зростання добробуту населення;
е) випереджання країн Заходу щодо рівня споживання продукції на душу
населення;
є) наростання кризових явищ в економіці та соціальній сфері.
8)Визначте досягнення життєвого рівня населення 60-80-х рр.
9)У чому полягає історичне значення діяльності українських дисидентів?
IV рівень
- Чим можна пояснити русифікацію населення і до яких наслідків це привело?
- Складіть тезисний план на тему: «Становище науки»
Варіант 2
І рівень
1.1. «П’яте управління» створене в 1967р.для боротьби з українськими дисидентами у складі: а) НКВС; б) КДБ; в) МВС;
1.2. Автор книги «Україна наша радянська»:
а) В. Щербицький; б) П.Шелест; в) І. Дзюба;
2.1. Перший секретар ЦК КП України в 1972 р.:
а) П.Шелест; б) В. Щербицький; в) Л. Брежнєв;
2.2. Під керівництвом П.Т. Тронька було видано 26-томну:
а) «Історію міст і сіл України»; б) «Історія УРСР»; в) «Батьківщина»;
3.1. Продовольча програма була прийнята:
а )1978 р.; б)1980 р.; в) 1982 р.;
3.2. КПРС – керівна і спрямовуюча сила радянського суспільства містила положення: а) Конституція УРСР 1978 р; б) Декларація прав людини;
в) ХХ з’їзду КПРС;
ІІ рівень
4) Розкрийте зміст поняття:
Українська гельсінська спілка - «Розвинутий соціалізм» -
5) Знайдіть зайве:
а) Л. Брежнєв; П. Шелест; Ю. Андропов; К. Черненко. (інші перші секретарі
ЦК КПРС)
б) Л. Лук’яненко; І. Кандиба; В. Чорновол; В. Стус; М. Руденко;
В. Щербицький; П. Григоренко. (інші Українська Гельсінська спілка)
6) Знайдіть відповідність:
А) Композитор-пісняр; 1) Й. Тереля;
Б) відновлення виходу журналу «Український вісник»; 2) С. Хмара;
В) боротьба за права Греко-католицької церкви; 3) В. Чорновіл;
Г) формування українського поетичного кіно; 4) В. Івасюк;
5) І. Миколайчук;
ВІДПОВІДІ: А4; Б 3; В1; Г5;
ІІІ рівень
7) Визначте позитивні фактори економічної реформи 1965 р.(4 правильних відповіді):
а) розширення господарчої самостійності підприємств (госпрозрахунок);
б) ліквідація раднаргоспів;
в) посилення централізації;
г) створення фондів матеріального стимулювання;
д) економічні стимули праці;
е) відсутність конкуренції;
є) оцінка діяльності підприємств не за валовою, а за реалізованою продукцією;
ж) поновлення галузевих міністерств.
8)Визначте кризові явища життєвого рівня населення 60-80-х рр.
9)Дайте оцінку досягненням та прорахункам у галузі освіти.
IV рівень
- Чи були відмінності між політичним курсом П. Шелеста та В. Щербицького?
Відповідь обґрунтуйте.
- Складіть тезисний план на тему: «Середня спеціальна та вища школа».
ІІІ. Підведення підсумків.
Криза радянського ладу була певною мірою призупинена реформами
М. Хрущова. Проте вони не позначилися на сутності радянського політичного устрою, а лише згладили гострі кути сталінської моделі соціалізму.
ІV. Домашнє завдання (повторити матеріал вивченої теми).